
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2021 року м. Київ № 640/23782/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Рябого І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ПП ГАЗПРОЕКТ" до про Головного управління Держпраці у Київській області визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу та припису про усунення виявлених порушень,
за участю:
від позивача - не з`явився;
від відповідача - Бабченко О.П.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПП ГАЗПРОЕКТ" (далі - ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Київській області від 22.10.2019 № КВ1616/1775/АВ/ТД/ФС-630 про накладення штрафу на ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" у розмірі 2503800,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпраці у Київській області від 07.10.2019 № КВ1616/1775/АВ/П.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наведені інспектором в акті інспекційного відвідування твердження не можуть бути підставою для висновків, що правовідносини між ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 не є відносинами цивільно-правового характеру, а дії суб`єкта господарювання щодо укладення договорів підряду не можуть бути розцінені як фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, що свідчить про відсутність ознак порушення частини першої статті 21 та частини третьої статті 24 КЗпП України. Наголошує на тому, що матеріали інспекційного відвідування не містять жодних доказів, які б свідчили про наявність трудових відносин між ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , а тому і постанова про накладення штрафу, і припис про усунення виявлених порушень є незаконними та підлягають скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
14.01.2020 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що укладені позивачем цивільно-правові угоди з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 містять ознаки трудових договорів. Звертає увагу, що пунктом 1.1 розділу 1 договорів про надання послуг не визначено кінцевого результату праці. Крім того, жодним пунктом не встановлено обсяг виконуваної роботи у вигляді конкретних фізичних величин, які підлягають вимірюванню, що повинні були бути відображені в акті їх приймання. Не містяться у них і відомості щодо того, який саме конкретний результат роботи повинні передати виконавці замовникові, не визначено переліку завдань роботи, її видів, кількісних і якісних характеристик. Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 договорів про надання послуг за виконану роботу замовник оплачує виконавцеві за кожен місяць. Інспекційним відвідуванням встановлено, що всі роботи виконувались в трудовому колективі, згідно з графіком роботи закладу, під керівництвом замовника, що є прямою ознакою трудових відносин. Вважає, що при прийнятті оскаржуваних рішень діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України.
28.01.2020 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній просить суд задовольнити позовні вимоги.
На підставі розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ від 09.09.2020 № 233 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2020 визначено суддю Катющенка В.П. для розгляду адміністративної справи № 640/23782/19.
Відповідно до ухвали суду від 14.09.2020 адміністративну справу № 640/23782/19 прийнято до провадження судді Катющенка В.П. та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання на 15.10.2020.
09.10.2020 до суду від представника позивача Ольшанської О.Б. надійшло клопотання про відкладення судового засідання.
Ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати у підготовчому судовому засіданні 15.10.2020, відкладено розгляд справи на 19.11.2020.
Зважаючи на перебування судді Катющенка В.П. на лікарняному, 19.11.2020 адміністративну справу № 640/23782/19 знято з розгляду, наступне судове засідання призначено на 10.02.2021.
03.02.2021 до суду від представника позивача Ольшанської О.Б. надійшла заява про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 05.02.2021 задоволено клопотання представника позивача про участь в режимі відеоконференції у судовому засіданні по адміністративній справі № 640/23782/19.
Відповідно до ухвали суду від 10.02.2021 закрито підготовче провадження у справі № 640/23782/19 та призначено розгляд справи по суті у судове засідання на 09.03.2021.
26.02.2021 до суду від представника позивача Ольшанської О.Б. надійшла заява про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 03.03.2021 задоволено клопотання представника позивача про участь в режимі відеоконференції у судовому засіданні по адміністративній справі № 640/23782/19.
Представник позивача у судове засідання 09.03.2021 не прибув до приміщення Октябрського районного суду міста Полтава, про що повідомлено в режимі відеоконференції судовим розпорядником вказаного суду, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні 09.03.2021 заперечувала проти позову та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 09.03.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, наказом Головного управління Держпраці у Київській області від 20.09.2019 № 4652 призначено проведення інспекційного відвідування ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" на предмет додержання законодавства про працю, не оформлення трудових відносин з 27 вересня по 7 жовтня 2019 року (том 1 а.с. 165).
27.09.2019 інспектором праці Головного управління Держпраці у Київській області Чорій О.І. відповідно до статті 259 Кодексу законів про працю України, частини третьої статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823, сформовано вимогу № 1616 про надання у строк до 02.10.2019 документів ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" для проведення інспекційного відвідування (том 1 а.с. 167-168).
Направлення від 20.09.2019 № 1616 та вимога від 27.09.2019 № 1616 були вручені інспектором праці директору ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" ОСОБА_22 .
У період з 27.09.2019 по 07.10.2019 інспектором праці проведено інспекційне відвідування ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ", за результатами якого складено акт від 07.10.2019 № КВ1616/1775/АВ (том 1 а.с. 169-178).
Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" в порушення вимог частини першої статті 21, частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України допускає працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
07.10.2019 Головним управлінням Держпраці у Київській області прийнято припис № КВ1616/1775/АВ/П, яким зобов`язано ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" у строк до 25.10.2019 усунути порушення вимог частини першої статті 21, частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України та постанови Кабінету Міністрів України № 413 (том 1 а.с. 108).
22.10.2019 на підставі акта від 07.10.2019 № КВ1616/1775/АВ Головним управлінням Держпраці у Київській області винесено постанову про накладення штрафу № КВ1616/1775/АВ/ТД/ФС-630, згідно з якою на підставі абзацу 2 частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України на позивача накладено штраф у розмірі 2503800,00 грн (том 1 а.с. 109).
Вважаючи протиправними вказані припис та постанову, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з вимогами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 N 823, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. N 1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці N 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. N 1986-IV, та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Порядок N 823).
Згідно з пунктом 2 Порядку N 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Відповідно до пункту 5 Порядку N 823 інспекційні відвідування проводяться з таких підстав:
1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 - 7 цього пункту;
4) за рішенням суду;
5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів про виявлені в ході виконання ними повноважень ознак порушення законодавства про працю щодо неоформлення та/або порушення порядку оформлення трудових відносин;
6) за інформацією:
Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;
ДПС та її територіальних органів про:
- невідповідність кількості працівників роботодавця обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників за відповідним видом економічної діяльності;
- факти порушення законодавства про працю, виявлені в ході здійснення повноважень;
- факти провадження господарської діяльності без державної реєстрації у порядку, встановленому законом, як суб`єкта господарювання;
Пенсійного фонду України та його територіальних органів про:
- роботодавців, які нараховують заробітну плату 30 і більше відсоткам працівників менше мінімальної;
- роботодавців, в яких стосовно працівників відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;
- роботодавців, в яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків;
- фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами в одного роботодавця більше року;
- роботодавців, в яких стосовно працівників відсутні нарахування заробітної плати у звітному місяці, що завершився;
- роботодавців, в яких протягом року не проводилась індексація заробітної плати або сума підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації;
- роботодавців, в яких 30 і більше відсотків фізичних осіб працюють на умовах цивільно-правових договорів;
- роботодавців із чисельністю 20 і більше працівників, в яких протягом місяця відбулося скорочення на 10 і більше відсотків працівників;
7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;
8) за дорученням Прем`єр-міністра України;
9) за зверненням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
10) за запитом народного депутата;
11) у разі невиконання вимог припису.
Звернення фізичних осіб, стосовно яких порушено правила оформлення трудових відносин, працівників і роботодавців може бути подане через уповноваженого представника.
Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5 - 7 цього пункту та пунктом 31 цього Порядку, приймає керівник органу контролю чи його заступник.
Пунктом 6 Порядку N 823 передбачено, що під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування інспектор праці, якщо тільки він не вважатиме, що це завдасть шкоди інспекційному відвідуванню або невиїзному інспектуванню, може одержати інформацію та/або документи, що стосуються предмета інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, а також шляхом проведення аналізу наявної (загальнодоступної) інформації про стан додержання об`єктом відвідування законодавства про працю.
Документи, одержані під час підготовки до проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, що містять інформацію про порушення об`єктом відвідування вимог законодавства про працю, долучаються до матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку N 823 про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі.
Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
Під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення. На вимогу об`єкта відвідування або уповноваженої ним посадової особи інспектор праці надає копію відповідного направлення на проведення інспекційного відвідування та вносить запис про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об`єкта відвідування (за його наявності) перед наданням акта для підпису.
Матеріалами справи підтверджено і не заперечується позивачем дотримання відповідачем порядку призначення та проведення інспекційного відвідування.
Так, пунктами 19, 20 Порядку N 823 передбачено, що за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) (далі - акт), і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування.
Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку N 823 припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Припис вноситься об`єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду.
У приписі зазначається строк для його виконання. У разі встановлення строку більше ніж три місяці у приписі визначається графік та заплановані заходи щодо усунення виявлених порушень з відповідним інформуванням інспектора праці згідно з визначеною у приписі періодичністю.
Припис складається у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування або невиїзне інспектування, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою.
Один примірник припису залишається в об`єкта відвідування.
Так, оскаржуваним приписом відповідач вимагає від позивача у строк до 25.10.2019 усунути порушення вимог частини першої статті 21, частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю України та постанови Кабінету Міністрів України № 413.
За змістом статті 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Статтею 24 КЗпП передбачено, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим:
1) при організованому наборі працівників;
2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров`я;
3) при укладенні контракту;
4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу);
6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;
7) в інших випадках, передбачених законодавством України.
При укладенні трудового договору громадянин зобов`язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров`я та інші документи.
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особі, запрошеній на роботу в порядку переведення з іншого підприємства, установи, організації за погодженням між керівниками підприємств, установ, організацій, не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.
Забороняється укладення трудового договору з громадянином, якому за медичним висновком запропонована робота протипоказана за станом здоров`я.
З аналізу наведених норм вбачається, що трудовий договір - це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов`язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання трудова діяльність не припиняється.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 820/1432/17, від 13.06.2019 у справі № 815/954/18, від 04.09.2019 у справі № 480/4515/18 та від 26.09.2019 у справі № 0440/5828/18.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ПП ГАЗПРОЕКТ" у перевіряємий період використовувало працю найманих працівників на підставі наступних договорів про надання послуг:
- від 01.02.2018 № 010/02 з ОСОБА_1 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: технік. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 19);
- від 01.04.2018 № 017/04 з ОСОБА_2 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер проекту. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 24);
- від 01.09.2018 з ОСОБА_3 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: офіс-менеджера. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 26);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_4 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: газозварювальника. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 29);
- від 28.12.2018 з ОСОБА_5 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: секретар керівника. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 32);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_6 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: економіст. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 34);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_7 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 39);
- від 01.07.2018 з ОСОБА_8 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер-проектувальник. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 44);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_9 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 46);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_10 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: зварювальник пластмас. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 51);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_11 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: електрогазозварювальник. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 59);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_12 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: водій автотранспортних засобів. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 64);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_13 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: водій автотранспортних засобів. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 72);
- від 01.06.2018 з ОСОБА_14 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер-проектувальник. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 76);
- від 01.10.2018 з ОСОБА_15 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: заступник директора. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 82);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_16 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: заступник директора. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 86);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_17 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: інженер-проектувальник. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 90);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_18 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: водій автотранспортних засобів. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 95);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_19 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: майстер. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 99);
- від 01.02.2018 з ОСОБА_20 (Виконавець), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов`язання виконати роботи за спеціальністю: машиніст екскаватора. Виконані роботи мають відповідати наступним критеріям: своєчасне виконання, задовільна якість. Замовник забезпечує Виконавця усім необхідним для виконання роботи, передбаченої цим договором. Виконавець виконує роботу на власний ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підлягає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку. Замовник зобов`язується своєчасно прийняти й оплатити виконану Виконавцем роботу (том 1 а.с. 103).
Позивач наполягає, що укладені договори з переліченими особами носять цивільно-правовий характер.
Поряд з цим, суд не погоджується з доводами позивача з огляду на наступне.
Як уже було зазначено, трудовий договір - це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов`язаний виконувати роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання трудова діяльність не припиняється. Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва.
Характерними ознаками трудових відносин є:
- систематична виплата заробітної плати за процес праці (а не її результат);
- підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку;
- виконання роботи за професією (посадою), визначеною Національним класифікатором України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 №327;
- обов`язок роботодавця надати робоче місце;
- дотримання правил охорони праці на підприємстві, в установі, організації тощо.
Взаємовідносини фізичної особи і суб`єкта господарювання можуть виникати як на підставі трудового, так і на підставі цивільно-правового договору. При цьому сторони цивільно-правової угоди укладають договір в письмовій формі згідно з вимогами статті 208 Цивільного кодексу України.
За визначенням частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частиною першою статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
З аналізу наведених норм, вбачається, що основними ознаками трудового договору, є: праця юридично несамостійна, протікає в рамках певного підприємства, установи, організації (юридичної особи) або в окремого громадянина (фізичної особи); шляхом виконання в роботі вказівок і розпоряджень власника або уповноваженого ним органу; праця має гарантовану оплату; виконання роботи певного виду (трудової функції); трудовий договір, як правило, укладається на невизначений час; здійснення трудової діяльності відбувається, як правило, в складі трудового колективу; виконання протягом встановленого робочого часу певних норм праці; встановлення спеціальних умов матеріальної відповідальності; застосування заходів дисциплінарної відповідальності; забезпечення роботодавцем соціальних гарантій.
Зокрема, відповідальність працівника за трудовим договором регулюється лише імперативними нормами (КЗпП та інших актів трудового законодавства), що не можуть змінюватися сторонами у договорі, а відповідальність виконавця послуг у цивільно-правових відносинах визначається в договорі, а те, що ним не врегулюване - чинним законодавством України.
Зі співставлення трудового договору з цивільно-правовим договором, відмінним є те, що трудовим договором регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації діяльності залишається поза його межами, метою договору є отримання певного результату. Виконавець за цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ним ознайомлений, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик, не зараховується до штату установи (організації), не вноситься запис до трудової книжки та не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу на певну посаду.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 820/1432/17, 06.03.2019 у справі № 802/2066/16-а, 13.06.2019 у справі № 815/954/18.
Так, зі змісту перелічених вище договорів вбачається, що предметом останніх фактично є процес праці, а не її кінцевий результат. Фізична особа повинна була виконувати систематично певні трудові функції на підприємстві відповідно до визначеного виду виконуваної роботи, протягом певного періоду (місяця).
При цьому, в укладених договорах та актах виконаних робіт не визначається обсяг виконуваної роботи, а обумовлюється у вигляді зобов`язання виконувати роботи (надавати послуги).
У свою чергу, наведені обставини свідчать про факт прийняття на роботу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_23 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 .
Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача, що договори, укладені позивачем з вказаними фізичними особами, мають ознаки трудового характеру.
За змістом абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Незважаючи на допуск працівників до виконання посадових обов`язків, позивачем як роботодавцем не було укладено трудові договори у відповідності до вимог статей 21, 24 КЗпП, за що встановлена відповідальність згідно з пунктом 2 частини другої статті 265 КЗпП.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що, оскільки доводи відповідача про порушення позивачем правил трудового законодавства знайшли своє підтвердження під час розгляду даної справи, оскаржувані припис та постанова відповідача є обґрунтованими і не підлягають скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001 рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову "ПП ГАЗПРОЕКТ" (04107, м. Київ, вул. Татарська, 21-А, ідентифікаційний код 40958911) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).
Суддя В.П. Катющенко
Повний текст рішення складено та підписано 22 березня 2021 року.