Рішення № 95744547, 19.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
160/13512/20
Номер документу
95744547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року Справа № 160/13512/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/13512/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вербківської сільської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вербківської сільської ради, в якій (з урахуванням уточненої позовної заяви) позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області щодо зняття з місця реєстрації на непідконтрольній території гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з причини обмеження дії Закону на тимчасово окупованій території;

- скасувати реєстраційні дії Виконавчого комітету Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області від 12.10.2018, щодо зняття з місця реєстрації на непідконтрольній території, за адресою: АДРЕСА_1 , та реєстрації місця проживання на підконтрольній території за адресою: АДРЕСА_2 ;

- зобов`язати Виконавчий комітет Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області внести зміни до реєстру територіальної громади та Єдиного демографічного реєстру шляхом відновлення попередньої реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані протиправністю дій відповідача. Позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується відповідними довідками, згідно з якими зареєстрованим місцем проживання визначено адресу: АДРЕСА_1 , а фактичним місцем проживання визначено адресу: АДРЕСА_2 . При цьому, як зауважує позивач, з 11.11.2016 фактичним тимчасовим місцем проживання була адреса: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 було подано заяву до ЦНАП від 12.10.2018 до Вербківської селищної ОТГ з метою проведення його перереєстрації як внутрішньо переміщеної особи з адреси АДРЕСА_3 на АДРЕСА_2 , однак фактично на підставі заяв позивача від 12.10.2018 №4389 та №4390, вчинено незаконну реєстрацію його постійного місця проживання та разом з тим позивача було знято з реєстрації на території непідконтрольній владі України. Позивач вважає, що в результаті вчинених неправомірних дій посадовою особою Виконавчого комітету Вербківської сільської ради порушено конституційне право позивача як громадянина України вільно пересуватися по території України, та ускладнило здійснення перетину контрольних пунктів в зоні розмежування. Як зауважує позивач, похідним порушенням власних прав останнього стала неможливість вчинення ним своєчасного догляду за майном, а також володіння, користування та розпорядження нерухомим майном, яке позивачу належить на непідконтрольній території, та відповідно укладення договорів на обслуговування житла та сплату комунальних платежів, оформлення субсидії. Позивач стверджує, що сутність порушення його прав як внутрішньо переміщеної особи полягає у тому, що орган реєстрації Виконкому Вербківської сільської ради в порушення п. 24 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» № 207 від 02.03.2016, не надіслав повідомлення (залежно від форми ведення реєстрів в письмовій або електронній формі) про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 15 для внесення інформації до відповідного реєстру територіальної громади (зокрема, м. Горлівка, Донецької області) та одночасно протиправно вчинив реєстраційну дію та скасував реєстрацію місця проживання позивача на непідконтрольній території України та зареєстрував місце проживання позивача за новою адресою, а саме: АДРЕСА_2 . Позивач вважає, що відповідач при вчиненні означених реєстраційних дій вийшов за межі своїх повноважень, передбачених абз.3 ч.1 ст.11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», де зазначено, що орган реєстрації здійснює реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 відкрито провадження у справі №160/13512/20 та призначено її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

14.12.2020 від Виконавчого комітету Вербківської сільської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №82819/20), в якому відповідач заперечив проти заявлених ОСОБА_1 позовних вимог та вказав, що позивач звертався до відділу «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Вербківської сільської ради з власноручно заповненою заявою про реєстрацію місця проживання (вх. №4390 від 12.10.2018), за змістом якої він просив зареєструвати його місце проживання, за адресою: АДРЕСА_2 та зазначив документ, до якого вносяться зміни, а саме: паспорт Серії НОМЕР_1 , виданий Ц-міським РВ УМВС України у м.Горлівці, з відміткою про взяття на військовий облік Павлоградським ОМВК від 11.10.2018, а також із заявою (вх. №4389 від 12.10.2018), за змістом якої позивач просив зняти з реєстрації його місця проживання, у зв`язку з вибуттям, за адресою АДРЕСА_2 , зазначивши в якості документа, до якого вносяться зміни паспорт Серії НОМЕР_1 , що виданий Ц -міським РВ УМВС України у м. Горлівка, з відміткою про взяття на військовий облік Павлоградським ОМВК від 11.10.2018. Відповідач наголосив про відсутність підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні зняття з реєстрації особи одночасно з реєстрацією нового місця проживання. Відповідач вважає, що орган реєстрації Виконавчого комітету Вербківської сільської ради діяв в межах визначених Законом повноважень та правомірно здійснив зняття з реєстрації особи ОСОБА_1 одночасно з реєстрацією нового місця проживання. Відповідач також вказав, що згідно з положеннями ч. 8 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в порядку, встановленому статтею 4 цього Закону.

28.12.2020 від ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив ( вх. №86179/20), в якій позивач повторно наголосив, що у відзиві відповідач свідомо не бере до уваги суттєві обставини, а саме те, що на момент подання позивачем вищезазначених заяв, він був внутрішньо переміщеною особою із зазначенням в паспорті громадянина України штампом місця реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , відтак не міг виписуватися з адреси, як вказує відповідач з вул. Вишнева, с. Вербки, оскільки не був там попередньо прописаний. Єдиний документ, де вказана дана адреса - є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Саме на підставі цієї довідки, як зауважив позивач, він мав намір зміни фактичне місце проживання та звернувся до відповідача із заявою. ОСОБА_1 вважає, що в даному розділі відповідач свідомо переклав на нього обов`язок прийняття управлінського рішення щодо зняття/та або реєстрації місця проживання. Позивач стверджує, що відповідач в особі працівника органу реєстрації не перевірив належність поданих позивачем документів, вчинив дії, що виходять за межі повноважень, встановлених Законом, а саме: зняв з реєстрації місця проживання на тимчасово окупованій території (де обмежено вільний вибір місця проживання та де відповідач не здійснює повноваження) та відповідно неправомірно провів реєстрацію місця проживання за адресою: с.Вербки, чим порушив норми чинного законодавства та разом з тим права позивача як внутрішньо переміщеної особи. Позивач наголошує, що відповідач свідомо залишає без уваги суду те, що м.Горлівка розташоване у Донецькій області, та є непідконтрольною Україні територією, а, отже, відповідно жодні поштові зв`язки з даною територією відсутні. Окрім того, державні органи влади на непідконтрольній території тимчасово не здійснюються свої повноваження.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з такого.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; паспорт Серії НОМЕР_1 , виданий Центрально-Міським РВ УМВС України у м.Горлівці, 25.10.1995) є внутрішньо переміщеною особою, що не заперечується відповідачем.

На підтвердження означеної обставини позивач посилається на видані йому довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №1223000642 від 27.03.2015, за №0000034951 від 16.11.2016. Позивач зазначає, що згідно з вищезазначеними довідками, зареєстрованим місцем його проживання визначено адресу: АДРЕСА_1 , а фактичним місцем проживання позивача визначено адресу: АДРЕСА_2 , а з 11.11.2016 фактичним тимчасовим місцем проживання позивача є адреса: АДРЕСА_3 .

12.10.2018 ОСОБА_1 подано до відділу «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Вербківської сільської ради власноручно заповнену заяву про зняття з реєстрації попереднього місця проживання (вх. № 4389 від 12.10.2018), за змістом якої позивач просив зняти з реєстрації його місця проживання, у зв`язку з вибуттям та у графі: «Адреса майбутнього місця проживання або адреса (місцезнаходження) спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або військової частини, за якою буде зареєстровано місце проживання особи)» зазначено адресу: АДРЕСА_2 . Окрім того, в означеній заяві вказано документ, до якого вносяться зміни, а саме: паспорт Серія НОМЕР_3 , виданий Ц-міським РВ УМВС України у м. Горлівка, 25.10.2018.

Одночасно із вищезазначеною заявою позивачем також подано до відділу «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Вербківської сільської ради власноручно заповнену заяву про реєстрацію місця проживання (вх. №4390 від 12.10.2018), за змістом якої позивач просив зареєструвати його місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , в якості адреси реєстрації місця проживання на дату звернення зазначено: АДРЕСА_1 та вказано документ, до якого вносяться зміни, а саме: паспорт Серії НОМЕР_3 , виданий Ц-міським РВ УМВС України у м.Горлівка, 25.10.1995.

Разом із вищезазначеними заявами ОСОБА_1 подано квитанцію про сплату адміністративного збору за реєстрацію №1/107 від 24.09.2018 на суму 13,60 грн.

На підставі вищезазначених заяв позивача було знято з реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстровано місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчать, зокрема, відмітки відповідача у паспорті ОСОБА_1 , а саме: паспорт Серії НОМЕР_1 , виданий Центрально-Міським РВ УМВС України у м.Горлівці, 25.10.1995.

Позивач вважає, що в результаті протиправних дій посадової особи Виконавчого комітету Вербківської сільської ради порушено його конституційне право як громадянина України вільно пересуватися по території України та ускладнило здійснення перетину контрольних пунктів в зоні розмежування, а похідним порушенням прав позивача стала неможливість вчинення своєчасного догляду за майном, а також володіння, користування та розпорядження нерухомим майном, яке належить ОСОБА_1 , що розташовано на непідконтрольній території, а саме: квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою досудового врегулювання спору позивач 28.11.2018 звернувся до відділу «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Вербківської сільської ради із відповідними заявами (вх. № 65/07-08 та вх. № 66/07-08 від 04.12.2018) з метою скасування зняття його з реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , а також щодо скасування реєстрації місця проживання гр. ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , які проведено 12.10.2018.

Як стверджує позивач, разом з означеними заявами подано письмове звернення від ОСОБА_2 від 28.11.2018, в якому остання повідомила, що є власником будинку АДРЕСА_2 , та зазначила, що не мала наміру надавати дозвіл на постійне місце реєстрації проживання ОСОБА_1 , а лише на реєстрацію місця перебування, як внутрішньо переміщеної особи.

У відповідь на означені заяви начальник відділу - державний реєстратор «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Вербківської сільської ради Красюк О.В. направив листи за вих. №07-07/1219 та за вих. №07-07/1218 від 17.12.2018, в яких зазначив що про відсутність підстав щодо скасування зняття з реєстрації місця проживання позивача та скасування реєстрації місця проживання останнього за адресою: АДРЕСА_2 .

Також, позивач письмово звертався до голови Виконавчого комітету Вербківської сільської ради Холоденко Л.П. із заявою (вх. №95 від 17.07.2019), в якій, посилаючись на вищевикладені обставини та зауваживши, що він не дуже добре розуміє українську мову, зазначив, що заповнював заяву на зміну місця його проживання з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_2 . В означеній заяві позивач просив скасувати зняття його з реєстрації в АДРЕСА_1 , та визначити його тимчасову реєстрацію за фактичним місцем мого проживання, по АДРЕСА_2 , як внутрішньо переміщеної особи.

Окрім того, з метою досудового врегулювання спору позивач (в т.ч. через власного представника) звертався до відповідача із заявами/запитами, а саме: запит за вх. №26/07-08 від 21.05.2019, лист за вх. №43 від 14.06.2019, досудовою вимогою від 14.02.2020), однак відповіді на означені заяви/запити не сприяли вирішенню означеного спору у досудовому порядку.

З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 з метою захисту власних прав та інтересів звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з такого.

Згідно із приписами статті 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначення порядку реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлення випадків їх обмеження врегульовані нормами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» №1382-IV від 11.12.2003 (далі - Закон №1382-IV).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1382-IV, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Згідно із визначеннями, викладеними в абз. 3, 4, 5 ст. 3 Закону №1382-IV, вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати.

Місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

Місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (абз. 7 ст. 3 Закону №1382-IV).

Відповідно до абз. 11, 12 ст. 3 Закону №1382-IV, реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Реєстром територіальної громади є база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

У статті 11 Закону №1382-IV визначено, що орган реєстрації здійснює, зокрема, формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Згідно із приписами статті 6 Закону №1382-IV, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

письмову заяву;

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

У разі якщо нове місце проживання особи знаходиться в іншій адміністративно-територіальній одиниці, орган реєстрації після реєстрації такого місця проживання надсилає повідомлення про зняття особи з реєстрації відповідному органу реєстрації за попереднім місцем проживання особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку (абз. 13 ст. 3 Закону №1382-IV).

У відповідності до положень статті 7 Закону №1382-IV, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання регламентовані нормами статті 9-1 Закону №1382-IV, згідно із положеннями якої орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;

у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;

для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Відповідно до статті 10 Закону № 1382-IV, правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» № 207 від 02.03.2016 (далі - Правила №207), які визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Пунктом 3 Правил №207 передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (пункт 4 Правил №207).

Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил №207).

У відповідності до положень пунктів 8, 9 Правил №207 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України:

у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2;

у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.

Пунктом 11 Правил №207 (у редакції, яка була чинною станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:

особа не подала необхідних документів або інформації;

у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;

звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

У відповідності до пункту 18 Правил №207, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.

Згідно із приписами п. 26 Правил №207, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11.

Разом із заявою особа подає:

документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Відповідно до п.24 Правил № 207, у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання в іншій адміністративно-територіальній одиниці до органу реєстрації, на території обслуговування якого було зареєстроване попереднє місце проживання особи, не пізніше наступного дня надсилається повідомлення (залежно від форми ведення реєстрів - в письмовій або електронній формі) про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 15 для внесення інформації до відповідного реєстру територіальної громади.

У документ особи (у формі книжечки), до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання, органом реєстрації спочатку проставляється штамп зняття з реєстрації місця проживання особи, а потім відповідний штамп реєстрації нового місця проживання особи.

У паспорт громадянина України (у формі картки) відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до безконтактного електронного носія відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188).

Пунктом 19 Правил № 207 передбачено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві (абз. 1 п. 27 Правил №207).

Отже, аналіз вищенаведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг має перевірити правильність заповнення заяви на отримання послуги, за якою звернулась особа, та у разі потреби надати допомогу особі в заповненні бланка заяви, а також перевірити наявність необхідних документів для вчинення реєстраційної дії, про що зробити відповідний запис у такій заяві.

Разом з тим, слід зауважити, що з урахуванням положень пунктів 19, 27 Правил № 207, до повноважень працівника органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг не належить перевірка достовірності документів, поданих особою для реєстрації місця проживання.

Вказаний висновок відповідає правової позиції, що викладена у постанові Верховного Суду від 05.12.2019 у справі № 420/1879/19.

Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання визначені статтею 9-1 Закону № 1382-IV, згідно з якою орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Аналогічні за змістом підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання наведені у пункті 11 Правил № 207.

Зі змісту вищенаведених положень слідує, що особа може звернутися до органу реєстрації одночасно із заявами про зняття з реєстрації її місця проживання та реєстрацію місця проживання.

Здійснюючи системний аналіз вищенаведених норм вбачається, що прийняттю рішень про зняття з реєстрації місця проживання особи та/або про реєстрацію місця проживання особи передує процедура перевірки поданих заявником документів на відповідність вимогам Закону № 1382-IV і Правил № 207, та лише у випадку відповідності поданих документів таким вимогам працівником органу реєстрації приймається рішення про реєстрацію місця проживання особи.

При цьому, орган реєстрації приймає рішення про відмову в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання такого заявника у випадку неподання заявником документів або інформації, передбаченої Законом №1382-IV.

Суд вважає за необхідне зазначити, що в контексті норм Кодексу адміністративного судочинства України ця справа є публічно-правовим спором між ОСОБА_1 та Виконавчим комітетом Вербківської сільської ради при виконанні останнім публічно-владних управлінських функцій при здійсненні зняття з реєстрації та реєстрації місця проживання позивача.

Одночасно з цим, суд зауважує, що в межах досліджуваних правовідносин відсутній будь-який спір про право власності/користування на нерухоме майно, а виключно підлягає дослідженню процедура розгляду заяв позивача про зняття з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання та наявність/відсутність правових підстав для вчинення відповідачем в особі органу реєстрації відповідних реєстраційних дій.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, ОСОБА_1 подав до відповідача власноручно заповнені заяви про зняття з реєстрації попереднього місця проживання (вх. №4389 від 12.10.2018) та про реєстрацію місця проживання (вх. №4390 від 12.10.2018), до яких позивачем додано квитанцію про сплату адміністративного збору за реєстрацію №1/107 від 24.09.2018 на суму 13,60 грн. та документ, до якого вносяться зміни, а саме: паспорт Серії НОМЕР_1 , що виданий Ц-міським РВ УМВС України у м.Горлівка, 25.10.1995, громадянину України ОСОБА_1 .

На заяві позивача за вх. № 4390 від 12.10.2018 на другій сторінці міститься інформація щодо підстав для реєстрації місця проживання заявника, зокрема, посилання на документи, що підтверджують право на проживання в житлі та згода власника/співвласника житла, а саме: ОСОБА_2 із позначкою «згодна» та особистим підписом означеної особи від 12.10.2018 із посиланням на реквізити паспорту цієї особи: НОМЕР_4 , виданого Павлоградським РВУМВС України в Дніпропетровській області.

Наведені обставини свідчать про те, що при подачі вищезазначених заяв позивачем було дотримано вимоги ст. ст. 6, 7 Закону №1382-IV, п.п. 18, 26 Правил №207, у зв`язку з чим підстави для прийняття органом реєстрації рішень про відмову у знятті з реєстрації місця проживання заявника та реєстрацію місця проживання останнього за новою адресою були відсутні.

Відповідно до п.3 Правил №207, реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 30 Правил № 207 визначено, що орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади. Органи реєстрації здійснюють обмін відомостями між реєстрами різних територіальних громад для реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання особи у разі її вибуття з однієї адміністративно-територіальної одиниці та прибуття до іншої адміністративно-територіальної одиниці. Вимоги до збирання, зберігання, обробки, використання і захисту інформації у реєстрах територіальних громад визначаються законом.

До реєстру територіальної громади вносяться такі дані про особу: прізвище, власне ім`я (усі власні імена), по батькові; дата та місце народження; місце проживання/перебування; відомості про громадянство; унікальний номер запису в Реєстрі (якщо така інформація внесена до паспорта громадянина України); дата реєстрації місця проживання; прізвище, ім`я та по батькові представника, якщо він діє від імені особи, та відомості про документ, що посвідчує повноваження представника; інформація про попереднє місце проживання; дата зняття з реєстрації місця проживання (після вибуття особи). Також до реєстру територіальної громади вносяться найменування органу реєстрації, прізвище, ім`я, по батькові та посада особи, яка вносила записи до реєстру.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (пункт 4 Правил №207).

Отже, до повноважень відповідача віднесено функції з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи.

Враховуючи те, що позивачем подано заяву про реєстрацію місця проживання одночасно із заявою про зняття з попереднього місця проживання, відповідач, як орган реєстрації, повноваження якого поширювались в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (с.Вербки, Павлоградський район, Дніпропетровська область), в якій ОСОБА_1 у заяві за вх. №4390 від 12.10.2018 просив зареєструвати його місце проживання, а саме: АДРЕСА_2 , був уповноважений здійснити відповідні реєстраційні дії.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що відповідачем в особі органу реєстрації при розгляді заяв ОСОБА_1 за вх. №4389 та за вх. №4390 від 12.10.2018 фактично виконано покладені на нього Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" обов`язки та здійснено відповідні реєстраційні дії щодо зняття з реєстрації місця проживання позивача, у зв`язку з вибуттям та здійснення реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_2 , з урахування згоди власника/співвласника житла, розташованого за цією адресою, щодо наявності якої зазначено на другій сторінці заяви позивача за вх. № 4390 від 12.10.2018.

Доводи позивача про те, що означені реєстраційні дії призвели до порушення його прав та інтересів (в т.ч. як внутрішньо переміщеної особи) не спростовують того факту, що відповідач діяв обґрунтовано, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України.

При цьому, посилання позивача на те, що відповідач в порушення п. 24 Правил №207 не надіслав повідомлення про зняття з реєстрації його місця проживання за формою згідно з додатком 15 для внесення інформації до відповідного реєстру територіальної громади, а саме: м.Горлівка, Донецька область, судом до уваги не береться, з огляду на те, що виконання відповідачем цього обов`язку не входить до предмету позову у цій справі.

Суд зазначає, що правовою підставою для звернення до суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що право чи інтерес мають бути захищені судом у належний спосіб, який є ефективним (пункт 57 постанови від 05.06.2018 у справі № 338/180/17), тому суд повинен відмовляти у задоволенні позовної вимоги, яка не відповідає ефективному способу захисту права чи інтересу (пункти 72-76 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц).

Вирішуючи спір, суд з`ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.06.2019 у справі № 910/6642/18, від 21.01.2020 у справі № 910/7815/18, від 11.02.2020 у справі № 922/1159/19, від 16.07.2020 у справі № 924/369/19.

Таким чином, ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права та забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що матеріали та фактичні обставини справи свідчать про те, що під час оскаржених дій відповідач, діяв у відповідності до вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною статті 2 КАС України.

За таких обставин, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 139, 242 - 246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Виконавчого комітету Вербківської сільської ради (вул. Матросова, буд. 20, с. Вербки, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51453; код ЄДРПОУ 40210149) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Повний текст рішення складений 19.01.2021.

Суддя О.В. Царікова