
Справа № 560/3020/21
УХВАЛА
23 березня 2021 рокум. ХмельницькийСуддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 15.03.2021, в якому просить: 1) визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 14.02.2020 №222550004879, від 15.07.2020 №222550004879; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 06.02.2020 пенсію з врахуванням періодів роботи в районах Крайньої Півночі з 14.01.1988 до 01.01.1991 в півторакратному розмірі та періодів роботи в районах Крайньої Півночі з 01.01.2004 по 23.03.2006 та з 12.01.2009 по 07.08.2011; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 11.12.2020 з врахуванням періодів роботи в районах Крайньої Півночі з 14.01.1988 до 01.01.1991 в півторакратному розмірі та періодів роботи в районах Крайньої Півночі з 01.01.2004 по 23.03.2006 та з 12.01.2009 по 07.08.2011.
Відповідно до п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, та чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1-2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, передбачених КАС України.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
При цьому, у випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, якими визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Законодавче обмеження строку протягом якого особа може звернутися до суду, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Позивач оскаржує рішення від 14.02.2020 (дізнався 02.03.2020) та від 15.07.2020 (дізнався 16.07.2020) звернувся до суду лише у 16.03.2021, тому позов подано з пропущенням шестимісячного строку звернення, визначеного частиною другою статті 122 КАС України.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
У заяві від 15.03.2021 позивач вказує, що саме з дня отримання листа Відповідача №6691-5961/В-03/8-2200/20 від 28.12.2020 року йому стало відомо про весь перелік підстав щодо відмови в призначенні пенсії та їхнє обґрунтування. Саме з цього дня зміг дізнатися про незаконність рішень Відповідача про відмову в призначенні пенсії.
Суд критично оцінює такі твердження позивача, адже він дізнався про оскаржувані рішення від 14.02.2020 та від 15.07.2020 з листів пенсійного органу від 02.03.2020 та від 16.07.2020 відповідно. При цьому, незнання про весь перелік підстав щодо відмови в призначенні пенсії та їхнє обґрунтування не є поважною причиною поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом.
Частиною 1 ст. 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду письмової заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказавши підстави для поновлення такого строку, якщо вони є (крім тих яким суд дав оцінку у цій ухвалі), та надати суду докази поважності причин його пропуску з урахуванням вимог ст. 123 і ст. 161 КАС України.
Керуючись статтями 123, 169, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Визнати причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду, які вказані в заяві від 15.03.2021 - неповажними.
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки усуваються шляхом виконання вимог, зазначених у 14-му абзаці описової частини ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання цієї ухвали наступають наслідки визначені ч. 2 ст. 123, і ч. 4 ст. 169 КАС України - повернення позову.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяА.І. Петричкович