
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
25 березня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/3145/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
20.08.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недоплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки, відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки у розмірах п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплачених сум такої допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У своєму рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 Конституційний Суд України вказав на спеціальний предмет регулювання Бюджетного кодексу України (так само як і Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік).
В рішенні зроблено висновок, що окреме положення пункту 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом «Про Державний бюджет України» дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України (254к/96-ВР).
Таким чином, Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Зменшення розміру допомоги до 5 травня визнано неконституційним, та при розрахунку разової грошової допомоги, передбаченої частиною 4 статті 12 Закону 3551-ХІІ, необхідно виходити із п`яти мінімальних пенсій за віком на час виплати такої допомоги.
Враховуючи викладене позивачу за 2018-2020 роки не доплачено 18590,00 грн. (5600 грн. за 2018 рік, 6190 грн. за 2019 рік та 6800 грн. за 2020 рік).
У добровільному порядку УСЗН Новопсковської РДА Луганської області доплатити вказану суму відмовилось, що підтверджується листом № 17-7/8-296 від 11.08.2020, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 21.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 21.08.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
Ухвалою суду від 16.03.2021 поновлено провадження у справі.
04.09.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач, окрім іншого, зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як учасник бойових дій, взятий на обліку в Управлінні з 12.02.2019 (справа № 6890) та по теперішній час користується пільгами відповідно до законодавства України.
30.05.2019 позивач звернувся з заявою та доданими до неї документами про виплату грошової допомоги до 5 травня згідно ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
ОСОБА_1 дійсно знаходиться на обліку в ЄДАРП з 12.02.2019 та щорічну грошову допомогу до 5 травня перераховано 06.08.2019 платіжним дорученням № 825 на суму - 1295 грн.
10.08.2020 позивач звернувся з заявою до Управління про перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019 та 2020 роки, як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
11.08.2020 за вих. № 16-7/8-2996 позивачу була надана обґрунтована відповідь стосовно спірних питань та повідомлено, що він з 12.02.2019 перебуває на обліку в ЄДАРП та користується пільгами, як учасник бойових дій, в 2019 році була здійснена виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі - 1295 грн., а за 2018 рік та 2020 рік на підставі статті 12 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та положень Постанови КМУ від 14.03.2018 № 170 і Постанови КМУ від 19.02.2020 № 112 відповідно, нарахування та виплата не здійснювалась.
Тому твердження позивача про те, що йому не виплачується щорічна грошова допомога до 5 травня за 2018 та 2020 роки, не відповідає дійсності, оскільки відповідних звернень від позивача та подань від компетентних органів визначених Постановами КМУ до Управління не надходили, а втручання до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, для встановлення розміру пільг та його перерахунку самостійно Управління не має повноважень і технічних можливостей.
Відповідач вважає, що Управління не порушувало прав позивача та діяло в межах чинного законодавства. Натомість, у позові ОСОБА_1 не надає обґрунтованих доказів порушення його прав саме Управлінням.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
17.03.2021 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача, в обґрунтування якого останній послався на те, що 21.05.2020 на його картковий рахунок зараховано грошові кошти у розмірі 1390,00 грн за призначенням: «ПЕРЕРАХ. КОШТИ НА ВИПЛ. ЩОРІЧНОЇ РАЗОВОЇ ДОПОМОГИ ВІДПОВ. ДО ЗУ "ПРО СТАТУС ВЕТЕР.ВІЙНИ, ГАРАНТІЇ ЇХ СОЦ. ЗАХИСТУ"ЗА 2020Р».
Згідно інформації з АТ «Ощадбанк» № 110.35-25/291 від 11.03.2021 дані грошові кошти з даним призначенням нараховані Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Тому позивач вважає, що нарахування щорічної виплати до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 1390,00 грн за 2020 рік здійснено Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, оскільки встановлено, що Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області виплата до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 1390,00 грн за 2020 рік позивачу не здійснювалась.
Ухвалою суду від 18.03.2021 витребувано від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях інформацію, до якого органу соціального захисту населення ГУСБУ в Донецькій та Луганській областях на виконання вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» було здійснено подання щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на нарахування та виплату щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій за 2020 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та, відповідно, яким органом здійснено перерахування таких коштів.
25.03.2021 від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях надійшов лист від 23.03.2021 № 78/8/1226, в якому зазначено, що на військову службу в Службу безпеки України ОСОБА_1 був прийнятий 24.11.2018, до цього часу він проходив службу в ГУНП в Луганській області. Головним управлінням грошова допомога за 2018 рік, що передбачена Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», ОСОБА_1 не виплачувалась. На підставі статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», відповідно до постанови КМУ від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Головним управлінням було направлено запит на фінансування зазначених виплат без надання переліку учасників бойових дій.
Розглянувши клопотання позивача про заміну неналежного відповідача, дослідивши матеріали справи суд дійшов такого.
Предметом розгляду даної справи є перевірка правомірності дій відповідача щодо недоплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки, відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в відповідача та в 2019 році йому була здійснена виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі - 1295 грн, а за 2018 рік та 2020 рік нарахування та виплата не здійснювалась.
Листом Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях надійшов від 23.03.2021 № 78/8/1226 підтверджується, що Головним управлінням грошова допомога за 2018 рік, що передбачена Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», ОСОБА_1 не виплачувалась. На підставі статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», відповідно до постанови КМУ від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Головним управлінням було направлено запит на фінансування зазначених виплат без надання переліку учасників бойових дій.
Таким чином, судом встановлено, що в 2019 році позивачу виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 1295,00 грн здійснено Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, а в 2020 році - Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Враховуючи те, що предметом розгляду даної справи є перевірка правомірності дій відповідача щодо недоплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за період з 2018 по 2020 роки, а судом встановлено, що в спірний період позивачу виплата щорічної грошової допомоги до 5 травня здійснювалася як Управлінням соціального захисту населення Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, так і Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, тому в задоволенні клопотання позивача про заміну неналежного відповідача слід відмовити.
Враховуючи встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості другого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.
Керуючись статтями 48, 180, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача відмовити.
Залучити до участі у справі як другого відповідача Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (місцезнаходження: 84333, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Героїв Небесної Сотні, будинок 23).
Направити Управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради копію позовної заяви.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради протягом п`ятнадцяти днів з дня винесення цієї ухвали надіслати (надати) суду:
- відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів
- інформацію про перебування ОСОБА_1 на обліку в управлінні;
- інформацію про дату та суму виплаченої позивачу допомоги до 05 травня за 2020 рік, передбаченої статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.О. Свергун