
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
26 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/792/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19 лютого 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області, в якій позивач просив суд:
- визнати протиправними бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо невиплат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за період з 01.06.2018 по 28.02.2019;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області виплатити борг з виплати пенсії за період з 01.06.2018 по 28.02.2019 ОСОБА_1 .
Позовну заяву обґрунтовано тим, що з 01.06.2018, без повідомлення, виплата пенсії позивачу була зупинена та відновлена тільки з 01.03.2019.
09.01.2020 позивач звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області з заявою про надання інформації про причини та підстави припинення виплати пенсії.
На запит про надання інформації щодо виплат заборгованості з пенсії за період з 01.06.2018 по 28.02.2019 повідомлено, що сума пенсії за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 нарахована на додаткову відомість та буде виплачена після її фінансування, борг за минулий період з 01.06.2018 по 31.08.2018 обліковано в Управлінні та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 24 лютого 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 15-16).
25 березня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 20-21), в якому зазначено, що з заявою про запит пенсійної справи та прийняття її на обліку до управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі позивач звернувся 26.09.2018. Позивач перебуває на обліку в управлінні з 17.01.2019 року і їй було поновлено виплату пенсії з березня 2019 року.
Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 07.11.2017 року за №34882/02-22 щодо нарахування недоотриманих сум пенсій за минулий час внутрішньо переміщеним особам при взятті на облік, тобто 03.05.2018 проведено повторне взяття на облік пенсійної справи позивача по статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Тому заборгованість по виплаті пенсії позивача за період з 01.06.2018 року по 31.08.2018 в сумі 4523,64 грн., управлінням обліковано та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Заборгованість по виплаті пенсії позивача за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 в сумі 9182,28 грн, управлінням нараховано та буде виплачена належним чином після фінансування додаткових відомостей.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 5-6).
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 30.08.2018 № 0000606509 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с. 8).
ОСОБА_1 перебувала на обліку у Біловодському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області (а. с. 24).
Відповідно до розпорядження Біловодського об`єднаного управлінні Пенсійного фонду України Луганської області позивача знято з обліку від 09.11.2018 у зв`язку із виїздом до іншого району, пенсія в розмірі 1507,18 грн виплачена по 31.05.2018.
Згідно заяви від 26.09.2018 позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі з 17.01.2019 та одержує пенсію по віком з березня 2019 року (а.с. 25-26).
Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 07.11.2017 року за №34882/02-22 щодо нарахування недоотриманих сум пенсій за минулий час внутрішньо переміщеним особам при взятті на облік, тобто 03.05.2018 проведено повторне взяття на облік пенсійної справи позивача по статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Тому заборгованість по виплаті пенсії позивача за період з 01.06.2018 року по 31.08.2018 в сумі 4523,64 грн., управлінням обліковано та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Протоколом управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі підтверджено, що за відповідачем рахується борг з виплати пенсії позивачу за період з 01.06.2018 по 28.02.2019, березня 2019 року виплату пенсії поновлено (а.с. 22).
Листом № 01/К-5 від 27.01.2020 управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі на звернення позивача від 09.01.2020 повідомила, що доплата, за період з місяця звернення, а саме з 01.09.2018 по 28.02.2019 в сумі 9 182,28 грн, нараховано на додаткову відомість та буде виплачено після її фінансування. Борг за минулий період з 01.06.2018 по 31.08.2018 в сумі 4 523,64 грн обліковано в Управлінні та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а. с. 9).
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосувати норми Конституції України, Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII).
Так, у наведених нижче положеннях Конституції України закріплено основи соціальної спрямованості держави:
Стаття 1 Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Стаття 3. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. […]
Стаття 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 92. Виключно законами України визначаються: […] 6. основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення […].
Визначення поняття внутрішньо переміщеної особи міститься у ст. 1 Закону № 1706-VII, який набрав чинності 22 листопада 2014 року.
Це визначення має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка:
- перебуває на території України на законних підставах;
- має право на постійне проживання в Україні;
- була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
Проте, реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо.
Таким чином, статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом № 1058-IV.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 Закону № 1058-IV визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.
Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Суд зазначає, що заборгованість з пенсії за період з 01.06.2020 по 28.02.2019 не є спірним питанням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", а саме, пункти 15 і 18 доповнені реченням такого змісту: "Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України", враховуючи наведене Позивачу не сплачено заборгованості за минулий період.
Суд вважає таку позицію неприйнятною, виходячи з наступного.
Так, за змістом конституційних норм (статті 113, 116, 117 Конституції України), Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Конституційний Суд України у своїх рішеннях № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року та № 2-рп-99 від 02 березня 1999 року висловив позицію, згідно з якою Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Особливу увагу варто звернути на те, що у преамбулі до Закону № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Конституційне поняття "Закон України", на відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Судом встановлено, що жодних змін у вказаний Закон з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, Верховною Радою не приймались.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
При цьому, суд ще раз акцентує свою увагу на тому, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації, а тому відповідач повинен всіляко сприяти відновленню виплат, гарантованих державою внутрішньо переміщеним особам.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача правових підстав для невиплати позивачу заборгованості з пенсії.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду та посилань відповідача у відзиві на пропущення строку звернення до суду позивачем, суд зазначає таке.
Позивачем оскаржується бездіяльність відповідача, яка є триваючою у часі, а тому позивач має право звернутися до суду за захистом порушених прав, свобод і інтересів протягом всього часу дії такої бездіяльності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що позов подано своєчасно, а тому підстав для поновлення строку на звернення до адміністративного суду не має.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 24 лютого 2021 року відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі (а. с. 15-16).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області щодо не виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01 червня 2018 року по 28 лютого 2019 року.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (ідентифікаційний номер: 21792637, місцезнаходження: 93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, Станично-Луганський район, вул. 1 Травня, 20) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість з пенсії за період з 01 червня 2019 року по 28 лютого 2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Станично-Луганському районі Луганської області (ідентифікаційний номер: 21792637, місцезнаходження: 93600, Луганська область, смт. Станиця Луганська, Станично-Луганський район, вул. 1 Травня, 20) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова