Рішення № 95776399, 25.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
520/275/21
Номер документу
95776399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2021 р. № 520/275/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради щодо припинення виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01 серпня 2020 року;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради поновити ОСОБА_1 виплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01 серпня 2020 року з виплатою недоотриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог, позивач вказав на те, що до серпня 2020 року він отримував державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Однак, у серпні 2020 року до позивача зателефонував спеціаліст Управління і повідомила, що для призначення допомоги з липня 2020 року по грудень 2020 року ОСОБА_1 повинен звернутися до Управління із новою заявою та зібраним пакетом документів. 19.08.2020 позивач звернувся до Управління із новою заявою, проте Управлінням відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки у володінні позивача крім частини будинку за адресою: АДРЕСА_1 , є також будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Поряд із тим, на даний час та на період виникнення спірних правовідносин, карантин встановлений постановою КМУ № 211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-І9" триває, з чого слідує, що не потребується подання будь-яких заяв в період дії карантину, і тому всі розпорядження про припинення виплати, прийняті в цей період є протиправними та підлягають скасуванню, а виплати підлягають автоматичному пролонгуванню.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що постановою КМУ "Деякі питання надання державної соціальної допомоги" ОСОБА_1 строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на період карантину було автоматично продовжено по 31.07.2020. Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій особі" прийнято постанову № 632 від 22.07.2020 якою передбачено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям і допомогу на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про майновий стан осіб, які звернулись за призначенням допомоги. За таких умов зазначає, що діяв виключно в рамках діючого законодавства та просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

З копії довідки до акта огляду медико-соціальної експертизи серії 12 ААА № 447361 позивач є інвалідом другої групи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, до серпня 2020 року ОСОБА_1 отримував державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Проте, з 01.08.2020 виплата вказаної допомоги припинена.

19 серпня 2020 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. Разом із заявою подав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради від 15.09.2020 ОСОБА_1 відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку із тим, що у володінні сім`ї є більше однієї квартири.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи даний спір по суті, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

На реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям спрямований Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Зокрема, відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі Порядок №250).

Пункт 10 Порядку №250 встановлює, що соціальна допомога не призначається у разі, коли: у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505.

Аналогічні положення закріпленні у частині 1 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Отже, Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та Порядком №250 визначений вичерпний перелік підстав для відмови у призначені і виплаті малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Поряд із тим, 30.03.2020 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-І9)" № 540-ІХ внесено зміни до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" шляхом доповнення статті 15 пунктом 15-2 такого змісту: "Установити, що визначений частинок першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".

Тобто, вказаною нормою пролонговано строки звернення із заявами про призначення, у тому числі допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Таким чином, не потребується подання будь-яких заяв в період дії карантину, який досі триває, і тому всі розпорядження про припинення виплати, прийняті в цей період є протиправними та підлягають скасування, а виплати підлягають автоматичному пролонгуванню.

Суду не надано відповідного рішення чи розпорядження про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям позивачу з 01 серпня 2020 року.

Проте, відповідачем підтверджений факт невиплати вказаного виду даних соціальних допомог ОСОБА_1 з 01 серпня 2020 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами та доповненнями) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19) установлено з 1 серпня до 19 грудня 2020 року на території України карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 року № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 104 продовжено дію карантину до 30 квітня 2021 року.

Таким чином, карантин досі триває і має місце у продовженні цих виплат до 30 квітня 2021 року.

Посилання відповідача на необхідність звернення позивача з заявами та деклараціями для продовження соціальних виплат спростовуються положеннями наведених вище пунктів Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які мають найвищу юридичну силу, а тому суд не приймає посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", а саме на пункт 2, яким встановлено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з огляду на те, що вказаний нормативно-правовий акт погіршує становище позивача, визначене відповідним Законом.

Ознакою, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є критерій регулювання найбільш важливих суспільних відносин.

Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки.

Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно з частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, підзаконні нормативно-правові акти, у тому числі постанова Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року, не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що відповідач, припинивши виплату позивачу допомоги малозабезпеченим сім`ям, діяв всупереч вимогам чинного законодавства.

Поряд із тим, суд звертає увагу, що рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради від 15.09.2020 ОСОБА_1 відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку із тим, що у володінні сім`ї є більше однієї квартири.

Доказів оскарження чи скасування вищевказаного рішення позивачем до суду не надано, що фактично розцінюється судом як згода ОСОБА_1 із рішенням Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради від 15.09.2020.

Таким чином, враховуючи наявність чинного рішення від 15.09.2020 про відмову у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині зобов`язання вчинити дії щодо поновлення виплати соціальних допомог з 01 серпня 2020 року по 14 вересня 2020 року з виплатою недоотриманих сум.

Аналізуючи всі докази у їх сукупності та обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача та заперечення відповідача, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради (просп. Гагаріна, буд. 7, м. Харків, 61001, 03196630) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради щодо припинення виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01 серпня 2020 року.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради вчинити дії щодо поновлення ОСОБА_1 виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01 серпня 2020 року по 14 вересня 2020 року з виплатою недоотриманих сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О.Горшкова