Ухвала суду № 95743767, 22.03.2021, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
22.03.2021
Номер справи
6/108-09
Номер документу
95743767
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ОКРЕМА УХВАЛА

22.03.2021 Справа № 6/108-09м.Суми

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Соп`яненко О.Ю., судді Котельницької В.Л., судді Резніченко О.Ю., за участю секретаря судового засідання Молодецької В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №6/108-09

за заявою кредитора – Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка та Охтирському районі,

до боржника - Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м.Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256),

про визнання банкрутом,

За участю представників:

ГУ ДПС у Сумській області – Ювченко Н.В.

РВ ФДМУ по Полтавській та Сумській областях – Мороз Н.В.

ГУ ПФУ в Сумській області - Юрко О.В.

Ліквідатор – арбітражний керуючий Чупрун Є.В.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 02.07.2009 порушено провадження у справі № 6/108-09 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256).

Ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.03.2010 у справі № 6/108-09 розпорядником майна Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) призначено арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Ухвалою господарського суду від 21.09.2011 у справі № 6/108-09 відкрито процедуру санації у справі № 6/108-09 відносно боржника Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) та призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

Постановою Господарського суду Сумської області від 24.01.2012 у справі № 6/108-09 припинено процедуру санації Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш”, боржника Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” (Сумська область, м. Охтирка, вул. Шевченко, 3, ідентифікаційний код 00238256) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чупруна Є.В.

15.04.2019 ліквідатор подав до суду клопотання від 10.04.2019 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута ВАТ “Охтирсільмаш”. Розгляд звіту неодноразово відкладався.

Згідно ухвали суду від 15.02.2021 до розгляду в судовому засіданні 22.03.2021 призначено клопотання ліквідатора Відкритого акціонерного товариства “Охтирсільмаш” арбітражного керуючого Чупруна Є.В. б/н від 10.04.2019 (вх. 2948 від 15.04.2019) про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута у справі № 6/108-09.

19.03.2021 від арбітражного керуючого Чупруна Є.В. електронною поштою надійшло клопотання №02-01/6/108-09/23/216 від 19.03.2021, в якому просить відкласти розгляд клопотання ліквідатора б/н від 10.04.2019 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута на іншу дату, оскільки станом на теперішній час розглянути звіт ліквідатора є неможливим, так як об`єкти цивільної оборони ще не прийняті на баланс Охтирської міської ради. Як вбачається з поданого клопотання проект рішення «Про безоплатне прийняття до комунальної власності Охтирської міської об`єднаної громади захисних споруд цивільної оборони – протирадіаційних укриттів по вул.Шевченка,3 та вул.Шевченка,3а» був винесений на розгляд сесії Охтирської міської ради 25.02.2021, однак під час голосування за даний проект, рішення не набрало необхідної кількості голосів. Оскільки ухвала Господарського суду Сумської області від 27.01.2020 у справі № 6/108-09 не виконується Охтирською міською радою, арбітражний керуючий Чупрун Є.В. просить суд винести окрему ухвалу у даній справі.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Сумської області від 27.01.2020 у справі № 6/108-09 зобов`язано Охтирську міську раду прийняти до комунальної власності захисні споруди цивільної оборони – протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, що перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”.

Примірник ухвали господарського суду Сумської області від 27.01.2020 у справі № 6/108-09 було надіслано на адресу Охтирської міської ради.

На даний час триває розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу ВАТ “Охтирсільмаш” у справі № 6/108-09, розгляд якого неодноразово відкладався, оскільки об`єкти цивільної оборони не прийняті на баланс Охтирської міської ради.

Проект рішення “Про безоплатне прийняття до комунальної власності Охтирської міської об`єднаної громади захисних споруд цивільної оборони – протирадіаційних укриттів по вул.Шевченка,3 та вул.Шевченка,3а” було включено до порядку денного чергової сесії Охтирської міської ради - 25.02.2021.

Проте, під час голосування за даний проект, рішення не набрало необхідної кількості голосів. Не прийняття Охтирською міською радою на баланс об`єктів цивільної оборони перешкоджає розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у даній справі.

Відповідно до ч.2 ст.42 Господарського процесуального кодексу України учасники справи зобов`язані, зокрема:

1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу;

2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи;

3) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки;

4) виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Частиною 3 ст.42 Господарського процесуального кодексу України у випадку невиконання учасником справи його обов`язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до ч.1,2 ст.246 Господарського процесуального кодексу України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов`язків, неналежного виконання професійних обов`язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором.

Відповідно до частин п`ятої статті 246 Господарського процесуального кодексу України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч.7 ст.246 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, приймає у своє відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансовий стан банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; формує ліквідаційну масу.

Закон не наділив ліквідатора повноваженнями розпоряджатися майном, яке не належить на праві власності банкруту (списання об`єктів державної власності, передачу в оренду, передачу у комунальну власність, виключення з фонду захисних споруд та інше). Вказані функції покладені на органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, центральні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.7 ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі ліквідації підприємства-банкрута, зобов`язаного згідно із законодавством передати територіальній громаді об`єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об`єкти комунальної інфраструктури, арбітражний керуючий передає, а орган місцевого самоврядування приймає такі об`єкти без додаткових умов у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема, організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб`єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

Станом на 22.03.2021 в матеріалах справи відсутня інформація про виконання Охтирською міською радою вимог ухвали суду від 27.01.2020 щодо прийняття до комунальної власності захисної споруди цивільної оборони – протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, що перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”.

Суд зазначає, що невиконання вимог ухвали суду від 27.01.2020 у справі № 6/108-09, а саме: невиконання покладеного на Охтирську міську раду обов`язку щодо прийняття до комунальної власності захисної споруди цивільної оборони – протирадіаційне укриття № 68399, 3-ої групи, місткістю на 600 осіб, та протирадіаційне укриття № 68400, 3-ої групи, місткістю на 110 осіб, що перебувають на балансі ВАТ “Охтирсільмаш”, спрямовано на порушення прав кредиторів, суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку, перешкоджає закінченню ліквідаційної процедури у даній справі, що спричиняє додаткові витрати у справі.

Приписами Конституції України та Господарського процесуального кодексу України передбачено обов`язковість виконання судових рішень, які набрали законної сили.

Відповідно до статті 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Невиконання Охтирською міською радою вимог ухвали Господарського суду Сумської області від 27.01.2020, яка у відповідності до приписів ст. 232, 235 Господарського процесуального кодексу України є обов`язковою до виконання, є порушенням приписів ч. 1, 2 ст. 129-1 Конституції України, ч. 2 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ч. 1 ст. 18 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим Охтирська міська рада може бути притягнута до відповідальності.

Відтак, суд констатує, що Охтирська міська рада ухиляється від вчинення дій, покладених на неї судом, - невиконання вимог ухвали Господарського суду Сумської області від 27.01.2020 у справі № 6/108-09.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для винесення окремої ухвали відносно Охтирської міської ради в установленому законом порядку відповідно до ст.246 Господарського процесуального кодексу України.

Ухилення від вчинення дій, покладених судом на Охтирську міську раду, перешкоджає вирішенню справи, затвердженню звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу у даній справі, що призводить до затягування справи та спричиняє збитки.

На підставі викладеного, керуючись ст. 246 ГПК України суд надсилає до Охтирської міської ради окрему ухвалу з метою усунення виявлених судом недоліків та недопущення їх повторенню в подальшому.

Керуючись ст.ст. 234, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Окрему ухвалу у справі № 6/108-09 направити Охтирській міській раді (42700, Сумська область, м.Охтирка, вул.Незалежності,11).

2. Охтирській міській раді:

- розглянути окрему ухвалу та вжити заходи по усуненню виявлених недоліків в місячний строк з дати отримання цієї ухвали;

- вживати в подальшому відповідні заходи для недопущення недоліків, виявлених в результаті розгляду справи № 6/108-09;

- про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи повідомити Господарський суд Сумської області.

3.Копії даної ухвали направити ліквідатору, Охтирській міській раді.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку, встановленому статтями 255-257 ГПК України.

Ухвала підписана 24.03.2021.

Головуючий суддя О.Ю. Соп`яненко

Суддя В.Л. Котельницька

Суддя О.Ю. Резніченко