
Справа № 286/560/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2021 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії ЕАН №3739956 від 02.02.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить скасувати постанову інспектора роти №5 батальйону №1 управління патрульної поліції в м. Києві молодшого лейтенанта поліції Погорілої Карини Віталіївни, серія ЕАН №3739956 від 02.02.2021, якою його – ОСОБА_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за ч.3 ст. 122 КупАП, мотивуючи тим, що вказаною постановою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.3 КУпАП та піддано штрафу в розмірі 510 грн. за те, що 02.02.2021 о 10 год. 15 хв. в м. Києві по вул. Вадима Гетьмана,48А, керуючи транспортним засобом марки «Skoda oktavia», номерний знак НОМЕР_1 , здійснив зупинку на смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5,8, чим порушив п.17.1 ПДР (на дорозі із смугою руху для маршрутних ТЗ, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11, забороняється рух і зупинка інших ТЗ на цій смузі).
Однак, він вважає вказану постанову незаконною по ряду причин.
Так, відповідачем було грубо порушено його права, передбачені ст. 268 КУпАП, зокрема: особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має наступні права: знайомитись з матеріалами справи; давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням. Всіх наданих йому цим законом прав він був позбавлений, що є порушенням ст.59 Конституції України (право на правову допомогу). Справа про адміністративне правопорушення була розглянута без його участі, і про час і місце розгляду справи він не був повідомлений.
Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення була винесена молодшим лейтенантом поліції Погорілою Кариною Віталіївною, яка фактично була відсутня на місці зупинки його транспортного засобу інспектором чоловічої статі. Крім того інспектор, який зупинив транспортний засіб, не надав йому жодних доказів його вини, що є порушенням ст. 251 КУпАП. Також, і у постанові в п.7 відсутнє посилання на будь-які докази його вини у вчиненні адміністративного правопорушення. Інспектор, зупинивши транспортний засіб під його керуванням, сфотографував на свій власний мобільний телефон його посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, після чого дозволив продовжувати рух, не повідомивши його про час та місце розгляду справи, що є порушенням ст. 268 КУпАП.
12.02.2021 він отримав поштою постанову про накладення адміністративного стягнення. Вважає, що відповідачем під час винесення постанови не було дотримано вимог ст.ст.245,278,279,280,251,268 КУпАП, що є груби порушенням адміністративно-процесуального законодавства.
Розгляд справи проводиться в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем відзив на позов до суду не надано.
Дослідивши в судовому засіданні письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
З копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАМ №3739956 від 02.02.2020, вбачається, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.3 КУпАП і піддано штрафу в розмірі 510 грн., за те, що він 02.02.2021 о 10 год. 15 хв. в м. Києві по вул. Вадима Гетьмана,48А, керуючи транспортним засобом марки «Skoda Оktavia», номерний знак НОМЕР_1 , здійснив зупинку (рух) на смузі для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5,8, чим порушив п.17.1 ПДР (на дорозі із смугою руху для маршрутних ТЗ, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11, забороняється рух і зупинка інших ТЗ на цій смузі).
Об`єктивною стороною правопорушення, за яке було притягнуто до відповідальності позивача, є порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів.
Відповідно до ч.3 ст. 122 КУпАП ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно пункту 17.1 ПДР України на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеній дорожнім знаком 5.8 або 5.11 забороняються рух і зупинка інших транспортних засобів (крім таксі та велосипедистів) на цій смузі (змінено 11.11.2020).
Знак 5.8 "Дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів" застосовується для позначення дороги, на якій по спеціально відведеній смузі здійснюється рух транспортних засобів за встановленим маршрутом та велосипедистів.
Знак 5.11 "Смуга для руху маршрутних транспортних засобів" застосовується для позначення смуги, що призначена для руху транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами, та велосипедистів, якщо рух такою смугою здійснюється попутно загальному потоку транспортних засобів.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як роз`яснено у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст.283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Саме відповідач зобов`язаний довести правомірність складання ним постанови, зокрема, шляхом доведення належними та допустимими доказами порушення позивачем вимог ПДР, за що передбачена відповідальність Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Незважаючи на зазначені обставини, відповідачем не подано в порядку і строки визначені ч.1 ст.261 КАС України відзиву на позовну заяву, не представлено суду достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, не надано жодних документів (матеріалів), які стали підставою для прийняття рішення про притягнення позивача до відповідальності. В матеріалах справи взагалі відсутні будь-які показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, та які, в свою чергу, стверджували про вчинення позивачем вищеописаного адміністративного правопорушення.
Тобто, суду не надано будь-яких доказів скоєння адміністративного правопорушення і винуватості позивача.
Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, слід зазначити, що Верховний Суд у постанові по справі №357/10134/17 від 23.10.2019 звернув увагу на приписи статті 251 КУпАП, в якій обумовлено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також іншими документами. Відсутність в матеріалах справи будь-якого доказу, як-то наприклад відеозапис з нагрудного реєстратора інспекторів патрульної поліції, який би підтвердив факт порушення позивачем Правил дорожнього руху, свідчить про недоведеність суб`єктом владних повноважень правомірність прийнятої ним постанови.
У постанові від 26.04.2018 року по справі №338/1/17 Верховний Суд роз`яснив, що візуальне спостереження за дотриманням правил дорожнього руху працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку. А для підтвердження порушення позивачем Правил дорожнього руху України відповідач, відповідно до ст. 251 КУпАП мав би надати, зокрема відеозапис події, фотокартки. Саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого правопорушення.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визначено неприпустимість ігнорування прав осіб, які притягаються до відповідальності.
Таким чином, за встановлених обставин справи та визначеного правового врегулювання, беручи до уваги доводи сторін та оцінюючи надані ними докази, суд приходить до висновку про протиправність постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН №3739956 від 02.02.2021, у зв`язку з недоведеністю вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.122 ч.3 КупАП, та про наявність підстав для задоволення позову.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 454 грн. в дохід держави, який відповідно до ст. 139 КАС України, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції.
Керуючись ст. 293 КУпАП, ст.ст. 6-9, 20, 77, 78, 243-246, 286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАН №3739956 від 02.02.2021, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.122 ч.3 КУпАП і піддано штрафу в розмірі 510 грн., визнати протиправною та скасувати.
Справу закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646, адреса місцезнаходження юридичної особи: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3), на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 454 грн.
На рішення суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А. Л. Гришковець