
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 р. Справа№200/1012/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вичнити дії щодо повторного розгляду заяви про призначення житлової субсидії на житлово – комунальні послуги,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вичнити дії щодо повторного розгляду заяви про призначення житлової субсидії на житлово – комунальні послуги. Просив визнати відмову у призначенні ОСОБА_1 субсидії на житлово – комунальні послуги з порушенням норм Конституції України та прав позивача з 01 листопада 2020 року; скасувати рішення за особовою справою № 58087 від 02.12.2020 року та 05.01.2021 року за витягом протоколу № 35 від 29.12.2020 року; зобов`язати управління соціального захисту населення Дружківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.11.2020 року № 967 про призначення житлової субсидії на житлово – комунальні послуги не порушуючи Конституцію України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що управління соціального захисту населення Дружківської міської ради неправомірно відмовило йому у призначенні житлової субсидії на житлово – комунальні послуги з 01.11.2020 року.
16 лютого 2021 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. Даною ухвалою позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
05 березня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи це тим, що рішенням управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 02.12.2020 року житлову субсидію позивачу з 01 листопада 2020 року не призначено, оскільки ним не сплачено ЄСВ протягом трьох місяців. 14 грудня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся із заявою про призначення житлової субсидії. До заяви була додана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії та заява до міської комісії з вирішення спірних питань для надання населенню пільг та субсидій з питання переглянути заяву від 02.11.2020 року та призначення житлової субсидії з 01.11.2020 року. 29 грудня 2020 року рішенням комісії (витяг з протоколу комісії від 29.12.2020 року № 35) ОСОБА_1 відмовлено в призначенні субсидії з 01.11.2020 року на підставі п/п 3 п. 14 Положення № 848. 05.01.2021 року управлінням, згідно рішення комісії від 29.12.2020 року прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні житлової субсидії, оскільки ним не сплачено ЄСВ протягом трьох місяців. Відповідач зазначив, що пунктом 37 Положення № 848 передбачено, що у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року. У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія. Крім того, відповідачем було зазначено, що із заявою про призначення житлової субсидії позивач може звернутися не раніше 2021 року за умови призначення йому пенсії з 28.01.2021 року (настання пенсійного віку та наявного стажу необхідного для призначення пенсії). Період за який враховуюється доходи для призначення субсидії з 01.08.2021 року є перше півріччя 2021 року (січень-червень місяці 2021 року). Отже, за такх обставин, відповідач, вважає, що дії управління соціального захисту населення Дружківської міської ради є правомірними, оскільки вчинені в межах повноважень та ніяким чином не порушують права позивача.
15 березня 2020 року на адресу суду надійшла відповідь позивача на відзив, в якій він не погодився із викладенною позицією відповідача у своєму відзиві, та просив суд задовольнити його позовні вимоги.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин україни, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 . Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Склад сім`ї відповідно до декларації про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії: заявник – ОСОБА_1 , працездатна особа.
02 листопада 2020 року ОСОБА_1 вперше звернувся з письмовою заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_2 , з 01 листпоада 2020 року (зареєстрований за даною адресою у жовтні 2020 року). До заяви була додана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
Рішенням управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 02.12.2020 року житлову субсидію ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року не призначено, оскільки ним несплачено ЄСВ протягом трьох місяців.
14 грудня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся із заявою про призначення житлової субсидії. До заяви була додана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та заява до міської комісії з вирішення спірних питань для надання населенню пільг та субсидій з питання переглянути заяву від 02.11.2020 року та призначення житлової субсидії з 01.11.2020 року.
29 грудня 2020 року рішенням комісії ОСОБА_1 відмовлено в призначенні субсидії з 01.11.2020 року на підставі пп. 3 п. 14 Положення № 848 (витяг з протоколу комісії від 29.12.2020 року № 35).
05 січня 2021 року управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради, згідно рішення комісії від 29.12.2020 року прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії, оскільки ним не сплачено ЄСВ протягом трьох місяців.
Сукупний дохід сім`ї позивача за два квартали (другий – третій квартали 2020 року), що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії , в даному випадку з 01.04.2020 року по 30.09.2020 року включно становить – 0,00 грн. ( ОСОБА_1 зареєстрований як безробітний в Дружківському міському центрі зайнятості з 23.03.2016 року, не отримує допомогу по безробіттю згідно довідки від 23.11.2020 року та протягом вказаного періоду не проходив навчання в центрах пофесійно – технічної освіти Державної служби зайнятості).
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до її статті 48 кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі – Положення, у редакції від жовтня 2018 року).
Відповідно до п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.
Згідно з п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до п. 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Як визначено у п. 21 Положення № 848 житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках, передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Згідно з його п. 24 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
За приписами п.п. 30, 31 цього Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених упунктах 24-28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються доходи, до яких належить, зокрема, пенсія.
Згідно з п.п. 100, 101, 103 Положення № 848 житлова субсидія надається у грошовій безготівковій формі та грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ Ощадбанк договору.
Також АТ Ощадбанк здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об`єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ Ощадбанк (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Відповідно до п. 5 Положення № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129).
Заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до пп. 3 п. 14 Положення № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
- за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
- нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
- ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).
Відповідно до п. 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, враховується: за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Як вбачається з матеріалів справи, сукупний дохід сім`ї позивача за два кварталим (другий – третій квартали 2020 року), що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, в даному випадку з 01.04.2020 року по 30.09.2020 року включно становить – 0,00 грн. ( ОСОБА_1 зареєстрований як безробітний в Дружківському міському центрі зайнятості з 23.03.2016 року, не отримує допомогу по безробіттю згідно довідки від 23.11.2020 року та протягом вказаного періоду не проходив навчання в центрах професійно – технічної освіти Державної служби зайнятості).
Пунктом 37 Положення № 848 передбачено, що у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року. У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.
В той же час, пунктом 15 Положення № 848 передбачено, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Отже, суд приходить до висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії на житлово – комунальні послуги, посадові особи управління соціального захисту населення Дружківської міської ради діяли у межах діючого законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
З огляду на те, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню, а ухвалою суду від 16 лютого 2021 року, позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі, суд дійшов висновку щодо стягнення судових витрат з позивача на користь Державного бюджету України в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задовленні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вичнити дії щодо повторного розгляду заяви про призначення житлової субсидії на житлово – комунальні послуги – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко