
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 березня 2021 року Справа № 280/293/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом - Головного управління ДПС у Запорізькій області
до – Державного навчально – виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І.Покришкіна»
про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
15.01.2021 Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного навчально – виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І.Покришкіна» (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 394935,64 грн.
- Позовні вимоги обґрунтовує тим, що станом на 30.09.2020 у відповідача наявний податковий борг перед бюджетом у загальному розмірі 394935,64 грн, який складається з: податок на додану вартість - 1 139,00 грн;
- земельний податок з юридичних осіб - 393 796,64 грн.
Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг у загальній сумі 394935,64 грн.
Ухвалою суду від 18.01.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
У встановлений ухвалою суду строк, позивач недоліки усунув.
28 січня 2021 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу запропоновано 15-ти денний строк для надання відзиву на позовну заяву.
Копія ухвали суду від 28.01.2021 була отримана представником відповідача 04.02.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №6904108363841.
Адреса відповідача підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 4 ст. 124 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
Станом на 09.03.2021 відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позов.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Державного навчально – виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І.Покришкіна» код ЄДРПОУ 04645768, зареєстрований як юридична особа 07.10.1994, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зроблено запис 10851200000001099.
Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі наступного.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9331362807 від 17.01.2020 по строку сплати на 30.01.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 25,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9027375231 від 17.02.2020 по строку сплати на 01.03.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 25,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9051815527 від 13.03.2020 по строку сплати на 30.03.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9072688436 від 08.04.2020 по строку сплати на 30.04.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9110498127 від 19.05.2020 по строку сплати на 01.06.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість.
За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 06.08.2020 №186/08-01-60-04/04645768, примірник якого направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 18.08.2020 уповноваженій особі підприємства.
На підставі акту від 06.08.2020 №186/08-01-60-04/04645768 ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення - рішення № 0027786004 від 26.08.2020 на загальну суму штрафних санкцій у розмірі 1 020,00 грн. Податкове повідомлення-рішення 27.08.2020 направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 07.09.2020 уповноваженій особі підприємства.
Отже, сума боргу ЗЦЛП з податку на додану вартість становить 1 139,00 грн.
Податковий борг з земельного податку виник на підставі наступного.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання та подав до ГУ ДПС податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9027998513 від 18.02.2020:
- по строку сплати на 01.03.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
- по строку сплати на 30.03.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
по строку сплати на 30.04.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 29.06.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
по строку сплати на 30.06.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.07.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.08.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.09.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
Отже, сума боргу ЗЦЛП з земельного податку становить 393 796,64 грн.
З метою погашення податкового боргу, відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу № 443-17 форми «Ю» від 15.06.2016 на суму 15 529,53 грн. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 08.07.2016 уповноваженій особі підприємства.
Вказана податкова вимога та податкові повідомлення – рішення в адміністративному та/чи судовому порядку не оскаржувалися, а отже є узгодженим.
З наведених підстав, контролюючий орган звернувся до суду.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий Кодекс України (далі – ПК України).
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п. 49.2. ст. 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до п.п.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п.п.49.18.6 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на прибуток для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 202.1. ст. 202 Податкового кодексу України, звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Відповідно до п. 203.1. ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України, сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі наступного.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9331362807 від 17.01.2020 по строку сплати на 30.01.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 25,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9027375231 від 17.02.2020 по строку сплати на 01.03.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 25,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9051815527 від 13.03.2020 по строку сплати на 30.03.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9072688436 від 08.04.2020 по строку сплати на 30.04.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання - подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість № 9110498127 від 19.05.2020 по строку сплати на 01.06.2020 визначив грошове зобов`язання на суму 23,00 грн.
своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість.
За результатами проведеної камеральної перевірки складено акт від 06.08.2020 №186/08-01-60-04/04645768, примірник якого направлено рекомендованим листом з
повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 18.08.2020 уповноваженій особі підприємства.
На підставі акту від 06.08.2020 №186/08-01-60-04/04645768 ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення - рішення № 0027786004 від 26.08.2020 на загальну суму штрафних санкцій у розмірі 1 020,00 грн. Податкове повідомлення-рішення 27.08.2020 направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 07.09.2020 уповноваженій особі підприємства.
Отже, сума боргу ЗЦЛП з податку на додану вартість становить 1 139,00 грн.
Податковий борг з земельного податку виник на підставі наступного.
Боржник самостійно визначив податкові зобов`язання та подав до ГУ ДПС податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9027998513 від 18.02.2020:
- по строку сплати на 01.03.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.03.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
по строку сплати на 30.04.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 29.06.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
по строку сплати на 30.06.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.07.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.08.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
- по строку сплати на 30.09.2020 на суму 49 224,58 грн. Сума зобов`язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
Отже, сума боргу ЗЦЛП з земельного податку становить 393 796,64 грн.
З метою погашення податкового боргу, відповідачу було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу № 443-17 форми «Ю» від 15.06.2016 на суму 15 529,53 грн. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 08.07.2016 уповноваженій особі підприємства.
Згідно із п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача та не надано суду доказів погашення податкового боргу, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945) до – Державного навчально – виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна» (70413, Запорізька область, с. Широке, Запорізький район, вул. Радянська, буд. 1, код ЄДРПОУ 04645768) про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Державного навчально-виробничого закладу авіаційного профілю «Запорізький центр льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна», код ЄДРПОУ 04645768, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику, податковий борг на загальну суму 394 935,64 грн, який складається з:
податок на додану вартість - 1 139,00 грн, р/р UA478999980313070029000008122, отримувач - УДКС України у Запорізькому районі/14010100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код 38025393.
земельний податок з юридичних осіб - 393796,64 грн, р/р UA168999980334149811000008431, отримувач - УДКС України у Запорізькому районі/18010500, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код 38025393.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 29.03.2021.
Суддя Р.В. Сацький