Рішення № 95809812, 24.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
200/206/21-а
Номер документу
95809812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2021 р. Справа№200/206/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

У С Т А Н О В И В:

У грудні 2020 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі – УПФУ, відповідач), в якому просить: - визнати протиправними і скасування рішення № 5748 від 07.12.2020 про відмову в призначенні пенсії; - зобов`язати повторно розглянути заяву від 04.12.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону України “Про пенсійне забезпечення” із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах із розрахунку за один місяць служби за три періоди з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018, з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019 безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей; та із зарахуванням періодів роботи на пільгових умовах: з 05.07.1993 по 05.08.1993 (як учня гірника підземного та гірника підземного), з 01.04.2020 по 12.07.2020 (підстава: наказ № 19 від 28.03.2020).

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається безпідставну відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку із не зарахуванням до пільгового стажу спірних періодів роботи.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що позивач звернувся 04.12.2020 до управління з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням від 07.12.2020 №5748 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. До пільгового стажу не зараховано період роботи з 05.07.1993 по 05.08.1993 у ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шахта «Новодонецька» як учня гірника підземного, оскільки заявником не надана довідка про оплату праці, як підземному робітнику та період роботи з 01.04.2020 по 12.07.2020, оскільки позивачем не надано необхідні документи, які засвідчують простій підприємства пов`язаний з виробничою необхідністю. Щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 05.07.1993 по 05.08.1993 у ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шахта «Новодонецька» як учня гірника підземного УПФУ зазначає, що архівна довідка № 956 від 03.12.2020 на яку посилається позивач і яка додана до позову, не була надана позивачем до заяви про призначення пенсії, а отже, не може бути належним доказом у цій справі, оскільки управлінням ПФУ не надавалась оцінка відомостям, які зазначені в цій довідці. Також звертає увагу на те, що відповідно до записів трудової книжки в період з 01.09.1991 по 25.06.1996 позивач навчався на денному відділенні Державної гірничої академії України. Щодо не зарахування до пільгового стажу періоду військової служби в особливий період з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018, з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019 з розрахунку один місяць служби за три місяці, УПФУ зазначає, що відповідно до трудової книжки позивача він з 26.08.1997 по теперішній час працює в ВСП «Шахтоуправління Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля». Позивач з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018, з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019 проходив службу в Збройних Силах, що підтверджується військовим квитком Серія НОМЕР_1 та довідками від 08.11.2017 №05/4517, від 05.11.2019 №3169, від 06.11.2019 № 3174, від 26.11.2020 №145. Позивач звернувся з заявою про призначення пенсії на підставі ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не із заявою про призначення пенсії за вислугою років як особі, звільненій з військової служби, що в свою чергу свідчить про неможливість застосування правових норм положення для розрахунку пільгового стажу позивача. Вважає, що періоди в яких позивач безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції підлягають зарахуванню до його пільгового стажу в звичайному обчисленні, оскільки позивач не приймав участь у бойових діях у складі діючої армії, як передбачено ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також, управління звертає увагу суду на те, що станом на час звернення ОСОБА_1 до управління із заявою про призначення пенсії, у нього був відсутній встановлений приписами ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пільговий стаж у розмірі 25 років, у зв`язку з чим, підстави для призначення йому пенсії в цьому випадку відсутні. Щодо не зарахування періоду простою з 01.04.2020 по 12.07.2020 на ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» відповідач зазначає, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році. Вважає, що позовні вимоги позивача щодо зарахування всього часу знаходження в простої з 01.04.2020 по 12.07.2020, що складає 3 місяці 12 днів, що більше 1 календарного місяця в календарному році, не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 11 січня 2021 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.

Ухвалою суду від 9 лютого 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 3 березня 2021 року.

Ухвалою суду від 3 березня 2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 24 березня 2021 року.

Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача до судового засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України – відсутні.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Частиною 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копіями паспорту громадянина України № НОМЕР_2 , виданого 27 травня 1996 року.

Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 , виданого 10.01.2018.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.12.2020 про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» УПФУ прийняло оскаржуване рішення № 5748 від 07.12.2020 року про відмову в призначенні пенсії.

Указаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Зазначено, що до пільгового стажу не зарахований період роботи у ВСП «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» шахта «Новодонецька» з 05.07.1993 по 05.08.1993 як учня гірника підземного, оскільки заявником не надана довідка про оплату праці, як підземному робітнику. Також зазначено, що оскільки заявником не надано необхідні документи, які засвідчують простій підприємства пов`язаний з виробничою необхідністю, зарахувати період роботи з 01.04.2020 по 12.07.2020 до пільгового стажу, підстав не має. Відповідно до наданих документів загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 29 років 1 місяць 8 днів, у тому числі стаж роботи в підземних умовах ст. 14-25 - 15 років 10 місяців 13 днів, ст. 14-20- 6 років 6 місяців 4 дні, Список1-4 місяці, військова служба в особливий період - 2роки 1 день, в загальній кількості підземний стаж складає 24 роки 8 місяців 18 днів. Тому позивачу відмовлено в призначенні пенсії згідно з ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” - 25 років.

Позивачем до суду надана копія трудової книжки НОМЕР_4 в якій наявний запис № 16 відповідно до якого позивач з 26.04.2016 переведений гірничим майстром дільниці підземним, з повним робочим днем у шахті.

Відповідно до копії архівної довідки Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправліня «Білозерське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 27.11.2020 № 883 про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 за період з 05.07.1993 по 19.07.1993 виконував підземні гірничі роботи за професією: учень гірника підземного, дільниці КТ-2, з повним робочим днем в шахті, а також за період з 20.07.1993 по 05.08.1993 виконував підземні гірничі роботи, за професією: гірник підземний, дільниці КТ-2, з повним робочим днем в шахті.

Відповідно до копії довідки Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» № 420 від 04.12.2020 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів позивач з 26.04.2016 по теперішній час виконував гірничі роботи за професією майстер гірничий дільниці РВР-2, що передбачено списком № 1. Також зазначено, що участі в страйках не приймав, відпустка без збереження заробітної плати 16.11.2016 – 1 кд, 29.04.2017-30.04.2017 – 2кд; період простою ББУ з 01.04.2020 по 12.07.2020. Також зазначено, що з 28.08.2017 по 28.08.2019 позивач звільнений від виробничої діяльності для проходження військової служби по контракту зі збереженням робочого місця, посади та середнього заробітку строком на 2 роки.

Відповідно до копії наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 28.03.2020 № 19 оголошено простій з 01.04.2020 по 31.05.2020.

Згідно з копією наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 29.05.2020 № 37 про внесення змін до наказу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 28.03.2020 № 19 установлено, що простій оголошений до усунення обставин, які призвели до його введення.

Відповідно до копії наказу Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 28.08.2017 № 1745-к ОСОБА_1 звільнено від виробничої діяльності з 28.08.2017 зі збереженням виробничого місця, посади і середнього заробітку на період проходження служби за контрактом строком на два роки.

З довідки Добропільського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.11.2020 № 145 і військового квитка позивача випливає, що з 28.08.2017 по 29.08.2019 ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах.

Відповідно до копії довідки Донецького обласного військового комісаріату від 8 листопада 2017 року № 05/4517 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України ОСОБА_1 у період з 28.08.2017 по 07.11.2017 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.

Згідно з копією довідки Добропільського об`єднаного військового комісаріату від 05.11.2019 № 3169 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України позивач в період з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції.

Відповідно до копії довідки Добропільського об`єднаного військового комісаріату від 06.11.2019 № 3174 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення ОСОБА_1 у період з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Згідно з копією наказу Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 30.08.2019 № 1508-К у зв`язку зі звільненням в запас на підставі Указу Президента України від 26.09.2016 № 411/2016 «Про звільнення в запас військовозобов`язаних військової служби по призову під час мобілізації, та на особливий період, признаних під час третьої черги часткової мобілізації» позивач приступив до виконання своїх зобов`язань з 31.08.2019 на підприємстві Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля».

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови у призначенні пенсії у зв`язку з неврахуванням до пільгового стажу окремих періодів роботи позивача.

Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов`язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Суд звертає увагу на те, що пунктом 2 розділу XV Закону № 1058-IV, у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Також абзацом другим п. 16 розділу XV Закону № 1058-IV, у редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, передбачено, що положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі – Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до п. 4.2 і п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Наявність пільгового стажу роботи за період роботи з 05.07.1993 по 05.08.1993 підтверджується архівною довідкою від 27.11.2020 № 883, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

У постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

У постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Отже, час простою з 01.04.2020 по 12.07.2020 підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача, але тільки в кількості одного місяця.

Частиною 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:, зокрема, один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Верховний Суд у постанові від 5 червня 2018 року у справі № 348/347/17 зазначив, що «За правилами Положення № 530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці».

Зазначений висновок також був підтверджений в постанові Верховного Суду від 2 квітня 2020 року у справі № 185/4140/17.

Як було встановлено судом, у спірні періоди з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018, з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019 позивач проходив військову службу в особливий період, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей, і на момент призову на військову службу в особливий період він працював за професією (займав посаду), що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених правових висновків Верховного суду, указані періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу і наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 0.0.1956593026.1 від 24.12.2020 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 840,80 грн.

Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позов задоволено частково, стягненню на користь позивача підлягає 420,40 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Добропільського об`єднаного Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 5748 від 07.12.2020 про відмову в призначенні пенсії.

Зобов`язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.12.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах (до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах) із розрахунку один місяць служби за три місяці періоди з 28.08.2017 по 01.12.2017, з 11.12.2017 по 28.01.2018, з 10.05.2018 по 21.05.2018, з 06.06.2018 по 04.08.2018, з 19.08.2018 по 11.08.2019, із зарахуванням періодів роботи на пільгових умовах: з 05.07.1993 по 05.08.1993, а також з 01.04.2020 по 12.07.2020 (із розрахунку один місяць).

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області суму судових витрат у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 (сорок) копійок.

Повне рішення суду складено 26 березня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.О. Куденков