
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення
та встановлення нового строку для подання звіту
25 березня 2021 року справа № 320/3167/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення та клопотання позивача про накладення штрафу в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії; зобов`язання перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-ІІІ та Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи з 01.04.2019.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 індексації пенсії, починаючи з 01.04.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 01.04.2019, яка визначається відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - повернуто апелянту.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 набрало законної сили 09.12.2019.
04.02.2020 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №320/3167/19:
- про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 01.04.2019, яка визначається відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078,
- про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області судового збору у розмірі 768,40 грн.
01.07.2020 на адресу суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю щодо виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, в якій заявник просить суд відповідно до ст.382 КАС України зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у зв`язку з тим, що вказане рішення відповідачем не виконується.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №320/3167/19 задоволено. Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення від 03.10.2019 в адміністративній справі №320/3167/19 із наданням суду доказів, що підтверджують виконання судового рішення протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали суду.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 направлено відповідачу засобами електронного зв`язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти відповідача 14.07.2020, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.
03.08.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшла апеляційна скарга від 23.07.2020 №1000-0802-7/60310 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 про встановлення судового контролю в адміністративній справі №320/3167/19.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишено без задоволення, а ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2020 без змін.
01.12.2020 матеріали адміністративної справи супровідним листом Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.11.2020 №320/3167/19/81340/20 надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду.
Також, 01.12.2020 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 19.11.2020 №1000-0902-7/93218 про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, в якому відповідач зазначив, що рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/3167/19 від 03.10.2019 виконано в межах повноважень, наданих чинним законодавством. Даний звіт передано судді Кушновій А.О. для розгляду 14.12.2020 згідно з Реєстром передачі судових справ.
30.11.2020 позивачем на офіційну електронну адресу суду подано клопотання від 30.11.2020 про не затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2020 та накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у порядку ч. 2 ст. 382 КАС України штрафу за невиконання судового рішення від 09.10.2019 у справі №320/3167/19, яке було передано судді Кушновій А.О. для розгляду 01.12.2020 згідно з Реєстром передачі судових справ.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 19.11.2020 №1000-0902-7/93218 про виконання судового рішення відмовлено.
Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 - протягом десяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.
Зобов`язано відповідача протягом десяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою надати належні розрахунки нарахованої індексації пенсії позивача, проведені з 01.04.2019 у зв`язку з перерахунком пенсії позивача на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 в адміністративній справі №381/4546/17, а отже за період перерахунку пенсії з 01.01.2016.
Вирішено розгляд заяви позивача від 30.11.2020 про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень відкласти до надання відповідачем нового звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №320/3167/19.
Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 направлено відповідачу засобами електронного зв`язку. Електронне повідомлення, що вміщує файл з копією ухвали доставлено на адресу електронної пошти відповідача 12.01.2021, що підтверджується звітом Інтернет провайдера.
04.03.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, в якому відповідач зазначив, що Головним управлінням було вжито всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, однак фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Даний звіт передано судді Кушновій А.О. для розгляду 09.03.2021 згідно з Реєстром передачі судових справ.
У свою чергу, 08.02.2021 позивачем через канцелярію суду подано клопотання від 08.02.2021 про не затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 та накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у порядку ч. 2 ст. 382 КАС України штрафу за невиконання судового рішення від 09.10.2019 у справі №320/3167/19, яке було передано судді Кушновій А.О. для розгляду 09.02.2021 згідно з Реєстром передачі судових справ.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення та додані до нього документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Так, у рішенні від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 судом зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 01.04.2019, яка визначається відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Судом у рішенні від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 встановлено, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 в адміністративній справі №381/4546/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, починаючи з 01.01.2016 ОСОБА_1 перераховано пенсію, що вбачається з пенсійної справи позивача №1003001988.
У рішенні суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 встановлено, що нарахування та виплату індексації перерахованої позивачу на виконання рішення суду пенсії здійснено не було, проти чого відповідач не заперечує.
Відтак, є очевидним, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов`язано нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 01.04.2019, яка визначається відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, за весь період перерахунку пенсії, проведеного відповідачем на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 в адміністративній справі №381/4546/17.
При цьому суд звертає увагу, що зазначення у резолютивній частині рішення суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію пенсії, починаючи з 01.04.2019, означає дату, з якої відповідач має здійснити нарахування та виплату індексації пенсії (враховуючи отриману відмову у проведенні перерахунку, викладену у листі відповідача від 28.03.2019), а не період, за який має бути здійснено нарахування та виплату індексації пенсії, оскільки підставою звернення до суду із позовом у справі №320/3167/19 було нездійснення відповідачем індексації пенсії на підставі судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 в адміністративній справі №381/4546/17, а отже за період перерахунку пенсії з 01.01.2016.
У поданому до суду звіті від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області стверджує, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 відповідачем здійснено нарахування індексації пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019, сума доплати за перерахунком становить 9011,48 грн.
У той же час, у звіті від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області повідомлено про те, що нарахування індексації після 28.02.2019 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 припинено, оскільки починаючи з 01.03.2019 відбувається нарахування індексації відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19.
Проте нараховану суму індексації пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 в розмірі 9011,48 грн. не виплачено та зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідач зазначає, що 21.02.2020 затверджено бюджет Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік. Відповідно до бюджету Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду закладено 9491,90 тис. грн.
При цьому вказує, що 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду №649 (далі - Постанова №649), якою затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а також якою встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Відповідач звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19, відповідно до якого Порядок №649, розроблений та затверджений Кабінетом Міністрів України на виконання своїх конституційних повноважень для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, є обов`язковим для виконання всіма органами та посадовими особами, включаючи органи Пенсійного фонду України.
Відповідач зазначає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Отже, до 22.07.2020 Порядок №649 був чинний і Головне управління зобов`язане було ним керуватись. Обставини скасування з 22.07.2020 в судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови №649 не можуть бути враховані при прийнятті рішення щодо невиконання рішення суду, оскільки ці обставини не існували на час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду. Таким чином, Порядком №649 у період з 28.08.2018 по 22.07.2020 було визначено спеціальну процедуру проведення погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, зокрема, відповідні дії, які повинен вчинити боржник щодо виконання рішень судів певної категорії.
Після набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався.
Згідно зі ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет країни у порядку, визначеному цим кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідач повідомив, що фінансування пенсійних виплат відповідно до Закону України №2262 проводиться за рахунок коштів Державного бюджету (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 2506080) "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", за рахунок коштів по перерозподілу власних надходжень, коштів розподіленого на загальнообов`язкове державне страхування єдиного внеску. Фінансування здійснюється відповідно до графіка фінансування, який складається з урахуванням щоденної потреби відповідно до сум у виплатних документах, направлених до установ.
Також відповідач у звіті від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 зазначає, що з метою виплати нарахованої суми індексації позивачу, відповідач листом від 02.02.2021 №1000-0902-5/11573 звернувся до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 №320/3167/19.
Вказує, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить ОСОБА_1 , не є власністю Головного управління, не знаходяться на його рахунках, фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Враховуючи, що обсяг бюджетних призначень Головного управління на 2020 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду не переглядався, виділення коштів здійснено з метою виконання за окремою бюджетною програмою, погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень.
При цьому відповідач посилається на аналогічну позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, а також на правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах у справах №21-1044а15, №21-2630а15, 321-5118а15, №804/5081/13-а, відповідно до якої невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Звертає увагу суду, що виділення коштів із державного бюджету на фінансування пенсійних виплат не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у даному випадку, штрафу.
Розглянувши поданий відповідачем звіт від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення, в якому вказано, що відповідачем вжито всіх можливих заходів, спрямованих на виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, суд не може погодитися із тим, що поданий звіт свідчить про повне виконання судового рішення, виходячи з такого.
Щодо наданих суду доказів на підтвердження здійсненого відповідачем нарахування позивачу індексації пенсії останнім до звіту надано:
- копію розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , відповідно до якого позивачу нараховано суму індексації пенсії, базовий місяць - січень 2016 року, індексація за лютий-травень 2016 року - 0 грн., починаючи з 01.06.2016 (у червні 2016 року величина приросту індексу споживчих цін для визначення суми індексації сягнула 4,1%) по 28.02.2019 у розмірі 9011,48 грн.;
- роздруківку "Рrint screen" з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що підтверджує факт внесення рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою;
- копію листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на адресу Пенсійного фонду України від 02.02.2021 №1000-0902-5/11573 щодо розгляду питання про виділення коштів на виконання рішення суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19.
Позивач у клопотанні від 08.02.2021 про не затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2021 звертає увагу, що ніякого підвищення його пенсії не було, розмір пенсії як був у березні 2019 року у розмірі 3977,53 грн., таким він і залишився станом на червень 2020 року. Також позивач зазначив, що судові рішення у справах №320/3167/19 та №320/6304/20 зовсім різні, станом на лютий 2019 року розмір індексації становив згідно розрахунку відповідача 567,36 грн., а в березні 2019 року по справі №320/6304/20 нараховано 254,49 грн. Отже станом на лютий 2019 року розмір пенсії позивача з врахуванням індексації становив - 3977,53 грн. + 567,36 грн. = 4544,89 грн., а в березні 2019 року - 3977,53 грн. + 254,49 грн. = 4232,02 грн., тобто на 312,85 грн. менше, що є неприпустимим.
На думку позивача, відповідач не повинен був припиняти індексацію пенсії відповідно до рішення суду у справі №320/3167/19. При цьому позивачем повідомлено суд про те, що станом на день подання даного клопотання Шостим апеляційним адміністративним судом призначено розгляд скарги позивача на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 щодо відмови у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення у справі №320/6304/19.
Так, з програмного комплексу "Діловодство спеціалізованого суду" Київського окружного адміністративного суду вбачається, що ОСОБА_1 в листопаді 2019 року звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення індексації пенсії;
- починаючи з 01.03.2019 та щорічно перераховувати та виплачувати індексацію пенсії відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", враховуючи коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19 (суддя Щавінський В.Р.) адміністративний позов задоволено в повному обсязі. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії. Починаючи з 01.03.2019 та щорічно перераховувати та виплачувати ОСОБА_1 індексацію пенсії відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", враховуючи коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 03 січня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – повернуто апелянту.
При цьому, 23.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Київській області щодо виконання рішення суду та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі №320/6304/19 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 03.01.2019 в адміністративній справі №320/6904/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 скасовано в частині відмови в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та прийнято в цій частині нову постанову, якою заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю – задоволено частково.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м.Київ, вул.Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548) подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 в місячний строк з дня отримання даної постанови. В іншій частині ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 залишено без змін.
Судом встановлено, що 18.03.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 12.03.2021 №1000-0902-7/26621 про виконання судового рішення від 03.01.2020 у справі №320/6304/19, в якому відповідач зазначив, що Головним управлінням було вжито всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19, однак фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Також у звіті від 12.03.2021 №1000-0902-7/26621 про виконання судового рішення від 03.01.2020 у справі №320/6304/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області повідомлено про те, що ОСОБА_1 проведено нарахування індексації пенсії відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 у справі №320/6304/19 за період з 01.03.2019 по 31.12.2019, сума доплати за перерахунком становить 2625,82 грн.
Судове засідання з розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.03.2021 №1000-0902-7/26621 про виконання судового рішення від 03.01.2020 у справі №320/6304/19 призначено на 02.04.2021 (суддя Щавінський В.Р.)
Враховуючи, що питання нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2019 є предметом розгляду у справі Київського окружного адміністративного суду у справі №320/6304/19, в якій постановлено судове рішення від 03.01.2020, яке набрало законної сили, суд зазначає, що у розглядуваній справі суд контролює виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2019, з приводу чого зазначає таке.
Так, як було встановлено судом, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 відповідачем здійснено нарахування індексації пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019, сума доплати за перерахунком становить 9011,48 грн., що підтверджується копію розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача ОСОБА_1 б/н б/д. З приводу проведеного розрахунку та суми доплати за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 у розмірі 9011,48 грн. зауважень від позивача не надійшло.
При цьому, з матеріалів справи вбачається та не спростовано відповідачем, що рішення суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 в частині виплати нарахованої індексації пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 в сумі 9011,48 грн. виконано не було.
У своєму звіті пенсійний орган зазначає, що на виконання п.3 Порядку №649, Головним управлінням ПФУ у Київській області внесено до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, інформацію щодо рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, а отже виплата нарахованої суми 9011,48 грн. буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
На підтвердження своїх доводів відповідач надав витяг з Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з якого вбачається, що до Реєстру внесено інформацію щодо рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, відповідно до якого сума заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 складає 9011,48 грн.
Такі доводи відповідача свідчать про те, що відповідачем проведено дії із нарахування індексації пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 в сумі 9011,48 грн., проте виплати даної суми не відбулось.
З приводу внесення інформації щодо рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, відповідно до якого сума заборгованості з виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 складає 9011,48 грн. до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, згідно постанови КМУ №649 суд зазначає таке.
Так, 22.08.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою; внесено до бюджету Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 8, зміни, що додаються.
Відповідно до пункту 1 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 649 (в редакції чинній станом на 22.08.2018), цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно із пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 10 Порядку №649 передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
У той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 у справі №640/5248/19 визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено. Пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Отже, Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649, починаючи з 22 липня 2020 року до спірних правовідносин вже не може бути застосований і виконання рішення суду у даній справі повинно здійснюватись згідно вимог чинного законодавства в сфері виконання судових рішень.
Враховуючи викладене та у зв`язку з тим, що зазначена постанова КМ України, а саме її п.1 та 2, визнані нечинними, у відповідача відсутні правові підстави для виконання рішення суду у відповідності до зазначеної постанови КМ України.
У той же час, на час виникнення спірних правовідносин діяв Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №20-1 від 26.09.2018, зареєстрований в Міністерстві юстиції України за №1189/32641 від 22.10.2018.
Згідно з п. 1 Порядку цей Порядок відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649), визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.
У цьому Порядку терміни використовуються у значеннях, наведених у Законах України «Про виконавче провадження», «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядку № 649 (п.2).
У реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»:
на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою;
про стягнення коштів (п.3).
Відомості з реєстру можуть надаватися стягувачу щодо нього у вигляді витягу чи представнику стягувача на підставі документа, що підтверджує його повноваження (п.10).
Отже, зазначений Порядок №20-1 визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього, проте не визначає порядку виконання судових рішень.
Як вже зазначено судом, пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», якими затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, та установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов`язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою, визнані протиправними та нечинними.
З урахуванням вищевикладеного, суд не може вважати виконаним рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 та як наслідок визнати звіт відповідача про виконання цього рішення таким, що свідчить про виконання зазначеного судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:
1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);
2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);
3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).
Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.
Відповідач у звіті від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 зазначає, що листом від 02.02.2021 №1000-0902-5/11573 звернувся до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 №320/3167/19.
При цьому відповідач до звіту від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення, додав копію листа від 02.02.2021 №1000-0902-5/11573, адресованого Пенсійному фонду України, в якому Головне управління ПФУ у Київській області повідомляє, що невиплачена сума, нарахована на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, складає 9011,48 грн., та просить розглянути питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19.
Також суд зазначає, що звернення відповідача з листом до Пенсійного фонду України з проханням про розгляд питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, хоча певною мірою і є свідченням вчинення відповідачем дій, направлених на виконання судового рішення, проте не свідчить про виконання судового рішення у повному обсязі.
Тому, з урахуванням вимог частини 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 в частині виплати нарахованої індексації пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 слід відмовити та з урахуванням ч.2 ст.382 КАС встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.
Щодо питання накладення на керівника Головного управління ПФУ у Київській області штрафу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд зазначає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин саме відповідачем по справі.
Матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області вчинюються дії щодо виплати саме ОСОБА_1 нарахованої суми індексації пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, зокрема, подано відповідний запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату нарахованої суми індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 в сумі 9011,48 грн.
Разом з тим, Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Водночас, за змістом ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду питання накладення штрафу є правом, а не обов`язком суду, враховуючи конкретні обставини в порядку виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для його застосування в даному випадку, з урахуванням того, що відповідачем частково виконано рішення Київського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 у справі №320/3167/19, а вини керівника пенсійного органу у невиконанні рішення суду в частині виплати перерахованої суми пенсії не встановлено.
Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 02.02.2021 №1000-0902-7/11626 про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 суми індексації пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2019, - відмовити.
2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 03.10.2019 у справі №320/3167/19 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 індексації пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2019 у сумі 9011,48 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
3. У задоволенні клопотань ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління ПФУ у Київській області від 30.11.2020, від 08.02.2021 - відмовити.
4. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 25.03.2021.
Суддя Кушнова А.О.