
Справа № 234/8684/20
Провадження № 2/234/949/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі головуючого судді Сухоручко Ю.О.,
секретар судового засідання Хоменко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Краматорську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №234/8684/20
за позовом
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23)
до
ОСОБА_1 (останнє відоме місце проживання за адресою:. АДРЕСА_1 )
про стягнення переплати бюджетних коштів,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулося до суду з позовними вимогами до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтував тим, що до УПтСЗН із заявою від 26.01.2015 року про призначення житлової субсидії звернувся ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Рішенням від 17.02.2015 року позивачем відповідачу було призначено субсидію на період з 2015 р. по 2019 р. включно з розрахунку на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб – 1 особу, визначених на початок місяця, в якому надійшло звернення. Постановою КМУ від 27.04.2018 року № 329 « Про внесення змін до деяких постанов КМУ України та визнання такою, що втратила чинність, постанови КМУ від 28.12.2016 року № 1022» було встановлено, що з 01.05.2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, і внесені зміни до Положення про призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848. Відповідно до п.9 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб- особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважають безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статусу осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призивом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Таким чином, відповідач отримував житлову субсидію в попередньому періоді та не надав нові заяви та декларацію згідно з постановою КМУ № 329 від 27.04.2018 року і відповідачем не було повідомлено про факт перебування у шлюбі, станом на 01.05.2018 року. Згідно з актом проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 12.06.2019 року № 419,419-1, яким встановлено, що відповідач своєчасно не проінформував позивача про члена сім`ї - дружину.
Відповідач втратив право на автоматичне призначення субсидії з 01.05.2018 року. Внаслідок цього були надміру перераховані кошти житлової субсидії за період з травня 2018 року по січень 2019 року у сумі 5242,47 грн. та у сумі 3723,34 грн. за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року.
Загальна сума надмірно виплаченої субсидії склала 8965,81 грн. Позивач просить стягнути з відповідача переплату державних коштів у сумі 8965,81 грн., а також судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву з прохання справу слухати у відсутність представника, позов задовольнити в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлен належним чином, про причини неявки не повідомив, відзиву на позов не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів, ухваливши заочне рішення. Представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, про що зазначив у наданій суду заяві.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 26.08.2020 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК).
Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу. Обставини, встановлені рішенням суду у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ЗУ «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 року № 2297-VI, заявою про призначення житлової субсидії передбачено надання згоди заявником та особами, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, на обробку персональних даних про сім`ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей, щодо їх призначення.
Відповідно до п.9 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб- особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване місце проживання відмінне від адреси домогосподарства ( крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважають безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статусу осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні, але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призивом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Відповідно до п.10 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункту 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Відповідно до п.16 Положення № 848, у редакції постанови КМУ від 27.04.2018 року № 329, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні ( крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Судом встановлено, що відповідач станом на 01.05.2018 року перебував у шлюбі, у травні 2018 року не повідомим про це позивача і не надав нову заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, оскільки зареєстроване місце проживання її чоловіка відмінне від адреси домогосподарства відповідно до постанови КМУ № 329 від 27.04.2018 року.
Відповідач втратив право на автоматичне призначення субсидії з 01.05.2018 року, внаслідок чого були надміру перераховані кошти житлової субсидії за період з травня 2018 року по січень 2019 року у сумі 5242,47 грн. та у сумі 3723,34 грн. за період з 01.02.2019 року по 30.04.2019 року. Загальна сума надмірно виплаченої субсидії склала 8965,81 грн.
Про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії відповідачу було надіслано повідомлення від 12.06.2019 року № 419/1.
Враховуючі викладені обставини, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12-13, 76 -79, 81,141, 256, 263 – 265 ЦПК України, 1166, 1215 ЦК України, суд , -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р UA378201720344200021000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів за період з 01.05.2018 року по 31.01.2019 року у розмірі 5242 грн. 47 коп. (п`ять тисяч двісті сорок дві гривні 47 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Міністерства соціальної політики України (ЄДРПОУ 37567866 на р/р НОМЕР_2 ) заборговану переплату державних коштів за період з 01.02.2019 року по 31.04.2019 року у розмірі 3723 грн. 34 коп. (три тисячі сімсот двадцять три гривні 34 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617 на р/р UA308201720344220001000022516 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в сумі 2102 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального населення Краматорської міської ради (юридична адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 23).
Відповідач: ОСОБА_1 (останнє відоме місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 )
Суддя Краматорського міського
суду Донецької області Ю.О. Сухоручко