
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
№ 610/3272/20
№ 2/610/179/2021
23.03.2021 року
Балаклійський районний суд Харківської області -
головуючий: Стригуненко В.М.
за участі
секретаря: Петрової І.В.,
розглянувши у місті Балаклія Харківської області у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «ХАРКІВГАЗ» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,
в с т а н о в и в:
15.12.2020 року до суду надійшов позов АТ «Харківгаз», в якому останній просить стягнути з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного за період з 18.01.2020 року по 17.07.2020 року в сумі 16551,71 гривень, вартість робіт по експертизі лічильника в сумі 4481,20 гривень, а також судовий збір.
В обґрунтування позову вказує про те, що ОСОБА_1 користувався послугами з розподілу природного газу на підставі підписаної заяви – приєднання до умов типового договору розподілу природного газу (для побутового споживача) за адресою: АДРЕСА_1 . 17.07.2020 року за адресою споживача представниками АТ «Харківгаз» було виявлено порушення, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що складено Акт про порушення. Згідно з актом експертизи лічильника газу встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника, існує доступ до відлікового механізму, механічне пошкодження пломбувальних отворів відлікового механізму, лічильник визнано непридатним до застосування. За результатами експертизи видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно з якою підставою для визнання ЗВТ непридатним є невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника. 24.09.2020р. на засіданні комісії було розглянуто акт про порушення та прийнято рішення про його задоволення. Вартість донарахованого об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» за період з 18.01.2020р. по 17.07.2020р. склала 16551,71 гривню. Також відповідач повинен сплатити вартість робіт по експертизі лічильника. У добровільному порядку зазначені суми відповідач сплатити відмовляється, тому позивач просить стягнути їх у судовому порядку.
Відповідач 18.02.2020р. надав відзив на позовну заяву, в якому позов не визнав. Посилався на те, що коли 17.07.2020р. позивач знімав у нього лічильник газу, він поставив скобу, газом він не користувався. Згідно його заяви від 18.12.2020р. газопостачання до його будинку було припинено. Вказав, що 15.12.2020р. він сплатив на пошті суму 11380грн. та 103грн. за доставку газу, тому сума повинна бути зменшена до 5171,71грн. Посилався на те, що він ніяким чином не втручався в роботу лічильника, пломби не пошкоджував. В акті експертизи зазначено, що цілісність пломби на упаковці – ціла, пломби на вхідному та вихідному патрубках не пошкоджені, тому претензій по втручанню його в роботу лічильника не може бути (а.с. 43).
Представник позивача 03.03.2020р. надала суду відповідь на відзив, в якій позовні вимоги АТ «Харківгаз» підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити. В своїх заперечень проти відзиву посилалась на підстави, зазначені у позовній заяві, а також вказала, що акт про порушення було складено в присутності споживача, документи були ним підписані, йому також було надано один ексземпляр акту. Вказаний лічильник газу було демонтовано та направлено на експертизу, за результатами якої була видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Зазначила, що на даний час рахунок на оплату нарахованої суми відповідачем не оплачено (а.с. 54-56).
19.03.2020р. відповідач надав суду заперечення на відповідь на відзив, в яких позов не визнав, посилаючись на підстави, зазначені у відзиві на позовну заяву, а також підтвердив, що його запрошували на проведення експертизи, але він туди не поїхав, бо був впевнений, що з лічильником все гаразд (а.с. 60).
Представник позивача просила розглянути справу за її відсутності (а.с. 65).
Відповідач надав письмову заяву про визнання позову, обізнаність з наслідками його визнання, розгляд справи за його відсутності (а.с. 66).
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
АТ «Харківгаз», як оператор ГРМ, виконує функції розподілу природного газу, забезпечення комерційного обліку природного газу, формування добових, декадних, місячних, квартальних та річних показників фактичного об`єму та обсягу передачі (розподілу, споживання) природного газу тощо, а також здійснює комерційний облік природного газу в газорозподільній системі. В своїй діяльності ПАТ «Харківгаз» керується Законом України «Про ринок газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.
Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 є споживачем послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , які надає йому АТ «Харківгаз», з приводу чого між позивачем та відповідачем було укладено типовий договір шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача).
Відповідач не заперечував, що він був споживачем природного газу, оскільки фактично користувався газом та сплачував рахунки за його користування.
Тобто сторони не заперечували, що між ними фактично виникли договірні відносини з приводу розподілу та споживання природного газу.
Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодекс газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Згідно акту про порушення № 000223/203 від 17 липня 2020 року, який засвідчений підписами представників оператора ГРМ ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та споживачем ОСОБА_1 , на об`єкті - житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ, виявлено ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра.
Показання лічильника на дату складання акту 14214,93. Лічильник природного газу Октава G-6 заводський номер 273637 демонтовано для проведення експертизи, замість нього встановлено трубний шаблон.
В акті також зазначено, що споживачу необхідно з`явитися на експертизу та на комісію, дату проведення комісії буде повідомлено додатково по телефону в зв`язку з карантином.
Споживачем зауважень до даного акту не вказано (а.с. 11, 12).
В акті про виявлені порушення від 17.07.2020р. представники газопостачальної організації висловили сумніви у правильності роботи вищевказаного лічильника з причини наявності ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра. Акт було підписано споживачем ОСОБА_1 (а.с. 13).
Актом (протоколом) 000223/203 від 17.07.2020р. вказаний лічильник було направлено на експертизу в лабораторію. З цього числа на час проведення експертизи газові прилади та пристрої споживача підключені до системи газопостачання без лічильника (а.с. 14).
Згідно з актом експертизи лічильника газу № 263 від 08.09.2020р. встановлено невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника, існує доступ до відлікового механізму, механічне пошкодження пломбувальних отворів відлікового механізму, лічильник визнано непридатним до застосування. Висновок комісії – несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника (а.с. 18).
За результатами повірки лічильника газу 08 вересня 2020 року ДП «Всеукраїнський ДНВЦ стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів (ДП «Укрметртестстандарт») була складена довідка № 39-1-3/27773 про непридатність лічильника газу мембранного Октава G-6 заводський номер 273637, який не відповідає вимогам п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки», а саме: невідповідність ідентифікаційних ознак захисного пломбування, що застосовується виробником лічильника (а.с. 19).
Відповідач повідомлявся про час та місце проведення експертизи, однак на експертизу не з`явився (а.с. 23, 24).
За рішенням комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» (протокол засідання № 14/20 від 24.09.2020 року) акт про порушення № 000223/203 від 17.07.2020р. визнано таким, що відповідає нормам Кодексу ГРС, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу, та задоволено. Було вирішено здійснити перерахунок об`єму необлікованого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців), та з урахуванням строку на його усунення, за період з 18.01.2020р. по 17.07.2020р., витрата газу від граничних об`ємів споживання склала 3404,713м3-165,99 м3 (витрата природного газу на особовому рахунку споживача)=3238,717м3. Вартість донарахованого обсягу природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 16551,71 гривню (а.с. 15, 16).
Відповідач повідомлявся про час та місце проведення засідання комісії, однак на нього не з`явився (а.с. 21, 22).
За правилами п. 1 глави 3 розділу ХIКодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до акту-розрахунку від 24.09.2020р. вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі ПАТ «Харківгаз» склала 16551,71 гривню (а.с. 17).
На виконання вимог Кодексу газорозподільних систем 08.10.2020р. Чугуївське відділення АТ «Харківгаз» направило відповідачу вимогу про погашення заборгованості по оплаті донарахованого об`єму природного газу, яка відповідачем не виконана (а.с. 25).
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку; несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури (частина 1, пункти 2, 5, 7 частини 2 статті 59 Закону «Про ринок природного газу»).
Відносини між суб`єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі – Кодексу).
Відповідно до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.
Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу – втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Експертизою, результати якої не спростовано, було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника.
Главою 2 розділу ХІ Кодексу перебачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Таким чином, несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника є порушенням (несанкціонованим відбором природного газу з ГРМ), внаслідок якого споживачу здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.
Пунктом 8 глави 9 розділу Х Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до розрахунку збитків, завданих споживачем, внаслідок порушення Правил надання населенню послуг з газопостачання (зняття та встановлення газового лічильника) за липень 2020р., їх загальна вартість склала 4481,20 гривня (а.с. 20).
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ст. 526, п. 4 ч.1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.
Суд приходить до висновку, що внаслідок несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника позивачу АТ «Харківгаз» було завдано збитків у вигляді суми необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та вартості робіт по експертизі лічильника, які підлягають стягненню з відповідача.
Внаслідок задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.
Оскільки відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, то на підставі ч. 1 ст. 142 ЦПК України позивачу необхідно повернути з державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 142, 258, 259, 263-265 ЦПК України,
у х в а л и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 16551,71 гривня.
3.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість робіт по експертизі лічильника в розмірі 4481,20 гривня.
4.Повернути Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» з державного бюджету України 1051 гривню судового збору, сплаченого при поданні позову за платіжним дорученням № 17577 від 24.11.2020р., видавши йому з матеріалів справи завірену копію з оригіналу вказаного платіжного доручення.
5.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» 1051 гривню судового збору.
6.Дата складання повного судового рішення 26 березня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», місцезнаходження: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, код ЄДРПОУ 03359500.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 .
Головуючий В.М. Стригуненко