
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/5164/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
судді Баргаміної Н.М.,
при секретарі Кондратенко О.В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області про зобов`язання відповідача в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей негайно зупинити роботи (виробництво), експлуатацію полігона побутових відходів за адресою: Чернігівська область, Менський район, м. Мена, вул. Робітнича, буд. 1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).
Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив, що ним було усунуто більшість порушень, вказаних у приписі Управління Держпраці у Чернігівській області. Повідомив, що для подальшого усунення порушень з охорони праці та промислової безпеки з поводження з твердими побутовими відходами та для додержання нормативно-правових актів в 2021 році планується виділення додаткових коштів по діючим програмах, розроблених для підтримки Менською міською радою Комунального підприємства «Менакомунпослуга».
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій зазначає про існування реальної загрози життю та здоров`ю людей та лише про часткове усунення виявлених порушень.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 29.12.2020 клопотання Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області про відтермінування виконання пунктів припису та відкладення розгляду справи повернуто без розгляду; ухвалою суду від 16.01.2021 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження; ухвалою суду від 25.02.2021 продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів.
В судове засідання представники сторін не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 10.09.2020 № 275-Н та направлення на проведення перевірки від 10.09.2020 № 369 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області в період з 15.09.2020 по 21.09.2020 проведено планову перевірку Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що складено акт від 21.09.2020 № 369 (а.с. 10, 11).
За результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей: на полігон твердих побутових відходів не розроблений, не погоджений та не затверджений проект; не розроблена інструкція з експлуатації полігону, в якій мають бути враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт; не розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти (шириною до 15 м, довжиною від 5 до 120 м); на в`їзді до полігону побутових відходів не встановлений щит із такою інформацією: назва полігону побутових відходів; рік введення полігону в експлуатацію; найменування суб`єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігону побутових відходів; режим роботи полігону; види відходів, що приймаються на полігон; тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів; найменування структури, що забезпечує охорону полігону побутових відходів; на контрольно-пропускному пункті (КПП) не встановлено автомобільні ваги для обліку усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів; на контрольно-пропускному пункті (КПП) не встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться на полігон транспортними засобами; контрольно-пропускний пункт (КПП) не оснащено спеціальними приладами для радіометричного контролю всіх відходів; не встановлено спеціальне звукове та біоакустичне обладнання для відлякування птахів; проїзд транспортних засобів на полігон побутових відходів здійснюється без контрольно-дезинфікуючої зони (дезбар`єр) при температурі повітря понад +5 град. С; по периметру полігону побутових відходів відсутня суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7м і завширшки 3,0 - 3,5м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів тільки через контрольно-пропускний пункт (КПП); нагірна канава полігону побутових відходів для запобігання витіканню за межі полігону забруднених поверхневих вод не своєчасно очищується; не проводиться дослідження ґрунту на території полігону побутових відходів у межах санітарно-закисної зони (50, 100, 200, 500 м) не рідше ніж двічі на рік; вивантажені на полігоні відходи не розрівнюються та не ущільнюються протягом однієї доби; товщина шару відходів на полігоні, що підлягає ущільненню перевищує 1 метр; не проводиться ущільнення відходів на полігоні завтовшки 2 метри з укриттям ізолюючим шаром завтовшки не менше 30 см; на території полігону побутових відходів м. Мена в охоронній зеті ЛЕП ПЛ-35 кВ присутні нагромадження сміття.
Допущені відповідачем порушення зазначено у розділі V (пункти 28-42, 65) акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.09.2020 № 369, який вручений відповідачу в день його винесення (а.с. 12-18).
В подальшому, Управлінням Держпраці у Чернігівській області за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці складено акт від 11.03.2021 № 06-06/169 ПЗ, згідно якого відсутні порушення вимог законодавства (а.с. 121-132).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Частиною п`ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме, серед іншого: забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, як зазначалось та встановлено судом, слугувало виявлення на об`єкті перевірки Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області численних порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Водночас, на підставі звернення відповідача Управлінням Держпраці у Чернігівській області здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області, за результатами проведення якого зафіксовано усунення виявлених порушень.
Враховуючи вищевикладене, у спірних правовідносинах, що склались у цій справі, відповідачем усунуто виявлені позивачем порушення вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, що свідчить про відсутність підстав для зобов`язання відповідача в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей негайно зупинити роботи (виробництво), експлуатацію полігона побутових відходів за адресою: Чернігівська область, Менський район, м. Мена, вул. Робітнича, буд. 1.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДПРОУ 39779238) до Комунального підприємства «Менакомунпослуга» Менської міської ради Менського району Чернігівської області (вул. Робітнича, буд. 1, м. Мена, Менський район, Чернігівська область, 15600, код ЄДРПОУ 38282083) про зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23.03.2021.
Суддя Н.М. Баргаміна