Ухвала суду № 95821670, 23.03.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
23.03.2021
Номер справи
127/7291/21
Номер документу
95821670
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Cправа № 127/7291/21

Провадження № 1-кс/127/3334/21

У Х В А Л А

Іменем України

24 березня 2021 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницького області в складі

слідчого судді Гриневича В.С.,

секретар судового засідання: Щербатюк І.Б.,

за участю:

слідчого: Козловської В.В.

розглянувши в судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду клопотання слідчого групи слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області - слідчого СВ Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції Козловської Вікторії Вікторівни про надання дозволу на проведення обшуку, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий групи слідчих СУ ГУ Національної поліції в Вінницькій області - слідчий СВ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції Козловська Вікторія Вікторівна звернулася до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Вітенко Д.Г., про проведення обшуку, в якому просила надати дозвіл на проведення обшуку території, а також розташованій на ній будівель та споруд, які розташовані на земельних ділянках з кадастровими номерами 0510100000:03:133:0035 та 0510100000:03:133:0033, що за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 з метою фіксації обставин кримінального провадження, відшукання та вилучення паливно-мастильних матеріалів та знарядь злочину у вигляді обладнання для їх збуту, зберігання та транспортування, дозвільних документів та документів, що стосуються придбання, перевезення та реалізації паливно-мастильних матеріалів, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки, флеш-накопичувачів, які мають значення доказової бази у даному кримінальному провадженні.

Клопотання мотивовано тим, що СУ ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021020000000200 від 19.03.2021, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 273 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що службові особи ТОВ «ІНВІСТ», на території м. Вінниці, здійснюють господарську діяльність з реалізації паливно-мастильних матеріалів з грубим порушенням законодавства про безпеку праці та протипожежної безпеки на об`єктах підвищеної небезпеки, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, передбачених ст. 273 КК України.

Зокрема, за отриманою інформацією, службові особи ТОВ «Івіст» (код ЄДРПОУ 41552892, м. Вінниця, вул. І. Бевза, 34, офіс 201) спільно з іншими невстановленими особами налагодили протиправний механізм постачання до регіону нафтопродуктів (дизельного палива та бензину А-95). Механізм включає в себе накопичування вказаних ПММ на одній із нафтобаз м. Вінниці, потужність зберігання якої понад 100 тонн (розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Айвазовського, 4). Зазначена нафтобаза функціонує з порушеннями норм безпеки та за відсутності дозвільних документів, а саме відсутні: сертифікат про початок та введення в експлуатацію об`єкта, висновок оцінки впливу на довкілля, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, декларація відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, ліцензія та документи дозвільного характеру з охорони праці, пожежної та екологічної безпеки, порушені ДБН протипожежних відстаней.

При цьому, за наявними даними, посадовими особами вказаного підприємства на виробничих потужностях нафтобази здійснюється фальсифікація нафтопродуктів (використовуються несертифіковані домішки для збільшення октанового числа та об`ємів продукції), а її діяльність не відповідає нормам протипожежної та техногенної безпеки. Несертифіковане змішування (виготовлення контрафакту) здійснюється також з метою зменшення собівартості товарного бензину, із застосуванням високотоксичних, низькоякісних хімічних домішок та бензинів газових стабільних (БГС).

У подальшому дизельне паливо та бензин з вищезазначеної нафтобази транспортується по Вінницькій області для роздрібної реалізації на модульних АЗС за цінами нижчими від середньостатистичних (ціни на пальне, що реалізовується легальними АЗС). Одна з таких заправок розташована в АДРЕСА_1 (земельні ділянки з кадастровими номерами 0510100000:03:133:0035 та 0510100000:03:133:0033), на території автостоянки розташована АЗС, яка здійснює реалізацію дизельного палива).

У той же час, встановлено, що вказана неправомірна діяльність відбувається у тіньовий спосіб, а саме продаж нафтопродуктів здійснюється за готівкові кошти й без відображення обсягів реалізованої продукції у документах податкової звітності.

Зазначені вище модульні АЗС працюють із грубим порушенням норм безпеки та за відсутності дозвільних документів, чим створюються передумови до виникнення надзвичайних подій екологічно-техногенного характеру з тяжкими наслідками.

Окрім того, за наявними даними, службові особи вищевказаних суб`єктів господарювання, з метою ухилення від обов`язкових процедур, передбачених чинним законодавством, при отриманні відповідних ліцензій на торгівлю та зберігання палива, надавали недостовірні дані до уповноваженого органу ДПС.

Згідно інформаційної довідки №249236938 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0510100000:03:133:0035, розташована за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .

Згідно інформаційної довідки №249236938 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0510100000:03:133:0033, розташована за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .

Також в ході здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що на даний час невстановлені особи продовжують протиправну діяльність.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що за адресою: АДРЕСА_1, продовжує здійснюватись господарська діяльність з незаконного збуту дизельного палива з грубим порушенням законодавства про безпеку праці та протипожежної безпеки на об`єктах підвищеної небезпеки, знаходяться знаряддя і засоби вчинення злочину (операторська, блок-пункти з ємностями для дизельного палива та з паливороздавальними колонками) документи, записні книжки, касові апарати, зошити з адресами осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення, документи, що стосуються придбання, перевезення та реалізації паливно-мастильних матеріалів, які мають значення для досудового розслідування та можуть бути доказами під час судового розгляду.

З метою вжиття заходів щодо швидкого, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, а також з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, та знарядь злочину у вигляді обладнання, слідчий звернулася до суду з даним клопотанням.

В судовому засіданні слідчий Козловська В.В. клопотання підтримала, за викладених в ньому обставин, та просила його задовольнити.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.

Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого та прокурора, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання, з огляду та таке.

Статею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

В той же час, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук - це слідча дія , що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема, можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)

З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що в провадженні СУ ГУНП у Вінницькій області перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021020000000200 від 19.03.2021, розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 273 КК України.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021020000000200 від 19.03.2021 вбачається, що до ГУНП у Вінницькій області надійшли матеріали правоохоронних та контролюючих держаних органів щодо того, що службові особи ТОВ «ІНВІСТ», на території м. Вінниці, здійснюють господарську діяльність з реалізації паливно-мастильних матеріалів з грубим порушенням законодавства про безпеку праці та протипожежної безпеки на об`єктах підвищеної небезпеки, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, передбачених ст. 273 КК України.

Зі вказаного витягу з ЄРДР також вбачається, що правова кваліфікація кримінального правопорушення визначена - ч. 1 ст. 273 КПК України.

Відповідно до частини першої статті 273 КК України порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах особою, яка зобов`язана їх дотримувати, якщо воно створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров`ю потерпілого, карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Отже, за диспозицією вказаної норми кримінально караним є діяння, пов`язане з порушенням правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах особою, яка зобов`язана їх дотримувати, якщо воно створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров`ю потерпілого.

Однак, ні з самого клопотання про проведення обшуку, ні з доданих документів не вбачається будь-яких обставин, які б вказували на наявність вищевказаного складу кримінального правопорушення.

Як зазначив слідчий, в ході здійснення досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що службові особи ТОВ «Івіст», спільно з іншими невстановленими особами налагодили протиправний механізм постачання до регіону нафтопродуктів (дизельного палива та бензину А-95). Механізм включає в себе накопичування вказаних ПММ на одній із нафтобаз м. Вінниці, потужність зберігання якої понад 100 тонн (розташована за адресою: м. Вінниця, вул. Айвазовського, 4). Зазначена нафтобаза функціонує з порушеннями норм безпеки та за відсутності дозвільних документів. При цьому, за наявними даними, посадовими особами вказаного підприємства на виробничих потужностях нафтобази здійснюється фальсифікація нафтопродуктів, а її діяльність не відповідає нормам протипожежної та техногенної безпеки. Несертифіковане змішування (виготовлення контрафакту) здійснюється також з метою зменшення собівартості товарного бензину, із застосуванням високотоксичних, низькоякісних хімічних домішок та бензинів газових стабільних (БГС). У подальшому дизельне паливо та бензин з вищезазначеної нафтобази транспортується по Вінницькій області для роздрібної реалізації на модульних АЗС за цінами нижчими від середньостатистичних. Одна з таких заправок розташована в АДРЕСА_1 (земельні ділянки з кадастровими номерами 0510100000:03:133:0035 та 0510100000:03:133:0033), на території автостоянки розташована АЗС, яка здійснює реалізацію дизельного палива.

Зазначені вище модульні АЗС працюють із грубим порушенням норм безпеки та за відсутності дозвільних документів, чим створюються передумови до виникнення надзвичайних подій екологічно-техногенного характеру з тяжкими наслідками.

Обґрунтовуючи своє клопотання слідчий зазначив, що метою обшуку є виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення незаконно виготовлених паливно-мастильних матеріалів та знарядь злочину у вигляді обладнання для їх збуту, зберігання та транспортування, дозвільних документів та документів, що стосуються придбання, перевезення та реалізації паливно-мастильних матеріалів, мобільних телефонів, комп`ютерної техніки, флеш-накопичувачі.

Проте, слідчим не обґрунтовано, яке відношення мають незаконно виготовлені паливно-мастильні матеріали та обладнання для їх збуту в межах здійснення досудового розслідування за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 273 КК України.

Що стосується посилання слідчого на здійснення діяльності без відповідних дозвільних документів та необхідності вилучення дозвільних документів та документів, що стосуються придбання, перевезення та реалізації паливно-мастильних матеріалів, слідчий суддя звертає увагу на те, що надання можливості вилучення речей і документів здійснюється в порядку передбаченому статтями 160-166 КПК України, а саме шляхом надання слідчому або прокурору тимчасового доступу до речей та документів, з можливістю вилучення їх оригіналів або копій.

Проведення ж обшуку з метою огляду та вилучення конкретних документів суперечить положенням частини першої статті 234 КПК України.

Положеннями пунктів 2, 3 та 5 частини п`ятої статті 234 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: відшукуванні речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов до висновку, що клопотання не обґрунтоване, а тому на час розгляду даного клопотання у суду відсутні достатні підстави для надання дозволу на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого групи слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області - слідчого СВ Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції Козловської Вікторії Вікторівни про надання дозволу на проведення обшуку відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: