
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/518/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення грошової суми, -
в с т а н о в и в:
Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області (місцезнаходження: вул.Вітовського, 18, м.Львів, 79011; ЄДРПОУ 40349068) звернулося з позовною заявою до Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - Самбірське ВУ ВКГ) (місцезнаходження: вул.Шевченка, 59-А, м.Самбір, Львівська область, 81400; ЄДРПОУ 05514293), в якій просить стягнути з Самбірського ВУ ВКГ на користь бюджету 34 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що уповноважені посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області за обґрунтованим зверненням громадянки ОСОБА_1 та на підставі направлення на перевірку від 26.05.2020 прибули для проведення позапланового заходу державного контролю (перевірки) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги в Самбірське ВУ ВКГ за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, 28.05.2020 по прибуттю за адресою Самбірського ВУ ВКГ уповноважені представники не були допущені на територію підприємства для проведення перевірки, що зафіксовано на відеофіксацію. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги п. 4, ч. 1, ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та абз. 2, 4, ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді від 20.01.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача відзив на адресу суду не надходив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Уповноважені посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області відповідно до Погодження Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на проведення позапланової перевірки від 14.05.2020 №16.2-6/2/7364 за обґрунтованим зверненням громадянки ОСОБА_1 та на підставі направлення на перевірку від 26.05.2020 №1073 28.05.2020 прибули для проведення позапланового заходу державного контролю (перевірки) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на комунальні послуги в Самбірське ВУ ВКГ за адресою: АДРЕСА_1 .
28.05.2020 по прибуттю за адресою: АДРЕСА_1, уповноважені представники не були допущені начальником Самбірського ВУ ВКГ ОСОБА_2 на територію підприємства, що зафіксовано на відеофіксацію.
В ході перевірки складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №10/1073-ПЗ.
Згідно акту №10/1073-ПЗ Самбірським ВУ ВКГ 28.05.2020 не допущено до перевірки та ненадано документів, інформації, довідок, пояснень, необхідних для проведення перевірки з питань дотримання порядку формування та застосування державних регульованих цін (тарифів) на комунальні послуги, чим порушено вимоги п.4 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та абз.2,4 ст.11 Закону України №877-У від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
В подальшому, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області 10.06.2020 прийнято рішення №10 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким застосовано до Самбірського ВУ ВКГ штраф у сумі 34 000,00 грн.
У зв`язку з несплатою відповідачем штрафу, визначеного рішенням №10 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 10.06.2020 у добровільному порядку, позивачем було подано даний позов до суду.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акту органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкт господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акту відповідний запис. Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно ч. 7 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Як вже встановлено судом, Самбірським ВУ ВКГ не допущено посадових осіб до здійснення заходу державного нагляду (контролю) та не надано документів, пояснень, довідок, відомостей, матеріалів з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), чим порушено абз.2,4 ст.11 Закону України №877-У від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Письмових пояснень щодо причин недопуску посадових осіб до здійснення державного нагляду (контролю) начальником Самбірського ВУ ВКГ 28.05.2020 року також не надано, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Суд враховує, що факт допущення відповідачем порушення вимог п.4 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та абз.2,4 ст.11 Закону України №877-У від 05.04.2007 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності підтверджено матеріалами позапланової перевірки Самбірського ВУ ВКГ та не спростовано відповідачем.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 34 000,00 грн мотивовані невиконанням відповідачем рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 10.06.2020 №10 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Дане рішення вручене відповідачу, докази його оскарження у визначеному законом порядку у матеріалах справи відсутні.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем штрафних санкцій.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Самбірського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (місцезнаходження: вул.Шевченка, 59-А, м.Самбір, Львівська область, 81400; ЄДРПОУ 05514293) на користь державного бюджету України 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп.
Судові витрати стягненню з сторін не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 23.03.2021.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна