
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю
за виконанням рішення суду
26 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/12434/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у розмірі 77 (сімдесят сім) процентів відповідних сум грошового забезпечення, стягнуто з ГУ ПФУ у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 грн.
15.02.2021 до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заява обґрунтована тим, що з 19.11.2020, тобто часу набрання законної сили рішенням суду у даній справі, ГУ ПФУ у Волинській області ухиляється (протягом періоду з грудня 2020 року по лютий 2021 року) та умисно не виконує рішення суду щодо перерахунку та виплати основного розміру пенсії 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Заявник просить зобов`язати відповідача подати до суду у встановлений строк звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у справі № 140/12434/20 щодо здійснення перерахунку та виплати різниці (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років з грудня 2020 року (з часу 19.11.2020 набрання рішенням законної сили) основного розміру пенсії 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення, та за наслідками розгляду звіту або в разі його неподання вирішити питання про накладення на начальника ГУ ПФУ у Волинській області штрафу в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (а. с. 53-57).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 прийнято до розгляду вказану заяву, розгляд заяви ухвалено здійснювати в порядку письмового провадження (а. с. 80).
В поданих до суду поясненнях (вих. № 0300-0802-7/9290 від 24.02.2021) відповідач вказав, що рішення суду від 19.10.2020 у справі № 140/12434/20 виконано в добровільному порядку, 10.12.2020 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення за відповідною посадою, перерахований розмір пенсії з 01.01.2018 склав 6149,47 грн., з 01.01.2019 - 7469,51 грн., з 01.01.2020 - 8789,55 грн. Оскільки кошти з Державного бюджету на виплату заборгованості за вказаним рішенням суду не виділені, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 в сумі 21574,44 грн., буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Крім того, на виконання іншого рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/14480/20, відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення та перерахований розмір пенсії 12062,40 грн. виплачується позивачу з 01.01.2021.
Суд звертає увагу, що за змістом частини четвертої статті 382 КАС України у судовому засіданні з повідомленням сторін вирішується лише питання про накладення штрафу за клопотанням позивача або за ініціативою судді.
Відтак, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, з урахуванням частини третьої статті 166 КАС України, розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно залишити без задоволення з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною другою статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у даній справі суд не зобов`язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення (а. с. 48-50).
Разом з тим, на думку суду, вказана обставина не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення.
Отже, необхідно встановити наявність підстав для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі. Суд також вважає, що виконання рішення суду відповідачем виключає можливість встановлення подальшого судового контролю за його виконанням.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у розмірі 77 (сімдесят сім) процентів відповідних сум грошового забезпечення, стягнуто з ГУ ПФУ у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 грн. (а. с. 48-50).
30.11.2020, на виконання рішення суду від 19.10.2020 у цій справі, позивачу були видані виконавчі листи № 2848/2020, № 2849/2020 (а. с. 52).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач вжив заходів щодо добровільного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у даній справі № 140/12434/20, а саме: 10.12.2020 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення за відповідною посадою, перерахований розмір пенсії з 01.01.2018 склав 6149,47 грн., з 01.01.2019 - 7469,51 грн., з 01.01.2020 - 8789,55 грн.; виплата коштів, нарахованих на виконання вказаного рішення суду за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, становить 21574,44 грн., що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 10.12.2020 за пенсійною справою № 0320002754 - Державна прикордонна служба України (а. с. 89), розрахунком на доплату від 10.12.2020 на суму 21574,44 грн. (а. с. 91).
Разом з тим, з матеріалів справи також вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 в іншій справі (№ 140/14480/20) зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із обов`язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 06.08.2020 № 11/922 (з урахуванням раніше виплачених сум) (а. с. 67-71).
На виконання вказаного рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 в іншій справі № 140/14480/20, відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення та перерахований розмір пенсії 12062,40 грн. виплачується позивачу з 01.01.2021, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 10.12.2020 за пенсійною справою № 0320002754 - Державна прикордонна служба України (а. с. 90), розрахунком на доплату від 10.12.2020 на суму 21574,44 грн. (а. с. 92).
Суд звертає увагу, що заявник ОСОБА_1 у цій справі звернувся із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у частині здійснення перерахунку та виплати різниці (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років з грудня 2020 року (з часу 19.11.2020 набрання рішенням законної сили) основного розміру пенсії 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Суд наголошує, що у межах цієї справи рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 була надана правова оцінка щодо правомірності зменшення позивачу основного розміру пенсії з 77 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення саме при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018, та за наслідками розгляду справи вказаним судовим рішенням відповідача зобов`язано здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії за вислугу років саме з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В той же час, з 01.04.2019 позивачу було здійснено перерахунок його пенсії на виконання іншого рішення - рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/14480/20, та з матеріалів справи вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 основний розмір його пенсії був визначений відповідачем на рівні 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, суд дійшов висновку про те, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у даній справі у частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років саме з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення було виконано, позаяк 10.12.2020 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення за відповідною посадою, перерахований розмір пенсії з 01.01.2018 склав 6149,47 грн., з 01.01.2019 - 7469,51 грн., з 01.01.2020 - 8789,55 грн., а кошти за період з 01.01.2018 по 31.12.2020 в сумі 21574,44 грн. на даний час поки виплачені у зв`язку із відсутністю бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
При цьому, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у даній справі в частині перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у розмірі 77 процентів відповідних сум грошового забезпечення підлягало до виконання на період до внесення змін до норм законодавства або до змін пенсійних умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії.
В подальшому, у зв`язку із виконанням відповідачем іншого рішення - рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/14480/20, між позивачем та відповідачем виникли нові правовідносини, позивачу було здійснено новий перерахунок пенсії з 01.04.2019.
Суд вважає, що у разі незгоди з діями відповідача щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/14480/20, в т.ч. щодо визначення основного розміру пенсії на рівні 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019, позивач має право оскаржити такі дії окремо в адміністративному чи судовому порядку.
Відтак, виходячи із змісту поданої заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, та враховуючи, що у тій частині, контроль за виконанням якої просить встановити заявник, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 у даній справі є виконаним, при цьому, позивач не позбавлений права оскаржити дії відповідача щодо визначення основного розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 140/14480/20, тому фактичні та правові підстави для покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов`язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у цій справі відсутні, у зв`язку із чим у задоволенні заяви ОСОБА_1 належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 382 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Валюх