
Справа № 507/827/20
Провадження № 2/507/29/2021
Номер рядка звіту 29
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2021 р. Любашівський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді - Дармакуки Т.П.
при секретарі судового засідання - Копищик М.С.,
із участю представника позивача - Калюжної О.В.
представника відповідача - Васильєва І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка цивільну справу в порядку загального провадження за позовом Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач - Державне підприємство «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , в якому просив стягнути з відповідача заборгованість за лотом № 1659 (реєстрац.№3390) у розмірі: 42 713,51 грн. основного боргу; 1 623,07 грн. суми інфляції та 1 274,38 грн. трьох відсотків річних, внаслідок невиконання грошових зобов`язань та за лотом № 1969 (реєстрац.№3391) у розмірі: 42 713,51 грн. основного боргу; 1 623,07 грн. суми інфляції та 1 274,38 грн. трьох відсотків річних, внаслідок невиконання грошових зобов`язань.
В обгрутування вимог позивач вказує, що між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області - Організатором та Державним підприємством «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» - Виконавцем був укладений Договір № 132/250 на підготовку лотів та проведення земельних торгів від 19 квітня 2018 року. Відповідно до Р.2 вказаного Договору за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення земельних торгів та прибутку Виконавця.
Положеннями п.2.5 Договору винагорода Виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з Переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п.2.6 цього договору.
Згідно ч.5. ст.135 Земельного кодексу України та ч.5 ст.136 Земельного кодексу України витрати (видатки), здійснені Організатором або Виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому Переможцем земельних торгів за кожним лотом.
Умовами вищевказаного договору (Р.2) передбачено проведення торгів за рахунок Виконавця з наступним відшкодуванням витрат Переможцем земельних торгів.
Рішенням Організатора земельних торгів (Наказ про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону від 12.06.2019 року №15-3115/13-19-сг) була визначена дата проведення електронних земельних торгів з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва окремими лотами - 16 вересня 2019 року. Зокрема за лотом № 1659 (реєстрац.№3390) (загальноукраїнський номер лоту №36056 аукціон №18748 - право оренди на земельну ділянку площею 15,0751 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0383, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту) та лотом № 1969 (реєстрац.№3391) (загальноукраїнський номер лоту №36060 аукціон №18748 - право оренди на земельну ділянку площею 15,3574 га, кадастровий номер 5123380600:01:005:0384, розташованої на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту).
Відповідно до ч.3 ст.137 Земельного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України №688 від 21.06.2017 року, Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот публікує на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оголошення із зазначенням дати проведення торгів та переліку лотів.
На виконання ч.3 ст.137 Земельного кодексу України та згідно з п. «10» Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №688 від 21 червня 2017 року, ДП «Одеський інститут землеустрою», як Виконавець електронних земельних торгів, опублікував на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України Оголошення про проведення електронних земельних торгів, в
тому числі за лотом № 1659 (реєстрац.№3390) та лотом № 1969 (реєстрац.№3391). Серед умов проведення електронних земельних торгів, на виконання положень Договору на підготовку лотів та проведення електронних земельних торгів від 19 квітня 2018 року №132/250, та згідно з п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №688 від 21.06.2017 р., в Оголошенні по кожному лоту був встановлений обов`язок переможця з дня підписання Протоколу сплатити витрати, пов`язанні з підготовкою лоту та винагородою Виконавця електронних земельних торгів. Зокрема за лотами № 1659 (реєстрац.№3390) та № 1969 (реєстрац.3391) було зазначено про обов`язок Переможця торгів сплатити окрім річної орендної плати, витрати, здійсненні на підготовку та проведення:
Лот № 1659 (реєстрац.№3390) вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 713,51 грн. та винагороду виконавця - 34 000,00 грн.
Лот № 1969 (реєстрац.№4439) вартість наукових та науково-технічних робіт з агрохімічного обстеження грунтів, проведення лабораторних аналізів та виготовлення агрохімічного паспорту на земельну ділянку - 8 713,51 грн. (вісім тисяч сімсот тринадцять гривень 51 копійка) та винагороду виконавця - 34 000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).
Ознайомившись з оголошеннями про проведення земельних торгів ОСОБА_2 подав заявку про участь у земельних торгах з додатками на лот № 1659 (реєстрац.№3390) та лот № 1969 (реєстрац.№3391).
У визначений організатором час, 23 липня 2019 року були проведені електронні земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки. Переможцем земельних торгів за лотом № 1659 (реєстрац.№3390) та лотом № 1969 (реєстрац.№3391) був визнаний ОСОБА_2 .
У Протоколі встановлюється обов`язок Переможця сплатити суму за придбаний лот. А також витрати на підготовку лота та винагороду виконавця за лотом №1659 - 42 713,51 грн. та за лотом №1969 - 42 713,51 грн. у строк до 26.07.2019 р. та попереджено переможця, що у разі несплати зазначених платежів у встановлений строк результати земельних торгів за рішенням організатора анулюються.
ОСОБА_2 підписав Протокол проведення електронних земельних торгів №3751 від 23.07.2019 р. за лотом №1659 (реєстрац.№3390) та Протокол проведення електронних земельних торгів №3752 від 23.07.2019 р. за лотом № 1969 (реєстрац.№3391).
У відповідності до Порядку реалізації пілотного проекту проведення електронних земельних торгів затвердженого Постановою КМУ № 688 від 21.06.2017 року, на кожний крок учаснику торгів дається 3 хв., а на підписання протоколу 15 хв.
Відповідно до умов п.20 ст. 137 Земельного кодексу України Переможець має право відмовитись від підписання Протоколу проведення електронних земельних торгів, переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів, за наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об`єктом у день проведення торгів, за умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги.
Однак, не зважаючи на це, ОСОБА_2 підписав Протоколи проведення електронних земельних торгів №3751 від 23.07.2019 р. та №3752 від 23.07.2019 р., тим самим позбавив Виконавця земельних торгів можливості відновити торги по цім лотам у цей же день. Так як, згідно з умовами ст. 138 Земельного кодексу України, при відмові Переможця від укладення договору оренди, цей лот може бути виставлено на повторні торги не раніше ніж через місяць. Підписавши Протоколи проведення електронних земельних торгів, ОСОБА_2 тим самим створив для себе певні права та обов`язки.
Протокол відображає юридичний факт проведення земельних торгів та визначення Переможця.
ОСОБА_2 відмовився від підписання договору, що стало підставою згідно з ч.5 ст.138 ЗК України для анулювання результатів земельних торгів, що не припинило його обов`язку сплатити ДП «Одеський інститут зелеустрою» суму витрат та винагороду за проведення торгів, яка згідно з підписаними ОСОБА_2 протоколами становить за лотом № 1659 - 42 713,51 грн. та за лотом №1969 - 42 713,51 грн., які позивач просив стягнути із відповідача, а також на підставі ст..625 ЦК України суму інфляції та 3% річних.
Представник позивача - ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, із підстав викладених в позові.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав з підстав його необґрунтованості та безпідставності, зокрема зазначив, що ОСОБА_2 дізнався,
що земельні ділянки, які були виставлені на торги не вільні, а тому він не підписав договір, а в силу ч.1 ст.138 ЗК України земельні торги вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди... Результати аукціону анульовані, а тому ОСОБА_2 втратив статус переможця торгів та не має обов`язку щодо відшкодування втрат здійсненних організатором земельних торгів. Договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів ОСОБА_2 не підписував.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді ОСОБА_4 від 11 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи проводити в спрощеному порядку із викликом сторін (а.с.117).
Ухвалою від 06 січня 2021 року, у зв`язку із звільненням судді ОСОБА_4 цивільну справу прийнято до провадження судді Дармакуки Т.П. та призначено справу до розгляду в спрощеному порядку із викликом сторін (а.с.230).
Ухвалою судді від 08 лютого 2021 року постановлено перейти до розгляду справи за правилами загального провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с244).
Ухвалою від 22 лютого закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду справи по суті. (а.с.252) .
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 19.04.2018 р. між Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області (Організатор) та ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (Виконавець) було укладено договір на підготовку лотів та проведення земельних торгів №132/250, відповідно до п. 1.1 якого Виконавець за дорученням Організатора бере на себе зобов`язання підготувати лоти до проведення земельних торгів та провести земельні торги з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності згідно додатку №1 до цього договору.
Відповідно до п. 2.2 договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів №132/250 від 19.04.2018р., за проведення земельних торгів Виконавець отримує винагороду, яка складається із видатків на організацію та проведення земельних торгів та прибутку Виконавця.
Згідно п. п. 2.5, 2.6 договору на підготовку лотів та проведення земельних торгів №132/250 від 19.04.2018р., винагорода Виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 50 відсотків від річної орендної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот. За результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п. 3.4 цього договору (а.с.55).
Також до договору№132/250 від 19.04.2018р. його сторонами складено додаток №1 «Перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на електронні торги окремими лотами», додаток №2 «Технічні умови» (а.с.58-82, 83-87)..
Як вбачається із протоколів № 3751 та 3752 проведення електронних торгів від 23.07.2019р., ОСОБА_2 став переможцем торгів за лотом № 1659(реєстраційний номер 3390) та за лотом № 1969 (реєстраційний номер 3391), право оренди земельної ділянки площею 15.3574 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0384 та площею 15.0751 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0383, які розташовані на території Одеської області, Любашівського району, Бобрицької сільської ради (за межами населеного пункту). Протокол підписано переможцем за допомогою електронного цифрового підпису (а.с.33-44).
Торги проводились на виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 12.06.2019 року №15-3115/13-19-сг (а.с.92).
23.09.2019р. ДП «Сетам» листами №10273/17/18-19 та №10274/17/18-19 повідомив ДП "Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про те, що переможцем електронного аукціону було визначено учасника №3 - ОСОБА_2 та зазначив, що результати електронного аукціону з продажу лота № 3391, 3390, щодо права оренди земельної ділянки площею 15.3574 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0384 та площею 15.0751 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0383, анульовано Організатором електронних земельних торгів на підставі ч.5 ст. 138 ЗК України, а саме у зв`язку з відмовою переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки (а.с.47-48)
Також позивачем подано до позову договора № 858, 859 від 23.07.2019р. про відшкодування витрат на підготовку та проведення електронних земельних торгів, додатки до нього №1 «Кошторис на проектні вишукувальні роботи», акти № 858, 859 від 23.07.2019р., які з боку ОСОБА_2 не підписані (а.с.23-32).
Позивач подав до справи кошторис до договору №01-51-42-0135 від 19.04.2018р.,
складений ОФ ДУ «Держгрунтохорона», агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки.
Позивачем було надіслано відповідачу претензію № 17 від 04.09.2019р. про невиконання договірних зобов`язань та сплату заборгованості на загальну суму 85479,45 грн., яку відповідач отримав , про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.19-21).
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно з ч. ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Положеннями ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з приписами ч. ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу. Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір
про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; стартова ціна лота; строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів. Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів. Після опублікування оголошення про проведення земельних торгів виконавець може відмовитися від договору лише у випадках, якщо проведення земельних торгів стало неможливим з незалежних від нього причин. Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця. Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот (ч.ч.1, 2, 4, 5, 6 ст.135 ЗК України).
Згідно ч.ч.1, 2, 3, 4 ст.137 ЗК України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу. Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві. Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів. В оголошенні зазначаються за кожним лотом: найменування організатора земельних торгів; місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; цільове призначення, а для містобудівних потреб - також види використання; умови договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, який укладається на земельних торгах; стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою; містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; місце і час проведення земельних торгів; розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати; номери рахунків виконавця земельних торгів, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків; найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот; текст договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря); сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів.
Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів. За наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об`єктом у день проведення торгів. За умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги. У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів. Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті. У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на
кожний з них. Ціна продажу земельної ділянки, плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах, а також сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору (ч.ч.20, 22, 23, 24, 31 ст. 137 ЗК України).
Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки. Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані. Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот. У разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів (ч.ч.1, 2, 5, 6 ст.138 ЗК України).
Відповідно до пп.12 п.2, п.п.5, 6, 30, 31, 32, 33 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затв. Постановою КМУ №688 від 21.06.2017р., переможець електронних земельних торгів - учасник, який запропонував найвищу ціну за лот, зафіксовану в ході проведення електронних земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення електронних земельних торгів здійснюється організатором електронних земельних торгів або виконавцем електронних земельних торгів відповідно до укладеного між ними договору. Витрати на підготовку лотів до проведення електронних земельних торгів, здійснені організатором електронних земельних торгів або виконавцем електронних земельних торгів, відшкодовуються переможцем за кожним лотом. Закупівля послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель у процесі підготовки лотів до продажу прав на земельні ділянки (оренди, емфітевзису) на електронних земельних торгах та визначення виконавця електронних земельних торгів організатором електронних земельних торгів здійснюються у порядку, визначеному законом. Переможцем визнається учасник, від якого на момент завершення електронних земельних торгів надійшла найвища цінова пропозиція. Після закінчення електронних земельних торгів системою електронних земельних торгів автоматично формується та розміщується протокол електронних земельних торгів щодо лота у день проведення таких торгів. Протокол електронних земельних торгів підписується переможцем електронних земельних торгів, оператором системи електронних земельних торгів як ліцитатором електронних земельних торгів (його представником), виконавцем електронних земельних торгів та організатором електронних земельних торгів за допомогою кваліфікованого електронного підпису з накладенням кваліфікованого електронного підпису юридичної особи, призначеного для цілей, визначених у частині другій статті 17 Закону України Про електронні довірчі послуги, в день проведення електронних земельних торгів. За результатами електронних земельних торгів укладається договір оренди та/або емфітевзису земельної ділянки.
За змістом ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Як встановлено судом, на виконання наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області було проведено електронні торги, у т.ч., за лотом №1969 та 1695: право оренди земельних ділянок площею 15.3574 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0384 та площею 15.0751 га, кадастровий номер: 5123380600:01:005:0383. Відповідно до протоколів № 3751 та 3752 проведення електронних торгів від 23.07.2019р., за вказаними лотами став переможцем торгів ОСОБА_2 , який підписав вказаний протокол за допомогою електронного цифрового підпису.
Сторонами по справі визнається, що в подальшому від укладання договору оренди земельної ділянки ОСОБА_2 відмовився, у зв`язку з чим результати торгів щодо вказаних лотів анульовані.
Також судом встановлено, що згідно договору №132/250 від 19.04.2018р., ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» готував лоти до продажу та проводив електронні торги 23.07.2019р. та за умовами п. п. 2.5, 2.6 вказаного договору обумовлено розмір винагороди Виконавця земельних торгів та передбачено, що за результатами проведення земельних торгів Виконавець укладає з переможцем земельних торгів за кожним лотом окремий договір про відшкодування витрат на підготовку лотів та проведення земельних торгів відповідно до п. 3.4 цього договору (а.с.55).
ОСОБА_2 не є стороною договору 132/250 від 19.04.2018р., а отже не погоджувався на його умови та не приймав зобов`язання по ньому.
Також слід відзначити, що подані позивачем до справи договори № 858, 859 від 23.07.2019р. про відшкодування витрат на підготовку та проведення електронних земельних торгів та акти до нього ОСОБА_2 теж не підписував, хоча і його стороною зазначений, у зв`язку з чим зобов`язання у ОСОБА_2 щодо відшкодування витрат не виникли.
Так положення ч.5 ст.135, ч.5 ст.136 ЗК України визначають, що витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються переможцем земельних торгів. За умовами ч.31 ст.137 ЗК України сума витрат, здійснених організатором або виконавцем земельних торгів на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, підлягають сплаті переможцем земельних торгів не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.
У зв`язку з неукладенням відповідачем договору оренди земельної ділянки, результати торгів за лотом № 1659(реєстраційний номер 3390) та за лотом № 1969 (реєстраційний номер 3391) були анульовані, а ОСОБА_2 втратив статус переможця торгів , а отже у нього не виник обов`язок відшкодувати виконавцю торгів витрати на підготовку лотів та проведення торгів. Також, і у зв`язку з непідписанням Договорів № 858, 859 від 23.07.2019р у відповідача відсутній обов`язок відшкодування витрат на підставі вказаного договору.
Суд звертає увагу на те, що Земельний кодекс України передбачає право переможця відмовитись від укладання договору та не встановлює майнових зобов`язань переможця у такому випадку. Не встановлює чинне законодавство такого засобу впливу (покарання) до переможця, який використав право відмовитись від підписання договору за результатами торгів, як відшкодування понесених виконавцем торгів витрат. Разом із тим, у разі прийняття рішення про анулювання торгів гарантійні внески не повертаються переможцю.
За таких обставин, позивач не довів наявність у ОСОБА_2 обов`язку відшкодувати понесені позивачем витрати на організацію та проведення торгів, з огляду на що, позовні вимоги про стягнення із відповідача по 42 713,51 грн. за кожним лотом, задоволенню не підлягають.
Також на суму заявлених витрат позивач нарахував до стягнення з відповідача втрати від інфляції та три відсотки річних.
Згідно ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В силу того, що у задоволенні основної позовної вимоги про стягнення витрат на відшкодування торгів судом відмовлено, не підлягають судом задоволенню і позовні вимоги про стягнення з відповідача по кожному лоту по 1623,07 грн. втрат від інфляції, 1274,38 грн. три відсотки річних.
Розподіл судових витрат між сторонами
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з платіжним дорученням позивач сплатив 2102 грн. судового збору (а.с.1).
В задоволенні вимог позивача відмовлено повністю, тому судовий збір не підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Підстави для негайного виконання рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову по даній цивільній справі не застосовувалися.
На підставі викладеного , керуючись ст.133, 141, 258-259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд , -
у х в а л и в :
В задоволенні позову Державного підприємства «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до ОСОБА_2 про стягнення коштів - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду через Любашівський районний суд. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення вигттовлено 24.03.2021 року.
Суддя: Т.П. Дармакука