Рішення № 95842533, 29.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
200/556/21-а
Номер документу
95842533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2021 р. Справа№200/556/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконною відмови та зобов`язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

12 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про:

визнання незаконною відмови відповідача у виплаті позивачеві заборгованості з державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника - на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05 травня 2017 року по 06 лютого 2020 року;

про зобов`язання відповідача призначити та виплати позивачеві заборгованість з державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника - на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05 травня 2017 року по 06 лютого 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що діти померлого годувальника відповідно до внесених змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають право на пенсію, та особам з інвалідністю» мають право на отримання державної соціальної допомоги з 05 березня 2017 року. Оскільки до 07 лютого 2020 року вона не зверталась до відповідача за призначенням допомоги з поважних причин (проживала на тимчасово окупованій території), то вважає, що має право на отримання допомоги за період з 05 березня 2017 року по 07 лютого 2020 року (день звернення із заявою) як заборгованості щодо виплати вказаного виду допомоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року позовна заява залишена без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам частини третьої статті 161 КАС України.

Після усунення недоліків ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відстрочено сплату позивачем судового збору до прийняття судового рішення у справі.

16 березня 2021 року представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на безпідставність позову з огляду на те, що 1) за відомостями Державного підприємства «Інформаційно-обчислюваний центр Міністерства соціальної політики України» позивач такий вид допомоги як державна соціальна допомога дитині померлого годувальника не отримувала, 2) позивач особисто звернулась за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника лише 07 лютого 2020 року, 3) на виконання судового рішення у справі № 200/9112/20-а позивачеві призначено державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника з дня звернення із заявою - з 07 лютого 2020 року.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

За відомостями свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 та її син - ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами та фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 (довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1425-5000201813 від 26 вересня 2019 року, № 1425-5000265502 від 07 лютого 2020 року).

07 лютого 2020 року ОСОБА_1 вперше звернулась до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, за результатами розгляду якої було відмовлено у наданні такого виду допомоги.

Про звернення вперше саме 07 лютого 2020 року вказується позивачем у позові, відповідачем у відзиві і підтверджується довідкою Державного підприємства «Інформаційно-обчислюваний центр Міністерства соціальної політики України», наданою на запит від 10 лютого 2020 року. Доказів того, що позивач зверталась з відповідною заявою до управління до 07 лютого 2020 року суду не надано.

Не погодившись з відмовою, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про скасування рішення відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачеві з моменту написання заяви державної допомоги у зв`язку з втратою годувальника; зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачеві з моменту написання заяви державну допомогу у зв`язку з втратою годувальника.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року у справі № 200/9112/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії задоволено:

визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 05 березня 2020 року про відмову у наданні ОСОБА_1 державної соціальної допомоги на ОСОБА_2 як дитину померлого годувальника;

зобов`язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на ОСОБА_2 як дитину померлого годувальника з моменту звернення з відповідною заявою - з 07 лютого 2020 року.

У відзиві Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради вказує на призначення допомоги з 07 лютого 2020 року по 26 грудня 2027 року на виконання рішення суду.

Тобто, предмет справи № 200/9112/20-а стосувався періоду з дня звернення із заявою - з 07 лютого 2020 року.

Предметом позову у цій справі позивач визначила період з 05 травня 2017 року по 06 лютого 2020 року, обґрунтовуючи тим, що на її звернення у листопаді 2020 року про виплату заборгованості з державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника за період з 05 березня 2017 року по 06 лютого 2020 року, їй листом від 23 листопада 2020 року № Л-233-5.1-6.2 відмовлено в призначенні та виплаті заборгованості відповідної допомоги.

У заяві позивача від 19 березня 2020 року, зареєстрованої відповідачем 10 листопада 2020 року, вказується, що вона отримувала державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника раніше і виплати якої їй припинено з травня 2014 року, а тому просить виплатити вказаний вид допомоги з травня 2014 року по лютий 2020 року.

Із змісту відповіді відповідача на цю заяву, датованої 23 листопада 2020 року, тобто до прийняття рішення у справі № 200/9112/20-а, суд вбачає, що в ньому викладаються обставини щодо первісної відмови і звертається увага позивача на те, що зміни до законодавства, які передбачають призначення допомоги дітям померлого годувальника, набрали чинності лише з 05 березня 2017 року.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також надання державної соціальної допомоги на догляд визначаються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18 травня 2004 року № 1727-ІV (далі - Закон № 1727-ІV).

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника» від 07 лютого 2017 року № 1836-VІІІ (далі - Закон № 1836-VІІІ) внесено зміни до Закону № 1727-ІV в частині доповнення переліку осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги, такою категорією як діти померлого годувальника.

Закон № 1836-VІІІ набрав чинності з 05 березня 2017 року.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 1727-ІV державна соціальна допомога згідно із цим Законом призначається особі, яка є дитиною померлого годувальника […].

За змістом частини першої статті 5 Закону № 1727-ІV державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються з дня звернення за допомогою. […]. Допомога дитині померлого годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду допомоги надійшло не пізніше 12 місяців з дня смерті годувальника.

Вказана норма кореспондується з приписами абзаців 1, 3 пункту 11 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261 (далі - Порядок № 261).

Абзацом 4 пункту 11 Порядку № 261 конкретизовано, що днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.

Наведені положення пункту 11 Порядку № 261 викладено в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року № 611, які набрали чинності з 31 серпня 2017 року.

Одночасно пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року № 611 установлено, що особі, яка протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою звернулася за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, допомога призначається з дня набрання чинності Законом №1836-VIII, але не раніше дня, що настає за днем смерті годувальника.

Таким чином, наведена норма передбачала, що якщо особа звернеться за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника до 30 листопада 2017 року, то їй зазначена допомога повинна бути призначена не з дня звернення із заявою, а з дня набрання чинності Законом № 1836-VIII, тобто з 05 березня 2017 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року у справі № 200/9112/20-а зобов`язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на ОСОБА_2 як дитині померлого годувальника з моменту звернення з відповідною заявою - з 07 лютого 2020 року.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На підставі цієї норми не підлягають доказуванню обставини, встановлені рішенням суду у справі № 200/9112/20-а, щодо призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника з дня звернення із заявою - 07 лютого 2020 року.

З огляду на викладене суд не приймає до уваги посилання позивача, викладені в заяві від 19 березня 2020 року, яка зареєстрована відповідачем 10 листопада 2020 року, про те, що вона отримувала державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника раніше і виплати якої їй припинено з травня 2014 року.

Оскільки допомога призначена лише з 07 лютого 2020 року, то і заборгованість щодо виплати державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника за період з 05 травня 2017 року по 06 лютого 2020 року не могла виникнути. За змістом статті 11 Закону № 1727-ІV підлягають виплаті суми державної соціальної допомоги за минулий час лише ті, що призначені, проте позивачеві такий від допомоги у період з 05 травня 2017 року по 06 лютого 2020 року не призначався.

З огляду на вказане позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року відстрочено сплату позивачем судового збору до прийняття судового рішення у справі, то стягненню з позивача підлягає судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконною відмови та зобов`язання до вчинення певних дій відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, за наступними реквізитами: рахунок - UA 908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ - 26255795, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 29 березня 2021 року.

Суддя Ю.М. Льговська