
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/82/21
24 березня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
за участю:
секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.
представника позивача: ТришакаО.Г.;
представника відповідачів: Чайківської М.Я.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Патрнерс" (далі – позивач, ТзОВ "Агро Партнерс") звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі – відповідач 1, ГУ ДПС в Тернопільській області), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2, ДПС України), в якому просить:
скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №2067720/42180070 від 26.10.2020 року, №2067721/42180070 від 26.10.2020 року;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №1 від 16.04.2020 року та №1 від 30.09.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем за результатами фінансово-господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (далі – ТзОВ "Степсервіс") сформовано податкові накладні та надіслано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні №1 від 16.04.2020 року та №1 від 30.09.2020 року.
За результатами перевірки контролюючим органом було прийнято рішення про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
На виконання вказаних вимог ТзОВ "Агро Партнерс" подало до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, а саме: договори надання послуг з перевезення вантажів укладені із замовниками, договори надання послуг з перевезення вантажів укладені із перевізниками, акти виконання робіт (надання послуг), платіжні документи, реєстри товарно-транспортних накладних та ряд інших документів.
Однак комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних в ЄРПН.
Проте, позивач не погоджується з такими рішеннями податкового органу та стверджує, оскільки вважає, що підприємство надало контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій за податковими накладними, реєстрацію яких зупинено, а тому вважає, що такі підлягають реєстрації в ЄРПН і відмовляючи у реєстрації податкових накладних контролюючий орган діяв протиправно, без урахування дійсних обставин, оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою судді від 11.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративні справі №500/82/21.
28.01.2021 представник відповідача 1 подав до суду відзив на адміністративний позов (аркуші справи 93-95 том 1), в якому просить відмовити в задоволенні позову та, зокрема вказує, що Комісією Головного управління ДПС у Тернопільській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, створеної відповідно до наказу ГУ ДПС у Тернопільській області від 27.01.2020 №130, ТзОВ "Агро Партнере" внесено в перелік ризикових платників та встановлено, що податковою інформацією, яка визначає ризиковість здійснення господарських операцій та які відповідають п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість є формування податкового кредиту по операціях з придбання пального та запчастин, які не відповідають кількості автомобілів та комбайнів; відсутні працівники, які виконують роботу по перевезенню та комбайнуванню, за даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено невідповідність обсягів постачання товарів/послуг та обсягів придбання.
Реєстрацію податкової накладної №1 від 16.04.2020 та податкової накладної №1 від 30.09.2020 зупинено у зв`язку із ненаданням платником податку копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Вказує, що позивачем надано спільне пояснення, щодо податкової накладної №1 від 16.04.2020 та податкової накладної №1 від 30.09.2020, а згідно поданих документів не вбачається можливим визначити, яка дата виникнення податкового зобов`язання (першої події) і чи дійсно складання податкових накладних відбулося правомірно, так як серед наданих документів буди договори, товаро-транспортні накладні та платіжні доручення і жодні з них не складені станом на 16.04.2020 та 30.09.2020.
В результаті наведеного комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2067721/42180070 від 26.10.2020, №2067720/42180070 від 26.10.2020.
Ухвалою суду від 11.02.2021 розгляд справи відкладено у зв`язку із неприбуттям представників відповідачів.
Ухвалою суду від 22.02.2021 замінено відповідача Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763) на його правонаступника – Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 44143637), розгляд справи відкладено з метою витребування додаткових доказів.
Ухвалою суду від 03.03.2021 розгляд справи відкладено за клопотанням представника відповідача 1.
Ухвалою суду від 11.03.2021 розгляд справи відкладено у зв`язку із неприбуттям представника відповідачів.
Ухвалою суду від 05.03.2021 розгляд справи відкладено з метою витребування додаткових доказів.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила відмовити в їх задоволенні. Додатково вказала, що в товарно-транспортних накладних наданих позивачем з первинними документами на підтвердження поставки товару в межах спірних податкових накладних, в якості замовника вказані ТзОВ "Дортрейд Поділля" та ПАТ "Хмельницьке ШБУ №56", що ставить під сумнів реальність господарських операцій між ТзОВ "Агро Партнерс" та ТзОВ "Степсервіс".
Заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" 04.06.2018 зареєстроване як юридична особа, основним видом діяльності товариства є вантажний автомобільний транспорт, а також інша допоміжна діяльність у сфері транспорту та перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Тернопільській області, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, і є платником ПДВ з 01.02.2019.
02 січня 2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (замовник (експедитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" (виконавець (перевізник) було укладено договір про надання послуг з перевезення вантажу №02/01/20 (аркуші справи 5-9 том 1) предметом якого є перевезення вантажів автомобільним вантажним транспортом на території України та поза її межами.
Пунктом 2.1 даного договору визначено, що надання послуг здійснюється на підставі заявок, що надаються експедитором перевізнику.
Пунктом 4.1 даного договору визначено, що за результатами надання послуг за цим договором, перевізник надає експедитору акт здачі-приймання робіт (надання послуг) разом із документами визначеними п.3.11.11 договору.
В свою чергу пунктом 3.1.11 договору визначено, що перевізник зобов`язаний надати експедитору акт приймання передачі наданих послуг (виписаний датою надання таких послуг, але не пізніше останнім днем місяця надання послуг) оригінал товарно-транспортної накладної (в якій перевізником значиться сам перевізник або експедитор), рахунок на оплату не пізніше 7 робочих днів здати прибуття вантажу до пункту призначення.
01 квітня 2020 року па адресу позивача надійшла заявка від Товариства з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" (експедитора) щодо необхідності надання послуг із перевезення вантажів (аркуш справи 11 том 1). При цьому, у зв`язку із тим, що експедитор організовує перевезення різного роду вантажів по всій території України, дана заявка не містила конкретизованих умов перевезення, оскільки такі умови кожного разу могли змінюватись, а відтак зазначались в товарно-транспортних накладних та актах приймання-передачі надання послуг.
Відповідно до актів здачі-приймання робіт (надання послуг) №1 від 16.04.2020 (аркуш справи 29 том 1), №2 від 30.09.2020 (аркуш справи 30 том 1), №3 від 02.11.2020 (аркуш справи 31), підписаних та погоджених сторонами, ТзОВ "Агро Партнерс" надало ТзОВ "Степсервіс" транспортні послуги на загальну суму 3550416,36 грн, з яких ПДВ складає 591736,06 грн.
Відповідно до платіжних доручень №218 від 22.05.2020 (аркуш справи 32 том 1), №213 від 26.05.2020 (аркуш справи 33 том 1), №228 від 05.06.2020 (аркуш справи 34 том 1), №272 від 03.07.2020 (аркуш справи 35 том 1), №315 від 03.08.2020 (аркуш справи 36 том 1) ТзОВ "Степсервіс" проведено оплату ТзОВ "Агро Партнерс" коштів за послуги перевезення згідно договору №02/01/20 від 02.01.2020 у загальній сумі 230000,00 грн.
Проте, як вбачається із акта звірки взаєморозрахунків станом за період 01.04.2020-03.12.2020 між ТзОВ "Агро Партнерс" та ТзОВ "Степсервіс" за договором №02/01/20 про надання послуг з перевезення вантажу від 02.01.2020, заборгованість на користь ТзОВ "Агро Партнерс" становить 3320416,36 грн.
При цьому, надання послуг із перевезення вантажів в межах дії договору №02/01/20 від 02.01.2020 позивачем надавались заздалегідь орендованими вантажними автомобілями, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними договорами оренди транспортного засобу з екіпажем (аркуші справи 38-41, 45-48, 52-55, 59-62, 66-69 том 1), актів приймання-передачі техніки до вказаних договорів (аркуші справи 42, 49, 56, 63, 70 том 1), актами виконання робіт (надання послуг) (аркуші справи 43, 50, 57, 64, 71 том 1) та платіжними дорученнями (аркуші справи 44, 51, 58, 65, 72 том 1).
За фактом господарської операції з перевезення вантажів в межах дії договору №02/01/20 від 02.01.2020 позивачем було сформовано та надіслано до контролюючого органу на реєстрацію податкові накладні №1 від 16.04.2020 на загальну суму 1056966,30 грн, з яких 176161,05 грн ПДВ (аркуш справи 73 том 1) та №1 від 30.09.2020 на загальну суму 1366352,28 грн, з яких 227725,38 грн ПДВ (аркуш справи 74 том 1).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" отримало від контролюючого органу квитанції від 15.05.2020 (аркуші справи 75-76 том 1), якими платника податків поінформовано про те, що податкові накладні №1 від 16.04.2020 та №1 від 30.09.2020 прийнято, реєстрацію зупинено.
Згідно з отриманими квитанціями підставою зупинення реєстрації вказано пункт 201.16 статті 201 ПК України та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У свою чергу позивачем на виконання вищевказаних вимог подано до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій відповідно до кожної з податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, зокрема і наданими на вимогу суду представником ГУ ДПС у Тернопільській області, позивачем надавалися договори перевезення, укладені із замовниками, акти приймання-передачі робіт (надання послуг) по кожному із договорів, платіжні доручення, що підтверджували оплату наданих послуг, також були подані договори на поставку паливно-мастильних матеріалів, договори, укладені із перевізниками, яких позивач залучив до перевезень та ряд інших підтверджуючих документів.
Однак, не зважаючи на подані документи та пояснення Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2067720/42180070 та №2067721/42180070 від 26.10.2020 року з підстав ненадання платником податку копій документів щодо первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування (аркуші справи 78-79 том 1).
Вважаючи такі рішення про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї стані та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї стані, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1.201.7.201.10 етапі 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній / розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Пунктом 6 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/ невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно з пунктом 25 Порядку № 1165 Комісія регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №1 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відтак, аналіз пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а наявна податкова інформація має визначати ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації ПН/РК, при цьому для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Однак відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 8 додатку 1 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 8 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Крім того, у квитанціях не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Формальне зазначення у квитанції пропозиції "надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН" є лише дублюванням норми підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165.
Такі рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як свідчить зміст рішень, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних, підставою для їх прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. На думку суду, оскаржувані рішення контролюючого органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії. Також суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, за умови що інші документи підтверджують проведення господарської операції.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 у справі (№ 140/2160/18.
Судом встановлено, що позивачем щодо кожної податкової накладної до контролюючого органу подано пояснення щодо господарської операції з переведення вантажу за договором №02/01/20 від 02.01.2020 з первинними документами, перевезення ТзОВ "Агро Партнерс" здійснювалось в межах його господарської діяльності.
До матеріалів позовної заяви позивачем надано первинну документацію, яка надавалась до ГУ ДПС у Тернопільській області разом з поясненнями, якими підтверджується поставка товару в межах спірних податкових накладних.
Також, судом також приймаються до уваги пояснення надані в судових засіданнях представником ТзОВ "Агро Партнерс", що договори транспортного експедирування №180320-1 від 18.03.2020 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дортрейд Поділля" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" та №02/04/20/20 від 02.04.2020 укладений між Приватним акціонерним товариством "Хмельницьке ШБУ №56" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Степсервіс" були укладені в рамках надання послуг із перевезення вантажів в межах дії договору №02/01/20 від 02.01.2020. При цьому, товарно-транспортні накладні за фактом господарської операції, на які покликається представник ГУ ДПС у Тернопільській області, заповнені у відповідності до вимог пункту 11.1 наказу Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363 "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за № 128/2568, а тому перевізником у даному випадку було вказано саме експедитора ТзОВ "Степсервіс".
До того ж, суд також приймає до уваги той факт, що податкова накладна від 02.11.2020 №1, яка була складена в межах дії одного і того самого договору з переведення вантажу за договором №02/01/20 від 02.01.2020 була зареєстрована в ЄРПН (аркуш справи 81 том 1).
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області №2067720/42180070 від 26.10.2020 року, №2067721/42180070 від 26.10.2020 року є протиправними та підлягають до скасування, а №1 від 16.04.2020 року та №1 від 30.09.2020 року слід зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до присів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачі як суб`єкти владних повноважень не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних №2067720/42180070 від 26.10.2020 року, №2067721/42180070 від 26.10.2020 року.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні №1 від 16.04.2020 року та №1 від 30.09.2020 року
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" сплачений судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 29 березня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро Партнерс" (місцезнаходження: вул. Живова, 15Б/27, м. Тернопіль,46008, код ЄДРПОУ 42180070);
відповідачі:
Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,46003, код ЄДРПОУ 44143637);
Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ 53, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).
Головуючий суддя Баранюк А.З.