Рішення № 95810920, 25.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
380/694/21
Номер документу
95810920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/694/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Львівської міської ради Садового Андрія Івановича за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – ОСОБА_2 , про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо переадресування до Сихівської районної державної адміністрації Львівської міської ради всупереч ст.7 Закону України «Про звернення громадян» заборони направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, а саме: скарги від 07.09.2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на протиправну бездіяльність Голови Сихівської районної державної адміністрації Львівської міської ради;

- зобов`язати відповідача розглянути та прийняти рішення по суті скарги від 07.09.2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрованої 08.09.2020 року за вх.№З.Д-32705-001 центром адміністративних послуг за адресою: пл.Ринок, 1, м.Львів, адресованої на ім`я відповідача – прореагувати на порушення закону і конституційних прав – з різними вимогами, в т.ч. з проханням особистого прийому, розгляд по суті скарги з участю скаржників, не посилати до когось, кудись, а вжити негайних заходів на порушення закону, із забезпеченням додержання та охорони конституційних прав, свобод, та законних інтересів, припинити триваюче порушення, дискримінацію.

Посилається на те, що 08.09.2020 року відповідачем зареєстровано скаргу позивача на дії, серед іншого, голови Сихівської районної адміністрації, яка була направлена Центром надання адміністративних послуг Львівської міської ради на розгляд і для надання відповіді до Сихівської районної адміністрації. Позивач зазначає, що дії відповідача щодо направлення скарги до Сихівської районної адміністрації є протиправними та суперечать нормам ч.4 ст.7 Закону України «Про звернення громадян». Вважаючи у зв`язку із цим свої права та інтереси порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернулася до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що у скарзі позивача від 07.09.2020 року не оскаржувались дії голови Сихівської районної адміністрації, а отже така, на думку відповідача, законно і вмотивовано направлена на розгляд Сихівській районній адміністрації. З цих підстав, вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – ОСОБА_2 , надійшли пояснення щодо позову, згідно яких позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує, просить позов задовольнити повністю.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

07.09.2020 року позивач звернулася до відповідача зі скаргою в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій, серед іншого, просила: «… 4.б) головою Львівської міської ради розглянути звернення від 18.02.2015 року, 01.08.2018 року, 20.08.2018 року, 18.12.2018 року та інші, в т.ч. запит за 08.11.2018 року, адресований голові Сихівської районної адміністрації, який нерозглянутий по суті запиту та відповідь на який не надано по суті по сьогодні …».

22.10.2020 року в.о. голови Сихівської районної адміністрації надано відповідь №34-вих.-83761 на вищевказану скаргу позивача.

Вважаючи, що відповідач порушив імперативні приписи Закону України «Про звернення громадян» в частині направлення скарги на розгляд посадовій особі, чиї дії/рішення вона оскаржує, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права на звернення регулює Закон України «Про звернення громадян».

Передбачене у ст.1 Закону України «Про звернення громадян» право громадян України звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення кореспондується із встановленими ст.ст.14,15, 19 цього Закону обов`язками органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб, керівників та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.3 Закону України «Про звернення громадян», під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі, зокрема, скарги.

Так, скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про звернення громадян», звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ч.1 та ч.4 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

З аналізу змісту скарги позивача від 07.9.2020 року слідує, що така, серед іншого, стосувалася можливих протиправних дій голови Сихівської районної адміністрації. А тому суд вважає, шо відповідач протиправно перенаправив її на адресу Сихівської районної адміністрації, як органу, до компетенції якого відноситься розгляд заявлених позивачем у скарзі вимог. Доказів зворотнього відповідачем не надано.

При цьому, суд враховує, що норма про заборону направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, носить імперативний характер.

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що дії Львівської міської ради щодо направлення скарги ОСОБА_1 від 07.09.2020 року на розгляд Сихівської районної адміністрації є протиправними.

Як наслідок, підлягають задоволенню також і похідні вимоги про зобов`язання Львівської міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 від 07.09.2020 року, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», та письмово повідомити її про результат розгляду.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору і такий нею не сплачувався.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Львівської міської ради щодо направлення скарги ОСОБА_1 від 07.09.2020 року на розгляд Сихівської районної адміністрації.

Зобов`язати Львівську міську раду (місцезнаходження: пл.Ринок, 1, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 04055896) розглянути звернення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 07.09.2020 року, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», та письмово повідомити її про результат розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.