Ухвала суду № 95750905, 24.03.2021, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
343/1648/20
Номер документу
95750905
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №: 343/1648/20

Провадження №: 2/0343/61/21

У Х В А Л А

про залучення до участі в справі правонаступника

24 березня 2021 року м.Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

судді – Монташевич С. М.,

з участю: секретаря судового засідання – Шикор Г. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області цивільну справу № 343/1648/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про стягнення боргу за договором,

В С Т А Н О В И В:

у провадженні Долинського районного суду Івано-Франківської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про стягнення боргу за договором.

19 січня 2021 року від позивача ОСОБА_1 надійшло клопотання про заміну сторони її правонаступником, в якому він просить у зв`язку з проведенням місцевих виборів та ліквідацією Оболонської сільської ради замінити її у справі на правонаступника Долинську об`єднану територіальну громаду.

21 січня 2021 року голові Долинської міської ради ОСОБА_2 направлено запит, в якому суд просить для визначення належного відповідача у цій справі повідомити чи ліквідовано (припинено) Оболонську сільську раду Долинського району Івано-Франківської області, якщо так, хто є її правонаступником, якщо ні, хто наділений повноваженнями представляти Оболонську сільську раду в суді, а також надати відповідні документи на підтвердження зазначеного.

24 лютого 2021 року судом отримано відповідь Долинської міської ради №14/05-28/201 на вказаний запит, згідно з якою відповідно до п.п. 8 п. 6-1 Розділу V Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом. Згідно з рішенням Долинської міської ради від 28.12.2020 №43-2/2010 «Про початок реорганізації Белеївської, Великотур`янської, Геринської, Гошівської, Княжолуцької, Надїївської, Новичківської, Оболонської, Підберезької, Рахинянської, Тростянецької, Тяпчанської та Яворівської сільських рад шляхом приєднання до Долинської міської ради» розпочато процедуру реорганізації Оболонської сільської ради та утворено комісію з реорганізації Оболонської сільської ради. До комісії з припинення юридичної особи переходять права та обов`язки юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. На даний час юридична особа Оболонська сільська рада не припинена, оскільки відбувається процедура реорганізації.

Ухвалою суду від 04.03.2021 клопотання від 04.03.2021 Оболонської сільської ради залишено без розгляду та надано можливість Оболонській сільській раді підтвердити належним чином повноваження її представника на участь у розгляді даної справи згідно з вимогами ст.ст. 58, 62 ЦПК України чи ст. 105 ЦК України, якщо юридична особа перебуває в процесі припинення (реорганізації).

23 березня 2021 року Долинська міська рада, розглянувши ухвалу суду від 04.03.2021, у своїх поясненнях, зокрема вказала, що після проведених 25.10.2020 місцевих виборів, що мали місце на виконання постанови Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" від 15.07.2020 за №795-ІХ, станом на 25.01.2020 і 03.02.2021, до складу Долинської міської об`єднаної територіальної громади поряд з іншими входить Оболонський старостинський округ. 28 грудня 2020 року Долинська міська рада, як об`єднана територіальна громада, до складу якої увійшла і Оболонська територіальна громада, розпочала процедуру реорганізації Оболонської сільської ради, прийнявши відповідне рішення № 43-2/2020 та рішення Долинської міської ради від 25.02.2021 №182-6/2021 “Про прийняття Долинською міською радою майна, активів від Оболонської сільської ради”, яким затверджено передавальний акт. З метою встановлення моменту припинення повноважень Оболонської сільської ради та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Долинської міської ради слід застосовувати норми пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із аналізу яких слідує, що Долинська міська рада (ідентифікаційний код юридичної особи 04054317) є правонаступником прав та обов`язків Оболонської сільської ради з 01.12.2020 (дня набуття повноважень), а перехід прав та обов`язків Оболонської сільської ради до Долинської міської ради відбувся 29.12.2020 (дати набрання чинності рішення Долинської міської ради №43-2/2020 від 28.12.2020).

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав свою заяву про заміну відповідача його правонаступником та просив її задовольнити.

Розглянувши подане клопотання і дослідивши аргументи, надані Долинською міською радою, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача у даній справі його правонаступником з огляду на таке.

Згідно з положеннями ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до підпунктів 1-4 пункту 2 Розділу ІІ Закону України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад'' від 16 квітня 2020 року № 562-IX установлено:

1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;

2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;

3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Пунктом 7-1 Розділу V ''Прикінцеві та перехідні положення'' Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від 21 травня 1997 року №280/97-ВР визначено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №483-р від 22.04.2020 ''Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області" до складу Долинської територіальної громади (2622010100, м. Долина) включено наступні територіальні громади: Долинська, Белеївська, Великотур`янська, Геринська, Гошівська, Грабівська (Рожнятівський район), Княжолуцька, Лоп`янська, (Рожнятівський район), Малотур`янська, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька (м. Болехів), Рахинянська, Солуківська, Тростянецька, Тяпчанська і Яворівська.

17 листопада 2020 року до Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від 21.07.1997 за №280/97-ВР внесено зміни Законом України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій'' №1009-IX (набрали чинності 06.12.2020), відповідно до яких Розділ V ''Прикінцеві та перехідні положення'' доповнено пунктом 6-1 наступного змісту, зокрема:

- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (підпункт 1);

- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (підпункт 3);

- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (підпункт 4);

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (підпункт 8);

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (підпункт 9);

- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (підпункт 10);

- під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються (абзац 5 і 6 підпункту 12);

- після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб (підпункт 13);

- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (підпункт 14);

- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац 1 і 4 підпункту 18).

Статтею 141 Конституції України визначено, що строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п`ять років.

За приписами пункту 1 постанови Верховної Ради України ''Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році'' попередні чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів були призначені на неділю 25 жовтня 2015 року.

Так, після проведених 25.10.2020 місцевих виборів, що мали місце на виконання постанови Верховної Ради України ''Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році'' від 15.07.2020 за №795-ІX, станом на 25.01.2020 і 03.02.2021, згідно публічних відомостей офіційного веб-сайту Долинської міської об`єднаної територіальної громади, Долинська територіальна громада - територіальна громада в Україні, на території Калуського району Івано-Франківської області з центром у місті Долина. Кількість рад, що об`єдналися - 18, зокрема: Малотур`янська, Солуківська (Солуків, Діброва, Якубів), Грабівська, (Грабів, Крива), Лоп`янська, Белеївська, Великотур`янська, Геринська, Гошівська, Княжолуцька, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька, Рахинянська, Тростянецька (Тростянець, Слобода-Долинська), Тяпчанська, Яворівська сільські ради (https://opendata.dolyna.if.ua/dolynska-hromada/). При цьому, до складу Долинської міської об`єднаної територіальної громади поряд з іншими входить Оболонський старостинський округ.

З урахуванням вказаного, як свідчить публічні відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 10.03.2021) Оболонська сільська рада із присвоєним ідентифікаційним кодом 04356030 (Україна, 77502, Івано-Франківська обл, Долинський р-н, село Оболоня, вулиця Шевченка, будинок 64) ще перебуває зареєстрованою як юридична особа публічного права, керівником якої є ОСОБА_2 . Разом з тим, ОСОБА_2 є міським головою міста Долина, обраний на місцевих виборах 25.10.2020, повноваження якого засвідчуються пунктом 2 рішення Долинської міської ради від 01.12.2020 за №1-1/2020 "Про підсумки виборів, визнання повноважень і реєстрацію депутатів Долинської міської ради та Долинського міського голови".

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 за №714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано- Франківської області", визначено і затверджено Долинську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Долина, до складу якої входить зокрема і Оболонська територіальна громада.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

28 грудня 2020 року Долинська міська рада, як об`єднана територіальна громада, до складу якої увійшла і Оболонська територіальна громада, розпочала процедуру реорганізації Оболонської сільської ради, прийнявши відповідне рішення № 43-2/2020 та рішення Долинської міської ради від 25.02.2021 №182-6/2021 "Про прийняття Долинською міською радою майна, активів від Оболонської сільської ради". За змістом пункту 8 і підпункту 8.1 вказаного рішення міської ради розпочато процедуру реорганізації Оболонської сільської ради (ЄДРПОУ 04356030), місцезнаходження: село Оболоня, вулиця Шевченка, будинок 64 шляхом приєднання до Долинської міської ради (ЄДРПОУ 04054317), місцезнаходження: проспект Незалежності, 5, м. Долина Івано-Франківської області.

Долинська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Оболонської сільської ради.

Суд звертає увагу, що, як визначено в ч. 1 та ч. 5 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Однак, враховуючи вище викладене, законодавством встановлені спеціальні норми, які визначають момент припинення повноважень сільською радою, яка увійшла до складу ОТГ.

Відтак, з метою встановлення моменту припинення повноважень Оболонської сільської ради, та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Долинської міської ради, слід застосовувати норми пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змісту яких слідує таке:

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Аналізуючи наведені правові норми суд вважає, що Долинська міська рада (код ЄДРПОУ 04054317) є правонаступником прав та обов`язків Оболонської сільської ради з 01.12.2020 (дня набуття повноважень), а перехід прав та обов`язків Оболонської сільської ради до Долинської міської ради відбувся 29.12.2020 (дати набрання чинності рішення Долинської міської ради №43-2/2020 від 28.12.2020).

Враховуючи вказані обставини, на переконання суду наявні процесуальні підстави у допуску заміни Оболонської сільської ради її правонаступником Долинською міською радою.

На підставі вищевикладеного, ст. 55 ЦПК України, пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та керуючись ст. 260 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

клопотання позивача ОСОБА_1 про заміну відповідача правонаступником задовольнити.

Замінити відповідача Оболонську сільську раду Долинського району Івано-Франківської області у цивільній справі № 343/1648/20 за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про стягнення боргу за договором правонаступником - Долинською міською радою, що знаходиться за адресою: місто Долина, проспект Незалежності, 5 Івано-Франківської області, 77500, код ЄДРПОУ 04054317.

У судовому засіданні оголосити перерву до 12 квітня 2021 року до 15.00 годин для вступу у справу правонаступника та ознайомлення його з матеріалами справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет http://dl.if.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя Долинського районного суду С. М. Монташевич