Постанова № 95760253, 23.03.2021, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
23.03.2021
Номер справи
227/65/21
Номер документу
95760253
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

23.03.2021 227/65/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2021 року м. Добропілля

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Хандурін В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець в/ч А 0989, у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

01 січня 2021 року старший солдат ОСОБА_1 знаходився в с. Кам`янка Донецької області на території військової частини з явними ознаками алкогольного сп`яніння в умовах особливого періоду. Приблизно о 20:30 годині 01.01.2021 року був виявлений представниками військової служби правопорядку та за підозрою перебування в стані алкогольного сп`яніння, в подальшому був доставлений до КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ» у м. Покровськ, з метою освідчення на факт вживання алкогольних напоїв або психотропних речовин. Відповідно до довідки № 2665 від 01.01.2021 року встановлено діагноз: ознаки гострої інтоксикації внаслідок вживання алкоголю, неускладнена. Заключний висновок зробити неможливо через відмову від обстеження. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні не визнав факт вчинення правопорушення.

Захисник ОСОБА_1 – адвокат Варцаба О.Д. в судовому засіданні просив надати документи старшим сержантом Шостак Д.Ю. про те, чи мав він право складати протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1

ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що у нього є повноваження на складання адміністративних протоколів.

Захисник ОСОБА_1 – адвокат Варцаба О.Д. в судовому засіданні надав письмові пояснення, з яких вбачається, що нормативним актом, який регулює порядок проходження огляду на факт встановлення перебування в стані алкогольного сп`яніння, є Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735. Таким чином, до правовідносин, що склались в даному випадку, можливо застосувати положення вищезазначеної Інструкції, оскільки інший нормативний акт відсутній, виявлення алкогольного сп`яніння у водіїв і громадян, які не керують транспортним засобом, є однаковими, так як об`єктом дослідження є стан людини. Зазначив, що висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції видається на підставі акта медичного огляду. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп`яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними. Окрім того, відповідно до п.7 Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП, затвердженої Наказом Служби зовнішньої розвідки України від 14 серпня 2018 року № 300, у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об`єктів або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об`єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння такого військовослужбовця направляють на огляд до закладу охорони здоров`я на підставі письмового направлення з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння. Зазначив, що всупереч зазначеним вимогам, в матеріалах справи відсутні акт огляду на стан сп`яніння та письмове направлення.

ОСОБА_2 в судове засідання надав документи на підтвердження того, що він як тимчасово виконуючий обов`язки офіцера військової комендатури за напрямком патрульно-постової служби відповідно до функціональних обов`язків мав право складати протоколи про адміністративне правопорушення, в тому числі відносно ОСОБА_1 (протокол ДНК-2/0010 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 01.01.2021 року).

Захисник ОСОБА_1 – адвокат Варцаба О.Д. в судовому засіданні 23 березня 2021 року надав додаткові пояснення, в яких зазначив, що форма направлення на медичний огляд не відповідає вимогам додатку 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, а саме: не вказана мета огляду, документ що посвідчує особу, що направляється на огляд, ознаки сп`яніння, які були виявлені особою, яка видала направлення, а також серія та номер протоколу про адміністративне правопорушення, та особа, що доставила ОСОБА_1 до медичного закладу. Окрім того, у справі відсутній висновок щодо результатів медичного огляду, який видається на підставі акта медичного огляду, а також сам акт медичного огляду, замість них надано не передбачений законом документ, а саме «Медичний огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що вказує на порушення п. 16 розділу ІІІ Інструкції. Також, як вбачається з «Медичного огляду», зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження не відбирались і не пропонувалось їх відібрати. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп`яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 172-20 КУпАП, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння - тягнуть за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста сорока п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до п`яти діб. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду - тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п`ятнадцяти до двохсот вісімдесяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.

Факт адміністративного правопорушення та винність ОСОБА_1 у його вчиненні підтверджується:

- протоколом ДНК-2/0010 про військове адміністративне правопорушення від 01.01.2021р.;

- копією направлення на медичний огляд;

- довідкою № 2665 від 01.01.2021 року, з якої вбачається, що за результатами огляду встановлено ознаки гострої інтоксикації внаслідок вживання алкоголю неускладненої. Заключний висновок зробити неможливо через відмову від обстеження;

-медичним оглядом з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 4 від 01.01.2021 року, з якого вбачається, що відчувається запах алкоголю з рота, відмовився від продуття «Алкотест – 6820» №00321 та «Алкотест – 5510» №01925, за результатами медичного огляду встановлено ознаки гострої інтоксикації внаслідок вживання алкоголю неускладненої. Заключний висновок зробити неможливо через відмову від обстеження.

Таким чином, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП України, а саме під час виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби в умовах особливого періоду він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння. Вина особи у цьому є доведеною та підтверджується зазначеними вище доказами.

Посилання захисника Варцаби О.Д. на відсутність правил огляду на стан сп`яніння військовослужбовців, затверджених нормативно-правовим актом уповноваженого органу державної влади, не виключає в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують його відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Правопорушника ОСОБА_1 від сплати судового збору слід звільнити, оскільки відповідно до ст. 5 ч. 1 п. 12 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Керуючись ст.ст. 33, 221, 283, 172-20 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, та призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3655 (три тисячі шістсот п`ятдесят п`ять) гривень, який повинен бути сплачений на р/р UA508999980313000106000005652, отримувач Добропільське ГУК/Добропільська МТГ/21081100, ЄДРПОУ 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.

На підставі частини другої статті 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу протягом 15 днів з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу, що складає суму 7310 (сім тисяч триста десять) гривень 00 копійок.

Постанова судді може бути оскаржена до Донецького апеляційного суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.В. Хандурін

23.03.21