
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 р. Справа№200/10749/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
судді Галатіної О.О.
при секретарі Коломієць К.С.;
за участю:
представник позивача не з`явився;
представника відповідача Захарченко В.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу,
В С Т А Н О В И В:
18 листопада 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами проведення перевірки господарської одиниці акцизного складу №1002005, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82, посадовими особами відповідача було складено акт від 28.09.2020 р. №24/28-10-51- 11/00191796 та податкове повідомлення-рішення №0000525109, відповідно до якого позивачеві нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на суму 859 000,00 грн. (далі - спірне ППР).
Позивач зазначає, що відповідачем був порушений порядок проведення перевірки, а саме: підстави призначення, обставини та порядок проведення перевірки визначено положеннями статті 80 Податкового кодексу України.
В основу проведення фактичної перевірки позивача податковим органом покладено підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.
Зазначеним пунктом передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема:
у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Таким чином, передумовою проведення фактичної перевірки з підстави, передбаченої підпунктом 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, є отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
Проте Наказ на проведення фактичної перевірки не містить будь- яких посилань на конкретні порушення податкового та/або іншого законодавства, окрім як на норми, що регулюють питання призначення перевірки - підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України без зазначення конкретної інформації про порушення позивачем норм податкового законодавства.
Крім цього в діяльності позивача з 01.06.2019 р. до 30.06.2019 р. не могло бути порушень, пов`язаних з відсутністю ліцензій, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, внаслідок відсутності законодавчо встановленого обв`язку щодо отримання таких ліцензій.
Тобто відповідачем був порушений порядок проведення фактичної перевірки, правила проведення якої встановлений підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, статтями 80, 81 Податкового кодексу України.
Фактична перевірка позивача була проведена відповідачем протягом одного дня - 23.09.2020 р. Акт перевірки №24/28-10-51-11/00191796 був складений та підписаний посадовими особами відповідача 28.09.2020 р., зареєстрований - 28.09.2020 р., наданий позивачеві для підписання - 28.09.2020 р.
Відповідачем у відповіді від 28.10.2020 р. №34813/10/28/-10-51-09 зазначено, що фактична перевірка проводилася з 23 вересня до 28 вересня, коли був оформлений акт перевірки. Але відповідач також не спростовує факт, що за місцем фактичного провадження діяльності фактична перевірка провадилася лише 23 вересня. Тобто весь інший час (з 24 вересня по 28 вересня включно) фактична перевірка провадилася за іншим місцем. Відмінним від місця фактичного провадження діяльності, що не відповідає вимогам підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України. Тобто відповідачем був змінений вид перевірки з фактичної на камеральну або документальну невиїзну, що не відповідає наказу на проведення перевірки від 17.09.2020 р. №1034.
Таким чином результати фактичної перевірки, проведеної 23.09.2020 р., оформлені з порушеннями вимог пункту 86.5 статті 86 Податкового кодексу України.
Тобто податкове повідомлення-рішення не може вважатися правомірним, якщо воно прийняте за результатами акту перевірки, проведеної та оформленої з порушеннями законодавчо визначених вимог.
Разом з цим відповідач наголошує, що ліцензія на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання повинна бути одна та вона наявна у позивача.
На підставі викладеного позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000525109 від 02.11.2020 р.
Ухвалою суду від 24.11.2020 року відкрито провадження у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу. Ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі.
Ухвалою суду від 10.12.2020 року у задоволенні клопотання представника відповідача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу відмовлено.
15.12.2020 року відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого наголосив, що проведення фактичної перевірки акцизного складу з уніфікованим номером №1002005 за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82 склав 6 діб з 23.09.2020р. по 28.09.2020р., що відповідає вимогам п.82.3. ст.82 ПКУ. Щодо позиції ПрАТ "Дружківське рудоуправління" з приводу несвоєчасності підписання Акту проведення перевірки, відповідач наголошує, що акт фактичної перевірки ПрАТ "Дружківське рудоуправління" №24/28-10-51-11/00191796 був зареєстрований та підписаний посадовими особами Офісу великих платників податків ДПС 28.09.2020р., тобто в останній день проведення перевірки, бо як вже зазначалося раніше, фактична перевірка завершилась не 23.09.2020р., а 28.09.2020р.
З приводу аргументів позивача щодо наявної ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі пальним відповідач, посилаючись на Закон України від 23 листопада 2018 року № 2628 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни, зокрема, до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", наголошує, що з 01.07.2019 запроваджується ліцензування діяльності усіх суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
Відповідно до статті 15 Закону № 481 суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через свої зареєстровані постійні представництва).
В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що підприємством ПрАТ "Дружківське рудоуправління" зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером №1002005, який розташовано за адресою - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82, та на який відсутня ліцензія на право оптової торгівлі пальним.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 16.12.2020 року клопотання представника відповідача про відкладання підготовчого судового засідання - задоволено. Відкладено підготовче судове засідання. Витребувано від Офісу великих платників податків ДПС наступні додаткові докази: засвідчені належним чином документи на підставі яких було прийнято наказ Офісу великих платників податків ДПС № 1034 від 17.09.2020 року про проведення фактичної перевірки Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" 23.09.2020 року.
Ухвалою суду від 11.01.2021 року клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи Easycon - задоволено. Допущено участь представника відповідача в судовому засіданні, призначеному на 18 січня 2021 року о 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції відповідно до Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 року № 196.
Ухвалою суду від 18.01.2021 року клопотання представника позивача про оголошення перерви у розгляді підготовчого судового засідання задоволено. Продовжено строк підготовчого судового засідання за позовом Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу. Призначено розгляд підготовчого судового засідання.
08.02.2021 року відповідачем було надано додаткові пояснення по справі, згідно змісту яких на складі №1002005 за адресою: м. Краматорськ, вул. Самаркандська, 82 зберігається саме пальне, було встановлено в ході аналізу реєстра акцизних накладних за 2019-2020 роки, з якого вбачається, що протягом цього часу ПРАТ "Дружківське рудоуправління" відпускало бензин моторний автомобілям з держномерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та іншим не ідентифікованим споживачам. Що свідчить про зберігання у ємностях складу №1002005 пального - бензину. У тому числі, в ході проведення фактичної перевірки на складі не було виявлено жодного лічильника, хоча відповідно до приписів пп. 230.1.2. п, 230.1 ст. 230 ПКУ акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі. Тобто, розкриваючи зміст цієї норми, вбачається, що витратомір-лічильник повинен бути на кожному резервуарі, а якщо вони з`єднані між собою, то повинен бути один лічильник на всі резервуари акцизного складу.
Ухвалою суду від 09.02.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 05.03.2021 року клопотання представника відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою системи Easycon задоволено. Допущено участь представника відповідача в судовому засіданні, призначеному на 09 березня 2021 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, клопотань про відкладення розгляду справи через канцелярію суду не надавав.
Представник відповідача у судовому засіданні, проведеному в режимі відео конференції, проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне таких висновків.
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Дружківське рудоуправління" зареєстроване як юридична особа, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 00191796.
Відповідач - Офіс великих платників податків Державної податкової служби України, є юридичною особою, є органом державної влади. Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
ПрАТ "Дружківське рудоуправління" відповідно до заявки про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів від 21.06.2019 №9132602167, отримано витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 21.06.2019 №17167, згідно якого зареєстровано акцизний склад з ознакою "З" (інші склади) за адресою - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82, з уніфікованим номером № 1002005, довідку про розпорядника якого не подано.
Посадовими особами Східного управління Офісу великих платників податків ДПС 23.09.2020 р., на підставі наказу Офісу великих платників податків ДПС № 1034 від 17.09.2020р., згідно якого термін проведення повинен тривати не більше 10 діб починаючи з 23.09.2020р. була проведена фактична перевірка Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління", а саме: господарської одиниці акцизного складу №1002005, розташованого за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд.82. копії наказу на проведення перевірки №1034 від 17.09.2020р. та пред`явлення направлення №148, №149 від 21.09.2020р. було зареєстровано у журналі перевірок та вручено під розписку головному бухгалтеру ПрАТ "Дружківське рудоуправління" про що свідчить відповідний підпис.
Суд звертає увагу, що відповідно до наказу Офісу великих платників податків ДПС № 1034 від 17.09.2020р. перевірка була здійснена за період діяльності позивача з 01.06.2019 року по день закінчення перевірки (28.09.2020 року).
Згідно даних ЄРАН та при проведенні фактичної перевірки встановлено, що на акцизному складі за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82. ПрАТ "Дружківське рудоуправління" у періоді з 01.07.2019р. по 26.09.2020р. здійснювало реалізацію дизельного палива та бензину покупцю ПАТ "ВЕСКО" (код ЄДРПОУ 00282049) у наступній кількості: 1) бензин А-92 (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 1 940,93 л; 2) паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 200,63 л. Також ПрАТ "Дружківське рудоуправління" (код ЄДРПОУ 00191796) використовувало пальне для ведення власної господарської діяльності у наступній кількості: 1) бензин А-92 (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5 339,28 л; 2) паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 1 413,07 л; 3) дизельне паливо (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 44 377,92 л; 4) пропан (код УКТЗЕД 2711129400) у кількості 80,32 л та пропан (код УКТЗЕД 2711139700) у кількості 39,08 л.
Фактичною перевіркою встановлено, що на акцизному складі з уніфікованим номером №1002005 знаходяться резервуари у наступній кількості: для бензину у кількості 1 шт., загальна ємність якого складає 50 000 л; для дизельного палива 8 резервуарів загальна ємність яких складає 425 000 л. З 8 резервуарів для дизельного палива 3 є загальними та використовуються для заправки автомобілів через паливо роздавальну колонку, ще 5 резервуарів є також загальними та використовуються для заправки/викачки пального з бензовозів.
ПрАТ "Дружківське рудоуправління" не подано "Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри" по акцизному складу №1002005, форма якої затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18 червня 2019 року № 248). Та не зареєстровано резервуари в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Відповідно до відомостей про акцизні склади ІС "Податковий блок" та АІС ЄРАН підприємством ПрАТ "Дружківське рудоуправління" за період з 01.06.2019р. по 26.09.2020р. здійснювалось придбання/продаж пального з акцизного складу за №1002005 місцезнаходження якого - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82.
Згідно даних ЄРАН та при проведенні фактичної перевірки встановлено, що на акцизному складі за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82. ПрАТ "Дружківське рудоуправління" у періоді з 01.07.2019р. по 26.09.2020р. здійснило придбання та зберігання: бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 7 936,95 л; важкі дистиляти (газойлі) (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 43 721,18 л; газ: паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 1613,70 л; скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТЗЕД 2711129400) у кількості 80,32 л; скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТЗЕД 2711139700) у кількості 39,08 л. Яке використано як для ведення власної господарської діяльності, так і реалізовано ПАТ "ВЕСКО" (код ЄДРПОУ 00282049).
Для зберігання такої кількості та різновидів пального підприємство ПрАТ "Дружківське рудоуправління" на акцизному складі з уніфікованим номером № 1002005 використовувало 9 резервуарів, а саме: для бензину у кількості 1 шт., загальна ємність якого складає 50 000 л; для дизельного палива 8 резервуарів загальна ємність яких складає 425 000 л. З 8 резервуарів для дизельного палива 3 є загальними та використовуються для заправки автомобілів через паливо роздавальну колонку, ще 5 резервуарів є також загальними та використовуються для заправки/викачки пального з бензовозів.
28.09.2020 року фактичну перевірку було закінчено.
На виконання абз. 3 п.86.5. ст.86 ПКУ головному бухгалтеру ПрАТ "Дружківське рудоуправління" вручено запрошення з`явитися до Східного управління Офісу великих платників податків ДПС 28.09.2020р. для надання пояснень та підписання матеріалів перевірки, про що свідчить відповідний підпис.
28.09.2020р. посадові особи ПрАТ "Дружківське рудоуправління" не з`явилися для підписання та отримання акту фактичної перевірки. У зв`язку з чим складено акт відмови від підписання та отримання матеріалів перевірки від 28.09.2020р. № 8/28-10-51- 09/00282049.
За результатами перевірки було складено акт від 28.09.2020 р. №24/28-10-51- 11/00191796, дата реєстрації акту 28.09.2020 р., яким встановлено порушення п.п.230.1.2, 230.1.3 п.230.1 ст.230, п.21 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального" від 19.12.1995 р №481/95-ВР, а саме:
1) не отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд.82 , акцизний склад №1002005;
2) не обладнано акцизний склад №1002005 рівномірами-лічильниками та не зареєстровано витратоміри-лічильники і рівноміри-лічильники в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
3) по акцизному складу з уніфікованим №1002005 не сформовано та не передано засобами електронного зв`язку дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С за звітні періоди з 01.01.2020 по 26.09.2020 р., форма яких затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 р. №944 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.06.2019 р. №248).
Другий екземпляр акту фактичної перевірки від 28.09.2020 р. № 24/28-10-51- 11/00282049 направлено на адресу позивача поштою з повідомленням про вручення 28.09.2020р. та отримано посадовою підприємства 01.10.2020р.
У відповідності до п.86.5 ст.86 Податкового кодексу України ПРАТ "Дружківське рудоуправління" 13.10.2020 р. були надані заперечення №951 на акт від 28.09.2020 р. №24/28-10-51-11/00191796.
Відповідач своєю відповіддю від 28.10.2020 р. №34813/10/28/-10-51-09 відмовив у перегляді результатів перевірки.
На підставі зазначеного акту від 28.09.2020 р. №24/28-10-51-11/00191796 відповідачем 02.11.2020 р. було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000525109, відповідно до якого позивачеві нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) на суму 859 000,00 грн.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу
Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу Україні - фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п.82.3. ст.82 ПКУ - тривалість фактичних перевірок не повинна перевищувати 10 діб.
Відповідно до абз. 3 п. 86.5. ст.86 ПКУ- підписання акта (довідки) фактичних перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
Згідно матеріалів справи, фактична перевірка проводилась на підставі наказу Офісу великих платників податків ДПС № 1034 від 17.09.2020р., згідно якого термін проведення повинен тривати не більше 10 діб починаючи з 23.09.2020р. Суд звертає увагу, що фактичну перевірку було закінчено саме 28.09.2020 року у приміщенні контролюючого органу, що передбачено абз. 3 п. 86.5. ст.86 ПКУ, а відтак аргументи позивача в частині порушення порядку проведення перевірки є помилковими.
З приводу доводів, що в діяльності позивача з 01.06.2019 р. до 30.06.2019 р. не могло бути порушень, пов`язаних з відсутністю ліцензій, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, внаслідок відсутності законодавчо встановленого обв`язку щодо отримання таких ліцензій, суд звертає увагу, що фактична перевірка проводилась за період діяльності позивача з 01.06.2019 року по дату закінчення перевірки (28.09.2020 року) (згідно Наказу № 1034 від 17.09.2020 року), який є ширшим, ніж той період, який враховує позивач.
З приводу суті правопорушень суд зазначає.
Щодо необхідності отримання ПрАТ "Дружківське рудоуправління" ліцензії на право реалізації пального на місце, яке знаходиться за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82.
Як вже було зазначено вище, ПрАТ "Дружківське рудоуправління" отримано витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 21.06.2019 №17167, згідно якого зареєстровано акцизний склад з ознакою "З" (інші склади) за адресою - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82, з уніфікованим номером № 1002005, довідку про розпорядника якого не подано. Згідно даних ЄРАН та при проведенні фактичної перевірки встановлено, що на вищезазначеному акцизному складі ПрАТ "Дружківське рудоуправління" у періоді з 01.07.2019р. по 26.09.2020р. здійснювало реалізацію дизельного палива та бензину покупцю ПАТ "ВЕСКО" (код ЄДРПОУ 00282049) у наступній кількості: 1) бензин А-92 (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 1 940,93 л; 2) паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 200,63 л. Також ПрАТ "Дружківське рудоуправління" використовувало пальне для ведення власної господарської діяльності у наступній кількості: 1) бензин А-92 (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5 339,28 л; 2) паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 1 413,07 л; 3) дизельне паливо (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 44 377,92 л; 4) пропан (код УКТЗЕД 2711129400) у кількості 80,32 л та пропан (код УКТЗЕД 2711139700) у кількості 39,08 л.
Фактичною перевіркою встановлено, що на акцизному складі з уніфікованим номером №1002005 знаходяться резервуари у наступній кількості: для бензину у кількості 1 шт., загальна ємність якого складає 50 000 л; для дизельного палива 8 резервуарів загальна ємність яких складає 425 000 л. З 8 резервуарів для дизельного палива 3 є загальними та використовуються для заправки автомобілів через паливо роздавальну колонку, ще 5 резервуарів є також загальними та використовуються для заправки/викачки пального з бензовозів.
ПрАТ "Дружківське рудоуправління" не подано "Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри" по акцизному складу №1002005, форма якої затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 ( у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18 червня 2019 року № 248). Та не зареєстровано резервуари в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Відповідно до відомостей про акцизні склади ІС "Податковий блок" та АІС ЄРАН підприємством ПрАТ "Дружківське рудоуправління" за період з 01.06.2019р. по 26.09.2020р. здійснювалось придбання/продаж пального з акцизного складу за №1002005 місцезнаходження якого - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82.
Згідно Закону України від 23 листопада 2018 року № 2628 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни, зокрема, до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481), відповідно до яких з 01.07.2019 запроваджується ліцензування діяльності усіх суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (далі - СГ), які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
Статтею 1 Закону № 481 визначено, що оптова торгівля пальним - це діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання (у тому числі іноземними суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам; місце оптової торгівлі пальним - це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування. місце зберігання пального - це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Відповідно до статті 15 Закону № 481 суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через свої зареєстровані постійні представництва).
В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що підприємством ПрАТ "Дружківське рудоуправління" зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером №1002005, який розташовано за адресою - Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82, та на який відсутня ліцензія на право оптової торгівлі пальним.
Ст.17 Закону України №481 встановлена відповідальність за порушення законодавства в сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, а саме: за здійснення оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії, до суб`єкта господарювання застосовуються штрафні санкції у розмірі 500 000,00 гривень.
ІІІодо обладнання та реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників на акцизному складі.
Згідно з пп. 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПКУ акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження- розвантаження. зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами- лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Як вже було зазначено вище, згідно даних ЄРАН та при проведенні фактичної перевірки встановлено, що на акцизному складі за адресою Донецька область, м. Краматорськ, вул. Самаркандська, буд. 82. ПрАТ "Дружківське рудоуправління" у періоді з 01.07.2019р. по 26.09.2020р. здійснило придбання та зберігання: бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 7 936,95 л; важкі дистиляти (газойлі) (код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 43 721,18 л; газ: паливо для реактивних двигунів (код УКТЗЕД 2710192100) у кількості 1613,70 л; скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТЗЕД 2711129400) у кількості 80,32 л; скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (код УКТЗЕД 2711139700) у кількості 39,08 л.
Для зберігання такої кількості та різновидів пального підприємство ПрАТ "Дружківське рудоуправління" на акцизному складі з уніфікованим номером № 1002005 використовувало 9 резервуарів, а саме: для бензину у кількості 1 шт., загальна ємність якого складає 50 000 л; для дизельного палива 8 резервуарів загальна ємність яких складає 425 000 л. З 8 резервуарів для дизельного палива 3 є загальними та використовуються для заправки автомобілів через паливо роздавальну колонку, ще 5 резервуарів є також загальними та використовуються для заправки/викачки пального з бензовозів.
Отже, в ході проведення фактичної перевірки акцизного складу з уніфікованим номером № 1002005 встановлено, що підприємство ПрАТ "Дружківське рудоуправління" не обладнало та не зареєструвало витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники на 9 резервуарах.
Згідно п.128 ст.128 ПКУ, "Необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового".
Відповідно до пп. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230 ПКУ розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов`язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 21 підрозділу 5 розділу XX ПКУ електронні документи, передбачені підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 цього Кодексу, заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, рівнемірів - лічильників або у мірах повної місткості та/або з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратомірів-лічильників та/або рівнемірів-лічильників, встановлених на відповідному акцизному складі, але не пізніше строків, визначених пунктом 12 цього підрозділу.
Відповідно до п. 12 підрозділу 5 розділу XX ПКУ розпорядники акцизних складів відповідно до вимог ПКУ зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Згідно матеріалів справи, позивачем не сформовано та не передано засобами електронного зв`язку дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С за звітні періоди з 01.01.2020 по 26.09.2020 р., форма яких затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 р. №944 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.06.2019 р. №248), що становить порушення пп. 230.1.3. п. 230.1 ст. 230 ПКУ
Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, згідно ч.2 ст.9 Конституції України, а позовна заява ПрАТ "Дружківське рудоуправління" є необгрунтованою та не підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись положеннями КАС України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Дружківське рудоуправління" (ЄДРПОУ: 00191796, Донецька область, м. Дружківка, вул. Поленова, 112, 84205) до Офісу великих платників податків ДПС (ЄДРПОУ: 43141471, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11, 04119) про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу - відмовити.
Вступну та резолютивну частини рішення складено в нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 09 березня 2021 року.
Повний текст рішення виготовлено 18 березня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Суддя О.О. Галатіна