Рішення № 95809191, 24.03.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
140/575/21
Номер документу
95809191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/575/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В..,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області (далі – Дубівська сільська рада, відповідач) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 09.12.2020 №2/18 «Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 року шляхом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 18.06.2019 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд».

- визнати протиправним та скасування п.1 рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 09.12.2020 №2/15 «Про включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах», в частині включення до переліку земельної ділянки з кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га.

- зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1 ) на підставі її заяви (клопотання) від 18.06.2019.

- зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Дубівську сільську раду Ковельського району, в порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 року, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 року рішенням Дубівської с/р від 22.04.2020 № 54/9 позивачу відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з тих підстав, що спірна земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), право власності на які підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), затвердженого рішеннями сесії Дубівської с/р.

Вважаючи такі рішення відповідача протиправними, позивач оскаржила їх до суду.

Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 у справі № 140/12496/20 рішення Дубівської с/р від 26.02.2020 №49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах затвердженого рішенням сесії №25/14-15» в частині включення до переліку земельної ділянки щодо якої позивачем було подано заяву від 18 червня 2019 року; скасовано пункт 2 рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 21 липня 2020 року №54/9 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах земельну ділянку за кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських; будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га.; скасовано пункт 2 рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 21 липня 2020 року №54/9 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах земельну ділянку за кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських; будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га. та зобов`язано Дубівську с/р повторно розглянути заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, з урахуванням висновків суду.

28.12.2020 року позивач письмово звернулася до відповідача із запитом про надання публічної інформації щодо стану виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від , 29.10.2020 року у справі № 140/12496/20.

04.01.2020 року від відповідача надійшла відповідь за № 6/3.24 з доданими документами, згідно якої слідувало, що рішення суду від 29.10.2020 року виконане шляхом прийняття рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 09.12.2020 року № 2/18 «Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 року шляхом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 18.06.2019 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», яким відмовлено гр. ОСОБА_1 у наданні відповідного дозволу, в зв`язку з тим, що дана земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), затвердженого рішенням сесії від 09.12.2020 року № 2/15.

Позивач вважає такі дії та рішення відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на законі та грубо порушують її права.

При цьому стверджує, що, звертаючись до відповідача із заявою (клопотанням) про надання дозволу на складання проекту землеустрою, ним виконано усі вимоги, визначені частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та необхідні для прийняття відповідачем рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

Звертає увагу на те, що на момент звернення до відповідача із відповідною заявою, спірна земельна ділянка пo АДРЕСА_1 була вільною та не була включена до Переліку земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

Позивач зауважує, що повторне включення спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу на земельних торгах, яке відбулося вже після неодноразового зобов`язання судами повторно розглянути його заяву з урахуванням правової оцінки, наданої судами, об`єктивно свідчить про штучне створення Дубівською с/р підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, передбаченої статтею 136 ЗК України.

Враховуючи наведене, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 21.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами (а.с.57).

У відзиві на позовну заяву від 10.02.2021 №150/3.24 відповідач позовні вимоги заперечив та зазначив, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Водночас виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забезпечує сам організатор земельних торгів, яким у спірних відносинах є відповідач, що здійснює реалізацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку. Звертає увагу на те, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є лише стадією процесу отримання права користування на земельну ділянку. Отримання дозволу не гарантує особі набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл на розроблення проекту землеустрою не є правовстановлюючим документом. Також зазначає, що позивач не вправі вимагати прийняття рішення з питань, віднесених до виключної компетенції відповідних органів, а тому зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення з питань, віднесених до його повноважень є грубим порушенням статті 6 Конституції України. На думку відповідача, відсутні підстави для встановлення в порядку частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України судового контролю.

На підставі наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті відповідно до вимог частини першою статті 258 та частини другої статті 262 КАС України.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 18.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дубівської с/р із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Дубове, вилиця Вишнева. До заяви позивач додав наступні документи: копію паспорта; викопіювання з генерального плану забудови села Дубове (на 1-му аркуші); кадастрову карту (на 1-му аркуші); збірний кадастровий план земельної ділянки (на 1-му аркуші). Однак позивачу було відмовлено у задоволенні даної заяви, у зв`язку з чим останній звернувся до суду (а.с.24).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 у справі № 140/2249/19, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправними дії Дубівської сільської ради Ковельського району Волинській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 18 червня 2019 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1 ; зобов`язано Дубівську сільську раду Ковельського району Волинській області прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 червня 2019 про надання їй дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1 разом з поданими документами із прийняттям відповідного рішення у встановленому законодавством порядку з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у даному рішенні; стягнуто з Дубівської сільської ради Ковельського району Волинській області (45031, Волинська область, Ковельський район, село Дубове, вулиця Ковельська, 60, ідентифікаційний код 04333939) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок та понесені витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 1000 (одна тисяча) гривень; зобов`язано Дубівську сільську раду Ковельського району Волинській області в 30-денний строк з моменту набрання рішення Волинського окружного адміністративного суду законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити (а.с.28-32).

Рішенням Дубівської с/р № 52/15 від 22.04.2020 року «Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 року шляхом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 18.06.2019 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд», яким відмовлено у наданні відповідного дозволу з тих підстав, що дана земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), затвердженого рішенням сесії Дубівської с/р від 18.10.2017 № 25/14-15 зi змiнaми тa дoпoвнeннями.

Не погоджуючись із таким рішення позивач знову оскаржив його до суду.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2020 у справі № 140/2930/20 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправною бездіяльність Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.01.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1 та зобов`язано Дубівську сільську раду Ковельського району Волинській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 січня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території АДРЕСА_1 та прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду (а.с. 33-35).

Також судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 року у справі № 140/12496/20, яке набрало законної сили 01.12.2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Дубівської с/р про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 26 лютого 2020 року №49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах затвердженого рішенням сесії №25/14-15» в частині включення до переліку земельної ділянки щодо якої позивачем було подано заяву від 18 червня 2019 року; визнано протиправним та скасовано пункт 2 рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 21 липня 2020 року №54/9 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах земельну ділянку за кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських; будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га.; визнано протиправним та скасовано рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 22 квітня 2020 року № 52/15 «Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2019 року шляхом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 18 червня 2019 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд»; зобов`язано Дубівську сільську раду Ковельського району Волинській області повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 18 червня 2019 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 року у справі №140/12496/20 рішенням Дубівської сільської ради 09 грудня 2020 №2/18 «Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 року шляхом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 від 18.06.2019 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд» позивачу відмовлено у наданні дозволу на відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , з тих підстав, що спірна земельна ділянка по АДРЕСА_1 включена до Переліку земельних ділянок для підготовки лотів, передбачених для продажу на земельних торгах (аукціонах), затвердженого рішенням сесії від 09.12.2020 року № 2/15.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України) та Законом України «Про землеустрій».

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у її наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

При цьому частиною сьомою статті 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз цієї норми дає підстави для висновку, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини першої статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною другою 134 ЗК України визначено випадки, коли земельні ділянки державної або комунальної власності не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Відповідно до частини третьої статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Відповідно до статті 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Отже, аналіз приписів статті 136 ЗК України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №806/3708/15, від 03.04.2018 та від 02.10.2018 у справах №№815/3059/17, 806/3708/15 відповідно, від 17.10.2019 у справі №823/1120/16, від 22.04.2020 у справі № 823/1267/16, від 29.10.2020 у справі № 820/2005/18.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стало те, що земельна ділянка, яку виявив бажання отримати для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд позивач, внесена до Переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах, затвердженого рішенням сесії від 09.12.2020 № 2/15.

Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та прийняття відповідачем рішення з цього питання, земельна ділянка щодо якої позивачем було подано клопотання, рішенням Дубівської с/р від 09.12.2020 № 2/15 була включена до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах, що в силу приписів частини третьої статті 136 ЗК України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З огляду на приписи вищевказаних норм ЗК України така обставина є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної ділянки.

Відтак суд зазначає, що оскаржуване рішення від 09.12.2020 № 2/18, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, прийняте відповідачем у відповідності до вимог ЗК України.

Що стосується пункту 1 рішення Дубівської с/р від 09.12.2020 №2/15 «Про включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах», яким включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах земельну ділянку зa кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га, то суд зазначає наступне.

Дубівська с/р як розпорядник земель комунальної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділена повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

Відтак відповідач, реалізовуючи свої повноваження як організатора земельних торгів, прийняв рішення, яким включив до переліку земельних ділянок комунальної власності спірну земельну ділянку для продажу на земельних торгах.

Отже, враховуючи вищевикладене суд вважає, що пункт 1 рішення Дубівської сільської ради від 09.12.2020 №2/15 «Про включення до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах», яким включено до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу на земельних торгах земельну ділянку зa кадастровим номером 0722182400:04:002:1537 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 0,12 га винесені відповідачем у відповідності до вимог ЗК України та є законним, а відтак в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Водночас суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що повторне включення спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок комунальної власності для продажу на земельних торгах, яке відбулося вже після неодноразового зобов`язання судами повторно розглянути його заяву з урахуванням правової оцінки, наданої судами, об`єктивно свідчить про штучне створення Дубівською с/р підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, передбаченої статтею 136 ЗК України, враховуючи наступне.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 у справі 140/12496/20 визнано протиправним та скасовано рішення Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області від 26.02.2020 № 49/14 «Про доповнення переліку земельних ділянок та підготовку матеріалів для продажу на земельних торгах затвердженого рішенням сесії № 25/14-15» в частині включення до переліку земельної ділянки, з тих підстав, що земельна ділянка щодо якої позивач згідно із заявою просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою є не сформованою в розумінні статті 79-1 ЗК України, та зобов`язано повторно її розглянути.

Однак, судом не було визнано за позивачем права на одержання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а лише зобов`язано повторно розглянути його заяву.

Позивач не мав права на зазначену вище земельну ділянку, а його певна заінтересованість саме у цій земельній ділянці не може бути підставою для обмеження законних повноважень органу місцевого самоврядування як організатора земельних торгів, і тим більше, для визнання його рішень протиправними саме з цієї підстави.

На думку суду, оскаржуваними рішеннями відповідача жодним чином не порушено право позивача в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та жодним чином не обмежено вказане право у протиправний, незаконний спосіб.

Разом з цим, суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися до відповідача із клопотанням про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення іншої земельної ділянки у власність.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача вчинити дії, а саме: прийняти рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, то вона також до задоволення не підлягає, оскільки для того, щоб зобов`язати відповідача вчинити певні дії, слід констатувати перед цим наявність в його діях, бездіяльності чи прийнятих рішеннях ознак протиправності, чого в даному випадку немає.

Враховуючи наведене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати не підлягає стягненню з відповідача та залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський