Рішення № 95777658, 25.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
640/8356/20
Номер документу
95777658
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2021 року м. Київ № 640/8356/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Лисун А.А., представника позивача Дубини Н.В., представника відповідача Ясинського Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

установив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.01.2020 №0000283207 та №0000293207.

В обґрунтування адміністративного позову з урахуванням додатково наданих пояснень зазначено, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі необґрунтованих висновків відповідача, викладених в акті перевірки від 23.12.2019 №1051/26-15-32-07/40832472.

Так, податковим повідомленням-рішенням від 20.01.2020 №0000283207 на підставі пункту 117.3 статті 117 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (ПК України) до ТОВ "Мастер Преміум Газ" застосовано штраф у сумі 4 009 504,80 грн за порушення вимог підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України, шляхом здійснення ТОВ «Мастер Преміум Газ» у періоді з 01.07.2019 по 18.07.2019 операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку у порядку, передбаченому ПК України.

Податковим повідомленням-рішенням від 20.01.2020 №0000293207 на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України до ТОВ "Мастер Преміум Газ" застосовано штраф у сумі 19 250,26 грн за порушення вимог пунктів 231.1, 231.3, абзацу 1 пункту 231.6 статті 231 ПК України, адже позивачем не виписано і не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних з типом причини « 4» - втрачене пальне на обсяги не списаного пального у загальній кількості 24 568,69 л.

Щодо висновку відповідача про порушення вимог підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України позивач зауважив, що ТОВ «Мастер Преміум Газ» належно зареєстроване платником акцизного податку з 20.02.2017 по даний час.

Також позивач зауважив, що у зв`язку із набранням чинності Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (Закон №2628-VIII) у позивача не виник обов`язок повторно реєструватись платником акцизного податку з 01.07.2019, адже позивач вже зареєстрований платником акцизного податку з 20.02.2017 та не є розпорядником акцизних складів.

Крім того, позивач наголосив на безпідставності ототожнення реєстрації платником акцизного податку та реєстрації у система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Зауважив, що в силу прямої вказівки пункту 232.2 статті 232 ПК України, платникам акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Стосовно висновку відповідача про порушення вимог пунктів 231.1, 231.3, абзацу 1 пункту 231.6 статті 231 ПК України позивач зауважив, що ТОВ «Мастер Преміум Газ» надано під час перевірки документи, що підтверджують списання пального у розмірі втрат природного убутку, загальним обсягом 24 568,69 л.

Позивач зауважив, що списане пальне не було реалізовано, використане чи втрачене за напрямками, зазначеними у пункті 213.1. статті 213 ПК України, а отже, і не є об`єктом оподаткування акцизним податком. За фактом списання ТОВ «Мастер Преміум Газ» пального у розмірі втрат природного убутку, що не є об`єктом оподаткування акцизним податком, і не призводить до виникнення податкового зобов`язання з акцизного податку, ТОВ «Мастер Преміум Газ» не зобов`язаний складати акцизні накладні та реєструвати їх в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Також позивач вказав, що згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207 штраф, який застосований до ТОВ "Мастер Преміум Газ" на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України, розрахований за ставкою 50%, у той час як вказана норма такої ставки штрафу не містить.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2020 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказав на необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

В обґрунтування правомірності податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207 відповідач зазначив, що у зв`язку із набранням чинності Законом №2628-VIII позивач був зобов`язаний зареєструватись платником акцизного податку з 01.07.2019. Позивач виконав вказаний обов`язок лише 19.07.2019. При цьому, у період з 01.07.2019 по 18.07.2019 ТОВ "Мастер Преміум Газ" реалізувало пальне на загальну суму 4 009 504,80 грн, без реєстрації платником акцизного податку, що має наслідком відповідальність, передбачену у пункті 117.3 статті 117 ПК України.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207, відповідач зауважив, що у ході перевірки виявлено, що ТОВ "Мастер Преміум Газ" не виписано і не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних з типом причини « 4» - втрачене пальне на обсяги не списаного пального у загальній кількості 24 568,69 л. Наведене є порушенням пунктів 231.1, 231.3, абзацу 1 пункту 231.6 статті 231 ПК України за яке передбачена відповідальність у пункті 120-2.1 статті 120-2 ПК України.

У ході судових засідань представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на докази та обставини, зазначені у позовній заяві та додатково наданих поясненнях.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, з підстав та мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву та додатково наданих поясненнях.

В ході розгляду справи судом допитано також і свідка ОСОБА_1 , який повідомив обставини проведеної перевірки та зроблені за наслідками встановлених обставин висновки.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу а свідком, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

На виконання наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 09.12.2019 №4207 та відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, працівниками Головного управління Державної податкової служби у м. Києві проведено фактичну перевірку ТОВ «Мастер Преміум Газ» з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

За результатом перевірки складено акт від 23.12.2019 №1051/26-15-32-07/40832472 у якому зафіксовано порушення ТОВ «Мастер Преміум Газ» вимог:

- підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України, шляхом здійснення ТОВ «Мастер Преміум Газ» у періоді з 01.07.2019 по 18.07.2019 операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку у порядку, передбаченому ПК України;

- пунктів 231.1, 231.3, абзацу 1 пункту 231.6 статті 231 ПК України, адже позивачем не виписано і не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних з типом причини « 4» - втрачене пальне на обсяги не списаного пального у загальній кількості 24 568,69 л.

На підставі вказаних висновків акту від 23.12.2019 №1051/26-15-32-07/40832472 відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.01.2020:

- №0000283207, яким на підставі пункту 117.3 статті 117 ПК України до ТОВ "Мастер Преміум Газ" застосовано штраф у сумі 4 009 504,80 грн за вказане порушення вимог підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України;

- №0000293207, яким на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України до ТОВ "Мастер Преміум Газ" застосовано штраф у сумі 19 250,26 грн за зазначене порушення вимог пунктів 231.1, 231.3, абзацу 1 пункту 231.6 статті 231 ПК України.

Позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207 та №0000293207 в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДПС України. Однак, рішенням ДПС України від 02.04.2020 №11881/6/99-00-08-05-05-06 відмовлено у задоволенні скарги ТОВ "Мастер Преміум Газ" та залишено без змін спірні рішення.

Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207 та №0000293207, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Згідно пунктів 232.1 та 232.2 статті 232 ПК України у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового в розрізі платників податку - розпорядників акцизних складів/акцизних складів пересувних та акцизних складів/акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД ведеться окремо облік обсягів пального або спирту етилового, що: оподатковуються акцизним податком, у тому числі окремо за кожною відмінною ставкою податку; оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; не підлягають оподаткуванню; звільняються від оподаткування.

Платникам акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

З 01.07.2019 набули чинності, зміни до ПК України, внесені Законом №2628-VIII, зокрема пункт 212.1 статті 212 ПК України доповнено підпунктом 212.1.15 згідно якого платниками податку є також особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий.

Також Законом №2628-VIII підрозділ 5 розділу XX «Перехідні положення» доповнено пунктом 22 згідно якого платники податку зобов`язані з 1 травня 2019 року до 1 червня 2019 року зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 №408 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (Порядок №408), згідно пункту 1 якого цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового (далі - платники акцизного податку), зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, механізм роботи зазначеної системи, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.

Система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року.

Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.

Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Змістовний аналіз наведених норм у сукупності свідчить про наступне.

Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов`язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку.

Оскільки вказаними нормами, а також іншими положеннями податкового законодавства не зобов`язано платників акцизного податку, які вже зареєстровані до 01.07.2019, повторно реєструватись платниками акцизного податку, суд дійшов висновку про те, що запроваджений наведеними нормами обов`язок щодо реєстрації платників акцизного податку з 01.07.2019 стосується виключно суб`єктів господарювання, які не зареєстровані платниками акцизного податку та вважатимуться такими станом на 01.07.2019, у тому числі згідно із підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України.

Також згідно вказаних норм зобов`язано платників акцизного податку зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.

Пункт 117.3 статті 117 ПК України передбачає відповідальність за здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, у вигляді накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального або спирту етилового.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що ТОВ «Мастер Преміум Газ» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального відповідно до заяви за Формою №1-АКП 20.02.2017 за №9023806870, а відповідно до заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів за Формою №1-АКПС зареєстроване в СЕАРП СЕ від 19.07.2019 за №9158081329.

Тобто, у період з 01.07.2019 по 18.07.2019 ТОВ «Мастер Преміум Газ» здійснювало операції з реалізації пального як платник акцизного податку зареєстрований з 20.02.2017 у порядку, передбаченому ПК України.

Щодо обов`язку ТОВ «Мастер Преміум Газ» зареєструватись в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, суд зазначає, що позивач не був розпорядником акцизних складів станом 01.07.2019, що не заперечує відповідач та встановлено судом із первинних документів, які надані позивачем для підтвердження специфіки здійснення його господарської діяльності.

Крім того, суд зауважує на неможливості ототожнення реєстрації платником акцизного податку та реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

При цьому, пункт 117.3 статті 117 ПК України передбачає виключно відповідальність за здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку, а не за здійснення вказаної діяльності без реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

До того ж, пункт 232.2 статті 232 ПК України передбачає автоматичне відкриття облікових карток платникам акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновку відповідача про порушення ТОВ «Мастер Преміум Газ» вимог підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України, шляхом здійснення ТОВ «Мастер Преміум Газ» у періоді з 01.07.2019 по 18.07.2019 операцій з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку у порядку, передбаченому ПК України. Відповідно, є протиправним та підлягає скасування податкове повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207.

Відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Згідно пункту 231.3 статті 231 ПК України зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов`язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця. У разі реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача за готівку кінцевому споживачеві, розрахунки за які проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій, платник має право самостійно обирати спосіб складання акцизних накладних на такі операції (зведені або за щоденними підсумками операцій).

Відповідно до пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних першого примірника зведеної акцизної накладної та акцизної накладної, складеної на операції, визначені в підпункті 1 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 цього Кодексу здійснюється не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.

Позивачем надано акти на списання товарів від 30.06.2018 №2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, від 30.11.2018 №48, 56, 57, 58, від 28.12.2018 №33, 34, 35, 36, 49, 50, 51, що підтверджують списання пального у розмірі втрат природного убутку, загальним обсягом 24 568,69 л.

Таким чином, в силу зазначених норм статті 231 ПК України ТОВ «Мастер Преміум Газ» було зобов`язане скласти відповідні акцизні накладні на обсяги пального втраченого у межах встановлені норми втрат за фактом складання вказаних актів на списання товарів та зареєструвати такі акцизні накладні не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання.

Суд враховує доводи позивача про те, що згідно приписів пункту 216.3 статті 216 та пункту 217.1 статті 217 ПК України обсяги пального, втраченого у процесі зберігання у межах нормативів втрат, не с об`єктом оподаткування акцизним податком та базою оподаткування акцизним податком.

Разом з цим, суд зазначає, що ТОВ «Мастер Преміум Газ» зобов`язане скласти відповідні акцизні накладні на обсяги пального втраченого у межах встановлені норми втрат в силу імперативного припису абзацу 2 пункту 231.1 статті 231 ПК України та зареєструвати такі акцизні накладні на виконання вимог пункту 231.6 статті 231 ПК України.

Таким чином, ТОВ «Мастер Преміум Газ» не склавши акцизні накладні на обсяги списання пального у межах втрат природного убутку, загальним обсягом 24 568,69 л, порушило вимоги пунктів 231.1, 231.3, 231.6 статті 231 ПК України.

Податковим повідомленням-рішенням від 20.01.2020 №0000293207 за вказане порушення до ТОВ "Мастер Преміум Газ" застосовано штраф у сумі 19 250,26 грн на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України.

Однак, як обґрунтовано зауважив позивач згідно розрахунку до податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207 штраф, який застосований до ТОВ "Мастер Преміум Газ" на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України, розрахований за ставкою 50%, у той час як вказана норма такої ставки штрафу не містить.

Суд зазначає, що у період з часу складання актів на списання товарів до часу прийняття спірних податкових повідомлень-рішень редакція пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України змінювалась.

Об`єктивна сторона правопорушення вчиненого позивачем та фактично застосована відповідачем санкція відповідає нормі пункту 120-2.2 статті 120-2 ПК України (у редакції станом на час виникнення у позивача обов`язку скласти та зареєструвати відповідні акцизні накладні), яка передбачає за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які платник податку зобов`язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування.

Разом з цим, відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 ПК України (у редакції станом на час прийняття податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207) Порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, або відсутність їх складання чи реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених за результатами проведення документальної перевірки, -

тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 2 відсотки суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації на 91 і більше календарних днів.

За змістом Узагальнюючої податкової консультації з окремих питань застосування штрафних санкцій за порушення норм Податкового кодексу України, затвердженої Наказом ДПС України від 06.07.2012 №592, якщо податковим законодавством, чинним на момент учинення правопорушення, подія, факт визначались як правопорушення, за вчинення якого застосовувалась юридична відповідальність, і в законодавчому акті, чинному на момент виявлення правопорушення, ця ж подія, факт визначаються як правопорушення, за вчинення якого також застосовується юридична відповідальність, то застосовується відповідальність, яка є чинною на момент її застосування.

Таким чином, суд вважає, що у даному випадку за порушення ТОВ "Мастер Преміум Газ" вимог пунктів 231.1, 231.3, 231.6 статті 231 ПК України до позивача необхідно застосувати штраф у розмірі 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні.

Судом встановлено та не заперечується позивачем, що сума акцизного податку з відповідних обсягів пального, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні складає 39 054,6 грн, у тому числі за кодом УКТ ЗЕД 2711139700 - 21 739,22 грн (обсяг пального 13 675,83 л.), за кодом УКТ ЗЕД 2711129400 - 14609,71 грн (обсяг пального 9 190,76 л.); за кодом УКТ ЗЕД 2711121900 - 1043,4 грн (обсяг пального 656,39 л.), за кодом УКТ ЗЕД 2711121100 - 1662,27 грн (обсяг пального 1045,71 л.).

З урахуванням наведеного суд вважає правомірним застосування до ТОВ "Мастер Преміум Газ" штрафу у сумі 15 621,84 грн згідно податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207, у той час застосування до ТОВ "Мастер Преміум Газ" штрафу у сумі 3 628,42 грн є безпідставним, що свідчить про протиправність та необхідність скасування податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207 у вказаній частині.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції» визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірності податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207 та у повній мірі податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207, суд вважає, що наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000283207 та податкового повідомлення-рішення від 20.01.2020 №0000293207 у частині застосування до ТОВ "Мастер Преміум Газ" штрафу у сумі 3 628,42 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач звернувся до суду із позовними вимогами майнового характеру у розмірі 4 028 755,06 грн. За звернення до суду із вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 21020 згідно платіжного доручення від 13.04.2020 №612.

Оскільки за результатом судового розгляду даної справи суд дійшов висновку про задоволення позову в частині задоволення майнових вимог позивача у сумі 4 013 133,22 грн, останньому підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень судовий збір в сумі 20 935,9 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України,

вирішив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у місті Києві від 20.01.2020 №0000283207.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у місті Києві від 20.01.2020 №0000293207 у частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" штрафу у сумі 3 628,42 грн.

Відмовити у задоволенні позову в іншій частині.

Стягнути з Головного управління ДПС у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 20 935,9 грн (двадцять тисяч дев`ятсот тридцять п`ять гривень дев`яносто копійок).

Питання розподілу між сторонами судових витрат Товариства з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" на сплату витрат на професійну правничу допомогу вирішити шляхом постановлення додаткового судового рішення.

Встановити позивачу п`ятиденний строк з моменту отримання копії рішення суду для подання остаточного розрахунку судових витрат на правничу допомогу адвоката з відповідно підтверджуючими їх належним чином засвідченими доказами, а також доказів надіслання такого розрахунку відповідачу у справі.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з моменту отримання остаточного розрахунку для подання відзиву на розрахунок.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Мастер Преміум Газ" (місцезнаходження юридичної особи: 01014, місто Київ, вулиця Соловцова Миколи, будинок 2, квартира 17; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 40832472).

Відповідач - Головне управління ДПС у місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43141267).

Повний текст рішення складено й проголошено в судовому засіданні 25.03.2021.

Суддя О.М. Чудак