
Справа № 420/13060/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача – адвоката Лиженкова О.О., представників відповідача – Гайдука О.В., Лозовецької Л.О., третя особа – не з`явилася, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства “ЧОРНОМОРСЬКА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Приватне підприємство “СТАРС ТРАНС”, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Чорноморська транспортна компанія» звернулося до суду з позовом до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, в якому просило: визнати протиправним і скасувати рішення 44-го засідання обласного конкурсного комітету Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 40028860) з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10.09.2020 р., в частині визначення переможця на об`єкті №21 (рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз» та рейс №86А Одеса АС «АВ «Привоз» - Грибівка); зобов`язати Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 40028860) повторно провести конкурс з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування: рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз» та рейс №86А Одеса АС «АВ «Привоз» - Грибівка з визначенням переможця серед претендентів на зазначені маршрути з урахуванням вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. №1081.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він здійснює господарську діяльність щодо перевезення пасажирів на наземному транспорті міського, приміського та міжміського сполучення та мав намір приймати участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області за об`єкт №21 (рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз» та рейс №86А Одеса АС «АВ «Привоз» - Грибівка).
10.09.2020 року відповідачем було проведено конкурс з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області та рішенням 44-го засідання обласного конкурсного комітету Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, оформленим протоколом від 10.09.2020 року, було визначено переможця на об`єкті конкурсу № 21.
Кінцевою датою прийому документів на конкурс, який проводився 10.09.2020 року, відповідач визначив 19.08.2020 року.
У день кінцевої дати прийняття документів на конкурс відповідач опублікував у газеті «Одеські вісті» від 19.08.2002 року № 65 (5289) зміни до початкового переліку об`єктів конкурсу, доповнивши перелік об`єктом № 21, з датою проведення конкурсу 10.09.2020 року, чим грубо порушив 30-денний термін публікації оголошення про конкурс, встановлений п.28 Порядку проведення конкурсу, та позбавив позивача права подати документи та прийняти участь у конкурсі щодо об`єкту № 21, оскільки підготувати належним чином документи для участі у конкурсі за декілька годин було неможливим.
Ухвалою від 30.11.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 21.12.2020 року о 12:00 год.
Ухвалою від 21.12.2020 року за клопотанням відповідача залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача «ПП СТАРС ТРАНС». Підготовче засідання відкладене на 14.01.2021 року на 11:00 год.
Ухвалою від 14.01.2021 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання на 01.02.2021 року на 12:00 год.
Ухвалою від 01.02.2021 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 26.02.2021 року на 10:00 год.
У судовому засіданні 26.02.2021 року оголошено перерву до 12.03.2021 року до 11:00 год.
У судове засідання, призначене на 12.03.2021 року на 11:00 год., третя особа не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, 12.03.2021 року подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до приписів ч.3 ст.194, п.1 ч.3 ст.205 КАС України суд ухвалив про розгляд справи за відсутності третьої особи.
Представник позивача у судовому засіданні 12.02.2021 року позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити з викладених у позові підстав.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували з підстав, викладених у відзиві на позов.
14.12.2020 року відповідачем подано відзив на позов, відповідно до якого відповідач вважає позов необгрунтованим з таких підстав.
Згідно із підпунктом 4.15 Положення про управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації (далі - Управління), затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 14.02.2017 №106/А-2017 зі змінами, управління виконує функції організатора перевезення пасажирів (крім затвердження складу обласного конкурсного комітету та умов конкурсу) на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області. За результатом проведення засідання конкурсного комітету приймає рішення про визначення переможців щодо кожного об`єкта конкурсу.
З метою виконання функцій Організатора перевезень на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування управління в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 1008 р. № 1081 (далі - Порядок), організовує та проводить засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування Одеської області (далі - конкурсний комітет).
Відповідно до пропозицій, підготовлених управлінням у встановленому порядку, 27.07.2020 першим заступником голови обласної державної адміністрації був затверджений План 44 засідання обласного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування Одеської області (далі - конкурсний комітет).
Зазначеним планом на 44 засідання конкурсного комітету винесено 19 об`єктів. Датою проведення засідання конкурсного комітету визначено 10.09.2020.
У встановлений пунктом 28 Порядку строк перелік об`єктів та умови 44 засідання конкурсного комітету були Оприлюднені на офіційному веб-сайті управління, а також у газеті Одеської обласної ради «Одеські вісті» (випуск від 29.07.2020). Кінцевою датою прийняття документів було визначено 19.08.2020. Таким чином, управлінням повному обсязі виконані вимоги Порядку щодо оголошення конкурсу, встановлення термінів подання документів.
Також відповідач зазначив, що внаслідок виявлених Управлінням під час перевірок позивача як перевізника порушень Управлінням як організатором перевезень було прийняте єдине можливе рішення - видача наказу про розірвання договору на обслуговування міжміських автобусних маршрутів загального користування №86А Одеса АС «АВ`Привоз» - Грибівка (код за реєстром 726) та №601 Кароліно-Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз» (код за реєстром 809) від 30.05.2017 №03/17 (наказ від 13.08.2020 №111/0-2020) відповідно до пункту 4.3.2 зазначеного договору.
У зв`язку з розірванням договору з позивачем та з метою недопущення зупинення обслуговування вказаних маршрутів було прийнято рішення щодо включення зазначених маршрутів до раніше опублікованого Переліку об`єктів 44 засідання конкурсного комітету.
У встановлений пунктом 36 Порядку строк (не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу) інформація про зміну умов конкурсу, зокрема, шляхом додавання об`єкту № 21, була доведена до відома всіх перевізників-претендентів опублікуванням у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про конкурс. Так, 19.08.2020 року у випуску газети «Одеські вісті» № 65 було опубліковано нове оголошення, в якому містилася інформація про додатковий об`єкт конкурсу №21 (автобусні маршрути №86А Одеса АС «АВ`Привоз» - Грибівка та №601 Кароліно-Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз»).
Отже, відповідач вважав, що в його діях відсутні будь-які порушення порядку проведення конкурсу, оскільки зміни були оприлюднені у строки, встановлені вимогами чинного законодавства, за 22 дні до дати проведення конкурсу.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Чорноморська транспортна компанія» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21.03.2006 року, номер запису 15561210000017446, що підтверджується відповідним Витягом (а.с.35-38).
Відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у Витягу, позивач здійснює пасажирські перевезення на наземному транспорті міського та приміського сполучення.
У газеті Одеської обласної ради «Одеські вісті» № 59 (5283) від 29.07.2020 року організатором перевезень – Одеською обласною державною адміністрацією в особі управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації було опубліковано оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області. Вказане оголошення містило перелік об`єктів та умови конкурсу (а.с.62).
Конкурс було оголошено на 4 об`єкти приміських автобусних маршрутів та 19 об`єктів міжміських автобусних маршрутів.
Згідно даного оголошення засідання конкурсного комітету відбудеться 10 вересня 2020 року, документи на участь у конкурсі приймаються до 19 серпня 2020 року включно.
19 серпня 2020 року організатором перевезень у газеті «Одеські вісті» від 19.08.2002 року № 65 (5289) було опубліковано зміни до початкового переліку об`єктів, що виносяться на конкурс, який відбудеться 10.09.2020 року, оголошення про який було опубліковано 29.07.2020 року. Перелік об`єктів конкурсу було доповнено, зокрема, об`єктом № 21, який включав маршрути №86А Одеса АС «АВ`Привоз» - Грибівка та №601 Кароліно-Бугаз - Одеса АС «АВ «Привоз».
10.09.2020 року Управлінням транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації було проведено конкурс з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області та рішенням 44-го засідання обласного конкурсного комітету Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації, оформленим протоколом від 10.09.2020 року, було визначено переможців конкурсу.
Переможцем конкурсу на об`єкті конкурсу № 21 стало Приватне підприємство “СТАРС ТРАНС” (код ЄДРОПУ 35993100).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень покладається: на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.
Згідно із підпунктом 4.15 Положення про управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації (далі - Управління), затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 14.02.2017 №106/А-2017 зі змінами, управління виконує функції організатора перевезення пасажирів (крім затвердження складу обласного конкурсного комітету та умов конкурсу) на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області. За результатом проведення засідання конкурсного комітету приймає рішення про визначення переможців щодо кожного об`єкта конкурсу.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджений Постановою КМ України від 03.12.2008 р. № 1081 (далі за текстом – Порядок № 1081).
Згідно пункту 4 Порядку № 1081 організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування є: Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі таких, що проходять від населених пунктів Київської області до м. Києва.
Таким чином, відповідач, на виконання покладених на нього завдань, в межах повноважень, 29.07.2020 року оголосив конкурс з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування в Одеській області.
Абзацом 8 пункту 2 Порядку № 1081 визначено, що умови конкурсу – це встановлені організатором (обов`язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об`єкті конкурсу.
Згідно пункту 6 Порядку № 1081 об`єктом конкурсу може бути:
- маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення;
- маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення;
- сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об`єкті конкурсу становить не менш як 50 на день;
- сукупність маршрутів приміського та маршрутів або оборотних рейсів міжміського сполучення.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію:
1) найменування організатора та робочого органу;
2) порядковий номер та основні характеристики кожного об`єкта конкурсу:
на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності;
на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо);
3) умови конкурсу;
4) порядок одержання необхідної інформації про об`єкт конкурсу;
5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі;
6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;
7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі;
8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;
9) розмір плати за участь у конкурсі;
10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
Відповідно до абзацу 1 п.29 Порядку № 1081 для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України “Про автомобільний транспорт”, за формою згідно з додатками 1-4.
Абзацом 6 пункту 30 Порядку № 1081 визначено, що кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі визначається організатором і не може становити менш як 10 робочих днів до дати проведення конкурсу.
Пунктом 36 Порядку № 1081 передбачено, що інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про конкурс.
З аналізу наведених вище положень Порядку № 1081 випливає, що поняття «умови конкурсу» та «об`єкти конкурсу» не є тотожними.
Перелік того, що може бути об`єктом конкурсу, наведено у пункті 6 Порядку № 1081.
Згідно пункту 28 Порядку № 1081 інформація щодо характеристики об`єкту конкурсу та умов конкурсу міститься в окремих підпунктах (підпункти 2 та 3).
Крім того, відповідно до наведеного в абзаці 8 пункту 2 Порядку № 1081 визначення умов конкурсу – це умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об`єкті конкурсу. Тобто певні умови конкурсу притаманні кожному об`єкту конкурсу.
За викладених обставин, з системного аналізу наведених положень Порядку № 1081 суд дійшов висновку, що відповідач помилково ототожнив зміну переліку об`єктів конкурсу зі зміною умов конкурсу.
Тому, доповнивши в оголошенні від 19.08.2020 року перелік об`єктів конкурсу новим об`єктом № 21, відповідач по суті оголосив новий конкурс на вказаний об`єкт. При цьому, будь-яка зміна умов конкурсу, оголошеного 29.07.2020 року, не відбулася, оскільки щодо кожного з 19 об`єктів конкурсу (міжміських автобусних маршрутів) умови конкурсу залишилися незмінними.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що відповідач в порушення п.28 Порядку № 1081 по суті 19.08.2020 року оголосив конкурс на об`єкт № 21 у строк, менший ніж 30 днів до дня проведення конкурсу (10.09.2020 року), чим порушено права позивача на участь у цьому конкурсі в порядку, передбаченому чинним законодавством.
При цьому також було порушено права позивача на подання документів на вказаний об`єкт конкурсу № 21, оскільки строк подання документів згідно оголошення від 29.07.2020 року спливав 19.08.2020 року, і в цей же день вказаний об`єкт було включено до переліку об`єктів, щодо який проводиться конкурс 10.09.2020 року.
Викладені обставини свідчать про протиправність дій відповідача з проведення конкурсу на об`єкт конкурсу № 21, а тому рішення 44-го засідання обласного конкурсного комітету Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10.09.2020 р., в частині визначення переможця на об`єкті №21 (рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС “АВ “Привоз” та рейс №86А Одеса АС “АВ “Привоз” - Грибівка) – є протиправним та підлягає скасуванню, а вимоги позивача в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідно до підпункту 5 пункту 55 Порядку № 1081 організатор зобов`язаний: у разі скасування судом рішення щодо результатів конкурсного комітету провести новий конкурс за об`єктом (об`єктами), за яким (якими) було прийнято таке рішення суду.
За викладених обставин, вимога позивача про зобов`язання відповідача повторно провести конкурс з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування: рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС АВ “Привоз” та рейс №86А Одеса АС “АВ “Привоз” - Грибівка з визначенням переможця серед претендентів на зазначені маршрути з урахуванням вимог Закону України “Про автомобільний транспорт” та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081, яка є похідною від першої вимоги, також є обгрунтованою та підлягає задоволеню.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій та рішення щодо об`єкта конкурсу № 21, а тому позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розд. VII КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства “ЧОРНОМОРСЬКА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” (адреса: вул. Новощепний ряд, буд.5, м.Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 34221158) до Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації (адреса: проспект Шевченка, буд.4, м.Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 40028860), третя особа - Приватне підприємство “СТАРС ТРАНС” (адреса: вул. Транспортна, буд.5, м.Одеса, 65039, код ЄДРОПУ 35993100) – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення 44-го засідання обласного конкурсного комітету Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, оформлене протоколом від 10.09.2020 р., в частині визначення переможця на об`єкті №21 (рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС “АВ “Привоз” та рейс №86А Одеса АС “АВ “Привоз” - Грибівка).
Зобов`язати Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації повторно провести конкурс з визначення перевізників на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування: рейс №601 Кароліно Бугаз - Одеса АС АВ “Привоз” та рейс №86А Одеса АС “АВ “Привоз” - Грибівка з визначенням переможця серед претендентів на зазначені маршрути з урахуванням вимог Закону України “Про автомобільний транспорт” та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Одеської обласної державної адміністрації на користь Публічного акціонерного товариства “ЧОРНОМОРСЬКА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ” судові витрати у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення складено 22.03.2021 року.
Суддя: В.В.Андрухів
.