Ухвала суду № 95745530, 24.03.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
300/1064/21
Номер документу
95745530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"24" березня 2021 р. справа № 300/1064/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області

до Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації

про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 1 827 667,58 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області (надалі, також позивач) 22.03.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації (надалі, також відповідач) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 1 827 667,58 грн.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також – КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судом встановлено, що до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору, проте у прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до 01.04.2021, з огляду на відсутність коштів, призначених для його сплати.

Зазначене клопотання, на переконання суду, задоволенню не підлягає, з огляду на такі обставини.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Виходячи зі змісту частини 2 статті 132 КАС України, суд повинен керуватися приписами спеціального закону при визначенні можливості зменшення, звільнення, розстрочення чи відстрочення сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також – Закон №3674-VI).

Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 8 Закону №3674-VI врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Так, згідно із частиною 1 статті 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Також, відповідно до частини 2 цієї ж статті Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Враховуючи приписи статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд наділений правом вирішувати питання щодо звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру чи розстрочення сплати такого збору виключно по відношенню до фізичних осіб, а не юридичної, якою є позивач в даній адміністративній справі, а також, в окремих категоріях спорів, пов`язаних із захистом соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодуванням шкоди здоров`ю, що не відповідає предмету даної позовної заяви.

З огляду на вищенаведене, в судді відсутні правові підстави, які б надали можливість задовольнити клопотання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про відстрочення сплати судового збору за звернення до суду із позовною заявою до Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270 грн.

Абзацом 3 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб`єктом владних повноважень, юридичною особою встановлена ставка судового збору – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до змісту позовної заяви, позивач просить суд стягнути з Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації капіталізовані платежі у розмірі 1 827 667,58 грн.

Отже, 1.5 відсотка ціни позову становить 27 415,01 гривень, що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому, сума судового збору, що підлягає сплаті позивачем становить 22 270 (двадцять дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, тобто 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а не 27 415,01 грн, як помилково обчислив позивач.

За наявності вказаного недоліку, позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.

Разом з цим, суддею встановлено, що до матеріалів позову долучено незасвідчені копії письмових доказів, а саме заперечення Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації на заяву з грошовими вимогами про стягнення капіталізованих платежів на суму 1 827 667,58 грн від 18.12.2020 №443/01-07/03, листа відповідача від 24.12.2020 №451/01-07/03, а також розпорядження Коломийської районної державної адміністрації від 30.10.2020 №269.

Так, згідно із частинами 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі наведеного, керуючись статтею 94, частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області до Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 1 827 667,58 грн, - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом:

- подання документу про сплату судового збору в розмірі 22 270 (двадцять дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

- подання належним чином засвідчених копій заперечення Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації на заяву з грошовими вимогами про стягнення капіталізованих платежів на суму 1 827 667,58 грн від 18.12.2020 №443/01-07/03, листа Відділу освіти Коломийської районної державної адміністрації від 24.12.2020 №451/01-07/03 та розпорядження Коломийської районної державної адміністрації від 30.10.2020 №269.

Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.