
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2021 р. Справа№200/10644/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
при секретарі судового засідання: Масловій К.С.,
представника відповідача: Ярової С.Е.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа – відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення про повернення надміру сплачених коштів, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» (далі – позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі – відповідач), третя особа – відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення про повернення надміру сплачених коштів, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем прийнято рішення від 19.05.2020 року, яким відмовлено приватному акціонерному товариству «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» у задоволенні заяв від 13 травня 2020 року про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток реєстраційний № 22884543; реєстраційний № 22872294; реєстраційний № 22872136; реєстраційний № 22872300; реєстраційний № 22872175; реєстраційний № 22872115; реєстраційний № 22872177; реєстраційний № 22872097; реєстраційний № 22872316; реєстраційний № 22872122, у розмірі 3618755,00 грн., у тому числі за напрямками перерахування 1263415,07 грн. – на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; 2355339,93 грн. – на поточний рахунок платника податків в установі банку, про прийняття якого ПрАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» повідомлено листами від 13.05.2020 року № 40006/10/05-99-53-41 та від 25.06.2020 року № 53651/10/05-99-53-41.
Позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби України у Донецькій області яким відмовлено приватному акціонерному товариству «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» у задоволенні заяв від 13 квітня 2020 року без номеру та від 19 травня 2020 року про повернення надміру сплачених коштів з податку на прибуток реєстраційний № 22884543; реєстраційний № 22872294; реєстраційний № 22872136; реєстраційний № 22872300; реєстраційний № 22872175; реєстраційний № 22872115; реєстраційний № 22872177; реєстраційний № 22872097; реєстраційний № 22872316; реєстраційний № 22872122, у розмірі 3618755,00 грн., у тому числі за напрямками перерахування: 1263415,07 грн. – на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; 2355339,93 грн. – на поточний рахунок платника податків в установі банку, про прийняття якого ПрАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» повідомлено листами від 13.05.2020 року № 4006/10/05-99-53-41 та від 25.06.2020 року № 53651/10/05-99-53-41; 2) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби України у Донецькій області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України дій, спрямованих на повернення приватному акціонерному товариству «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» надміру сплачених коштів з податку на прибуток, у розмірі 3618755, 00 грн., та зобов`язати негайно підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, шляхом погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету, у розмірі 1263415, 07 грн. відповідно до заяв ПрАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» від 19 травня 2020 року реєстраційний № 22884543; реєстраційний № 22872294; реєстраційний № 22872136; реєстраційний № 22872300; реєстраційний № 22872175; реєстраційний № 22872115; реєстраційний № 22872177; реєстраційний № 22872097; реєстраційний № 22872316; реєстраційний № 22872122 та на поточний рахунок приватного акціонерного товариства «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» IBAN НОМЕР_1 , що відкритий у АТ АБ «УКРГАЗБАК» МФО 320478, у розмірі 2355339, 93 грн.
07 грудня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
26 лютого 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження по справі № 200/10644/20-а та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Просив суд розглядати справу за його відсутності.
Представник третьої особи до судового засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Просив суд розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог, надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 13 квітня 2020 року приватне акціонерне товариство «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» надало до ГУ ДПС у Донецькій області заяву від 13.04.2020 року щодо направлення надміру сплаченого грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 3618755,00 грн. у погашення податкового боргу на загальну суму 1261128,59 грн., а саме: з екологічного податку – 3660,37 грн., з плати за землю (орендна плата за землю) – 44252,28 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 3034,99 грн., з військового збору – 92924,02 грн., з ПДФО – 1117256,93 грн. Залишок коштів у сумі 2357626,41 грн. – на поточний рахунок підприємства. Однак у заяві ПРАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» на порушення Порядку № 60 не зазначило всіх необхідних реквізитів, а саме: дата сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства, у зв`язку із чим, ГУ ДПС у Донецькій області, листом від 13.05.2020 року відмовило позивачу у задоволенні його заяви. 19 травня 2020 року Головне управління ДПС у Донецькій області вдруге отримало заяви (десять) про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, що були подані в електронній формі за допомогою засобів інформаційно – телекомунікаційних систем. Вказані заяви ПРАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» від 19.05.2020 року було складено без дотримання Порядку № 787, а саме без зазначення причин повернення коштів з бюджету. Крім того, відповідачем зазначено, що за позивачем станом на 19.05.2020 року обліковується податковий борг на загальну суму 53236,12 грн. За наведених обставин ГУ ДПС у Донецькій області, листом від 25.06.2020 року відмовило ПРАТ «ЦЗФ «РОСІЯ» у задоволенні його заяв. Також, позивачу було повідомлено про неможливість зарахування надміру сплачених сум з податку на прибуток на ІКП з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, оскільки відповідно до підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 та підпункту 1.4 пункту 16 підрозділу 10, інші перехідні положення розділу ХХ, перехідні положення Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Як станом на 13.04.2020 року так і станом на 19.05.2020 року за позивачем обліковується податковий борг, що з огляду на приписи п. 43.2 ст. 43 ПКУ взагалі виключає можливість повернення йому переплати з податку на прибуток на його поточний рахунок без повного погашення такого боргу.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач – приватне акціонерне товариство «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ», код ЄДРПОУ 37339327, зареєстровано за юридичною адресою: 85380, Донецька область, Покровський район, с. Михайлівка, вул. Степова, 49, перебуває на обліку як платник податку на прибуток на загальних підставах відповідно до п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України, за ставкою згідно ст. 136 ПК України в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Покровсько – Добропільське управління, Покровська ДПІ (Покровський район).
Відповідач – Головне управління ДПС у Донецькій області є юридичною особою публічного права – установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб`єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.
За результатами декларування за І квартал 2019 року, півріччя 2019 року, три квартали 2019 року та 2019 рік в інтегрованій картці платника ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» по коду бюджетної класифікації 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) утворилась переплата в сумі 3618755,00 грн., яка обліковується в інтегрованій картці платника на поточу дату.
13.04.2020 року ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» звернулось із заявою до ГУ ДПС у Донецькій області щодо направлення надміру сплаченого грошового зобов`язання з податку на прибуток в сумі 3618755,00 грн. у погашення податкового боргу на загальну суму 1261128,59 грн., а саме: з екологічного податку – 3660,37 грн., з плати за землю (орендна плата за землю) – 44252,28 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 3034,99 грн., з військового збору – 92924,02 грн., з ПДФО – 1117256,93 грн. Залишок коштів у сумі 2357626,41 грн. – на поточний рахунок підприємства.
Рішенням ГУ ДПС у Донецькій області від 13.04.2020 року, позивачу відмовлено у задоволенні його заяви від 13.04.2019 року, оскільки порушено вимоги п. 2 розділу ІІ Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 року № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 року за № 370/33341 (далі – Порядок № 60), про що позивача проінформовано листом ГУ ДПС у Донецькій області від 13.05.2020 року № 40006/10/05-99-53-41.
19 травня 2020 року ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» вдруге звернулось до ГУ ДПС у Донецькій області із заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, що були подані в електронній формі за допомогою засобів інформаційно – телекомунікаційних систем.
Рішенням ГУ ДПС у Донецькій області від 19.05.2020 року, позивачу відмовлено у задоволенні заяв ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» від 19.05.2020 року, оскільки позивачем було недотримано п. 5 розділу І Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, про що позивача проінформовано листом ГУ ДПС у Донецькій області від 25.06.2020 року № 53651/10/05-99-53-4.
Крім того, із посиланням на приписи пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 та пп. 1.4 п. 16 підрозділу 10 «Інші перехідні положенням» розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України зазначено, про відсутність можливості зарахувати надміру сплачені суми з податку на прибуток на Інтегровану картку платника з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
06 березня 2020 року Головним державним виконавцем Покровського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження № 61473640 з примусового виконання вимоги ГУ ДПС у Донецькій області № Ю-22207-53У від 10.02.2020 року про стягнення з ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» на користь ГУ ДПС у Донецькій області заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, у розмірі 980317,25 грн.
На виконання постанови начальника Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 17.03.2020 року про передачу виконавчого провадження, головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Балдинюком Максимом Юрійовичем 20 березня 2020 року винесено постанову про прийняття ВП № 61473640.
Головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМРУМЮ (м. Харків) Балдинюком М.Ю. у рамках проведення виконавчих дій за ВП № 61473640, крім іншого винесені наступні постанови: постанова про арешт коштів боржника ВП № 61473640 від 20.03.2020 року; постанова про арешт майна боржника ВП № 61473640 від 20.03.2020 року.
Постановою про об`єднання виконавчих проваджень у зведене виконавче провадження № 61473640 від 20.10.2020 року об`єднано із іншими виконавчими провадженнями у зведене виконавче провадження № 63352413.
Отже, позивач вважає, що дії посадових осіб ГУ ДПС у Донецькій області не тільки позбавляють ПрАТ «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» права володіти та розпоряджатися власним майном, а і порушує законі інтереси останнього, шляхом вчинення перешкод у ведені господарської діяльності, внаслідок накладення арешту на все майно Боржника у рамках вчинення заходів з примусового виконання за ВП № 61473640.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені визначено статтею 43 Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
За змістом норм п. п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
В розумінні пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
З наведених норм Податкового кодексу України слідує висновок, що платник податків має право на повернення грошового зобов`язання, яке сплачене до відповідного бюджету.
В той же час, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платників податків.
Як вбачається з матеріалів справи, за приватним акціонерним товариством «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» станом на 19.05.2020 року обліковувався податковий борг у сумі 53236,12 грн.
Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 року № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, який передбачає порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) (надалі - Порядок № 787).
Відповідно до п. 2 цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі). Дія цього Порядку не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Згідно п. 3 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані в заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім`я органу Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв`язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи).
Таким чином, обов`язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів є одночасна наявність наступних обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 ПК України. За наслідками подання відповідної заяви податковий орган у визначені законом строки повинен або підготувати висновок про повернення такої суми, або надати письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією проведення звірення стану рахунків (у разі відсутності в інформаційних базах даних відомостей щодо розміру заявленої до повернення суми).
Аналогічний правовий висновок викладено і в постановах Верховного Суду від 22.10.2019 по справі № 814/3220/15, від 18 червня 2019 року (справа №826/3490/18). від 13 червня 2019 року (справа №812/1017/16). від 11 червня 2019 року (справа №826/8802/16), від 5 березня 2019 року (справа №814/3233/15), від 28 лютого 2019 року (справа №805/1218/16-а), від 5 лютого 2019 року (справа №826/7672/17).
Відповідно до п. 15 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані. Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або місцевих бюджетів, але згідно з бюджетним законодавством не передбачений серед джерел надходжень бюджетів у поточному бюджетному році, то повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090500) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.
У разі зміни реквізитів рахунку за надходженнями, з якого необхідно здійснити повернення коштів державного та/або місцевих бюджетів, повернення здійснюється із зміненою рахунку за надходженнями.
Наказом Міністерства фінансів України 11 лютого 2019 року № 60 затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені.
Відповідно до п. 1 цього наказ, цей наказ визначає механізм інформаційного обміну між ДФС, територіальними органами ДФС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДФС.
Пунктом 4 передбачено, що після надходження до територіального органу ДФС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи органів ДФС.
Положеннями п.п. 5-6 цього Наказу встановлено, що після надходження до територіального органу ДФС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи органів ДФС, що за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДФС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів.
У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДФС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови.
Отже, на виконання зазначеної норми, відповідачем 25.06.2020 року позивачу було листом повідомлено про відмову у задоволенні його заяв.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що оскільки за приватним акціонерним товариством «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ», станом на 13.04.2020 року та станом на 19.05.2020 року обліковувався податковий борг, то п. 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України взагалі виключає можливість повернення йому переплати з податку на прибуток на його поточний рахунок без повного погашення такого боргу.
Крім того, суд зазначає, що при подачі заяви про повернення коштів з бюджету, позивачем порушено Порядок № 787, а саме: не було зазначено причини повернення коштів з бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Суд зазначає, що у процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, які б могли бути підставою для задоволення даного адміністративного позову.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність свої дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства «ЦЕНТРАЛЬНА ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «РОСІЯ» до Головного управління ДПС у Донецькій області, третя особа – відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення про повернення надміру сплачених коштів, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 10 березня 2021 року.
Повний текст рішення виготовлений 19 березня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко