
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2021 р. Справа№200/545/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня,-
В С Т А Н О В И В:
12 січня 2021 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про:
визнання протиправними дій відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
стягнення з відповідача на користь позивача ненараховану та невиплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8 306,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач є особою з інвалідністю ??? групи внаслідок аварії на ЧАЕС та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, до яких відноситься виплата разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, але всупереч Рішення Конституційного Суду України рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відповідач протиправно виплатив таку допомогу у неповному розмірі.
З огляду на мотивування позову та з огляду на визначену в останній вимозі суму заборгованості суд розцінює формулювання першої вимоги «у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком», а не у розміру 7, який відповідає розміру пільги для ветеранів війни - інвалідів війни, як описку.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16 березня 2021 року представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у 2020 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня визначено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» від 19 лютого 2020 року № 112. Позивачеві виплачено разову грошову допомогу відповідно до вищезазначеної постанови, отже відповідач діяв у межах чинного законодавства.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II? групи внаслідок аварії на ЧАЕС та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07 серпня 2019 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС та особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни.
За 2020 рік позивачеві виплачено вказану допомогу в розмірі 3 160 грн, що підтверджується довідкою відповідача від 04 січня 2021 року, доданою до відзиву.
За відомостями листа відповідача від 15 січня 2021 року № 0.2191/374/21 разова грошова допомога до 5 травня виплачена в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» № 112 від 19 лютого 2020 року, в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлено статтею 13 вказаного Закону.
Вказану статтю було доповнено Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367- XIV (далі - Закон № 367- XIV) частиною четвертою наступного змісту: «щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком».
Пунктом 20 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI (далі - Закон № 107-VI) згадану вище норму права викладено в такій редакції: «щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону № 107-VI.
За змістом пункту 5 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення Закону № 107-VI, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, на момент нарахування і виплати у квітні 2020 року позивачеві одноразової грошової допомоги діяла стаття 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю II? групи - 7 мінімальних пенсій за віком.
Паралельно правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня з 01 січня 2015 року було врегульовано пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України норми і положення […] статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» […] застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На реалізацію приписів цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» від 19 лютого 2020 року № 112, абзацами 2-6 підпункту 1 пункту 1 якої передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4 120,00 гривень; II групи - 3 640,00 гривень; III групи - 3160,00 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За змістом пункту 2 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року позивач набув право на виплату разової грошової допомоги у розмірах статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294 установлено, що у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року становить 1638,00 грн.
Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни І?І групи у 2020 році становить 11 466,00 грн (1638,00 грн х 7).
Відтак, виплата позивачеві в 2020 році разової грошової допомоги в розмірі 3 160 грн не відповідає статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі. Недоплачена сума становить 8 306,00 грн.
Доводи відповідача про здійснення виплат в межах бюджетних асигнувань не приймаються судом до уваги, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.
Позивач просить визнати протиправними дії (фактично бездіяльність) відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та стягнути з відповідача на користь позивача ненараховану та невиплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8 306,00 грн.
Суд дійшов висновку, що позивачем допущена очевидна описка у розмірі пільги для ветеранів війни - інвалідів війни, а тому належним способом захисту буде: визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком та стягнення з відповідача на користь позивача ненараховану та невиплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8 306,00 грн.
При вирішенні питання дотримання строку звернення до суду судом врахована правова позиція, викладена в постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 389/1042/17, від 14 серпня 2018 року у справі № 473/2190/17, від 22 серпня 2018 року у справі № 587/2475/16-а, відповідно до якої перебіг строку звернення позивача до суду слід обраховувати з 30 вересня відповідно року - встановленого Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» кінцевого строку, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Шестимісячний строк звернення до суду, обчислений з 30 вересня 2020 року, закінчується 30 березня 2021 року; позивач звернувся до суду 12 січня 2021 року, тобто в межах передбаченого строку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не пропущено строк звернення до суду, а тому підстав для його поновлення немає.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправними дій, стягнення недоплаченої суми разової грошової допомоги до 5 травня задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ: 26010987, місцезнаходження: вул. Машинобудівників, буд. 64, м. Дружківка, Донецька область, 84207) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) ненараховану та невиплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 8 306,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 29 березня 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська