
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2021 р. № 520/747/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної ради (м. Харків, вул. Сумська, 64) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення 2 сесії Харківської обласної ради VIII скликання від 24.12.2020 року № 38-VIII «Про структуру виконавчого апарату обласної ради», що керівництво виконавчого апарату обласної ради складається з трьох заступників голови обласної ради, як таке, що прийнято з порушенням ст. 19 Конституції України, ст. ст. 16, 43, 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 57, 58, 60 регламенту Харківської обласної ради (затвердженого рішенням обласної ради від 17 грудня 2015 року № 30-VII (II сесія VII скликання) зі змінами).
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням 2 сесії Харківської обласної ради VIII скликання від 24.12.2020 №38-VIII «Про структуру виконавчого апарату обласної ради» було вирішено затвердити структуру виконавчого апарату обласної ради у межах загальної чисельності виконавчого апарату обласної ради, визначеної у пункті 1 цього рішення. У додатку до цього рішення до структури виконавчого апарату обласної ради визначено, що керівництво виконавчого апарату обласної ради складається у тому числі з першого заступника голови обласної ради - кількість одиниць 1 та з заступника голови обласної ради - кількість одиниць 3. Таким чином, оскаржуваним рішенням було визначено, що керівництво виконавчого апарату обласної ради складається у тому числі з одного першого заступника голови обласної ради та трьох заступників голови обласної ради. Вищевказане рішення на думку позивача є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки згідно ст.19 Конституції України, ст.ст.16, 43, 56 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.57, 58, 60 регламенту Харківської обласної ради можливе лише подання головою обласної ради та обрання обласною радою виключно першого заступника та заступника голови обласної ради, обрання першого заступника та трьох заступників голови обласної ради не передбачено нормативно правовими актами України. Також, позивач зазначив, що мешкає та зареєстрований у Харківській області, є виборцем на виборах депутатів Харківської обласної ради, є членом територіальної громади Харківської області, інтерес позивача полягає в тому, щоб керівництво Харківської обласної ради, до складу якого входять перший заступник та заступник голови було обрано у відповідності до діючого в України законодавства, оскільки на керівництво Харківської обласної ради нормативно-правовими актами України покладено виконання владних повноважень, які безпосередньо зачіпають права та інтереси позивача. Також, іншим рішенням 1 сесії Харківської обласної ради VІІІ скликання від 11.12.2020 №4- VІІІ «Про визначенням умов оплати праці голови обласної ради, першого заступника та заступників голови обласної ради» було затверджено умови оплати праці трьох заступників голови Харківської обласної ради. Обрання на двох більше, ніж передбачено нормативними актами України заступників голови обласної ради, як зазначає позивач, збільшує витрати обласного бюджету на їх утримання, які сплачуються з податків позивача, як члена територіальної громади Харківської обласної ради.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.01.2021 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі.
Відповідачем 12.02.2021 надано відзив на позовну заяву, в якій представник просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив від 02.03.2021.
09.03.2021 Харківською обласною радою до суду були подані заперечення на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням 2 сесії Харківської обласної ради VIII скликання від 24.12.2020 №38-VIII «Про структуру виконавчого апарату обласної ради» встановлено чисельність виконавчого апарату обласної ради у кількості 85 одиниць, затверджено структуру виконавчого апарату обласної ради у межах загальної чисельності виконавчого апарату обласної ради, визначеної у п.1 цього рішення, визнано таким, що втратило чинність, рішення обласної ради від 17.02.2011 № 104- VI.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч.1 ст.16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.56 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» районна, районна у місті рада обирає заступника голови ради. Обласна рада обирає першого заступника, заступника голови ради.
Заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті (ч.2 ст.56 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» - далі Закон № 280/97-ВР ).
Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 280/97-ВР обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
За частиною першою статті 45 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до частин третьої, четвертої статті 56 Закону № 280/97-ВР повноваження заступника голови районної у місті, районної ради, першого заступника, заступника голови обласної ради можуть бути достроково припинені без припинення повноважень депутата відповідної ради за рішенням відповідної ради, що приймається шляхом таємного голосування. Питання про дострокове припинення їх повноважень може бути внесено на розгляд відповідної ради на вимогу не менш як третини депутатів від загального складу ради або голови ради.
Повноваження заступника голови районної у місті, районної ради, першого заступника, заступника голови обласної ради також вважаються достроково припиненими без припинення повноважень депутата відповідної ради в разі звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень заступника (першого заступника) голови ради.
Зазначені повноваження заступника (першого заступника) голови ради припиняються з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.
У випадках, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті, відповідна особа звільняється з посади заступника (першого заступника) голови ради з дня припинення її повноважень (частина п`ята статті 56 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 43 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної ради, обласної ради вирішуються такі питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Відповідно до частини сьомої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини десятої статті 46 Закону № 280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до статті 1 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
За змістом статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За частиною першою статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою.
За частинами першою, другою статті 7 Закону № 2493-III правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", «;Про статус депутатів місцевих рад" та іншими законами України.
Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Із урахуванням наведених вище норм законодавства суд зазначає, що посада заступника голови районної ради належить до виборних посад місцевого самоврядування. На таку посаду обирає відповідна районна рада з числа депутатів цієї ради на своєму пленарному засіданні.
У контексті спірних правовідносин треба зауважити, що призначення на виборну посаду заступника голови районної ради є результатом волевиявлення депутатів цієї ради, які так само можуть достроково припинити повноваження на цій посаді.
Таким чином, враховуючи положення вищезазначених норм права, обласна рада на сесії вирішує питання обрання заступника (заступників) облради, тобто обрання двох та більше осіб на ці посади. Кількість заступників голови обласної ради будь-яким нормативно-правовим актом не обмежена.
В свою чергу, положеннями ст.ст.57, 58, 60 Регламенту Харківської обласної ради не встановлено обмежень щодо кількості посад заступників в структурі виконавчого апарату обласної ради, які можуть бути затверджені на сесії обласної ради.
Положенням ст.ст.55 та 56 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлюють порядок обрання та правовий статус заступника голови районної ради як посадової особи місцевого самоврядування, а не кількість посад заступників голови у штаті районної ради.
Водночас статтею 10 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено порядок прийняття та службу в органах місцевого самоврядування, якою передбачено можливість обрання радою саме заступників голови районної ради.
Так, відповідно до положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту обласної ради, розпорядженням голови обласної ради №204 від 21.12.2020 «Про скликання позачергової ІІ сесії обласної ради VІІ скликання» було скликано позачергову сесію, серед переліку питань якої, зокрема, було питання структури виконавчого апарату обласної ради. Проекти рішень та відповідне подання голови Харківської обласної ради було розміщено на офіційному веб-сайті обласної ради. Проект рішення було розглянуто та погоджено комісією одноголосно із рекомендацією внести вказаний проект рішення на пленарне засідання сесії обласної ради.
Верховний Суд у постанові від 6 лютого 2020 року у справі №420/718/19 зазначив що внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб`єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб`єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.
Проект рішення «Про структуру виконавчого апарату обласної ради» за поданням голови Харківської обласної ради було підтримано депутатами під час голосування на сесії 24.12.2020. Згідно з даними поіменного голосування, вказаний проект рішення підтримано 76 депутатами.
З огляду на викладене, спірне рішення 2 сесії Харківської обласної ради VIII скликання від 24.12.2020 року № 38-VIII «Про структуру виконавчого апарату обласної ради» прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, підстав для його скасування судом не встановлено.
Також, суд звертає увагу на те, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Тобто, обов`язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 09.09.2020 по справі № №820/1913/17.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківської обласної ради (м. Харків, вул. Сумська, 64) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко