
23.03.2021
Справа № 331/4832/20
Провадження № 2/331/537/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2021 року м. Запоріжжя
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді: Антоненко М.В.
за участю секретаря: Федорової К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Комунального підприємства «Наше місто» Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
16.12.2020 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
В позовній заяві зазначено, що відповідачу було надано послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 . Вартість наданих послуг у період з 01 вересня 2016 року по 01 листопада 2020 року складає 5919,28 грн., які відповідач відмовляється сплатити.
До теперішнього часу дана сума заборгованості відповідачем не погашена. Позивач просить стягнути зазначену суму заборгованості та суму судового збору.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 22 грудня 2020 року по справі відкрите провадження та визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання надала заяву про розгляд справи за її відсутності, підтримавши позовні вимоги, просить їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з*явився, причину неявки суду не повідомив. Про день та час слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чиному відповідності до ч. 11 ст. 128 ЦПК України, через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Відзиву на позовну заяву та будь яких клопотань до суду з боку відповідача не надходило.
У зв`язку із неявкою в судове засідання сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого пристрою не здійснювалося.
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Вивчивши матеріали справи, встановивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судом встановлено, що 25 травня 2016 р. Запорізькою міською радою було прийняте рішення № 25 про створення комунального підприємства «Наше місто» Запорізької міської ради.
Відповідно до Статуту підприємства метою діяльності є здійснення відповідно до вимог чинного законодавства функцій управління та утримання в господарському віданні, переданих йому за договором з власником житлових будинків, споруд та іншого майна; забезпечення належного рівня житлово- комунального обслуговування населення, створення відповідних умов проживання; забезпечення безперебійної роботи технічного обладнання житлових будинків; забезпечення дотримання квартиронаймачами, власниками приватизованих квартир, орендарями та власниками нежилих приміщень обов`язків, передбачених відповідними договорами.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 494 від 26.08.2016 р. «Про вилучення об`єктів житлового та нежитлового фонду, об`єктів благоустрою та обладнання з господарського відання МКП «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто» та затвердження актів приймання-передачі» затверджено акти приймання-передачі об`єктів житлового та нежитлового фонду з господарського відання МКП «Основаніє» до господарського відання КП «Наше місто» згідно з додатками 1,2,3.
24 червня 2016 р. виконавчим комітетом Запорізької міської ради прийняте рішення № 311 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг», відповідно до якого комунальне підприємство «Наше місто» Запорізької міської ради з 01 вересня 2016 року є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (Відомості Верховної Ради України, 2004, № 47, ст.. 514), послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території санітарно-технічне обслуговування, обслуговування, внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів, тощо) відноситься до житлово- комунальних послуг.
Відповідно до п. 6 ст. 19 ЗУ „Про житлово - комунальні послуги” особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, як залежно від цивільно правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Згідно ч. 1 п. 3 ст. 20 ЗУ „Про житлово - комунальні послуги” споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово - комунальних послуг підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Згідно з ч. 1 ст. 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і висловлювати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Відповідно до ч. 2 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (Із змінами, внесеними згідно із Законом № 2454-VIII від 07.06.2018 року, ВВР, 2018, №23, ст. 211), визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (Відомості Верховної Ради України, 2004, № 47, ст.. 514), крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.
Згідно ч. 3- І Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирного будинку, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
Для забезпечення реалізації загального принципу доступності житлово-комунальних послуг для всіх споживачів та рівності правових гарантій; з власниками, наймачами, орендарями цих житлових приміщень необхідно укласти типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Рішенням виконавчого комітету ЗМР від 26.08.2016 р. № 495 «Про надання дозволу на укладення публічного договору» комунальному підприємству «Наше місто» дозволено укласти публічний (ст. 633 ЦК України) типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з власниками, наймачами, орендарями житлових будинків комунальної власності міста шляхом оприлюднення його в офіційних засобах масової інформації.
Публічний типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій опубліковано в газеті Запорізької міської ради «Запорізька січ» 27.08.2016 р. №157 (6115).
Умови публічного договору відповідають умовам типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
За приписом ч. 2 ст. 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідну до вказаних у пропозиції умов договору, яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Відповідач ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Відповідач ОСОБА_1 фактично користується послугами з утримання будинків і споруд прибудинкових територій, та відповідно до ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» є споживачем послуг, які йому були надані.
На адресу позивача з боку боржника ОСОБА_1 не надходило в письмовий формі відмови, від укладення договору, що свідчить про прийняття пропозиції з боку боржника на укладення договору згідно з ч. 3 ст. 205 ЦК України, за правилами якої, у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Згідно до ч. 4 ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією зі сторін.
Таким чином, зобов`язання по оплаті за спожиту послугу з утримання будинку та прибудинкової території виникають у відповідача виходячи з умов Публічного типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, опублікованого в газеті Запорізької міської ради «Запорозька січ» 27.08.2016 р. №157 (6115).
У відповідності до п. 5 ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року № 1875-IV від 24 червня 2004 року, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Частиною першою ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року передбачається, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку/визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово - комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно пп.2 п. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Тобто, відповідно до положень ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24 червня 2004 року № 1875-IV від 24 червня 2004 року та ст. 28 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що повноваження щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій надано виключно органам місцевого самоврядування.
Рішенням Запорізької міської ради від 15.08.2016 року № 441 затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду комунальної власності м. Запоріжжя в розрізі кожного будинку окремо.
20.04.2018 року рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 175 «Про встановлення тарифів на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинків (гуртожитків) житлового фонду м. Запоріжжя» встановлено тарифи на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, виконавцем якої є комунальне підприємство «Наше місто» відповідно до додатку до рішення.
Позивач у період з 01.09.2016 року по 01.11.2020 року надавав послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за адресою: АДРЕСА_1 .
Вартість наданих послуг у вказаний період складає 5919,28 грн., які відповідачем ОСОБА_1 до теперішнього часу не погашена.
У відповідності до підпункту 1 п. 11 типового публічного договору споживач зобов`язаний оплачувати послуги в установлений цим договором строк.
Як вказує ст. 526, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства у строк, встановлений для його виконання.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України. Згідно зазначеної статті, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно ч. 1 ст. 14 ЦК України, цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. На підставі даної норми боржник повинен був утримувати належне йому на праві власності житлове приміщення, зокрема здійснювати оплату за послуги з утримання будинків і споруд.
За урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивачем доведено факт надання послуг відповідачу ОСОБА_1 , наявність заборгованості, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Питання про судові витрати слід вирішити відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 322, 509, 526, 610, 611, 629, ЦК України, ст. ст. 76, 78, 79, 80, 141, 265, 275, 279 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства «Наше місто» Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_3 на користь Комунального підприємства «Наше місто» ЗМР (м. Запоріжжя, вул. Українська, 29а, код ЄДРПОУ 40545596) на поточний рахунок (IBAN) НОМЕР_2 , ПАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478, заборгованість за надані послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.09.2016 року по 01.11.2020 року в сумі 5919 (п`ять тисяч дев`ятсот дев`ятнадцять) гривень 28 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_3 на користь на користь Комунального підприємства «Наше місто» ЗМР (м. Запоріжжя, вул. Українська, 29а, код ЄДРПОУ 40545596) на поточний рахунок (IBAN) НОМЕР_2 , ПАТ АБ «Укргазбанк», МФО 320478 судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Суддя: М.В. Антоненко