Рішення № 95809972, 26.03.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2021
Номер справи
240/653/21
Номер документу
95809972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/653/21

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання донарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості втраченого домоволодіння.

Позивач зазначає, що мала у власності житловий будинок в с.Верпа Овруцького району Житомирської області, який був зданий на баланс сільської ради у зв`язку із переселенням із радіоактивно забрудненої території. З 26.03.2010року перебуває на черзі на виплату компенсації в сумі 61516,00 грн. за втрачене на радіоактивно забрудненій території вказане майно. Позивач вважає, що має право на виплату грошової компенсації вартості втраченого домоволодіння із врахуванням її індексації.

Ухвалою суду від 18.01.2021року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, що є суб`єктом владних повноважень, відзив на позов не надав, що відповідно до вимог ч.4 ст.159 КАС України судом розцінюється як визнання позову.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та неподання Відповідачем відзиву на позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що Позивач перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно, а саме житловий будинок в с.Верпа Овруцького району Житомирської області в сумі 61516,00 грн., який її померлий батько здав відповідно до ст. 35 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до повідомлення УПСЗН Овруцької РДА від 29.12.2020 р. Позивач до даного часу перебуває з 06.10.2020 р. на черзі на виплату грошової компенсації в сумі 61516,00 грн. за втрачене на радіоактивно забрудненій території майно в с.Верпа Овруцького району Житомирської області (номер черги 469). Позивачу відмовлено у виплаті індексації в зв`язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України N 1243 від 18.11.2009 р. не передбачено таку виплату.

Така відмова Відповідача частково не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, з огляду на таке.

Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв`язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст. 4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до ч. 1 п. 8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 755 від 15.07.97 р. (редакція на час перебування Позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України N 76 від 05.03.2007 р. проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 1.01.2007 р.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України N 100 від 27.02.2008 р., проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008 р.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України N 133 від 31.03.2009 р., проведено індексацію об`єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009 р.

У відповідності до абз. 2 п. 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі - Порядок N 1243), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року N 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Відповідно до п. 10 Порядку використання коштів державного бюджету України на виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 936 від 20.09.2005 р., розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, до яких відноситься Відповідач в даній справі.

Суд зазначає, що до 18.11.2009року порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 755 від 15.07.97 р.

Постановою Кабінету Міністрів України N 1243 від 18.11.2009 р. затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як встановлено судом, Позивач стала на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення N 755 від 15.07.97 р. Постанова Кабінету Міністрів України N 1243 від 18.11.2009 р. набрала чинності з 28.11.2009 р. і з цього часу почали діяти норми Порядку N 1243, в т. ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі за №469 для отримання компенсації з 26.03.2010 р. і її не отримала після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України N 1243 від 18.11.2009 р. з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 р. слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Порядком N 1243 не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, як прийняті з 28.11.2009 р.

На підставі викладеного, суд робить висновок, що не отримана Позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009 р., так як подальша така індексація не передбачена.

Як зазначено в позові, розмір грошової компенсації Позивачу за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території було визначено в сумі 61516,00 грн. за цінами 2009року, тобто після видання Наказу N 76, а тому індекс 1,24 вартості житлового фонду не підлягає врахуванню.

На час прийняття вищевказаних Наказів NN 100 та 133 Позивачу не було виплачено компенсацію в сумі 61516,00 грн., а тому вона підлягає виплаті з коефіцієнтами 1,18 та 1,34 за відповідні періоди.

Таким чином, порушене права Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості втраченого домоволодіння в с.Верпа Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1.18 та 1.34.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до вимог п.5 постанови Кабінету Міністрів України N 1243 від 18.11.2009року така сума компенсації перераховується за рішенням райдержадміністрації (виконавчого органу ради міста обласного значення), що прийнято на підставі документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, відділенням Державного казначейства місця відселення на особистий рахунок переселенця або спадкоємця, відкритий ним у будь-якому банку України, у порядку черговості, встановленої райдержадміністрацією (виконавчим органом ради міста обласного значення) з урахуванням дати реєстрації заяви щодо отримання компенсації в обліковому журналі.

Зазначене свідчить про право Позивача на отримання такої компенсації виключно в порядку черговості.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,77,90,139-143,242-246, 250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошову компенсацію вартості втраченого домоволодіння в с.Верпа Овруцького району Житомирської області з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1.18 та 1.34.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Судові витрати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Гетьмана Виговського, 17 м. Овруч Житомирської області, 11101, код ЄДРПОУ 03192603).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк