Ухвала суду № 95842772, 25.03.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
№240/17126/20
Номер документу
95842772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

(про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду,

зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення)

25 березня 2021 року м. Житомир справа № №240/17126/20

категорія 101030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Попової О. Г., розглянувши в порядку письмового проваджененя заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Оліївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області про зміна способу виконання виконавчого листа,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2020 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2020 року, позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано постанови Олїївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області № 11 від 26 вересня 2020 року, прийняті о 12-30 год та о 14-00 год, "Про відмову в реєстрації кандидату на посаду голови Олїївської сільської ради Житомирського району Житомирської області", якими ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду голови Олїївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.

Зобов`язано Олїївську сільську територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області зареєструвати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кандидатом на посаду голови Олїївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на перші місцеві вибори 25.10.2020 року.

Стягнуто з Олїївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області (вул. Л.Ступницького, 68, Оліївка, Житомирський район, Житомирська область, 12402. Код ЄДРПОУ 43794750) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1 681 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят однин) 60 коп.

15.03.2021 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява від Державної судової адміністрації України через Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області про зміну способу виконання рішення суду шляхом стягнення з Оліївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області шляхом безспірного списання коштів з рахунків Виконавчого органу Оліївської сільської, ради Житомирської області (Код ЄДРПОУ 43794750, вул. Л.Ступницького, 68, Оліївка, Житомирський район, Житомирська область, 12402), передбачених для фінансування Оліївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області. Також просить поновити строк для пред"явлення виконавчого листа №8016 2020 виданого Житомирським окружним адміністративним судом 12.11.2020 у справі №240/17126/20, до виконання.

Судовий розгляд заяви призначено на 25.03 2021 року на 10:30.

Сторони будучи належним чином повідомлені про розгляд заяви, у судове засідання не прибули.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення за відсутністю учасників справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши заяву про розстрочення виконання рішення та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

При вирішенні питання про встановлення способу і порядку виконання судового рішення суд повинен з`ясовувати обставини, що свідчать про неможливість виконання рішення.

Порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлено статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

З наведеної норми вбачається, що суд може встановити або змінити спосіб і порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Зміна способу або порядку виконання може відбуватися у заміні одного заходу примусового виконання судового рішення іншим.

Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 року у справі №240/17126/20 тягнуто з Олїївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області (вул. Л.Ступницького, 68, Оліївка, Житомирський район, Житомирська область, 12402. Код ЄДРПОУ 43794750) на користь Державного бюджету України (реквізити рахунку: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1 681 грн (одна тисяча шістсот вісімдесят однин) 60 коп.

З метою виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від у справі №240/17126/20 видано виконавчий лист 12.11.2020 року.

Відповідно до абзацу другого частини 4 статті 15 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII) за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Зі змісту заяви судом встановлено, що безспірне списання коштів Управлінням Казначейства є неможливим.

Відповідно до абзацу третього пункту 2 Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 р. № 745 витрати на підготовку і проведення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад), сільських, селищних, міських голів, позачергових і перших виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад здійснюються: територіальними виборчими комісіями - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з державного бюджету.

Таким чином, Олїївська сільська територіальна виборча комісія Житомирського району Житомирської області отримувала субвенцію через місцевий бюджет.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.

Частиною 1 статті 11 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування і Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Враховуючи наявність обставин, які ускладнюють виконання виконавчого листа, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 12.11.2020 року у справі №240/17126/20, а саме: неможливість виконати рішення у спосіб визначений судом, суд вважає за необхідне змінити спосіб виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року у справі №240/17126/20, а саме: стягнути з Олїївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1681,60 грн.

При вирішенні питання про можливість поновлення позивачу (стягувачу) строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" примусовому виконанню підлягають рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Таким чином, виконавчий лист є виконавчим документом, на підставі якого здійснюється примусове виконання рішення у встановленому законом порядку.

Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Відповідно до частини першої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Відповідно до частини шостої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання поважними та поновити строк пред`явлення виконавчого листа до виконання.

При цьому, з огляду на положення частини 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», враховуючи, що стягувачем є державний орган, строк пред`явлення виконавчого листа до виконання має бути поновлений на три місяці.

На підставі викладеного, та із урахуванням того, що вищевказані обставини, на які посилався заявник унеможливлюють виконання судового рішення про стягнення судового збору, а спосіб і порядок про який просить заявник ніяким чином не вплине і не змінить судове рішення, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви та необхідність її задоволення.

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву Державної судової адміністрації України (вул. Липська 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795), подану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області, про зміну способу виконання рішення суду - задовольнити.

Змінити спосіб виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року у справі №240/17126/20, а саме: стягнути з Оліївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області шляхом безспірного списання коштів з рахунків Виконавчого органу Оліївської сільської ради Житомирського район, Житомирської області (Код ЄДРПОУ 43794750, вул. Л.Ступницького, 68, Оліївка, Житомирський район, Житомирська область, 12402), передбачених для фінансування Оліївської сільської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області.

Поновити Державній судовій адміністрації України строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №8016 2020 в адміністративній справі №240/17126/20 на три місяці з дня набрання законної сили цією ухвалою.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повнийтекст складено 25.03.2021

Суддя О.Г. Попова