
Справа № 490/9224/20
н\п 2/490/2224/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2021 року м. Миколаїв
Центральний районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Саламатіна О.В., за участю секретаря судового засідання Ковальової Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Миколаєві цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
23.12.2020 року до Центрального районного суду м. Миколаєва звернувся Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачені державні кошти в сумі 5278,14 грн.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що відповідачка не задекларувала відомості про наявність пільг за житлово-комунальні послуги в грошовому еквіваленті, який вона отримала в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів допомог малозабезпечиним сім`ям та одиноким матерям, у зв`язку з чим виникла переплата по вказаним допомогам. Таким чином, відповідачці були надмірно виплачені кошти грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01.02.2018 року по 31.07.2019 року в сумі 3864 грн. 28 коп., допомоги одиноким матерям за період часу з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року в сумі 1413 грн. 86 коп. Загальна сума забогованості становить 5278 грн. 14 коп., відповідачкою не сплачена.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2020 року головуючим суддею по даній справі визначено суддю Саламатіна О.В.
23.12.2020 року матеріали справи передано для розгляду судді Саламатіну О.В. Ухвалою судді Центрального районного суду м. Миколаєва Саламатіна О.В. від 25.01.2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом. Розгляд справи постановлено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачка відзив на позовну заяву не подала.
Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та витрати осіб від 22.08.2018 року, доданих до них документів ОСОБА_1 було призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.08.2018 року по 30.11.2018 року в сумі 5209 грн. 05 коп. щомісяця, з 01.12.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 5389 грн. 32 коп. щомісяця, допомогу одиноким матерям в період часу з 01.08.2018 року по 30.11.2018 року в сумі 79 грн. 55 коп. щомісяця, з 01.12.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 146 грн. 55 коп. щомісяця.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 22.02.2019 року ОСОБА_1 було призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 5389 грн. 32 коп. щомісяця, з 01.07.2019 року по 31.07.2019 року в сумі 5586 гнр. 33 коп., допомогу одиноким матерям з 01.02.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 93 грн. 71 коп. щомісяця, з 01.07.2019 року по 31.07.2019 року в сумі 166 грн. 71 коп. щомісяця.
З наявної в матеріалах справи інформації, наданої Державною податковою інспекцією вбачається отримання пільг за житлово-комінальні послуги в грошовому еквіваленті, який отримано в період, за які обчислювався розмір вищевказаних допомог, а саме з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року, з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року та який відповідачка не задекларувала.
У зв`язку з вищезазначеним, відповідачці було надмірно виплачено державні кошти по допомозі на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям за період часу з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року, з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, з яких заборгованість становить: 5278 грн. 14 коп.
Відповідачка була належним чином повідомлена про утворення переплати державних коштів, однак заборгованість по державним допомогам складає 5278,14 грн., та кошти, на розрахунковий рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, не сплатила.
Відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Середньомісячних сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, яка затверджена наказом від 15.11.2001 року, №486/202/524/455/3370. Згідно зі вказаною Методикою до сукупного доходу сім`ї враховується грошовий еквівалент пільг за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачені кошти на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям в сумі 5278 (п`ять тисяч двісті сімдесят вісім) грн. 14 коп.
Керуючись ст.ст. 10, 258, 259, 263, 279 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (54001, місто Миколаїв, вулиця Мала Морська, 19, код ЄДРПОУ: 03194499) кошти в сумі 5278 (п`ять тисяч двісті сімдесят вісім) грн. 14 коп.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Саламатін