
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2021 р. Справа№200/10524/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Купріян В.Ю. розглянувши адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання Головного Управління ДПС у Донецькій області здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості СТОВ "Жовтневе" з єдиного внеску у сумі 1 189 201,28 грн.
В С Т А Н О В И В:
11 листопада 2020 року від позивача, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе”, надійшов адміністративний позов, відправлений 07 листопада 2020 року Укрпоштою, до Головного управління ДПС у Донецькій області, відповідно до якого позивач просив суд: визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06.07.2020 року номер Ю-816-17 в розмірі 1 421 667 грн. 15 коп., до складу якої входить сума недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 421 667 грн. 15 коп.; зобов`язати ГУ ДПС у Донецькій області здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості СТОВ "Жовтневе" з єдиного внеску у сумі 1 189 201,28 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не враховані чисельні рішення Донецького окружного адміністративного суду, якими були скасовані вимоги зі сплати ЄСВ за відповідні періоди і як слід необхідно здійснити коригування ЄСВ шляхом зменшення заборгованості СТОВ "Жовтневе" з єдиного внеску у сумі 1 189 201,28 грн.
Ухвалою від 16 листопада 2020 року суд позовну заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії залишив без руху з огляду на пропуск 10-денного строку звернення до суду, встановлений ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
26 листопада 2020 року до суду надійшло клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, яке вмотивоване тим, що 09.09.2020 року позивач направив скаргу в адміністративному порядку до ДПС України на цю вимогу.
Дослідивши клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, суд дійшов висновку про дослідження дотримання строків звернення до суду в процесі розгляду справи з урахуванням доводів та заперечень сторін з цього питання та відкрив провадження у справі відповідно до ухвали від 30 листопада 2020 року, призначивши її до розгляду за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання призначеного на 22 грудня 2020 року.
17 грудня 2020 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої позивач просив суд відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на чисельну практику Верховного Суду, посилаючись на Закон України від 14.01.2020 №440-ІХ «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» пункт 9-4 розділу VII «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону №2464 якого було виключено з 13.02.2020.
Тобто, на момент звернення позивача до суду, пункт 9-4 розділу VII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №2464, як підставу для списання заборгованості єдиного внеску було виключено.
Ухвалою від 22 грудня 2020 року суд відклав розгляд адміністративної справи № 200/10524/20-а за позовною заявою позовною заявою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити певні дії на 18 січня 2021 року.
11 січня 2021 року від відповідача засобами електронного зв`язку через канцелярію суду надійшла заява представника відповідача про залишення позовної заяви відповідача без розгляду у зв`язку із пропуском строку звернення до суду, яка не була підписана електронним цифровим підписом без доказів направлення її позивачу.
Суд відклав підготовче судове засідання з 18 січня 2021 року на 01 лютого 2021 року.
27 січня 2020 року до суду надійшов оригінал вищезазначеної заяви.
Ухвалою від 01 лютого 2021 року суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів, призначивши підготовче судове засідання на 15 лютого 2021 року.
Ухвалою від 15 лютого 2021 року суд визнав неповажними причини пропуску звернення Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” до Донецького окружного адміністративного суду із позовними вимогами про визнання протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06.07.2020 року номер Ю-816-17 в розмірі 1 421 667 грн. 15 коп., до складу якої входить сума недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 421 667 грн. 15 коп., відмовив у поновленні Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю “Жовтневе строку звернення до суду із позовними вимогами про визнання протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06.07.2020 року номер Ю-816-17 в розмірі 1 421 667 грн. 15 коп., до складу якої входить сума недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 421 667 грн. 15 коп. та позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” про визнання протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06.07.2020 року номер Ю-816-17 в розмірі 1 421 667 грн. 15 коп., до складу якої входить сума недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 1 421 667 грн. 15 коп. залишив без розгляду.
15 лютого 2021 року суд відклав підготовче засідання на 23 лютого 2021 року.
23 лютого 2021 року суд закрив підготовче провадження по адміністративній справі № 200/10524/20-а за позовною заявою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання вчинити певні дії та призначив справу до судового розгляду по суті на 15 березня 2021 року.
15 березня 2021 року суд відклав засідання на 23 березня 2021 року.
22 та 23 березня 2021 року від відповідача до суду засобами електронного зв`язку надійшли заява та пояснення щодо необґрунтованості позовних вимог позивача.
Всебічно дослідивши матеріали справи, надаючи правову оцінку доводам та запереченням сторін, наданих під час розгляду зазначеної справи суд встановив наступне.
Позивач, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” є юридичною особою та включений до ЄДРПОУ за номером 30845071. Згідно до даних з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що позивач був зареєстрований в якості юридичної особи 14.03.2000 року та взятий на облік як платник ЄСВ 23.03.2000 року.
Відповідач у зазначеній справі - Головне управління ДПС у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, який реалізує владні управлінські функції у сфері оподаткування, які регулюються законами України та Податковим Кодексом України.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем сформована та направлена на адресу позивача вимога про сплату боргу (недоїмки) від 06 липня 2020 року № Ю- 8161-17 у якій зазначено, що станом на 30 червня 2020 року за позивачем обліковується сума боргу зі сплати єдиного внеску у розмірі 1421667,15 грн., в тому числі недоїмка - 1421667,15 грн. (у відповідності до конверту дата відправлення вимоги відповідачем 07.07.2020 року).
Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, що він отримав вищезазначену вимогу 17.07.2020 року.
Крім того, позивач у позові також зазначив, що він не погодився з зазначеною вимогою та оскаржив її в адміністративному порядку шляхом направлення скарги до ДПС України. Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 12.10.2020 року за вихідним номером 29374/6/99-00-06-03-01-06 скарга позивача була залишена без задоволення, а вимога без змін.
Позивачем до суду долучена копія скарги на ім`я Державної податкової служби України № 65 від 09.09.2020 року.
Рішенням Державної податкової служби України від 02.10.2020 року за №29374/6/99-00-06-03-01-06 від 09.09.2020 року скарга позивача була залишена без розгляду, з огляду на наступне: «Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску (абз. 5 ч. 4 ст. 25 Закону № 2464).
З матеріалів справи вбачається, що вимога про сплату боргу (недоїмки)від 06.07.2020 №. Ю-8161-17 ГУ ДПС у Донецькій області отримана Скаржником 14.07.2020, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення, а скаргу до Державної податкової служби України подано 10.09.2020…., тобто з порушенням законодавчо встановленого строку для надання скарги…».
Позивач у своєму позові зазначив, що станом на 20 травня 2014 року за даними витягу з електронного кабінету платника він мав переплату з єдиного внеску у сумі 9658,65 грн.
У подальшому по особовому рахунку товариства по платежу 70 71010000 00 (єдиний внесок) були проведені нарахування зобов`язань з ЄСВ згідно звітності за наступні періоди: квітень – грудень 2014 року, січень 2015 року - грудень 2015 року на загальну суму 1208820, 93 грн. Всього за вищезазначені податкові періоди позивачем було сплачено ЄСВ за квітень – грудень 2014 року, січень 2015 року - грудень 2015 року у розмірі 9961 грн.
Станом на 20 січня 2016 року, позивач, за його даними, мав заборгованість з єдиного внеску у сумі 1189201,28 грн. і за його даними поточні зобов`язання ним сплачуються своєчасно з 01.01.2016 року.
За даними позивача ним по особовому рахунку товариства по платежу 70 71010000 00 (єдиний внесок) були проведені нарахування зобов`язань з ЄСВ згідно звітності за наступні періоди: січень 2016 року - грудень 2016 року, січень 2017 року - грудень 2017 року, січень 2018 року - грудень 2018 року, січень 2019 року - грудень 2019 року, січень 2020 року - травень 2020 року у розмірі 2264389,86 грн. Всього за вищезазначені податкові періоди позивачем було сплачено ЄСВ у розмірі 2264389,86 грн.
При цьому позивач звернув увагу суду, що з урахуванням заборгованості (недоїмки) на початок періоду 1189201,28 грн., сальдо розрахунків (недоїмка) склало: 1 189 201,38 грн.
«У вимозі про сплату боргу № Ю-8161-17 від 06.07.2021 року (станом на 30.06.2020 року) з ЄСВ відповідачем визначена сума недоїмки у розмірі 1 421 667,15 грн., тобто різниця складає 232465,87 грн., із яких:
1) нарахуванням штрафних санкцій за актом перевірки у сумі 63934,49 грн, які було проведено по особовому рахунку 15.05.2015 року (вказаний штраф був нарахований безпідставно, бо в період проведення АТО підприємство не мало підпадати під перевірку ГУ ДПС. СТОВ «Жовтневе» його не визнало і не оплачувало).
2) За вимогою № Ю-8161-17 від 04.12.2018р ( станом на 30.11.2018р). товариству була пред`явлена заборгованість у сумі 1421667,15грн., У т.ч. недоїмка -1253135,77грн, штраф - 21418,63грн, пеня -147112,75 грн. Вимога була оскаржена в суді та 28.03.2019р отримано рішення про її скасування ( справа №200/2884/19-а). ДПС не виконало рішення суду, не скасувало ані штраф у сумі 21418,63 грн, ані пеню у сумі 147112,75 грн і кошти, які платило підприємство у 2018-2019рр у погашення поточної заборгованості з ЄСВ у сумі 168531,38 грн, спрямувало на погашення цих боргів.»
Суд вважає, що у задоволенні позовних вимог, щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості СТОВ "Жовтневе" з єдиного внеску у сумі 1 189 201,28 грн. повинно бути відмовлено з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (надалі також - Закон).
Відповідно до пункту 6 частинні статті 1 Закону недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом
Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону платниками єдиного внеску є: зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За змістом пункту 1 частини другої статті 6 Закону платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Закону єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку
Виходячи із положень абзацу першого частини восьмої статті 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Як зазначено у частині десятій статті 9 Закону днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи доку мента на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до частини дванадцятої статті 9 Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За змістом частини шостої статті 25 Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Наведені норми законодавства що регулюють порядок сплати та зарахування ЄСВ, сплаченого відповідними платниками, зокрема тими, шо визначені абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону, дають підстави для висновку, що суми недоїмки, штрафних санкцій та пені погашаються за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску саме у порядку календарної черговості їх виникнення. Таким чином, погашення сум штрафних санкцій та пені у порядку їх календарної черговості з коштів, шо надійшли від платника, є законодавчо визначеним обов`язком відповідача як особи, на яку законодавством покладено повноваження здійснення контролю за дотриманням позивачем вимог Закону.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №825/2359/15-а від 21 травня 2020 року у справі №1.380.2019.001414 (адміністративне провадження №К/9901/34327/19)
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно з пунктами 3 та 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016 №393, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.04.2016 №609/28739) у разі, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та або борги зі сплати фінансових санкцій орган доходів і зборів, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій) надсилають вимогу про її сплату. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС здійснюється відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі Порядок), який затверджено наказом Міністерством фінансів України від 07 квітня 2016 року №422.
Відповідно до положень пункту 1 частинні розділу II Порядку, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
ІКІІ містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Відповідно до розділу І Порядку оперативний облік податків і зборів, митних та інших платежів до бюджету, єдиного внеску здійснюється органами ДФС в інформаційній системі органів ДФС (п 3 розділу І).
Відповідальними за достовірність відображення в інформаційній системі органів ДФС первинних показників є працівники структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи (п 4 розділу І).
Контроль достовірності первинних показників за податками і зборами, митними та іншими платежами до бюджетів та єдиним внеском здійснюється керівниками структурних підрозділів органів ДФС за напрямами роботи
Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, який здійснює облік платежів та інших надходжень.
При виявленні некоректних базових записів структурними підрозділами за напрямами роботи готується коригуючий документ з обов`язковим посиланням на первинний документ, показники якого виправляються. Коригування даних в інформаційній системі органів ДФС здійснюється підрозділами, відповідальними за введення таких даних з первинних документів, за поточною датою.
У разі необхідності коригування облікових показників ІКП у ручному режимі таке коригування здійснюється виключно за рішенням керівника (заступника керівника) органу ДФС. підготовленим відповідним структурним підрозділом за напрямом роботи (п 5 розділу І).
За даними оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску ДФС га її територіальними органами формується звітність про нарахування та надходження податків, зборів, єдиного внеску, надходження митних та інших платежів до бюджетів, податковий борг, недоїмку зі сплати єдиного внеску, відшкодування податку на додану вартість, результати контрольно-перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), надміру сплачені податки, збори, єдиний внесок тощо (п 6 розділу І).
Відповідно до пункту 1 частини 1 розділу IV Порядку первинні показники, що відображаються в підсистемі, яка забезпечує обробку податкової звітності та платежів, є показниками форм податкової звітності та звітності з єдиного внеску, затверджених у встановленому порядку.
Слід зазначити, що при формуванні вимоги контролюючий орган не визначає суму єдиного внеску до сплати, оскільки такі суми попередньо визначаються на підставі відповідної звітності або рішень. Фактично, вимога формується в наслідок наявності в картці платника інформації про нараховані суми єдиного внеску, в тому числі нараховані самим платником, але не сплачені у строки встановлені Законом №2464.
Відповідачем у якості доказів правомірності суми недоїмки зазначеній у спірній вимозі долучено до матеріалів справи зворотній бік облікової картки позивача, що є підставою для формування вимоги та містить відомості у хронологічній послідовності щодо недоїмки. Це відповідає позиції викладеній у постанові Верховного Суду від 10 грудня 2019 року у справі №826/25425/15 (адміністративне провадження №К/9901/1956248).
Крім того, суд звертає увагу позивача, що скасування вимоги або визнання її недійсною не скасовує суми недоїмки, яка визначена самостійно позивачем у звітності та не погашена у строки, встановлені Законом та застосованих штрафів, у відповідності до актів індивідуальної дії та нарахованої пені.
Доказів направлення відповідачем до органів виконавчої служби вимоги ГУ ДФС у Донецькій області від 04.12.2018 року № Ю-8161-17 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 1421667,15 грн. сторонами до суду не надано.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі №200/2884/19-а рішення про нарахування штрафних санкцій та пені не скасовувались.
Суми штрафних санкцій та пені, які скасовані судовим рішенням від 31.08.2018 по справі №0540/6636/18-а були виключені з ІКП платника в 2018 році, що підтверджується ІКП платника податків за 2018 рік, яка додана до матеріалів справи.
З огляду на викладене позивачу повинно бути відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Правові підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Жовтневе” до Головного управління ДПС у Донецькій області про зобов`язання Головного Управілння ДПС у Донецькій області здійснити дії щодо коригування облікових даних інформаційної системи податкового органу шляхом зменшення заборгованості СТОВ "Жовтневе" з єдиного внеску у сумі 1 189 201,28 грн. - відмовити у повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини рішення складена та підписана 23 березня 2021 року.
Повний текст рішення складено та підписано 26 березня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко