
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8533/21-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Вовк С.В., при секретарі судових засідань Брачун О.О., за участю прокурора Шаль В.В., захисників Піліпенка Д.О., Бідного С.С., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в особливо вважливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Волобоєвої О.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий в особливо вважливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Волобоєва О.В. звернулася до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на наступні обставини.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні за № 42020000000001529 від 17.08.2020 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні одержання службовою особою, неправомірної вигоди для себе в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, поєднаного з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Прокурор вказує, що Розпорядженням міського голови Ірпінської міської ради Київської області від 17.03.2017 № 38-о ОСОБА_1 прийнято на службу та призначено на посаду заступника начальника відділу містобудування та архітектури з 20.03.2017 з дев`ятим рангом державного службовця.
20.03.2017 ОСОБА_1 приступив до здійснення покладених на нього повноважень, які визначалися наступними документами: «Положенням про відділ містобудування та архітектури Ірпінської міської ради в новій редакції», затвердженим рішенням четвертої сесії сьомого скликання Ірпінської міської ради Київської області від 23.11.2015 № 119-4-VII, Посадовою інструкцією заступника начальника відділу містобудування та архітектури, затвердженою керуючим справами виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області у 2018 році, «Порядком розміщення зовнішньої реклами та визначення розміру плати за користування місцями, які перебувають у комунальній власності та надаються розповсюджувачам зовнішньої реклами для розташування спеціальних конструкцій в м. Ірпінь», затвердженим рішенням четвертої сесії сьомого скликання Ірпінської міської ради Київської області від 23.11.2015 № 119-4-VII, Законом України «Про Рекламу» від 03.07.1996 №270-/96-ВР, Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067.
У відповідності до примітки 1 до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до згаданої вище Посадової інструкції заступник начальника відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради, затвердженої керуючим справами виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області у 2018 році на ОСОБА_1 серед інших покладено наступні завдання та обов`язки:
- п. 2.3 Розділу 2 забезпечувати додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації та здійснювати контроль за їх реалізацією;
- п.2.6 Розділу 2 подавати на розгляд виконавчого комітету міської ради пропозиції щодо прийняття рішень з питань архітектури та містобудування;
- п. 2.7 Розділу 2 забезпечувати своєчасний розгляд заяв, звернень і скарг громадян, інших суб`єктів містобудування з питань, що належать до його компетенції, та вживає необхідних заходів передбачених чинним законодавством.
У зв`язку із викладеним заступник начальника відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_1 здійснює функції уповноваженої особи органу місцевого самоврядування з виконанням організаційно-розпорядчих функції, а тому відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 ст. 364 КК України є службовою особою.
Однак, ОСОБА_1 будучи службовою особою, користуючись наданими йому повноваженнями (обов`язками), передбаченими п. п. 2.3, 2.6, 2.7 Посадової інструкції заступник начальника відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ірпінської міської ради, затвердженої керуючим справами виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області у 2018 році, вчинив корупційний злочин у сфері службової діяльності за наступних обставин.
29.07.2020, в денний період часу, ОСОБА_2 , діючи на підставі довіреностей товариства з обмеженою відповідальністю «МСА-ГРУП УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 43368476) (далі - ТОВ «МСА-ГРУП УКРАЇНА») від 27.07.2020 та підприємства з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 25288083) (далі - ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА») від 29.07.2020, якими останню уповноважили подавати листи та заяви від імені ТОВ «МСА-ГРУП УКРАЇНА» та ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» відповідно, отримувати документи (дозволи та документацію, акти виконаних робіт, рахунки, накладні, податкові накладні, угоди на договори), підписувати необхідні документи для отримання дозвільних документів в усіх установах, необхідних для отримання дозвільних документів на розміщення зовнішньої реклами, а також на виконання договорів про надання послуг від 31.07.2018 № 31/07/18 та від 14.04.2020 №14-04/20-1, укладених приватним підприємством «Легалайз» (ЄДРПОУ 37855458) (далі - ПП «Легалайз»), звернулася до заступника начальника відділу містобудування та архітектури міськвиконкому Ірпінської міської ради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із питанням щодо з`ясування можливості отримання для ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» дозволів на розміщення об`єктів зовнішньої реклами мережі супермаркетів «БІЛЛА» у м. Ірпінь.
Відповідно до розділу 1 договору про надання послуг від 31.07.2018 № 31/07/18, укладеного між ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» (далі - «Замовник») та ПП «Легалайз» (ЄДРПОУ 37855458) (далі - «Виконавець»), Виконавець зобов`язується надати послуги з внесення змін в дозвільну документацію на об`єкти зовнішньою реклами згідно Додатку до Договору №2, а Замовник зобов`язуються прийняти надані послуги та оплатити їх.
Відповідно до розділу 1 договору про надання послуг від 14.04.2020 № 14-04/20-1, укладеного між ПП «Легалайз» (далі - «Замовник») та ТОВ «МСА-ГРУП УКРАЇНА» (далі - «Виконавець»), Виконавець зобов`язується надати послуги з отримання та оформлення дозвільної документації на об`єкти зовнішньої реклами, а Замовник зобов`язується прийняти надані послуги та оплатити їх. Перелік та кількість об`єктів може змінюватися за домовленістю сторін. Найменування (перелік, вид і зміст) послуг, терміни надання вказані в Додатку № 1.
Відповідно до Додатку №2 до Договору від 14.04.2020 №14-04/20-1 ТОВ «МСА-ГРУП УКРАЇНА» повинно надати послуги з отримання та оформлення дозвільної документації на 15 об`єктів зовнішньої реклами за адресами: м. Ірпінь, вул. Мечникова, 108 (дві типу «вивіска»), м. Ірпінь, вул. Пушкінська, 25-в (три типу «вивіска») та м. Ірпінь, вул. Антонова, 6 (шість типу «паркан», дві типу «щит», одна типу «конструкція на даху» та одна типу «банер»).
Пунктом 1.3 Розділу 1 Додатку до рішення сесії сьомого скликання Ірпінської міської ради Київської області від 23.05.2019 № 5255-68-VII, - «Порядку розміщення зовнішньої реклами та визначення розміру плати за користування місцями, які перебувають у комунальній власності та надаються розповсюджувачам зовнішньої реклами для розташування спеціальних конструкцій в м. Ірпінь» (далі - Порядок), регламентовано, що цей Порядок регулює здійснення діяльності і розміщення у місті Ірпінь зовнішньої реклами з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища, тощо.
Відповідно до п.1.4 Розділу 1 Порядку, його дія поширюється на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності та відомчої належності, а також фізичних осіб, які здійснюють діяльність у сфері зовнішньої реклами у місті Ірпінь. Порядок є обов`язковим для виконання всіма учасниками рекламної діяльності.
Згідно розділу 2 Порядку визначено терміни, у тому числі:
банер - графічне зображення рекламного характеру, тканинне полотно прямокутної форми інформаційного або рекламного змісті;
білборд (щит) - рекламний щит, великоформатна конструкція, що стоїть окремо з зовнішнім і внутрішнім підсвічуванням, розміром 6х3м, сторона А розташовується праворуч по напрямку руху людей, а сторона В - ліворуч;
брандмауер - рекламна конструкція, розташована на стіні будинку. Щити 6х3 м, розташовані на стінах, теж відносяться до брандмауерів;
вивіска (інформаційна) - конструктивний елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією (якщо не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на внутрішній поверну власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу в таке приміщення, який не вважається рекламою;
вивіска (як реклама) - гармонічне сполучення таких елементів зовнішньої реклами як: фриз, світлові короби, об`ємні букви, накладні елементи у виді панелей-кронштейнів, електронні статичні і динамічні компоненти. Це - складові частини, вихідний матеріал для майбутньої вивіски. Вони компонуються і видозмінюються дизайнером у процесі розробки макета вивіски; рекламоносій, що являє собою конструкцію невеликого формату з назвою і профілем діяльності фірми, несе в собі елементи фірмового стилю - корпоративні кольори, особливий дизайн, властиві компанії. Розміщуються при вході (або над входом) у будинок або організацію;
виконавчий орган ради - виконавчий комітет Ірпінської міської ради;
дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого комітету міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці;
зовнішня реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-якій спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг;
особа - фізична особа, в тому числі суб`єкт підприємницької діяльності, юридична особа будь-якої форми власності, представництво нерезидента в Україні;
робочий орган - структурний підрозділ виконавчого органу Ірпінської міської ради, відділ містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області, на який покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Ірпінь;
розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами;
Відповідно до п.2.2 Розділу 2 Порядку, зовнішня реклама розміщується відповідно до Закону України «Про рекламу» на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчим комітетом Ірпінської міської ради у відповідності до цих Правил. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою на території населених пунктів.
Стягнення плати за видачу зазначених дозволів виконавчими органами міської ради забороняється.
Розділом 3 Порядку визначено повноваження робочого органу, на підставі яких останній, серед іншого:
- у межах своєї компетенції забезпечує контроль за виконанням вимог Закону України «Про рекламу», типових правил розміщення зовнішньої реклами, цього Порядку всіма особами незалежно від форм власності та відомчої належності, а також звертається до юридичних і фізичних осіб з вимогами про усунення виявлених порушень в визначений у вимогах термін;
- приймає рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову у встановленні такого пріоритету, скасування пріоритету на підставі заяви заявника, за якою було встановлено пріоритет;
- реєструє та розглядає заяви розповсюджувачів зовнішньої реклами щодо надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії;
- готує проекти рішень виконавчого комітету щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, внесення змін до дозволів (у разі зміни технологічної схеми рекламного засобу, яка передбачає зміну площі рекламної поверхні рекламного засобу), скасування дії дозволів та подає на розгляд виконавчого комітету у встановленому порядку;
- керівник робочого органу підписує, реєструє та видає дозволи на розміщення зовнішньої реклами на підставі відповідного рішення виконавчого комітету.
Відповідно до п.4.1 Розділу 4 Порядку, розміщення зовнішньої реклами у м. Ірпінь проводиться виключно на підставі дозволів, що видаються робочим органом відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради.
Зовнішня реклама розміщується: на тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості; на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання та над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з п.4.5.24 Розділу 4 Порядку забороняється вимагати від суб`єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.
Відповідно до п.5.1 Розділу 5 Порядку для одержання дозволу розповсюджувач зовнішньої реклами розповсюджувач зовнішньої реклами особисто або рекомендованим листом через Центр надання адміністративних послуг подає у виконавчий комітет Ірпінської міської ради заявку за формою (затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1173 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності», додаток №1 до цього Порядку), до якої додаються:
- фотокартка або комп`ютерний макет місця, на кому планується розташування рекламного засобу з прив`язкою до місцевості на топогеодезичному плану масштабу 1:500 з нанесеними комунікаціями, що виданий ліцензійною організацією, давністю виготовлення не більше 1 року;
- ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням спеціальної конструкції та кольорове зображення рекламного встановлено, що під час подання заяви через Центр надання адміністративних послуг та по роботі зі звіреннями громадян «Прозорий офіс»(далі - ЦНАП) виконавчого комітету Ірпінської міської ради, адміністратор або представник робочого органу, в присутності заявника перевіряє комплектність документів згідно з додатками до цих Правил і вимогами, вказаними у даному пункті, видає заявнику довідку з описом поданих документів у день реєстрації заяви або наступного робочого дня передає поданий пакет документів робочому органу.
Відповідно до п. 5.3 Розділу 5 Порядку за наявності документів, передбачених у підпункті 5.1. цих Правил, заява одразу після доставки документів з управління реєструється робочим органом у журналі реєстрації заяв.
Пунктом 5.4. Розділу 5 Порядку регламентовано, що робочий орган протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет його відповідності вимогам зовнішньої реклами, наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого у встановленому порядку дозволу.
Відповідно до п.5.5 Розділу 5 Порядку, після перевірки місця та в межах терміну, відведеного робочому органу на його перевірку, робочий орган приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленому пріоритету.
Відповідно до п.5.16 Розділу 5 Порядку, при розміщенні рекламних засобів на місцях, що належать до державної чи приватної (колективної) власності, заявник у термін 5-ти робочих днів з дати прийняття робочим органом рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, подає робочому органу лист за підписом власника місця або уповноваженого ним органу (особи), який надає згоду на розміщення зовнішньої реклами на об`єкті державної або приватної (колективної) власності, або копію договору на тимчасове користування цим місцем, укладеного з власником або уповноваженим ним органом (особою), та у будь-якому разі копії документів про підтвердження права власності або управління відповідно об`єктом приватної (колективної) та державної власності.
Відповідно до п.5.17 Розділу 5 Порядку, у разі ненадання заявником у встановлений термін документів, зазначених, у тому числі в пункті 5.16 Правил, пріоритет на місце розташування рекламного засобу втрачається, документи повертаються робочим органом заявнику через ЦНАП, про що робочий орган робить відповідний запис у журналі реєстрації.
Відповідно до п.5.20 Розділу 5 Порядку, додатково на вимогу робочого органу видача дозволу погоджується робочим органом, у тому числі, з власником місця або уповноваженим ним органом (особою). Дії щодо отримання зазначеного погодження вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу.
Відповідно до п.5.23 Розділу 5 Порядку, робочий орган протягом не більш як двох робочих днів з дати одержання від органів, з якими погоджується видача дозволу, подає виконавчому органу ради пропозиції та проект відповідного рішення.
Відповідно до п.5.24 Розділу 5 Розділу 5 Порядку, виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу.
В свою чергу, 29.07.2020, у вказаний вище час заступник начальника відділу містобудування та архітектури міськвиконкому Ірпінської міської ради ОСОБА_1 , діючи умисно з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище та пов`язані із цим можливості, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання, в порушення згаданих вище положень Порядку розміщення зовнішньої реклами, у тому числі заборони виконавчим органами міської ради стягувати плату за видачу дозволів на розміщення об`єктів зовнішньої реклами у м. Ірпінь, знаходячись за місцем своєї роботи в приміщенні кабінетів 62-63 адміністративної будівлі Ірпінської міської ради за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, під час особистої розмови з ОСОБА_2 , оголосив останній як представнику за довіреністю ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» вимогу про передачу йому неправомірної вигоди за вирішення ним питання щодо видачі ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» 14 дозволів на розміщення об`єктів зовнішньої реклами мережі супермаркетів «БІЛЛА» у м. Ірпінь на загальну суму 28 тис. грн., з розрахунку 2 тис. грн. за один дозвіл.
На виконання свого злочинного умислу ОСОБА_1 запевнив ОСОБА_2 в тому, що здійснення або нездійснення повноважень відділу містобудування та архітектури Ірпінської міської ради, на який Порядком покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Ірпінь, зокрема: прийняття, реєстрація та розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами щодо надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами; готування проектів рішень виконавчого комітету щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, а також підписання, реєстрація та видача дозволів на розміщення зовнішньої реклами на підставі відповідного рішення виконавчого комітету, залежить саме від нього. ОСОБА_1 наполягав на тому, що всі документи від ОСОБА_2 повинні передаватися до робочого органу саме через нього, що необхідно виконувати всі його вказівки і лише в такому випадку ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» отримає необхідні дозволи.
В свою чергу ОСОБА_2 , як представник ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА», з метою запобігання настання для останнього шкідливих наслідків у вигляді ненадання необхідних для здійснення господарської діяльності дозволів на розміщення зовнішньої реклами або затягування процесу надання таких дозволів, попередньо погодилась на надання такої неправомірної вигоди.
Цього ж дня ОСОБА_2 подала як представник ТОВ «МСА-ГРУП Україна» по довіреності від 27.07.2020 та ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» по довіреності від 29.07.2020 документи щодо отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами на 13 об`єктів у м. Ірпінь, за адресами: вул. Мечнікова, 108, вул. Пушкінська, 25-в та вул. Антонова 6.
В подальшому, 22.09.2020 близько 11 год. 30 хв. у м. Ірпінь ОСОБА_1 продовжуючи вчинення дій, спрямованих на виконання свого злочинного корисливого умислу, зустрівся з ОСОБА_2 .. Під час зустрічі ОСОБА_1 діючи умисно з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище та пов`язані з цим можливості, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, підтвердив раніше оголошену ним вимогу про передачу йому неправомірної вигоди, та отримав частину цієї вигоди у сумі 14 тисяч гривень., у кількості 70 купюр номіналом по 200 грн., а також додатково документи щодо отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на 1 об`єкт у АДРЕСА_1 .
Цього ж дня ОСОБА_1 , у свою чергу, передав ОСОБА_2 5 перших обіцяних дозволів, зокрема:
- від 17.09.2020 № 958 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 № 120/5, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Мечнікова, 108 надано дозвіл на розміщення «вивіски» розміром 0,69х6,37м на фасаді будинку терміном до 14.09.2023;
- від 17.09.2020 № 959 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 № 120/5, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Мечнікова, 108 надано дозвіл на розміщення «вивіски» розміром 1,30х11,56м на фасаді будинку терміном до 14.09.2023;
- від 17.09.2020 № 960 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 № 120/6, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Пушкінська, 25-в надано дозвіл на розміщення «вивіски» розміром 0,57х5,84м на фасаді будинку терміном до 14.09.2023;
- від 17.09.2020 № 961 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 № 120/6, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Пушкінська, 25-в надано дозвіл на розміщення «вивіски» розміром 1,11х5,02м на фасаді будинку терміном до 14.09.2023;
- від 17.09.2020 № 962 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 № 120/6, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Пушкінська, 25-в надано дозвіл на розміщення «вивіски» розміром 0,65х5,45м на фасаді будинку терміном до 14.09.2023.
В подальшому, 16.02.2021 близько 12 год. 00 хв. у м. Ірпінь ОСОБА_1 знаходячись за місцем своєї роботи в приміщенні кабінетів 62-63 адміністративної будівлі Ірпінської міської ради за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, продовжуючи вчинення дій, спрямованих на виконання свого злочинного корисливого умислу, зустрівся з ОСОБА_2 .. Під час зустрічі ОСОБА_1 діючи умисно з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище та пов`язані з цим можливості, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, підтвердив раніше оголошену ним вимогу про передачу йому неправомірної вигоди, та отримав ще частину цієї вигоди у сумі 14 тисяч гривень від ОСОБА_2 , у кількості 70 купюр номіналом по 200 грн.
Водночас, ОСОБА_1 одразу передав ОСОБА_2 9 останніх обіцяних дозволів, зокрема:
- від 11.12.2020 № 972 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламний щит» розміром 2,50х5,0м на фасаді супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 973 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламний щит» розміром 2,50х5,0м на фасаді супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 974 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,0м біля супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 975 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,00м біля супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 976 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,0м біля супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 977 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,0м біля супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 978 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,0м біля супермаркету терміном до 08.12.2023;
- від 11.12.2020 № 979 на підставі рішення виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 08.12.2020 № 145/7, відповідно до якого ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» за адресою: м. Ірпінь, вул. Авіаконструкторів Антонова №6,6/1,8,8-б надано дозвіл на розміщення «рекламна вивіска» розміром 2,50х5,0м біля супермаркету терміном до 08.12.2023.
17.02.2021 за участю адвоката з центру безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області повідомлено про підозру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні одержання службовою особою, неправомірної вигоди для себе в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданого службового становища, поєднаного з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України..
У судовому засіданні прокурор підтримав внесене клопотання, посилаючись на його обґрунтованість та необхідність у застосуванні відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, оскільки наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України.
Захисник у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, вказавши на те, що клопотання не містить виклад обставин, які б свідчили про наявність ризиків визначених ст. 177 КПК України.
Підозрюваний у кримінальному проваджені у судовому засіданні підтримав позицію свого захисника.
Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення підозрюваного, його захисника, прокурора, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 177 КПК України підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, тобто з метою запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.
Статтею 181 КПК України передбаченого, що домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або в певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Відповідно до положень ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При вирішенні даного клопотання підлягають встановленню та врахуванню обставини, визначені ч.1 ст.178, ч.1 ст.194 КПК України, та підстави застосування запобіжного заходу, регламентовані ст.177 КПК України.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя виходить з практики Європейського суду з прав людини, а саме: рішення «Нечипорук і Йонкало проти України», п. 175; «Cebotari v. Moldova», п. 48; «Fox, Campbell and Hartley v. the UK», n. 32, яка вказує на те, що слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об`єктивного спостерігача, що особа, можливо, вчинила злочин, та в даному випадку вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, та навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться в долучених в обґрунтування клопотання матеріалах.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого злочину, підтверджується наявними у матеріалах клопотання доказами, у тому числі:
- заявою представника ПІІ «БІЛЛА-УКРАЇНА» Кутняк О.П. від 04.08.2020;
- копіями документів, поданих ОСОБА_2 до заяви від 04.08.2020;
- письмовою згодою ОСОБА_2 від 19.08.2020 на залучення останньої до проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- показаннями свідка ОСОБА_2 від 19.08.2020;
- оглядом та врученням грошових коштів від 22.09.2020;
- розсекреченими матеріальними носіями інформації за результатами проведення НСРД, зокрема, протоколом за результатами виконання постанови про проведення контролю за вчиненням злочину № 09/2-4130т від 10.09.2020;
- розсекреченими матеріальними носіями інформації за результатами проведення НСРД, зокрема, протоколом № 76909т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.09.2020, зокрема аудіо-, відео контролю ОСОБА_1 ;
- розсекреченими матеріальними носіями інформації за результатами проведення НСРД, зокрема, протоколом № 7910т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 23.09.2020, зокрема аудіо-, відео контролю ОСОБА_1 ;
- розсекреченими матеріальними носіями інформації за результатами проведення НСРД, зокрема, протоколом №9046т за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 04.11.2020, зокрема зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, а саме номерів мобільного телефону ОСОБА_1 ;
- показаннями заявниці ОСОБА_2 від 04.11.2020;
- показаннями ОСОБА_2 від 08.02.2021;
- рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС ГВ КЗЕ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області Заверюхіна В. від 15.02.2021;
- оглядом та врученням грошових коштів від 16.02.2021;
- протоколом обшуку від 16.02.2021 за місцем затримання ОСОБА_1 ;
- протоколом затримання ОСОБА_1 в порядку, передбаченому ст. 208 КПК України, безпосередньо після вчинення тяжкого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України;
- протоколом від 16.02.2021 за місцем роботи ОСОБА_1 , в адміністративній будівлі Ірпінської міської ради за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а, окрім кабінетів №62-63.
Відповідно до вимог п. п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадків за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику.
Статтею 177 КПК визначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя вважає, що докази, які надані слідчим в обґрунтування клопотання є достатніми для обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 .
Враховуючи те, що прокурором доведено суду наявність заявлених ризиків, слідчий суддя вважає за доцільне застосувати до підозрюваного запобіжний захід, у вигляді домашнього арешту, із забороною залишати місце проживання в період доби з 22-00 год. до 07-00 год. за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім цього, застосовуючи до підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту шляхом заборони залишати житло в період доби, слідчий суддя вважає, що такий режим може перериватись необхідністю отримання медичної допомоги та необхідності виконання процесуального обов`язку явки за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду.
Також, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на ОСОБА_1 наступні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, якому доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, або до процесуального керівника - прокурора у кримінальному провадженні за вимогою, а також до слідчого судді, суду;
- не відлучатися з міста Ірпінь Київської області без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати слідчому або прокурору у кримінальному провадженні на зберігання свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що мають право на виїзд з України і виїзду в Україну.
Разом з тим, при виготовленні повного тексту ухвали було виявлено описку у вступній та резолютивній частині ухвали, а саме не вірно вказано «Клопотання старшого слідчого в особливо вважливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Волобоєвої О.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », дана описка підлягає виправленню.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст. ст. 177, 178, 181, 193, 194, 196, 205, 206, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ :
Клопотання старшого слідчого в особливо вважливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Волобоєвої О.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, із забороною залишати місце проживання в період доби з 22-00 год. до 07-00 год. за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги, строком до 16.04.2021 включно.
Роз`яснити підозрюваному, що працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за поведінкою підозрюваного, який перебуває під домашнім арештом, мають право з`являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього обов`язків.
Покласти на підозрюваному ОСОБА_1 наступні обов`язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, якому доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, або до процесуального керівника - прокурора у кримінальному провадженні за вимогою, а також до слідчого судді, суду;
- не відлучатися з міста Ірпінь Київської області без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати слідчому або прокурору у кримінальному провадженні на зберігання свій паспорт (паспорти) громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що мають право на виїзд з України і виїзду в Україну.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні № 42020000000001529.
Визначити строк дії ухвали слідчого судді та покладених судом обов`язків в межах строків досудового розслідування у кримінальному провадженні до 16.04.2021 включно.
Звільнити з-під варти підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя С.В. Вовк