
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 лютого 2021 року м. Рівне №460/5544/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Янчук В.В.,
відповідача: представник Охман Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доДержавної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 07.07.2020 №204421.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що спірна постанова є протиправною, винесена без врахування всіх істотних та об`єктивних обставин у справі.
Ухвалою суду від 31.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, призначено підготовче засідання на 25.08.2020.
25.08.2020 підготовче засідання відкладено за клопотанням представника позивача на 29.09.2020.
31.08.2020 (у межах встановленого судом строку) відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого доводи позивача не спростовують факт порушення ним законодавства про автомобільний транспорт, а спірна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною та такою, що відповідає вимогам Закону.
22.09.2020 позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, за змістом якої у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог.
29.09.2020 підготовче засідання відкладено за клопотанням представників сторін на 29.10.2020.
У підготовчому засіданні 29.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 26.11.2020.
Судове засідання 26.11.2020 відкладено за клопотанням представника відповідача на 12.01.2021.
Судове засідання 12.01.2021 відкладено за клопотанням представника позивача на 04.02.2021.
У судовому засіданні 04.02.2021 оголошено перерву у зв`язку з витребуванням додаткових доказів до 10.02.2021.
Судове засідання 10.02.2020 відкладено за клопотанням представника відповідача на 26.02.2021.
У судовому засіданні 26.02.2021 закінчено судовий розгляд ухваленням рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та суду пояснив, що спірна постанова винесена без врахування всіх істотних та об`єктивних обставин у справі, оскільки зважування було здійснене не ідентифікованим обладнанням.
Вказав на відсутність будь-якої інформації щодо погодження місця розташування пункту контролю та його відповідності технічним вимогам до пунктів зважування.
Під час проведення перевірки не було пред`явлено відповідне направлення на перевірку, що вказує на його відсутність.
Зазначив, що уповноваженими особами Укртрансбезпеки не було враховано властивості вантажу, оскільки подільний вантаж може переміщуватися по всім осям транспортного засобу під час руху.
Звернув увагу суду на те, що про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 07.07.2020 позивача відповідачем повідомлено не було. Розгляд справи відбувся без участі позивача.
Просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечила проти позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та суду пояснила, що аргументи позивача, висловлені в обґрунтування позовних вимог, не підкріплюються доказами.
Так, жоден спеціальний нормативно-правовий акт не містить вимог щодо зазначення у документах, складених під час проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, будь-яких характеристик вимірювального та зважувального обладнання.
Зазначила, що водій та перевізник несуть відповідальність за надійність розташування та кріплення вантажу. Обставини щодо можливого зміщення сипучого вантажу, на які вказує позивач, є об`єктивною стороною вчиненого ним правопорушення.
Наголосила, що зважування транспортних засобів було проведено повіреними у встановленому порядку пересувними автомобільними вагами. На даний ваговий комплекс видано сертифікат затвердження типу засобів вимірювальної техніки.
Звернула увагу суду, що позивач належним чином був повідомлений про дату та час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
14 травня 2020 року уповноваженими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на підставі направлення на рейдову перевірку від 12.05.2020 №000181 та щотижневого графіка рейдових перевірок (а.а.с.52-53) в пункті габаритно-вагового контролю, що знаходиться на 36км автомобільної дороги М-06 Київ-Чоп, проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, щодо дотримання вимог транспортного законодавства.
Зокрема, 14.05.2020 о 2год. 45хв. здійснено перевірку (проведено габаритно-ваговий контроль) транспортного засобу марки "DAF", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належать ОСОБА_1 . Вказаним транспортним засобом керував водій ОСОБА_2 .
Перевізником вантажу згідно з товарно-транспортною накладною від 13.05.2020 №13, був ПП ОСОБА_1 (а.с.50).
Водій ОСОБА_2 надав уповноваженим особам Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки для перевірки наступні документи: посвідчення водія серії НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 ; товарно-транспортну накладну від 13.05.2020 №13.
За результатами габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 14.05.2020 №024122, згідно з яким навантаження на одиночну вісь становить 16,020т при нормативно допустимому 11т (а.с.45).
Зазначені обставини щодо перевищення нормативно допустимого навантаження відображені також у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.05.2020 №043112 (а.с.49), яка складена на підставі талону зважування від 14.05.2020 (транзакція №02886) (а.с.44).
На підставі документів габаритно-вагового контролю уповноваженими особами Укртрансбезпеки складено розрахунок від 14.05.2020 №024122 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд в сумі 1597,05євро (а.с.45).
За наслідками перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 14.05.2020 №216861, у якому зафіксовано наступне порушення: "перевезення вантажу згідно з ТТН з перевищенням вагових обмежень, а саме: навантаження на одиночну вісь складає 16,020т, чим порушено п.22.5 ПДР, затверджених ПКМУ №1306 від 10.10.2001". Водій ОСОБА_2 підписав акт без зауважень (а.с.43).
Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області ОСОБА_1 було надіслано повідомлення від 22.06.2020 №46440/34/24-20 про розгляд справи щодо порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту 30.06.2020 о 10год. 00хв. (а.а.с.42).
Розгляд справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту з 30.06.2020 перенесено на 07.07.2020 (а.с.41).
За результатами розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту, на підставі акта перевірки Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 14.05.2020 №216861 начальникм Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області винесено постанову від 07.07.2020 №204421 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до СПД ОСОБА_1 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу), застосовано штраф у сумі 34000,00грн (а.с.40).
Вважаючи постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюється Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III (далі – Закон №2344-III) та Порядком здійснення державного контролю у сфері автомобільного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі – Порядок №1567).
У силу вимог пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Частиною четвертою статті 6 Закону №2344-III та пунктом 4 Положення №103 встановлено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 Положення №103, до завдань Укртрансбезпеки належить, зокрема, здійснення відповідно до законодавства державного нагляду (контролю) з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та ведення дорожнього господарства.
Згідно з пунктом 8 Положення №103 та пунктом 3 Порядку №1567, Укртрансбезпеки реалізовує свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Постановою Кабінету Міністрів України 26.06.2015 №592 затверджено, що територіальними органами Державної служби з безпеки на транспорті, є, зокрема, Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки та Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області.
Відповідно до частини одинадцятої статті 6 Закону №2344-III, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з пунктами 12, 13 Порядку №1567, рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається та затверджується наказом Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Пунктом 14 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (далі – Порядок №879).
Відповідно до абз.15 ч.1 ст.60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За приписами ст.48 Закону №2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі – Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі – Правила дорожнього руху), передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі – Закон №2862-IV), рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
У силу вимог ст.29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Встановлені судом фактичні обставини щодо проведення уповноваженими особами Укртрансбезпеки під час рейдової перевірки 14.05.2020 габаритно-вагового контролю належного позивачу транспортного засобу дають підстави для висновку про те, що такі дії були вчинені відповідно до наданих законом повноважень та з дотриманням встановленої процедури.
Так, згідно з пп.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю (пп.7 п.2 Порядку №879).
Згідно з пп.9 п.2 Порядку №879, пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
За приписами п.11 Порядку №879, місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Судом встановлено, що графік щоденної роботи пункту вагового та габаритного контролю, що розташований на 36км автомобільної дороги М-06 "Київ-Чоп", на травень 2020 року був погоджений начальником Управління патрульної поліції у Київській області, начальником Управління патрульної поліції в м.Києві, директором КП "Центр організації дорожнього руху" (а.с.54).
Тобто, місце та режим роботи зазначеного пересувного пункту були погоджені у встановленому порядку.
Судом встановлено, що повірку зважувального обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, ваг автомобільних тензометричних типу "Лахта-У" СВ-80000А/18 (зав.№0616), було проведено належним чином, що підтверджується виданим ДП "Київоблстандартметрологія" свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 02.08.2019 №П40М11305219. Термін дії свідоцтва – до 02.08.2020 .
За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ EN 45501:2016 та експлуатаційної документації фірми-виробника.
Отже, зважувальне обладнання, на якому проводилося зважування транспортного засобу позивача, відповідає вимогам чинного законодавства. Зворотного позивачем не доведено, доказів перебування ваг "Лахта-У" СВ-80000А/18 у пошкодженому стані – суду не надано.
Результати зважування підтверджують перевищення нормативних вагових параметрів транспортним засобом позивача (на 45,64% від нормативу), що за відсутності дозволу, передбаченого ст.48 Закону №2344-III, є підставою для накладення адміністративно-господарського штрафу відповідно до приписів статті 60 цього Закону.
Суд не бере до уваги посилання позивача на можливе зміщення сипучого вантажу, оскільки в силу вимог п.22.2 Правил дорожнього руху саме водій перед початком руху зобов`язаний перевірити надійність розташування та кріплення вантажу.
Судом встановлено, що акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 14.05.2020 №216861 відповідає формі, затвердженій Порядком №879.
Крім того, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.05.2020 №0431112 відповідає формі, затвердженій наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ від 10.10.2013 №1007/1207, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992.
Зазначена довідка містить інформацію про місце розташування пункту габаритно-вагового контролю та про зважувальне обладнання.
Суд звертає увагу, що затверджені форми акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю не передбачають зазначення характеристик зважувального обладнання.
Таким чином, обґрунтування позивачем протиправності спірної постанови відсутністю у документах, складених під час проведення перевірки, інформації про вимірювальне та зважувальне обладнання, є безпідставним.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач в позовній заяві та його представник у судовому засіданні стверджували про те, що розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт відбувся без участі ОСОБА_1 , за відсутності належного повідомлення відповідачем про дату та час такого розгляду.
Згідно з п.26 Порядку №156, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (п.27 Порядку №1567).
Як зазначено судом вище, Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області Андрушку М.В. було надіслано повідомлення від 22.06.2020 №46440/34/24-20 про розгляд справи щодо порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту 30.06.2020 о 10год. 00хв. (а.а.с.42).
Розгляд справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту з 30.06.2020 перенесено на 07.07.2020, про що 30.06.2020 був повідомлений під розписку представник позивача, адвокат Грозік І.І. (а.с.41).
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 (Клієнт) та адвокатом Грозіком Іваном Івановичем (Адвокат) було укладено договір про надання правової допомоги (далі – Договір) (а.а.с.46-47).
Згідно з розд.1 Договору, Клієнт доручає, а Адвокат приймає на себе зобов`язання на представництво інтересів Клієнта у справі про порушення законодавства про автомобільний транспорт у приміщенні Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області о 10год. 00хв. 30.06.2020.
Відповідно до п.5.1 Договору, даний Договір укладений на строк до 01.07.2020.
Згідно з п.4 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 №5076-VІ, договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За приписами ст.18 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України 09.06.2017 (далі – Правила адвокатської етики), адвокат інформує клієнта щодо ведення дорученої йому справи, утому числі щодо правової позиції у справі.
Таким чином, не зважаючи на термін дії договору про надання правової до 01.07.2020, адвокат ОСОБА_3 , виконуючи обов`язки з представництва, зобов`язаний був повідомити ОСОБА_1 про перенесення розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту з 30.06.2020 на 07.07.2020.
Отже, суд дійшов висновку про те, що станом на 30.06.2020 адвокат ОСОБА_3 був належною уповноваженою особою суб`єкта господарювання ОСОБА_1 , а тому позивача відповідачем було повідомлено про годину та час розгляду справи про порушення чинного законодавства у сфері автомобільного транспорту (10.00год. 07.07.2020) у належний спосіб.
Суд зазначає, що невиконання адвокатом своїх обов`язків за договором про надання правової допомоги в частині повідомлення позивача про хід розгляду відповідачем справи не може бути підставою для висновку про недотримання органом Укртрансбезпеки вимог п.26 Порядку №156.
Відтак, твердження позивача про неврахування відповідачем його права на участь у процесі прийняття рішення (спірної постанови), є безпідставними.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що спірна постанова відповідає критеріям обґрунтованості та розсудливості, прийнята з урахуванням усіх обставин, а тому є правомірною та скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення у зв`язку з навчанням для підвищення кваліфікації та тимчасовою непрацездатністю судді складено 18 березня 2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, буд.14, м.Київ, 03135, код за ЄДРПОУ 39816845).
Суддя О.М. Дудар