Рішення № 95842069, 13.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
160/6167/20
Номер документу
95842069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2021 року Справа № 160/6167/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Турової О.М.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/6167/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.06.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною відмову Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у оформлені паспорта громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов`язати Тернівський районний відділ у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) паспорт громадянина України.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що після одруження у лютому 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, до якої було додано всі необхідні документи, для обміну паспорта громадянина України на ID-карту у зв`язку зі зміною прізвища після одруження, проте відповідачем протиправно припинено розгляд матеріалів та відмовлено позивачеві у видачі паспорта громадянина України з посиланням на те, що ОСОБА_1 не є громадянкою України та на п.100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 (далі - Порядок №302). Так, на думку відповідача позивач не є громадянином України через отримання останнім паспорта громадянина Російської Федерації, що в свою чергу виключає можливість оформлення паспорта громадянина України. Водночас, вказані доводи міграційної служби, на думку ОСОБА_1 , є хибними, оскільки позивач ще у 2003 році отримала паспорт громадянина України, а у 2016 році отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон, а відтак позивач є громадянином України та, як наслідок, у відповідача не було підстав для застосування приписів п.100 Порядку №302. Також в свідоцтві про одруження від 09.10.2004 року серії НОМЕР_2 , в свідоцтві про народження сина позивача ОСОБА_3 від 09.03.2005 року серії НОМЕР_3 та в свідоцтві про шлюб від 15.02.2020 року серії НОМЕР_4 міститься інформація про те, що позивач є громадянином України, при цьому, Указ Президента України про припинення громадянства ОСОБА_1 не видавався.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії цієї ухвали.

У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем було усунено та ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 року прийнято позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6167/20 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 13.08.2020 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

19.08.2020 року до суду надійшов відзив Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та просив повністю відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими. Так, саме Порядком №302 врегульовано питання щодо оформлення паспорта громадянина України, пунктом 35 якого, зокрема, передбачено, що для оформлення паспорта особа повинна надати оригінал документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). При цьому, згідно з п.100 Порядку №302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформлені або видачі паспорта, якщо особа не є громадянином України. Після отримання від позивача заяви про обмін паспорта громадянина України на ID-карту працівниками відповідача було проведено перевірку, за результатами якої встановлено, що як на час народження позивача так і в подальшому батьки ОСОБА_1 (в дівоцтві - ОСОБА_1 ) проживали в Російській Федерацій та були і є її громадянами, в тому числі на теперішній час, водночас, відповідно до карток реєстрації місця проживання ОСОБА_1 була зареєстрована на території України в 1993 році, як неповнолітня по свідоцтву про народження у бабусі - ОСОБА_5 , при цьому, батьки разом з донькою на територію України на постійне проживання не прибули, що свідчить про те, що позивач у розумінні приписів ст.3 Закону України «Про громадянство України» громадянства України не набула. Також в ході перевірки було встановлено наявність у позивача паспорта громадянина Російської Федерації, виданого на її дівоче прізвище ОСОБА_1 , № НОМЕР_5 від 04.08.2011 року. Наведене стало підставою для ініціювання відповідачем процедури визнання паспорта громадянина України від 04.02.2003р. серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , таким, що виданий з порушенням норм законодавства. Вказані вище обставини унеможливлюють задоволення заяви позивача про обмін паспорта громадянина України на ID-карту, а тому оскаржувана відмова відповідача, на думку останнього, є правомірною.

04.09.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 виклала позицію аналогічну вказаній у позовній заяві та додатково зазначила, що оскільки вона звернулася до відповідача саме з заявою про обмін паспорта громадянина України на ID-карту, то, з урахуванням п.69 Порядку №302 відсутня необхідність подання нею документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України), і застосування відповідачем приписів п.35 Порядку №302 є безпідставним, бо цим пунктом врегульовано саме питання подання документів для оформлення паспорта, а не його обміну, що мало місце у даному випадку, отже, відповідач мав керуватися нормами п.69 цього Порядку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив судове засідання на 06.10.2020 року об 11:30год.

Позивач в підготовче судове засідання 06.10.2020р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, проте 28 вересня 2020 року від неї до канцелярії суду надійшла заява, в якій остання, зокрема, просила суд розглядати дану справу за її відсутності.

Представник відповідача в підготовче судове засідання 06.10.2020р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 року визнано обов`язковою особисту участь позивача - ОСОБА_1 у розгляді справи №160/6167/20 та відкладено розгляд справи у підготовчому судовому засіданні на 27 жовтня 2020 року на 14:00 год.

У підготовчому судовому засіданні 27.10.2020 року усною ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, витребувано у відповідача додаткові доказів у справі, а саме: відмовний матеріал щодо звернення ОСОБА_1 від 18.02.2020 року про обмін паспорта громадянина України на ID-картку, у зв`язку зі зміною прізвища ОСОБА_1 .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 року викликано для допиту у якості свідка ОСОБА_8 , начальника Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, закрито підготовче провадження у справі №160/6167/20 та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 10.11.2020 року о 15:00год.

У судовому засіданні 10.11.2020р. позивач та її представник підтримали пред`явлений позов та, посилаючись на викладені в ньому та у відповіді на відзив доводи, просили повністю задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання 10.11.2020р. не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, причини неявки суду не повідомив.

У судовому засіданні 10.11.2020р. допитано свідка ОСОБА_8 , начальника Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та оголошено перерву до 25.11.2020р. на 11:30год.

Відповідно до довідки секретаря судового засідання Кулакової А.В. від 25.11.2020р. №554 справа №160/6167/20 знята з розгляду 25.11.2020р. у зв`язку із наданням судді Туровій О.М. з 24.11.2020р. по 25.11.2020р., включно, днів відпочинку.

Наступне судове засідання у справі призначено на 23.12.2020р. на 15:30год.

Позивач та його представник у судове засідання 23.12.2020р. не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, при цьому, 22.12.2020 року від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача в судове засідання 23.12.2020р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, при цьому, 21.12.2020р. від нього надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2020р. повторно витребувано у Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області додаткові докази у справі, а саме: копію відмовного матеріалу щодо звернення ОСОБА_1 від 18.02.2020 року про обмін паспорта громадянина України на ID-картку, у зв`язку зі зміною прізвища ОСОБА_1 ; пояснення та докази на їх підтвердження щодо результатів розгляду питання про визнання паспорта громадянина України від 04.02.2003 року серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , таким, що виданий з порушенням норм законодавства.

Наступне судове засідання з розгляду справи призначено на 13.01.2021р. о 16:00год.

Позивач та його представник у судове засідання 13.01.2021р. не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, при цьому, 12.01.2021р. від них надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.

Представник відповідача в судове засідання 13.01.2021р. також не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, при цьому, 13.01.2021р. від нього надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Також 13.01.2021р. відповідачем надано витребувані ухвалою суду від 23.12.2020р. додаткові докази.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).

Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд заяви судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Таким чином, суд дійшов висновку про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження відповідно до пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Заслухавши пояснення позивача та його представника, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_7 від 03.08.1993р. позивач ОСОБА_1 ) - дівоче прізвище - ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 році у м. Норильськ (Росія, Красноярський край).

Відповідно до відмітки у свідоцтві про народження № НОМЕР_7 від 03.08.1993р. позивач 22.10.1993 року була зареєстрована (прописана) за місцем проживання: АДРЕСА_1 .

04.02.2003 року позивачем отримано паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 , що підтверджується відміткою у свідоцтві про народження № НОМЕР_7 від 03.08.1993р., а також відмітками у заяві ОСОБА_1 про видачу паспорта від 12.11.2002р. та у витязі з Книги (форма №2) Відділу паспортної, реєстраційної і міграційної роботи Тернівського РО КМУ УМВС України в Дніпропетровській області від 04.02.2003р.

09.10.2004 року позивач одружилася з громадянином України ОСОБА_9 та змінила дівоче прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_8 від 09.10.2004р.

У зв`язку із зміною прізвища після одруження позивачеві 28.12.2004 року Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області видано новий паспорт громадянина України серії НОМЕР_9 на ім`я ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 та ОСОБА_9 народився син - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 09.03.2005 року НОМЕР_10 , в якому також зазначено, що ОСОБА_1 є громадянкою України.

13.02.2014 року ОСОБА_1 розірвала шлюб із ОСОБА_9 , залишивши після розірвання шлюбу прізвище - ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу від 13.02.2014р. серії НОМЕР_11 .

10.05.2016 року ОСОБА_1 видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_12 .

15.02.2020 року ОСОБА_1 одружилася с громадянином України ОСОБА_11 та після одруження змінила прізвище ОСОБА_1 на ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_13 , в якому також зазначено, що ОСОБА_1 є громадянкою України.

У зв`язку із зміною прізвища після одруження 18.02.2020р. ОСОБА_1 звернулася до Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у зв`язку із обміном через зміну прізвища.

До заяви було додано наступні документи: паспорт громадянина України серії НОМЕР_9 , виданий Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 28.12.2004 року на ім`я ОСОБА_1 , а також квитанція про сплату адміністративної послуги.

Як слідує з відзиву на позовну заяву, поданого відповідачем, заяву-анкету на оформлення паспорта позивача надруковано не було, оскільки за результатами проведеної перевірки було виявлено, що ОСОБА_1 не є громадянкою України.

З наданих відповідачем на вимогу суду документів проведеної перевірки щодо належності позивача до громадянства України встановлено, що в ході її проведення було проаналізовано інформацію з карток реєстрації місця проживання, відповідно до якої з`ясовано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Норильськ, Красноярського краю, Російської Федерації, була зареєстрована в 1993 році, як неповнолітня по свідоцтву про народження у бабусі - ОСОБА_5 .

При цьому, в матеріалах перевірки також наявні пояснення від 04.03.2020 року, надані відповідачу матір`ю позивача - ОСОБА_14 , в яких зазначалося, що вона разом з донькою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала на території Росії, в районах Крайньої півночі, в м. Норильськ, проте за рекомендацією лікарів у зв`язку із необхідністю зміни клімату через часті хвороби доньки вона у 1993 році прийняла рішення відвезти доньку до України до своєї матері - ОСОБА_5 , при цьому, сама на той момент вона разом з донькою виїхати не мала можливості, так як тільки вийшла з декретної відпустки на роботу та мала ще одну неповнолітню доньку 1990 року народження. Після смерті чоловіка мати прописала доньку до себе і донька лишилася жити в Україні, а вона ( ОСОБА_14 ) є громадянкою Російської Федерації та має відповідний паспорт.

За наслідками проведеної перевірки головним спеціалістом Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Мокринською Л. складено висновок про припинення оформлення паспортом громадянина України, затверджений начальником Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області Прокопенко І. 12.03.2020р., відповідно до якого в ході проведеної перевірки встановлено, що згідно з п.100 Порядку №302 ОСОБА_1 не є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина Російської Федерації, у зв`язку із чим ОСОБА_1 відмовлено у видачі паспорта громадянина України та припинено розгляд матеріалів щодо оформлення паспорта громадянина України у зв`язку зі зміною прізвища на ОСОБА_1 .

Не погодившись з відмовою Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області у оформлені паспорта громадянина України, ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III визначено, що громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Статтею 3 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III встановлено, що громадянами України є:

1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;

3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;

4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; тимчасове посвідчення громадянина України; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну.

Відповідно до п.п.1,2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ (в редакції станом на час отримання позивачем паспорта громадянина України у 2003 році) (далі - Положення №2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Дос. №9303). Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України паспортною службою органів внутрішніх справ (далі - паспортна служба) після досягнення 16-річного віку.

За приписами абз.1 п.12, п.13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Згідно з п.16, п.17 Положення №2503-ХІІ обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування. Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм. Для обміну паспорта у зв`язку із зміною (переміною) прізвища, імені чи по батькові або встановленням розбіжностей у записах подаються також документи, що підтверджують ці обставини.

06 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI, який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Підпунктами «а» та «б» пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI встановлено, що документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Цій нормі кореспондують приписи ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI, якою передбачено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Відповідно до частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Пунктами 1, 3-4 Порядку №302 визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт (пункт 5 Порядку №302).

Відповідно до п.6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі:

1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);

2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);

3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;

4) закінчення строку дії паспорта;

5) непридатності паспорта для подальшого використання;

6) якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток;

7) наявності в особи паспорта зразка 1994 року (за бажанням).

Пунктом 8 Порядку №302 визначено, що паспорт видається:

- не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання;

- не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.

Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Згідно з п.9 Порядку №302 за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року. За оформлення паспорта вперше адміністративний збір не справляється.

Пунктом 10 Порядку №302 передбачено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб`єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС (пункт 19 Порядку №302).

Відповідно до п.24 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів. Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.

За приписами п.25 Порядку №302 у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Абзацом 1 пункту 34 Порядку №302 передбачено, що у разі коли під час перевірки виявлено, що паспорт, який подано уповноваженому суб`єкту для обміну, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС у рішенні про відмову інформує заявника про вилучення (у тому числі тимчасово) паспорта та необхідність звернення до уповноваженого суб`єкта для одержання довідки про його вилучення.

При цьому, Порядок №302 містить розділи «Подання документів для оформлення паспорта та їх розгляд» (п.п.35-45), «Подання документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого» (п.п.46-68) та «Подання документів для оформлення паспорта у зв`язку з обміном» (п.п.69-83).

Таким чином, приписами пунктів 35-46 Порядку №302 врегульовано питання подання заявником документів для оформлення паспорта вперше, натомість питання подання документів для оформлення паспорта у зв`язку з обміном, в тому числі, і перелік документів, які мають бути подані саме у цьому випадку (у разі обміну паспорта), визначено саме пунктами 69-83 цього Порядку.

Так, відповідно до п.69 Порядку №302 заявник подає для обміну паспорта такі документи:

1) паспорт, що підлягає обміну;

2) документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку);

3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року);

про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;

про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;

довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Пунктом 71 Прядку №302 передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32-34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.

Згідно з п.72, п.73 Порядку №302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися). До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).

Відповідно до п.п.74-76 Порядку №302 ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з обміном паспорта зразка 1994 року і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій. Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку. Під час розгляду заяви-анкети для оформлення паспорта у зв`язку з обміном паспорта зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється за даними, що містяться в картотеках територіального органу ДМС та територіального підрозділу ДМС. Якщо паспорт, який підлягає обміну, був виданий територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про його обмін, працівник територіального підрозділу ДМС порівнює дані особи та її фотозображення з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою, і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС. У разі видачі паспорта, який підлягає обміну, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який підлягає обміну, не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Пунктом 77 Порядку №302 передбачено, що перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві про видачу паспорта, який підлягає обміну, та вклеєною до неї фотокарткою. У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта у зв`язку з обміном, підстави обміну. За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за встановленою МВС формою, а заява про видачу паспорта, який підлягає обміну, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

Приписами п.79 Порядку №302 встановлено, що за результатами проведених перевірок, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.

Згідно з п.п.80-82 Порядку №302 у разі коли паспорт зразка 1994 року був оформлений територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС. У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку. За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України «Про громадянство України», працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні. Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не було встановлено, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта особі, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, із зазначенням підстав відмови.

Відповідно до п.100 Порядку №302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови (пункт 101 Порядку №302).

Отже, наведені норми Порядку №302 свідчать, що існує певна процедура оформлення органами ДМС паспорта громадянина України, в тому числі, у зв`язку з його обміном, яка включає розгляд заяви-анкети, приймання документів від заявника, ідентифікацію особи та перевірку факту належності особи до громадянства України і прийняття відповідного рішення.

При цьому, перелік документів, що має подаватися задля оформлення паспорта громадянина України, різниться в залежності від підстав такого оформлення. Так, для оформлення паспорта на загальних підставах подаються документи, визначені п.35 Порядку №302, для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого - п.46 Порядку №302, а для оформлення паспорта у зв`язку з обміном - документи, визначені у п.69 цього Порядку.

За результатами перевірки повноти поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 Порядку №302, та відповідності їх оформлення вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС може відмовити в їх прийнятті у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, а також за наявності підстав, встановлених п.100 Порядку №302, про що заявник інформується із зазначенням підстав такої відмови (за бажанням заявника - в письмовому вигляді).

Як встановлено судом, підставою для відмови ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України у зв`язку з обміном стало встановлення відповідачем факту, що ОСОБА_1 не є громадянкою України.

В обґрунтування цього твердження відповідач посилається на те, що позивачем під час звернення з заявою про оформлення паспорта громадянина України в порушення приписів п.35 Порядку №302 не було надано оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

Натомість, в результаті проведеної перевірки було з`ясовано, що як на час народження позивача так і в подальшому батьки ОСОБА_1 (в дівоцтві - ОСОБА_1 ) проживали в Російській Федерацій та були і є її громадянами, в тому числі на теперішній час, водночас, відповідно до карток реєстрації місця проживання ОСОБА_1 була зареєстрована на території України в 1993 році, як неповнолітня по свідоцтву про народження у бабусі - ОСОБА_5 , яка опікунство не оформлювала, при цьому, батьки разом з донькою на територію України на постійне проживання не прибули, що свідчить про те, що позивач у розумінні приписів ст.3 Закону України «Про громадянство України» громадянства України не набула.

Також в ході перевірки було встановлено наявність у позивача паспорта громадянина Російської Федерації, виданого на її дівоче прізвище ОСОБА_1 , № НОМЕР_5 від 04.08.2011 року. Наведене стало підставою для ініціювання відповідачем процедури визнання паспорта громадянина України від 04.02.2003р. серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , таким, що виданий з порушенням норм законодавства.

Надаючи оцінку вищенаведеним доводам відповідача, суд зазначає про помилковість цих доводів відносно того, що позивачем порушено вимоги п.35 Порядку №302 у зв`язку із ненаданням оригіналів документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України), оскільки, як встановлено судом та підтверджено показами допитаного у судовому засіданні у якості свідка начальника Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області ОСОБА_8 , ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про оформлення паспорта громадянина України саме у зв`язку з обміном через зміну прізвища після одруження, а відтак, позивачем мали подаватися документи за переліком, визначеним не п.35 Порядку №302, а п.69 цього Порядку, при цьому, останній вимог щодо необхідності подання вищевказаних документів не містить. Отже, відповідачем помилково застосовано до спірних правовідносин положення п.35 Порядку №302, так як цей пункт їх не регулює. Натомість, відповідачем не спростовано подання позивачем разом із заявою документів, визначених п.69 Порядку №302.

Щодо доводів відповідача про те, що за виявлених перевіркою обставин, ОСОБА_1 у розумінні приписів ст.3 Закону України «Про громадянство України» громадянства України не набула, а виданий їй паспорт громадянина України видано з порушенням норм чинного законодавства, натомість позивач є громадянином Російської Федерації, що підтверджується відповідним паспортом та свідчить про неналежність ОСОБА_1 до громадянства України, суд зазначає наступне.

Відповідно до вищевказаних приписів ст.5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III, п.1 Положення №2503-ХІІ, п.п. «а» та «б» п.1 ч.1 ст.13, ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI та п.1 Порядку №302 документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Питання набуття та втрати громадянства України врегульовано Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III.

Так, ст.17 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III визначено підстави припинення громадянства України та передбачено, що громадянство України припиняється:

1) внаслідок виходу з громадянства України;

2) внаслідок втрати громадянства України;

3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки:

а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;

б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями;

в) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;

г) автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави;

2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;

3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов`язком чи альтернативною (невійськовою) службою.

Частиною 2 статті 19 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III встановлено, що положення пунктів 1, 3 частини першої цієї статті не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства.

Згідно з ч.3 ст.19 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.

Статтею 21 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

При цьому, статтею 20 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III визначено правосуб`єктність громадянина України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформляється втрата громадянства, та встановлено, що громадянин України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформляється втрата громадянства, до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов`язки громадянина України.

Згідно з п.102 Порядку №302 особа, громадянство України якої припинено відповідно до Закону України «Про громадянство України», зобов`язана у порядку та строки, встановлені законодавством про громадянство України, повернути паспорт територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, а в разі, коли така особа постійно проживає за кордоном, - закордонній дипломатичній установі. Недійсний паспорт, отриманий закордонною дипломатичною установою, надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, для знищення згідно з пунктами 110-113 цього Порядку.

При цьому, за приписам п.108 Порядку №302 паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі: коли він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації); виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта; непридатності паспорта для подальшого використання; припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України; коли він заявлений як втрачений або викрадений та прийнято рішення про оформлення нового паспорта; смерті особи, якій було видано такий паспорт; закінчення строку його дії або прийняття рішення про обмін такого паспорта до закінчення строку його дії; оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства; неотримання його заявником протягом року.

Згідно з абз.1-2 п.109 Порядку №302 у разі коли рішення про оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років. У разі виявлення територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС паспорта/паспорта зразка 1994 року, рішення про оформлення якого приймалося територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, з порушенням вимог законодавства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, які підписуються працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджуються керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта/паспорта зразка 1994 року таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається територіальному органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років.

З аналізу наведених законодавчих приписів можна дійти висновку, що законом визначено чіткий перелік підстав припинення громадянства України, при цьому, датою припинення громадянства України у випадку втрати громадянства України, зокрема, внаслідок добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття, є дата видання відповідного указу Президента України.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 , паспорта громадянина України серії НОМЕР_9 , виданого 28.12.2004 року Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, та паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_12 , виданого 10.05.2016 року, ОСОБА_1 є громадянкою України.

Судом також встановлено, що відповідно до паспорта громадянина Російської Федерації №04 11 097018 від 04.08.2011 року, виданого відділом УФМС Росії по Красноярському краю в м. Норильськ на прізвище ОСОБА_1 (дівоче прізвище позивача), копія якого міститься в наданих відповідачем до справи матеріалах перевірки за заявою позивача, остання є громадянкою Російської Федерації.

При цьому, суд критично оцінює доводи позивача відносно того, що вона такого паспорта громадянина Російської Федерації не мала, він їй не належить та відповідачу вона його не надавала, оскільки допитаний у судовому засіданні у якості свідка начальник Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області ОСОБА_8 підтвердив факт надання паспорта громадянина Російської Федерації №04 11 097018 від 04.08.2011 року, виданого відділом УФМС Росії по Красноярському краю в м. Норильськ на прізвище ОСОБА_1 , який він особисто бачив в робочому кабінеті та тримав в руках, після чого цей паспорт було відскановано та приєднано його сканкопію до матеріалів звернення позивача, а оригінал повернуто заявнику.

Крім того, факт видачі позивачеві вказаного паспорта також підтверджується відповіддю Генерального Консульства Російської Федерації в Харькові від 12.01.2021 року №38, копія якого надана відповідачем до матеріалів справи.

Водночас, посилання відповідача на те, що позивач не є громадянином України внаслідок отримання паспорта громадянина Російської Федерації, виданого на її дівоче прізвище ОСОБА_1 , № НОМЕР_5 від 04.08.2011 року (тобто вже після досягнення позивачем повноліття), і це є підставою для відмови ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України у зв`язку з обміном, є передчасними, оскільки судом встановлено та відповідачем не спростовано, що як станом на час відмови позивачеві в оформленні паспорта, та і станом на час розгляду справи судом відповідний указ Президента України про припинення громадянства України ОСОБА_1 не видавався, а, отже, з урахуванням вищенаведених приписів ст.20 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III, позивач до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов`язки громадянина України, в тому числі має право на оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з обміном.

Також судом встановлено та відповідачем не спростовано, що станом на теперішній час відсутнє і рішення про скасування рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України в порядку приписів ст.21 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III.

Крім цього, станом на час розгляду справи також відсутні результати ініційованої відповідачем процедури визнання паспорта громадянина України від 04.02.2003р. серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , таким, що виданий з порушенням норм чинного законодавства, а саме: незаконно виданим.

Відповідно до листа Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.01.2021р. відповідачем станом на цей час ще формується проект висновку службової перевірки.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача зі спірного питання ще 18.02.2020р. і у березні 2020 року отримав відмову в оформленні паспорта громадянина України, а станом на 13.01.2021р. висновок службової перевірки з питання визнання паспорта громадянина України від 04.02.2003р. серії НОМЕР_6 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , таким, що виданий з порушенням норм чинного законодавства, відповідачем ще не підготовлено, не зважаючи на те, що з моменту виникнення спірних правовідносин минув майже рік, відповідач, відмовляючи позивачеві у березні 2020 року в оформленні паспорта громадянина України, діяв передчасно.

Крім того, суд зауважує, що з висновку про припинення оформлення паспортом громадянина України, затвердженого начальником Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області 12.03.2020р., а також з доповідної записки тво начальника Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області на ім`я першого заступника начальника ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, слідує, що єдиною підставою для висновку відповідача про те, що позивач не є громадянином України, є наявність у останнього паспорта громадянина Російської Федерації, виданого на її дівоче прізвище ОСОБА_1 , № НОМЕР_5 від 04.08.2011 року. Жодних інших підстав для наведеного ані висновок, ані доповідна записка не містять.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Зважаючи на наведене, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, доводячи правомірність свого рішення, що оскаржується позивачем, позбавлений можливості посилатися на доводи і докази, що не були покладені в основу цього рішення, у даному випадку - на інші підстави, за наявності яких він дійшов висновку про те, що позивач не є громадянином України, аніж ті, що безпосередньо вказані у його рішенні (через наявність у позивача паспорта громадянина Російської Федерації).

Водночас, як зазначалося вище, судом встановлено, що без видання відповідного указу Президента України про припинення громадянства України ОСОБА_1 за наявності підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001р. №2235-III (добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття), позивач користується всіма правами і несе всі обов`язки громадянина України, в тому числі має право на оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з обміном.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про передчасність та безпідставність відмови Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в оформлені паспорта громадянина України у зв`язку з обміном ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), а, отже, про визнання такої відмови протиправною та про задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо іншої частини позовних вимог про зобов`язання Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у зв`язку з обміном, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідачем безпідставно при перевірці поданих позивачем для оформлення паспорта громадянина України документів було застосовано приписи п.35 Порядку №302, в той час, як застосуванню підлягали положення п.69 цього Порядку.

Натомість Тернівським районним відділом у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області подані позивачем документи на відповідність вимогам п.69 Порядку №302 перевірено не було.

При цьому, допитаний у судовому засіданні у якості свідка начальник Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області ОСОБА_8 на питання представника позивача зауважив, що не можливо стверджувати про те, що позивачем було подано всі необхідні і передбачені Порядком №302 документи для оформлення паспорта громадянина України, оскільки після виявлення, що ОСОБА_1 не є громадянкою України повнота поданих нею документів не перевірялася.

Зважаючи на те, що подані позивачем для оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з обміном документи не були перевірені відповідачем на дотримання вимог п.69 Порядку №302, в тому числі щодо їх повноти та відповідності їх оформлення вимогам законодавства, а також враховуючи, що відповідачем у відзиві на позовну заяву вказувалося, що позивачем разом із заявою було подано лише паспорт громадянина України серії НОМЕР_9 , виданий Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 28.12.2004 року на ім`я ОСОБА_1 , а також квитанцію про сплату адміністративної послуги, в той час, як вимогами п.69 Порядку №302, зокрема, передбачено необхідність надання й інших документів, зокрема, документів, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів), в тому числі, про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт тощо вимоги про зобов`язання відповідача оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України є передчасними та задоволенню не підлягають.

Разом з цим, суд зауважує, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

При цьому, ч.2 ст.9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зважаючи на наведене та з метою відновлення порушеного права позивача та гарантування його ефективного захисту, суд, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.02.2020р. про оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з обміном та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, оскільки саме такий спосіб є належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Тернівського районного відділу у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в оформлені паспорта громадянина України у зв`язку з обміном ОСОБА_1 ( РНОКППНОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Зобов`язати Тернівський районний відділ у м. Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: вул. Черкасова, 21, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50049) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( РНОКППНОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 18.02.2020р. про оформлення паспорта громадянина України у зв`язку з обміном та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 13.01.2021р.

Суддя: О.М. Турова