Рішення № 95845355, 29.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
520/734/21
Номер документу
95845355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

29 березня 2021 р. Справа № 520/734/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом Державного підприємства "Балаклійське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993123, вул. Лісна, буд. 49, сел. Раківка, Балаклійський район, Харківська обл., 64270) до Державної екологічної інспекції в Харківській області (код ЄДРПОУ 37999518, вул. Бакуліна, буд. 6, м. Харків 61166) про визнання дій протиправними та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Балаклійське лісове господарство" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Харківській області під час проведення заходу державного нагляду щодо дотримання ДП "Балаклійське лісове господарство" законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, що оформлені актом за результатами позапланової перевірки (відповідно до наказу від 25.11.2020 №1064/12-02);

- визнати протиправним і скасувати припис № 08/06-10 від 03.12.2020 року, складений на підставі акту позапланової перевірки в період 26-27 листопада.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі № 520/734/21 за позовом Державного підприємства "Балаклійське лісове господарство" до Державної екологічної інспекції в Харківській області про визнання дій протиправними та скасування припису відповідно до положень п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідачем порушено процедуру проведення перевірки, а саме позивач не отримав акт перевірки, що у свою чергу унеможливило здійсненню прав позивача щодо ознайомленням із виявленими порушеннями, подати свої заперечення, скористатися процедурою оскарження. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що жодних порушень з боку Інспекції щодо призначення та проведення перевірки ДП "Балаклійське лісове господарство" не допущено. Окрім того, позивачем жодних доказів протилежного не надано до матеріалів справи. Просить суд залишити без задоволення адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Інспекцією з метою перевірки тверджень, викладених у зверненні громадянина ОСОБА_1 від 09.11.2020, враховуючи погодження Державної екологічної інспекції України від 12.11.2020 №3.1/1595ПГ, на підставі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виданого наказу від 25 листопада 2020 за №1064/12-02 та винесеного направлення на здійснення позапланової перевірки в термін з 26 по 27,20 листопада, з 01 по 02 грудня 2020 на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони, захисту, використання та відтворення лісів в межах питань порушених у зверненні громадянина ОСОБА_1 у діяльності ДП "Балаклійське лісове господарство".

Копія направлення на здійснення зазначеної вище перевірки вручена керівнику підприємства, що підтверджується його особистим підписом.

За наслідками перевірки ДП "Балаклійське лісове господарство", Інспекцією складено акт проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №1064/12-02/06-04 від 27.11.2020.

Зазначений акт направлено на адресу Позивача, що підтверджується квитанцією від 27.11.2020 №423579.

На підставі вказаного вище акту перевірки Інспекцією винесено припис від 03.12.2020 №08/06-10, який направлено на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо процедури проведення перевірки, а саме позивач не отримав акт перевірки, що у свою чергу унеможливило здійсненню прав позивача щодо ознайомленням із виявленими порушеннями, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 877, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно частини 2 статті 7 Закону № 877, на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною 5 статті 7 Закону № 877 визначено, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб`єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Як встановлено судом направлення на проведення перевірки від 25.11.2020 року № 1064/12-02/06-04 було вручене тимчасово виконуючому обов`язки директора Державного підприємства Северіну О.І. до початку проведення перевірки - 26.11.2020 року, що підтверджується його особистим підписом із зазначенням дати на направленні.

Згідно частини 6 статті 7 Закону № 877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Так, у зв`язку із відмовою позивача в отриманні акта перевірки №1064/12-02/06-04 від 27.11.2020 посадовими особами Державної екологічної інспекції у Харківській області було внесено відповідний запис до акта перевірки, а сам акт направлено на адресу державного підприємства "Балаклійське лісове господарство" поштою, що підтверджується квитанцією від 27.11.2020 №423579.

За таких обставин суд дійшов висновку, що посилання позивача на порушення порядку проведення перевірки зазначені в позовній заяві спростовані наданими відповідачем доказами та не знайшли свого підтвердження при розгляді справи судом.

Крім того, суд зазначає, що в обґрунтування позовних вимог з боку позивача не зазначено жодних підстав для задоволення першої позовної вимоги. Між тим позивач обґрунтовує та констатує факт не отримання акту перевірки №1064/12-02/06-04 від 27.11.2020, однак такий рівень вмотивованості не може відповідати хронології подій, а саме спочатку вжиття дій по проведенню перевірки, а потім складання та не отримання акту. Таким чином окреслена позовна вимога не підлягає задоволенню.

У відповідності до частини 7 статті 7 Закону № 877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно частини 8 статті 7 Закону № 877, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.Приписне передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

На виконання зазначених норм Державною екологічною інспекцією у Харківській області було направлено на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням припис від 03.12.2020 №08/06-10.

За змістом п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітись як обов`язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь умотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Державного підприємства "Балаклійське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993123, вул. Лісна, буд. 49, сел. Раківка, Балаклійський район, Харківська обл., 64270) до Державної екологічної інспекції в Харківській області (код ЄДРПОУ 37999518, вул. Бакуліна, буд. 6, м. Харків 61166) про визнання дій протиправними та скасування припису - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 29.03.2021.

Суддя Супрун Ю.О.