Рішення № 95744287, 24.03.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
120/1363/21-а
Номер документу
95744287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 р. Справа № 120/1363/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (відповідач, ГУ ПФУ у Вінницькій області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Вінницького обласного військового комісаріату (третя особа, Вінницький ОВК), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку її пенсії починаючи з 01.01.2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, виходячи з розміру посадового окладу 2730 грн. (тарифний розряд за посадою "4");

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виходячи з посадового окладу в розмірі 2730,00 грн. (тарифний розряд за посадою "4"), надбавки за вислугу років - 1498,50 грн., окладу за військовим званням - 600,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 15.11.2010 року № 130-пм позивача звільнено з військової служби у відставку з посади "старшого радіотелеграфіста апаратної контролю короткохвильового та ультракороткохвильового радіозв`язку пункту контролю безпеки зв`язку (пересувного) вузла контролю безпеки зв`язку 9 пункту управління та контролю системою зв`язку та радіотехнічного забезпечення" в/ч А2833 у військовому звані "старший солдат" за пунктом "а" статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (за віком). Так, позивач вказує, що починаючи з 01.12.2011 року вона знаходиться на обліку у Вінницькому ОВК (наразі - Вінницький обласний ТЦК та СП) як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років у ГУ ПФУ у Вінницькій області. Наголошує, що на дату звільнення з військової служби, вона обіймала посаду "старшого радіотелеграфіста апаратної контролю" з посадовим окладом 565,00 грн., що відповідав тарифному розряду "4" згідно Додатку № 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року. Однак, 01.03.2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року, якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу та начальницького складу. На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року Вінницьким ОВК виготовлено та направлено до Головного управління ПФУ у Вінницької області довідку ХЛ № 64948 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням посадового окладу в розмірі 2640,00 грн., що відповідає 3-тому тарифному розряду. В той же час, як стверджує позивач, при проведенні розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії, Вінницьким ОВК помилково було визначено розмір грошового забезпечення за посадою "радіотелеграфіст" (3-ий тарифний розряд), тоді як при звільненні з військової служби позивач обіймала іншу посаду "старший радіотелеграфіст" (4-ий тарифний розряд), а тому саме за даною посадою мав бути вказаний розмір посадового окладу для перерахунку її пенсії з 01.01.2018 року. Виявивши вказану невідповідність вона 26.01.2021 року звернулася із відповідною заявою до Вінницького ОВК, в якій просила скласти та подати до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену (змінену) довідку про розмір її грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі постанови № 704 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, виходячи з посади "старший радіотелеграфіст" та з тарифного розряду "4" для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року. Проте, після отримання від Вінницького ОВК (Вінницького обласного ТЦК та СП) оновленої довідки від 03.02.2021 року № ХЛ 64948, листом від 09.02.2021 року відповідач відмовив провести відповідний перерахунок, зокрема повідомивши, що після скасування судом пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103, Урядом не було прийнято іншого порядку, за якого має здійснюватись механізм перерахунку пенсії. Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 24.02.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву, а третій особі - письмових пояснень щодо позову.

02.03.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 11090/21), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. Окрім того, у відзиві йдеться про те, що на відповідача покладено функції щодо перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Разом з тим, Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення, відповідно до якого відбулася зміна у грошовому забезпеченні позивача, що було б підставою для здійснення відповідного перерахунку. Також відповідач зазначив, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", не покладає обов`язку на пенсійний орган щодо здійснення перерахунку пенсій. Крім того, цим же рішенням було скасовано форму відповідної довідки, у зв`язку з чим перерахунок пенсії на підставі нової довідки проводитись не може. За таких обставин відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, а тому в їх задоволенні просить відмовити.

Надалі, 15.03.2021 року на адресу суду надійшли письмові пояснення третьої особи, в яких останній зауважує, що дійсно позивач була звільнена з військовий служби у Збройних Силах України з 30.11.2010 року з посади "старший радіотелеграфіст". На день звільнення отримувала посадовий оклад у розмірі 565,00 грн., що відповідало 3-ому тарифному розряду. Так, під час проведення перерахунку пенсій, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, Вінницьким ОВК було складено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії станом на 01.03.2018 року, з врахуванням посадового окладу за 3 тарифним розрядом (2640,00 грн.). Однак, на підставі звернення позивача Вінницьким ОВК було додатково перевірені матеріали особово-пенсійної справи ОСОБА_1 , за результатами розгляду якої прийнято рішення, про включення до складу грошового забезпечення посадового окладу станом на 01.03.2018 року в розмірі 2730 грн., що відповідає 4-ому тарифному розряду. У зв`язку з цим, Вінницьким ОВК складено відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії станом на 01.03.2018 року та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області для прийняття рішення щодо можливості перерахунку пенсії позивача.

Інших заяв від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк, не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Водночас частиною четвертою статті 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходила військову службу в Збройних Силах України по 30.11.2010 року. Наразі позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, відповідно до наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 15.11.2010 року № 130-пм позивача звільнено з військової служби у відставку з посади старшого радіотелеграфіста апаратної контролю короткохвильового та ультракороткохвильового радіозв`язку пункту контролю безпеки зв`язку (пересувного) вузла контролю безпеки зв`язку 9 пункту управління та контролю системою зв`язку та радіотехнічного забезпечення у військовому званні "старший солдат" за пунктом "а" статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (за віком). 30.11.2010 року наказом командира військової частини А 2833 (по стройовій частині) № 221 від 2611.2010 року, позивача виключено зі списків особового складу військової частини.

Починаючи з грудня 2011 року і до проведення перерахунку у березні 2018 року відповідач виплачував позивачу пенсію виходячи з посадового окладу в розмірі 565,00 грн., визначеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року. Водночас розмір посадового окладу 565,00 грн., що враховувався для обчислення розміру пенсії позивача протягом 2011-2018 рр., відповідав 4-му тарифному розряду згідно з Наказом МОУ № 90 від 01.03.2018 року "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України".

Надалі, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Вінницьким ОВК виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ у Вінницькій області довідку ХЛ № 64948 від березня 2018 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії.

За змістом вказаної довідки позивачу визначено грошове забезпечення за посадою "радіотелеграфіст апаратного контролю вузла контролю зв`язку", а також вказано розміри основних видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2 640,00 грн., оклад за військовим званням - 600,00 грн., надбавка за вислугу років - 1 458,00 грн. Всього грошового забезпечення - 4 698,00 грн. Розмір посадового окладу у відповідності до Переліку військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців від 13.12.2018 року № 627 відповідав 3-ому тарифному розряду.

26.01.2021 року позивач звернулась до Вінницького ОВК (Вінницький обласний ТЦК та СП) із письмовою заявою, в якій повідомила про невірне визначення Вінницьким ОВК найменування посади та відповідно визначення тарифного розряду в довідці ХЛ № 64948 від березня 2018. Окрім цього, також просила скласти та подати до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену довідку про розмір її грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, виходячи з посади "старший радіотелеграфіст" та з тарифного розряду "4" для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

За результатами розгляду вказаної заяви Вінницьким ОВК визнано факт допущеної помилки при складанні первинної довідки про розмір грошового забезпечення у 2018 році, а тому у лютому 2021 року останнім виготовлено та направлено до ГУ ПФУ у Вінницькій області оновлену (уточнену) довідку № ХЛ64948 від 03.02.2021 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, в якій вказані розміри основних видів грошового забезпечення за посадою "ст. радіотелеграфіст апаратної контролю вузла контролю безпеки зв`язку", виходячи з тарифного розряду "4", а саме: посадовий оклад - 2730,00 грн., оклад за військовим званням - 600,00 грн., надбавка за вислугу років - 1498,50 грн. Всього грошового забезпечення 4828,50 грн.

Після отримання оновленої (уточненої) довідки № ХЛ64948 від 03.02.2021 про розмір грошового забезпечення позивача, ГУ ПФУ у Вінницькій області листом № 0200-0308-8/7987 від 09.02.2021 року повернуло подану довідку без виконання та повідомило позивача зокрема про те, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправним та нечинним, зокрема пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії, після дати набрання рішенням суду законної сили, не приймалося, то в Управління пенсійного фонду відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.

Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, ст. 63 Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII делеговано Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (у редакції Постанови № 103) призначені відповідно до Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389, військові комісаріати забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист ветеранів військової служби (пенсіонерів) та забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби.

Наразі судом встановлено, що відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.2020 № Д-321/7дск Вінницький обласний військовий комісаріат переформовано в Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. При цьому код ЄДРПОУ залишився той самий, як і незмінними залишилися завдання та функції органу в частині пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

Тобто, на відповідача - Вінницький обласний військовий комісаріат (Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Разом із тим, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови № 704.

З огляду на викладене слід прийти до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набула право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Разом із тим, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262- XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Так, право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки Вінницьким ОВК (Вінницьким обласним ТЦК та СП).

05.03.2019 року набуло законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Проте, на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року до 05.03.2019 року пункти 1, 2 Постанови № 103 були чинними та підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

Водночас, визнання нечинними в подальшому п. 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, не може мати наслідком неможливість застосування її положень щодо перерахунку пенсії, право на яке виникає до визнання нечинною цих пунктів Постанови № 103, оскільки позивачу, з вини органів державної влади, було невірно проведено перерахунок пенсії з моменту виникнення у нього такого права - з 01.01.2018 року.

Вказане узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом в постанові від 06.08.2019 року у зразковій справі №160/3586/19 та в постанові від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19.

Крім того Верховний Суд в п. 24 постанови від 06.08.2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, оцінюючи аргументи учасників, прийшов до висновку про безпідставність доводів відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів У країни від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393". Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

За таких обставин, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за оновленою довідкою Вінницького обласного ТЦК та СП, з огляду на те, що п. 1,2 постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019 року, є безпідставними, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Таким чином, системний аналіз вище вказаних норм матеріального права дає підстави до обґрунтованого висновку про те, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні з прийняттям постанови № 704 - зміною у бік збільшення розміру грошового забезпечення, враховуючи положення пунктів 1, 2 постанови № 103, на підставі ст.ст. 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 позивач набула право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року в частині основних розмірів грошового забезпечення за посадою "ст. радіотелеграфіст апаратної контролю вузла контролю безпеки зв`язку", виходячи з тарифного розряду "4", вказаних в оновленій (уточненій) довідці Вінницького ОВК від 03.02.2021 року №ХЛ64948 про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

При цьому, в межах даної адміністративної справи суд зважає, що визначення чіткого тарифного розряду за посадою "старший радіотелеграфіст", з якої позивача було звільнено з військової служби, відповідає тарифному розряду "4" відповідно до Переліку посад рядового, сержантського і старшинського складу та відповідних їм військових звань і тарифних розрядів посад, затвердженого наказом Міністра оборони України від 13.12.2018 року № 627, а також Тимчасового переліку військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу та військовослужбовців-жінок і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців, затвердженим наказом Міністра оборони України від 27.05.2014 року (чинних на момент встановлення відповідного розряду).

Згідно Тарифної сітки розрядів, коефіцієнтів та посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704), тарифному розряду "4" відповідає коефіцієнт "1,55".

Тобто, Вінницьким ОВК при складанні та поданні довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови № 704 та Постанови № 103, розрахунок грошового забезпечення мав бути здійснений, виходячи з найменування посади "старший радіотелеграфіст" та тарифного розряду "4", а саме: посадовий оклад - 2730,00 грн. (1,55 (тарифний коефіцієнт) х 1762,00 грн. (прожитковий мінімум).

Відповідно, на усунення виявленого недоліку, вказаний розмір тарифного розряду та посадового окладу позивача визначений Вінницьким ОВК (Вінницьким обласним ТЦК та СП) в оновленій (уточненій) довідці № ХЛ64948 від 03.02.2021 року.

Таким чином позивач набула право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року виходячи з посадового окладу за "4" тарифним розрядом в розмірі 2730 грн.

З огляду на викладене суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виданої Вінницьким обласним ТЦК та СП, виходячи з розміру посадового окладу 2730 грн. (тарифний розряд за посадою "4").

Що ж до іншої позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23.02.2006 року № 3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії", "Онер`їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови", "Москаль проти Польщі". Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії" і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

В даному випадку суд враховує, що оскільки позивач набула право на перерахунок пенсії виходячи з норм грошового забезпечення за займаною нею посадою на момент звільнення, однак уповноваженими органами державної влади при проведенні такого перерахунку було допущено помилку, яка мала наслідком врахування при перерахунку пенсії занижених розмірів грошового забезпечення, і виправляти таку помилку відповідач відмовляється, тому, на переконання суду, останнього слід зобов`язати вчинити відповідні дії з метою забезпечення права позивача на пенсійне забезпечення у відповідності до діючих законодавчих норм.

Таким чином належним способом захисту для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виходячи з посадового окладу в розмірі 2730 грн. (тарифний розряд за посадою "4"), надбавки за вислугу років - 1498,50 грн., окладу за військовим званням - 600 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " № 704 від 30.08.2017 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В силу вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити в повному обсязі.

З урахуванням вимог частини 1 статті 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 908,00 грн. належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку її пенсії починаючи з 01.01.2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, виходячи з розміру посадового окладу 2730 грн. (тарифний розряд за посадою "4").

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 року, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до виданої Вінницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 03.02.2021 року № ХЛ64948, виходячи з посадового окладу в розмірі 2730,00 грн. (тарифний розряд за посадою "4"), надбавки за вислугу років - 1498,50 грн., окладу за військовим званням - 600,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 24.03.21.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100);

Третя особа: Вінницький обласний військовий комісаріат (Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) (код ЄДРПОУ: 08362793, місцезнаходження: вул. Д.Галицького, буд. 31, м. Вінниця, 21000).

Суддя Слободонюк Михайло Васильович