
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 березня 2021 року м. Рівне №460/8512/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М. Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; представника позивача - адвоката В.В. Загребельного; представника відповідача - Н.П. Охман; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову №208618 від 11.08.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що працівниками Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки зупинено транспортний засіб марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 під керуванням полія ОСОБА_2 , який належить позивачу. В ході рейдової перевірки здійснено ваговий контроль транспортного засобу та встановлено перевищення вагових параметрів, про складені відповідні Акти до Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.07.2020 №048301. Позивач вказує, що під час зупинки транспортного засобу водієм надавалася до перевірки копія товарно-транспортної накладної, зі змісту якої вбачалося, що позивач не являвся автомобільним перевізником товару; автомобільним перевізником було Товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Лазорчик», яке використовувало транспортний засіб на підставі договору оренди. Проте, вказане не було прийняте відповідачем до уваги при винесенні постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу. Позивач вказує, що він не являвся автомобільним перевізником, а тому не може бути притягнутий до відповідальності у порядку статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 під керуванням полія ОСОБА_2 , в межах рейдової перевірки встановлено факт перевищення вагових параметрів, про що оформлені відповідні документи. Такі документи надійшли від Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки для розгляду питання щодо притягнення відповідної особи до відповідальності. Відповідач вказує, що згідно наданих водієм документів власником транспортного засобу був позивач, який під час перевірки та розгляду справи про порушення не надав інших документів, які підтверджували б факт того, що автомобільним перевізником була інша особа. Тому, у контролюючого органу були наявні усі правові підстави для прийняття постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Ухвалою суду від 20.11.2020 заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено: зупинено стягнення, що здійснюється в межах виконавчого провадження №63508071 державним виконавцем Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Овсіюком Владиславом Анатолійовичем, на підставі виконавчого документа - постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області №208618 від 11.08.2020 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34000 грн. - до набрання судовим рішенням у справі №460/8512/20 законної сили.
Ухвалою суду від 24.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 05.01.2021.
Ухвалою суду від 05.01.2021 допущено правонаступництво відповідача на - Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (33013, місто Рівне, вулиця Небесної Сотні, 34; код ЄДРПОУ 39816845).
Ухвалою суду від 05.01.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, у підготовчому засіданні оголошена перерва до 14.01.2021.
Ухвалою суду від 14.01.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 04.02.2021.
Ухвалою суду від 02.02.2021 клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про скасування заходів забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови - задоволено; скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2020 року у справі №460/8512/20.
Ухвалою суду від 04.02.2021 судове засідання відкладене за клопотанням позивача на 02.03.2021.
Ухвалою суду від 02.03.2021 судове засідання відкладене за клопотанням позивача на 12.03.2021.
У судове засідання 12.03.2021 прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 12.03.2021.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
На підставі Щотижневого графіка проведення рейдових перевірок Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (а.с. 69) та Направлення на рейдову перевірку №000205 від 08.07.2020 (а.с. 68) працівниками контролюючого органу зупинено транспортний засіб марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 під керуванням полія ОСОБА_2 .
Водій транспортного засобу марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 надав до перевірки посадовим особам Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки такі документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію ТЗ марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (причіп) НОМЕР_4 серії НОМЕР_5 (а.с. 67).
Після здійснення габаритно-вагового контролю оформлений талон зважування від 09.07.2020 транспортні засоби НОМЕР_1 та НОМЕР_4 , відповідно до якого: навантаження на вісь 1 - 6,820, навантаження на вісь 2 - 13,620, навантаження на вісь 3 - 8,460, навантаження на вісь 4 - 8,140, навантаження на вісь 5 - 8,240 (а.с. 63).
Контролюючим органом оформлена Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 09.07.2020 №048301, у якій відображені результати вагового контролю: навантаження на осі - 1) 6,82; 2) 13,62, 3) 8,46, 4) 8,14, 5) 8,24; повна маса транспортного засобу - 45,280 тон (а.с. 66).
Посадовими особами Укртрансбезпеки складний Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.07.2020 №024201, у якому зазначені відомості щодо вагового контрою: нормативно допустима маса - 40,0 тон; фактична - 45,280; відстані між осями - 4,5/1,4/6,8/1,5; осьові навантаження - нормативно допустиме - 11, фактичне - 6,82; нормативно допустиме - 8,0, фактичне - 13,26; нормативно допустиме - 8,0, фактичне - 8,46; нормативно допустиме - 8,0, фактичне - 8,14; нормативно допустиме - 8,0, фактичне - 8,24 (а.с. 65).
Посадовими особами Укртрансбезпеки також складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.07.2020 №238242 з наступними відомостями: місце перевірки - а/д М06 (Київ-Чоп) 36 км; марка - RENAULT; номерний знак - НОМЕР_1 та НОМЕР_4 ; належить - ОСОБА_1 ; використовує згідно ТТН ТОВ-Ф «Лазорчик» АДРЕСА_1 ; під час перевірки виявлено порушення: перевезення вантажу згідно ТТН №Р1153 від 09.07.2020 з перевищенням вагових обмежень, а саме: по загальній масі - 45,280 тон (40,0), навантаження на здвоєні вісі 22,08 тон, чим порушено вимоги статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 22.5 «Правил дорожнього руху» (а.с. 62).
На підставі вказаних вище документів відповідачем винесена оскаржувана Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 11.08.2020 №208618 (далі - Постанова №208618), відповідно до якої на ОСОБА_1 , як власника транспортного засобу, застосований штраф у розмірі 34000,00 грн за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 9).
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення - Постанови №208618, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Нормативно-правовим актом, який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон України №2344-III).
Відповідно до статті 1 Закону України №2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України №2344-III, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (частина чотирнадцята статті 6 Закону України №2344-III).
За правилами статті 48 Закону України №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг, є Закон України «Про автомобільні дороги» №2862-IV від 08.09.2005 (далі - Закон України №2862-IV).
Відповідно до статті 33 Закону України №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища, є Закон України «Про дорожній рух» №3353-XII від 30.06.1993 (далі - Закон України №3353-XII).
За правилами частини другої статті 29 Закону України №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» №30 від 18.01.2001 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
За приписами пункту 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про Правила дорожнього руху» №1306 від 10.10.2001 (далі - ПДР), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» №879 від 27.06.2007 затверджено, зокрема, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно- вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до пункту 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку №879.
Пунктом 12 Порядку №879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
У відповідності до пункту 18 Порядку №879, за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.
Відповідно до пункту 23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Відповідно до пункту 31.1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Згідно пункту 21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Відповідно до пунктів 21 та 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567), у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
За правилами пунктів 25, 26, 27 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до абзацу 16 частини першої статті 60 Закону України №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - тобто у розмірі 34000,00 грн.
Оскаржуваною Постановою №208618 до позивача застосований штраф саме у розмірі 34000,00 грн. за порушення вимог статті 48 Закону України №2344-III.
Суд зазначає, що відповідальність у порядку статті 60 Закону України №2344-III настає за порушенням норм законодавства саме для автоперевізника.
Судом установлено, що посадовим особам Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, окрім документів: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію ТЗ марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (причіп) НОМЕР_4 серії НОМЕР_5 ; водієм транспортного засобу також була надана копія Товарно-транспортної накладної від 09.07.2020 №Р1153 (далі - ТТН) (а.с. 15).
Даний факт підтверджується тим, що у в Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.07.2020 №238242 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснено запис про таку ТТН.
Зі змісту ТТН від 09.07.2020 №Р1153 вбачається, що автоперевізником товару являлося Товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Лазорчик»; водій - ОСОБА_2 .
При чому, посадові особи Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки в Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.07.2020 №238242 зазначили, окрім відомостей про власника транспортного засобу ОСОБА_1 , про ТОВ-Ф «Лазорчик». Такі ж відомості про ТОВ-Ф «Лазорчик» містяться і в Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.07.2020.
В матеріалах справи міститься Договір оренди (найму) транспортних засобів від 01.05.2020, відповідно до якого ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець) передав Товариству з обмеженою відповідальністю - фірмі «Лазорчик» (Орендар) в оренду транспортні засоби: автомобіль марки RENAULT номерний знак НОМЕР_1 та причіп марки ZASLAW номерний знак НОМЕР_4 (а.с. 12).
Передача у користування Товариству з обмеженою відповідальністю - фірмі «Лазорчик» транспортних засобів підтверджується Актом приймання-передачі об`єктів оренди від 01.05.2020 (а.с. 14).
В матеріалах справи також міститься Наказ №67 від 24.09.2014 про прийняття на роботу ОСОБА_2 на посаду водія у Товаристві з обмеженою відповідальністю - фірмі «Лазорчик» (а.с. 17).
Факт виконання умов Договору оренди (найму) транспортних засобів від 01.05.2020 підтверджується Видатковими касовими ордерами за період червень-листопад 2020 року із зазначенням підстави: Договір оренди (найму) транспортних засобів від 01.05.2020 (а.с. 18-23).
Вказані Видаткові касові ордери є являються додатками до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України (постанова Правління Національного банку України від 07.05.2020 №59 Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні) та є первинними бухгалтерськими документами.
Вказані вище докази свідчать про те, що автомобільним перевізником було саме Товариство з обмеженою відповідальністю - фірма «Лазорчик», а тому до позивача, як власника транспортного засобу, не могла бути застосована відповідальність у порядку статті 60 Закону України №2344-III.
Відповідач вказує, що позивача було належним чином повідомлено про розгляд справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту (корінець до повідомлення (а.с. 59) та Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 60)), проте на розгляд справи представник позивача не прибув та не надав контролюючому органу ТТН, де зазначено автомобільним перевізником Товариство з обмеженою відповідальністю - фірму «Лазорчик»; відповідач при винесенні оскаржуваної Постанови №208618 не мав у розпорядженні ТТН, а тому мав усі правові підстави для прийняття оскаржуваної Постанови №208618.
Суд критично оцінює такі доводи та зазначає таке.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1567, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (пункт 21 Порядку №1567).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис (пункт 22 Порядку №1567).
Акти, зазначені у пунктах 20, 21 і 23 цього Порядку, реєструються в журналі обліку (пункт 24 Порядку №1567).
Відповідно до пункту 25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.
Пунктом 26 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (пункт 27 Порядку №1567).
Аналіз вказаних вище норм Порядку №1567 свідчить про те, що розгляд справи про порушення здійснюється на підставі документів, оформлених за результатами проведеної перевірки, та на підставі документів, які може надати особа під час розгляду справи у разі прибуття на розгляд справи.
Суд зазначає, що неприбуття особи, яка притягується до відповідальності, чи її уповноваженого представника на розгляд справи, не свідчить та не може свідчити про безапеляційне притягнення особи до відповідальності та винесення постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.
Керівник органу державного контролю зобов`язаний самостійно перевірити зміст та обсяг складених за результатами перевірки документів та прийняти рішення про притягнення чи непритягнення особи до відповідальності, оскільки, як зазначено у пункті 27 Порядку №1567, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів - «За наявності підстав».
Зміст Акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.07.2020 №238242 та Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 09.07.2020 свідчили про те, що окрім зазначення реквізитів позивача також були вказані реквізити перевізника - ТОВ-Ф «Лазорчик»; у вказаних документах також містилося посилання на ТТН.
Проте, керівник контролюючого органу не надав належної оцінки змісту таких документів та дійшов помилкового висновку про необхідність притягнення саме позивача - власника транспортного засобу до відповідальності.
Відповідач також вказує, що водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов`язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких використовується транспортний засіб - тимчасовий реєстраційний талон.
Суд відхиляє такі доводи та зазначає, що сервісний центр МВС видає тимчасовий реєстраційний талон на транспортний засіб лише за бажанням власника транспортного засобу на підставі його заяви. Тобто, оформлення тимчасового реєстраційного талона не є обов`язком власника, а правом, що визначено нормами Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного рішення - Постанови №208618 в порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним і скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 (вісімдесят) коп., сплачено відповідно до квитанції від 16.11.2020 №85, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вулиця Небесної Сотні, 34, місто Рівне, 33013; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №208618 від 11 серпня 2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області (правонаступник - Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки).
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 (вісімдесят) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (код ЄДРПОУ 39816845).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 25 березня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська