
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
25 березня 2021 рокуСправа № 280/6829/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання судового рішення у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
На адресу суду надійшла заява Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (надалі - заявник) про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Заява обґрунтована тим, що заявником пред`явлено до виконання виконавчий лист до органів, що здійснюють казначейське обслуговування. 03.02.2021 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області вказаний виконавчий лист повернуто на адресу заявника без виконання у зв`язку із відсутністю в органах Державної казначейської служби України Запорізької області рахунків органів Пенсійного фонду України, з яких можливо здійснювати безспірне списання коштів за рішенням суду. З огляду на неможливість стягнення (списання) Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області з рахунків Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судового збору за виконавчим листом Запорізького окружного адміністративного суду листом від 17 лютого 2021 року № 08-03/1041 територіальне управління звернулось з пред`явленням вказаного виконавчого документа до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
23.02.2021 на адресу заявника надійшло повідомлення державного виконавця від 19.02.2021, яким вищезазначений виконавчий лист повернуто стягувачу без прийняття до виконання та зазначено, що рішення про стягнення коштів з органів державної влади виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування. Отже, ані органи, які здійснюють казначейське обслуговування, ані органи державної виконавчої служби, на яких Законом України «Про виконавче провадження» покладено обов`язок примусового виконання судових рішень, наразі не можуть виконати виконавчий лист та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судовий збір у розмірі 840,80 грн. З огляду на той факт, що на теперішній час наявні обставини, що унеможливлюють виконання виконавчого листа по справі № 280/6829/20, виданого на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року, територіальне управління просить суд змінити спосіб і порядок виконання вказаного судового рішення в частині розподілу судових витрат шляхом «зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) виплатити судовий збір в дохід держави (Державна судова адміністрація України, ідентифікаційний код 3799378, 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5) у розмірі 840,80 грн.».
Для розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення призначено судове засідання на 23.03.2021, про що повідомлено учасників справи та заявника.
24.03.2021 від представника Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшов відзив на заяву про зміну способу і порядку виконання рішення, у якому просили відмовити у її задоволенні, посилаючись на те, що виконавчий лист, виданий Запорізьким окружним адміністративним судом 02.02.2021 по справі № 280/6829/20 про стягнення з боржника судового збору у сумі 840,80 грн. підлягає виконанню у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а саме центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Представник Стягувана до Державної казначейської служби України не звертався.
Заявник та представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
За приписами статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У відповідності до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали заяви, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Так судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №280/6829/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення з 01.08.2018 виплати пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість, яка виникла з 01.08.2018.
В іншій частині позовних вимог відмолено.
Стягнуто на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
02.02.2021 видано виконавчий лист про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 840,80 грн. для його подальшого пред`явлення до виконання.
Листом територіального управління від 02 лютого 2021 року № 08-03/782 виконавчий лист Запорізького окружного адміністративного суду пред`явлено до виконання до органів, що здійснюють казначейське обслуговування.
Проте, 03 лютого 2021 року Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області вищезазначений виконавчий лист Запорізького окружного адміністративного суду повернуто на адресу територіального управління без виконання у зв`язку із відсутністю в органах Державної казначейської служби України Запорізької області рахунків органів Пенсійного фонду України, з яких можливо здійснювати безспірне списання коштів за рішенням суду.
З огляду на неможливість стягнення (списання) Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області з рахунків Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судового збору за виконавчим листом Запорізького окружного адміністративного суду листом від 17 лютого 2021 року № 08-03/1041 територіальне управління звернулось з пред`явленням вказаного виконавчого документа до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
Повідомленням державного виконавця від 19.02.2021 № 1282-3-031, виконавчий лист Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/6829/20 повернуто на адресу територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області без прийняття до виконання та зазначено, що рішення про стягнення коштів з органів державної влади виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування.
З метою усунення обставин, що ускладнюють виконання рішення суду, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області звернулося до суду з заявою, в якій просило змінити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити за рахунок власних бюджетних асигнувань судовий збір в дохід держави у розмірі 840,80 грн.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною 3 статті 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, зі змісту вказаної норми вбачається, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Судом встановлено, що ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 в адміністративній справі № 280/6829/20 клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору задоволено. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії, до ухвалення рішення у справі №280/6829/20.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 відстрочено сплату судового збору, суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України судовий збору у розмірі 840,80 грн.
Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011, виконання рішень суду щодо списання коштів, у тому числі зі сплати судових витрат з державного бюджету, здійснюється Казначейством у встановленому порядку шляхом відкриття відповідних рахунків та перерахування коштів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 Порядку орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
З матеріалів справи вбачається, що неможливість стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України пов`язана з відсутністю відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби України Запорізької області, з яких можливо здійснювати безспірне списання за рішеннями суду. У ГУДКСУ на ім`я Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відкрито лише балансові рахунки для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проводиться через рахунки, відкриті в банківських установах. Законодавством України не передбачено повноважень органів Державної казначейської служби України на здійснення списання коштів з рахунків боржника, відкритих в банківських установах.
Суд зазначає, що судовий збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів і є обов`язковим до сплати всіма особами, які звертаються до суду.
Законом України «Про судовий збір» передбачено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Судовий збір за подання адміністративного позову ОСОБА_1 мав бути сплачений в порядку, визначеному законодавством, проте у зв`язку з відстроченням сплати судового збору згідно з ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 в адміністративній справі № 280/6829/20, останній не був сплачений позивачем при зверненні до суду за адміністративним позовом.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог і відстроченням сплати судового збору ОСОБА_1 , розмір судового збору стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі № 280/6829/20.
Вказане рішення набрало законної сили та є обов`язковим до виконання.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області використало всі можливі способи для забезпечення виконання рішення суду в частині стягнення судових витрат з відповідача по справі.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин 2-3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У рішенні від 20.07.2004 р. у справі Шматько проти України Європейський Суд з прав людини, зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін.
Враховуючи вищевикладене, оскільки на теперішній час наявні обставини, що унеможливлюють виконання виконавчого листа по справі № 280/6829/20, виданого на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020, суд дійшов висновку, що наявні підстави для задоволення заяви територіального управління, у зв`язку із чим необхідно змінити спосіб і порядок виконання вказаного судового рішення в частині розподілу судових витрат шляхом "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн. в дохід держави (Отримувач коштів: ГУ м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджет 22030106)».
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.248,256,378 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області про зміну способу і порядку виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі № 280/6829/20 -задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі № 280/6829/20 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судового збору на користь держави шляхом "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн. в дохід держави (Отримувач коштів: ГУ м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджет 22030106)».
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Суддя О.В.Конишева