П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 квітня 2010року Справа № 2-а-503/10/1970
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Лавренюк О.М
за участю:
представника позивача Малого І.М.
представника відповідача Булахтіна Г.І. (Довіреність від 28.12.2009р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Збаражгаз» до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р., суд-
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Збаражгаз», (надалі позивач), звернулося з позовною заявою до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції, (надалі відповідач), про визнання нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р., яким визначено ВАТ «Збаражгаз» до сплати суму штрафних санкцій 69790,35 грн. на підставі акту перевірки від 28 січня 2010 року №1906/0104/2303.
Позов мотивовано тим, що працівники органу державної податкової служби при проведенні перевірки відповідача 28 січня 2010р. діяли з порушеннями, зокрема в акті вказано, що направлення на перевірку видане 15.01.2009р. та чинне до 18( але не вказано ні якого місяця, ні якого року). Сам акт перевірки складено з порушеннями законодавства, у ньому не вказано який вид перевірки проведено. В акті перевірки вказано, що в касі товариства не оприбутковано готівкових коштів на загальну суму 13958,07грн., зокрема здійснено роздрукування та зберігання фіскальних звітних чеків за період з 19.03.2009року по 31.03.2009 року , шляхом їх зберігання у книзі ОРО але не вписання в КОРО . Перевіряючі не врахували, що, у товаристві ведеться касова книга, в якій кошти в повній сумі оприбутковуються на підставі прибуткових касових ордерів. Перевіряючими було зроблено помилковий висновок про неоприбуткування товариством готівкових коштів на суму 13958,07грн., які відображені у фіскальних звітних чеках. Z-звіти оформлялися щоденно, вони були роздруковані та знаходилися в КОРО, але не були зареєстровані в КОРО. На підставі акту перевірки до Товариства застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 69790,35 грн.( п»ятикратний розмір не оприбуткованої готівки, згідно Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обліку готівки» № 436/95 від 12.06.1995р. ).
На думку позивача, в даному випадку має місце порушення порядку ведення розрахункової книги, про що зазначають і самі перевіряючи в акті перевірки. Зокрема, в акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення п.7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який визначає фінансові санкції за порушення порядку використання книги ОРО.
Позивач також зазначив, що п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні не визначає сам порядок та процедуру оприбуткування готівки, а тому вважає, що виявлене перевіряючими порушення порядку ведення книги ОРО, не може бути підставою для висновку про не оприбуткування готівки.
Також рішення про застосування штрафних фінансових санкцій повинно було бути прийнятим на протязі 10 днів з дня підписання акту, однак воно прийняте лише через 20 днів, що є теж підставою для визнання його нечинним.
Крім того, позивач вважає, що згідно ч.1 Перехідних положень Конституції України, закони України та інші нормативні акти, прийнятті до набуття чинності Конституції, є чинними у частині, що не суперечить Конституції України. Звідси, встановлення будь-якої відповідальності Указами Президента України застосовуватися не можуть.
З огляду на викладене, позивач просить також врахувати положення пункту 4.4.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», якими визначено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з мотивів викладених в позовній заяві. Просив визнати нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р., яким визначено ВАТ «Збаражгаз» до сплати суму штрафних санкцій 69790,35 грн.
Представник Збаразької міжрайонної ДПІ Тернопільської області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, пояснивши, що 28.01.20010року відповідно до плану перевірок, було проведено планову перевірку дотримання позивачем вимог з регулювання обігу готівки, та встановлено не оприбуткування готівки в повній сумі їх надходжень у книзі обліку розрахункових операцій № 1906000427 р/з від 30.09.2008р. на підставі фіскальних звітних чеків РРО на суму 13958,07 грн.( Z-звіти за період з 19.03.2009р. по 31.03.2009р. були видрукувані, зберігалися в КОРО, але не були зареєстровані у КОРО). Позивачем було допущено порушення п.2.6 Положення №637, що призвело до прийняття Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р. на суму 69790,35 грн.( п»ятикратний розмір не оприбуткованої готівки). Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши в судовому засіданні представників позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
Згідно із планом проведення перевірок субєктів господарської діяльності сфери готівкового обігу на січень 2010 року по Тернопільській області, а саме по Збаразькій МДПІ, (а.с. 78-80), на підставі направлень ДПА в Тернопільській області від 15 січня 2010 року №453/23-3, №452/23-3 (а.с. 81), працівниками ДПА в Тернопільській області Яворським І.Б. та Колодницьким Ю.Д. 18.01.2010року проведено перевірку господарської одиниці каси підприємства ВАТ «Збаражгаз», що розташований за адресою м.Збараж вул. Л.Українки,114.
Перевірку проведено в присутності головного бухгалтера Остапчук Ганни Романівни.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 18 січня 2010 року № 000080. (Дата реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем здійснення діяльності СГД -19.01.2010р. реєстраційний номер № 0090/19/19/23/21131887. Дата реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем державної реєстрації СГД 28.01.2010р. реєстраційний № 1906/0104/2303.) В акті перевірки зазначено, що перевіряючими встановлено порушення позивачем пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004р. №637 із змінами і доповненнями (надалі Положення №637), а саме, не оприбутковано готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в книгу обліку розрахункових операцій № 1906000427 р/з від 30.09.2008р. на загальну суму 13958,07 грн. на підставі фіскальних звітних чеків, згідно графи «Сума продажу», а саме :
Z-звіт №0138 від 19.03.2009р. на суму 4612,00грн.;
Z-звіт №0139 від 19.03.2009р. на суму 338,00 грн.;
Z-звіт №0140 від 25.03.08.09р.на суму 3280,00 грн.;
Z-звіт №0141 від 25.03.2009р. на сум 492,00 грн.;
Z-звіт №0142 від 26.03.2009р. на суму 1623,00 грн..;
Z-звіт №0143 від 27.03.2009р. на суму 453,05грн.;
Z-звіт №0144 від 31.03.2009р. на сум 112,00 грн;
(Всього на суму 13958,07 грн.) та виявлено порушення п.7.5. Порядку реєстрації та ведення КОРО та РК, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 із змінами та доповненнями.
На підставі акта перевірки, керуючись пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу України”, ст.1 абз.3 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» №436/95 від 12.06.1995року із змінами і доповненнями, Збаразькою МДПІ прийняте рішення від 02 лютого 2010 року №0000082303 про застосування до ВАТ «Збаражгаз» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 69790,35грн. (пятикратний розмір неоприбуткованої готівки).
Не погоджуючись із прийнятим рішеннями ВАТ «Збаражгаз» оскаржило його в судовому порядку.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України від 04 грудня 1990 року №509 “Про державну податкову службу України”(Закон №509), відповідно до якого відповідачі є органами державної податкової служби і субєктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, що тягне за собою розгляд цього спору за правилами КАС України згідно із положеннями пункту 4 частин першої статті 17 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 статті 11 Закону №509, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
В силу частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Право на оскарження рішень податкових органів надане Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 виникає у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.
При перевірці позивача посадовими особами органів ДПС були оформлені матеріали перевірки згідно Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб»єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, ніявності торгових патентів,і ліцензій затверджених наказом ДПА України від 12.08.2008р. №534 (далі Методичні рекомендації №534).
Як свідчать матеріали справи, перевірка позивача проведена посадовими особами ДПА в Тернопільській області на підставі плану перевірок на січень місяць 2010 року та згідно належним чином оформлених направлень. За результатами перевірки складено відповідний акт з дотриманням вимог Методичних рекомендацій №537, один примірник якого вручено головному бухгалтеру Остапчук Г.Р.
Таким чином, з аналізу наведених правових положень, встановлених обставин, вбачається дотримання відповідачем порядку проведення перевірки за додержанням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявністю торгових патентів та ліцензій.
Згідно абз.3 ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», встановлено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовується штраф у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до пункту 2.6 гл.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті №637 від 15.12.2004р. (надалі Положення №637) :
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пункт 4.2. Положення №637 передбачає, що усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі .
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Судом встановлено, що при перевірці каси підприємства ВАТ «Збаражгаз» 18.01.2010року встановлено, що за період з 19.03.2009р. по 31.03.2009р. фіскальні звітні чеки ( Z звіти) були видрукувані, зберігалися в КОРО, але не були вписані у КОРО. Однак на підставі Z звітів виручка щоденно на підставі прибуткових касових ордерів вносилася до касової книги підприємства (а.с.15-55). Про облік готівкових коштів за період з 19.03.2009р. по 31.03.2009р. стверджує і звіт про використання РРО та КОРО за березень 2009року по ВАТ «Збаражгаз», який щомісячно подається у державну податкову службу (а.с. ).
Таким чином, суд вважає, що оприбуткування готівки зе період з 19.03.2009р. по 31.03.2009р. у касі ВАТ «Збаражгаз» відбулося у відповідності до абз.2 п.2.6 гл.2 Положення №637 ( у касовій книзі товариства), а тому посадові особи відповідача прийшли до хибного висновку, що готівкові кошти за вищевказаний період на суму 13958,07 грн. позивачем не були оприбутковутковані. За вищевказаних обставин, суд приходить до переконаня, що Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р. у сумі 69790,35 грн. до ВАТ «Збаражгаз» прийнято помилково, а тому його слід визнати нечинним.
Крім того, суд вважає за необхідне, з метою повного захисту прав позивача, у відповідності до вимог ч.2 ст.11 КАС України вийти за межі позовних вимог та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02 лютого 2010року № 0000082303 до відкритого акціонерного товариства «Збаражгаз» винесеного Збаразькою міжрайонною державною податковою інспекцією.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 квітня 2010року.
Головуючий суддя Н.А.Данилевич
Копія вірна:
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 квітня 2010року Справа № 2-а-503/10/1970
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Лавренюк О.М
за участю:
представника позивача Малого І.М.
представника відповідача Булахтіна Г.І. (Довіреність від 28.12.2009р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Збаражгаз» до Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082303 від 02 лютого 2010р., суд-
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02 лютого 2010року № 0000082303 до відкритого акціонерного товариства «Збаражгаз» винесеного Збаразькою міжрайонною державною податковою інспекцією.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Н.А.Данилевич