
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ
22 березня 2021 рокуСправа № 280/1993/21 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В. перевіривши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Терсянської сільської ради (70132, Запорізька область, Новомиколаївський район, с. Терсянка, вул. Центральна, буд. 63, код ЄДРПОУ 20511725)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОЯЛГРУП» (69097, м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 4, кв. 2, код ЄДРПОУ 42475484)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на боці відповідача-2 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )
про визнання протиправними та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Терсянської сільської ради (далі – відповідач-1), до Товариства з обмеженою відповідальністю “РОЯЛГРУП” (далі – відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на боці відповідача-2 ОСОБА_2 , в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 27962213 від 14 вересня 2018 року, прийняте держаним реєстратором виконавчого комітету Терсянської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області Пелих В.В. про державну реєстрацію права власності за ТОВ «РОЯЛГРУП.» на об`єкт нерухомого майна: АДРЕСА_2
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 27962696 від 14 вересня 2018 року, прийняте держаним реєстратором виконавчого комітету Терсянської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області Пелих В.В. про державну реєстрацію права власності за ТОВ «РОЯЛГРУП.» на об`єкт нерухомого майна: м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд. 7 «а», кв. 13
За правилами пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Суддя, дослідивши матеріали адміністративного позову, дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За визначенням пунктів 1 та 2 частини першої статті 4 КАС адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий.
Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Необхідно зазначити, що позивач оскаржує рішення державного реєстратора виконавчого комітету Терсянської сільської ради про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 27962213 від 14 вересня 2019 року та індексний номер: 27962696 від 14 вересня 2019 року щодо державної реєстрації права власності на об`єкти житлової нерухомості
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із статтею 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначений порядок державної реєстрації прав, відповідно до якого державна реєстрація розпочинається із прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрації заяви в базі даних заяв.
При цьому, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 2 цього Закону заявником є, зокрема, власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Згідно з матеріалами позовної заяви оскаржуваними рішеннями право власності на квартири АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю “РОЯЛГРУП”.
Таким чином, спір у цій справі не може вважатися спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки відповідач, приймаючи оскаржувані рішення про державну реєстрацію речового права (права власності) на нерухоме майно, не мав публічно-правових відносин саме з позивачем.
Визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію певних речових прав, запису про їх реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за третіми особами є способом захисту права позивача на спірне нерухоме майно від його порушення іншими особами, за якими зареєстроване право власності щодо того ж нерухомого майна.
Суд вважає, що спір про скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно має розглядатись як спір, що пов`язаний з порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно Товариством з обмеженою відповідальністю “РОЯЛГРУП”, за яким зареєстроване право власності щодо того ж нерухомого майна, та ОСОБА_2 , як засновника та власника Товариства.
Оскільки позивач не був заявником стосовно оскаржуваних реєстраційних рішень, тобто останні вчинено за заявами інших осіб, спір щодо їх оскарження є спором про цивільне право незалежно від того, чи здійснено таку державну реєстрацію речового права на нерухоме майно з дотриманням вимог законодавства та чи заявлено вимогу про зобов`язання відповідача зареєструвати аналогічне речове право за позивачем.
Оскарження рішень та дій щодо внесення записів про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно безпосередньо пов`язане із захистом позивачем свого цивільного права у спорі щодо нерухомого майна з Товариством з обмеженою відповідальністю “РОЯЛГРУП”, яке не заперечує законності дій та рішень державного реєстратора з реєстрації за нею аналогічного права на це ж майно, що свідчить про приватноправовий характер цього спору.
Аналогічна позиція викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 листопада 2019 року у справі №826/3051/18.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Частиною 6 статті 170 КАС України передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини 1 цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що зазначена категорія спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів, а вказаний спір має вирішуватися в порядку цивільного судочинства, за правилами якого можливий одночасний розгляд вимог про визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування, а також захисту приватного права позивача.
З огляду на зазначене, у відкритті провадження в даній адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 19, 21, 170, 241, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Терсянської сільської ради (70132, Запорізька область, Новомиколаївський район, с. Терсянка, вул. Центральна, буд. 63, код ЄДРПОУ 20511725) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОЯЛГРУП» (69097, м. Запоріжжя, вул. Ентузіастів, буд. 4, кв. 2, код ЄДРПОУ 42475484) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на боці відповідача-2 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) про визнання протиправними та скасування рішень.
Роз`яснити позивачу, що розгляд цього спору має вирішуватись за правилами цивільного судочинства.
Копію ухвали надіслати на адресу позивача разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз`яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.
Ухвалу складено та підписано 22 березня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов