Постанова № 9571474, 31.03.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2010
Номер справи
2а-11934/09/1570
Номер документу
9571474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-11934/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

«31» березня 2010 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 74146,38 грн. та пеню у розмірі 4026,15 грн.,

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” (68001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна,3, Код ЄДРПОУ 30504197, р/р 26005123201 ФАБ «Південний», МФО 328663) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83 Банк ГУДКУ в Одеській області, Одержувач- ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, Код 23215045, р/р 31218230700015) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 74146 грн. 38 коп. та пеню у розмірі 4026 грн. 15 коп., а загалом 78172 (сімдесят вісім тисяч сто сімдесят дві) гривні 53 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

С уддя Бутенко А.В.

Справа №2а-11934/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«31» березня 2010 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бутенко А.В.,

при секретарі - Рачкові О.І.,

за участю сторін:

п редставник позивача - Сапожнікова Н.М. (по довіреності)

представник відповідача - Ромашенко Г.В. (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 74146,38 грн. та пеню у розмірі 4026,15 грн.

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулось Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 74146,38 грн. та пеню у розмірі 4026,15 грн.

В судовому засіданні 31.03.2010 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2008 рік на підприємстві склала 194 осіб. Згідно з частиною першою ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, ТОВ «Алді» повинно було створити 8 місць для працевлаштування інвалідів, проте створило лише 6 місць. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 2 нестворених робочих місця відповідачем становить 74146,38 грн. Станом на 13.10.2009 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 4026,15грн. Вказана заборгованість не була ним сплачена у добровільному порядку, тому представник позивача просить стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, вказавши на те, що ТОВ «Алді» неодноразово зверталось до Іллічівського міського центру зайнятості із проханням направити на ТОВ «Алді» інвалідів, що звернулись до центру зайнятості за пошуком роботи, але на підприємство Іллічівським міським центром зайнятості інваліди так і не були направлені. ТОВ «Алді» намагалось самостійно працевлаштувати інвалідів, зокрема шляхом публікації оголошень у місцевій газеті «Чорноморський маяк». Також, ТОВ «Алді» самостійно, без участі представників влади, працевлаштувало інвалідів: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Враховуючи вищевикладене, представник відповідача зазначив, що ТОВ «Алді» звітувало Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, надавало Іллічівському міському центру зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, виділяло та створювало робочі місця для працевлаштування інвалідів, а також самостійно здійснювало пошук інвалідів для їх працевлаштування, тобто товариство вжило усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, а тому просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Позивач, відповідно до ст.ст.8,9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ (далі Закон України № 875), Положення про Фонд соціального захисту інвалідів є місцевим підрозділом урядового органу державного управління, який діє у складі центрального органу державної виконавчої влади, здійснює повноваження щодо державного управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів, в тому числі на підставі ч.ч.15,16 ст.20 зазначеного Закону здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості по адміністративно-господарським санкціям та пені, не сплачених самостійно, а тому на підставі положень п.п.4 ч.1 ст.17, п.п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до вимог статті 18 Закону України № 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників Одеського ТОВ «Алді» у 2008 році склала 194 особи, що підтверджується копією звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік за формою № 10-ПІ (а.с.8). У відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 8 робочих місць, проте створив лише 6 робочих місць, що підтверджується копією саме цього звіту.

Відповідно, до вимог ст. 19 Закону України № 875 (зі змінами та доповненнями) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. При цьому, згідно з ст. 20 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік, що складається шляхом поділення фонду заробітної плати штатних працівників за звітний рік на середньооблікову чисельність штатних працівників, помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 2 нестворених робочих місця відповідачем становить 74146,40 грн. (а.с.7).

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб підприємців. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

В порушення вимог ст.20 Закону України № 875, відповідач самостійно в строк до 15.04.2009 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив.

Частиною 2 ст. 20 Закону України № 875 передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

За період з 15.04.2009 року по 13.10.2009 року (181 день) відповідачу нарахована пеня у розмірі 4026,15 грн. Таким чином , загальна сума, яка підлягає стягненню, становить 74146,38+ 4026,15 = 78172,53 грн.

Відповідно до п.2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобовязання, альтернативне зобовязанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів. Виходячи з наведеного та завдань Фонду щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій та пені, порушенням вимог Закону України № 875 є невиконання законодавчо встановленого нормативу з працевлаштування інвалідів, а саме факт не створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та несплата самостійно адміністративно-господарських санкцій.

Статтею 71 КАС визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача щодо неможливості працевлаштувати інваліда з тієї причини, що центр зайнятості населення або інші органи не направляли таких осіб на підприємство для працевлаштування, а також те, що відповідач самостійно проводив пошуки працівників з встановленою інвалідністю, які не дали позитивних результатів , оскільки ст.20 зазначеного Закону передбачає настання відповідальності за незабезпечення нормативу робочих місць для інвалідів за будь-яких умов, при цьому Закон не відносить можливості відповідача щодо працевлаштування інвалідів до обовязкової умови виконання нормативу і не ставить виконання обовязку відповідача в залежність від фактичного направлення інвалідів на підприємство органами працевлаштування населення.

Суд, встановивши ґрунтовність позовних вимог суб`єкта владних повноважень на підставі ч.2 ст.162 КАС України повинен ухвалити рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В :

1. Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Алді” (68001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна,3, Код ЄДРПОУ 30504197, р/р 26005123201 ФАБ «Південний», МФО 328663) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83 Банк ГУДКУ в Одеській області, Одержувач- ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, Код 23215045, р/р 31218230700015) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 74146 грн. 38 коп. та пеню у розмірі 4026 грн. 15 коп., а загалом 78172 (сімдесят вісім тисяч сто сімдесят дві) гривні 53 коп.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 01.04.2010 року.

Суддя Бутенко А.В.