Рішення № 95776260, 24.03.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
480/8646/20
Номер документу
95776260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2021 року Справа № 480/8646/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,

представника позивача - Боброва В.В.

представника відповідача - Шкондик К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8646/20 за позовом Управління Держпраці у Сумській області до комунального підприємства "Княжицьке" Княжицької сільської ради Ямпільського району Сумської області про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить суд:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Княжицьке" Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області, а саме до усунення порушень, зупинити виконання роботи підвищеної небезпеки, а саме: експлуатація свердловин під час розробки родовищ корисних копалин, в кількості 6 одиниць - свердловини № 67/74, № 68/74, № 4, що розташовані в с. Княжичі, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна); свердловина № 5, що розташована в с. Степанівка, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Муравейна (басейн р. Десна); свердловина № 3, що розташована в с. Гирине, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна); свердловина, що розташована в с. Микитівка, Микитівська сільська рада, Ямпільський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна) (порушення зазначене в пункті 1 розділу V Акту перевірки від 06.11.2020 № 02-04/569; пункті 1 Акту перевірки від 16.03.2021 № СМ 627/1020).

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами позапланової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального підприємства "Княжицьке" Свеської селищної ради Ямпільського району Сумської області були виявлені порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю і здоров`ю людей. Оскільки, відповідач в добровільному порядку виявлені порушення не усунув, управління Держпраці у Сумській області звернулося до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 22.12.2020 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача в судовому засіданні зменшені позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача в судовому засіданні зменшені позовні вимоги визнала, зазначила, що підприємством вживаються всі можливі заходи щодо усунення цих порушень.

Вислухавши представників сторін, дослідивши подані сторонами документи і матеріали та оцінивши докази, суд визнає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

04.11.2020 Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ № 1176 щодо проведення позапланової перевірки.

Управлінням у період з 05 по 06 листопада 2020 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунальним підприємством "Княжицьке" Княжицької сільської ради Ямпільського району Сумської області в частині виконання вимог раніше виданого припису від 16.10.2019 № 02-05/623, за результатами якої відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" посадовими особами Управління складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 06.11.2020 № 02-04/569 (а.с. 4-11).

Акт перевірки містить 2 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які несуть загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- підприємством виконуються роботи підвищеної небезпеки без подання до територіального органу Держпраці декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а саме: експлуатація свердловин під час геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин, в кількості 6 одиниць (дозвіл на спеціальне водокористування від 18.06.2019 № 504СМ/49д-19) - свердловини № 67/74, № 68/74, № 4, що розташовані в с. Княжичі, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна); свердловина № 5, що розташована в с. Степанівка, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Муравейна (басейн р. Десна); свердловина № 3, що розташована в с. Гирине, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна); свердловина, що розташована в с. Микитівка, Микитівська сільська рада, Ямпільський район у басейні р. Свеа (басейн р. Десна), що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці"; пункту 6, 7 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (в редакції постанови КабінетуМіністрів України від 07.02.2018 № 48); пункту 20 Додатку 6 до даного Порядку (пункт 1 розділу V Акту перевірки від 06.11.2020 № 02-04/569);

- водіям підприємства (дві особи) не проведено спеціальне навчання, що є порушенням вимог пункту 4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці" (пункт 2 розділу V Акту перевірки від 06.11.2020 № 02-04/569).

З метою усунення виявлених під час перевірки порушень, Управлінням Держпраці у Сумській області складений припис від 06.11.2020 № 02-05/359 (а.с. 8).

Управлінням Держпраці у Сумській області 16.03.2021 проведена позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці в частині виконання раніше виданого припису від 06.11.2020 № 02-05/359, за результатами якої встановлено, що відповідач провів спеціальне навчання водіям.

Таким чином, відповідачем усунено порушення, зазначене в пункті 2 розділу V Акту перевірки від 06.11.2020 № 02-04/569.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України "Про охорону праці").

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З матеріалів справи встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в акті перевірки від 06.11.2020 № 02-04/569.

Отже вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Враховуючи викладене, суд визнає, що позовні вимоги Управління Держпраці у Сумській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Сумській області до Комунального підприємства "Княжицьке" Княжицької сільської ради Ямпільського району Сумської області про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства "Княжицьке" Княжицької сільської ради Ямпільського району Сумської області, а саме до усунення порушень зупинити експлуатацію свердловин під час розробки родовищ корисних копалин, в кількості 6 одиниць:

- свердловини № 67/74, № 68/74, № 4, що розташовані в с. Княжичі, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна);

- свердловина № 5, що розташована в с. Степанівка, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Муравейна (басейн р. Десна);

- свердловина № 3, що розташована в с. Гирине, Княжицька сільська рада, Ямпілський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна);

- свердловина, що розташована в с. Микитівка, Микитівська сільська рада, Ямпільський район у басейні р. Свеса (басейн р. Десна).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25.03.2021.

Суддя М.М. Шаповал