
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/731/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач), в якому просить:
- прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження в адміністративній справі;
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 9059-9289/Ф-52/8-1300/20 від 31 грудня 2020 року, яка полягає у нездійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої довідки Львівського обласного військового комісаріату від 27 листопада 2020 року № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року (із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), без обмеження максимальним розміром, з 01 квітня 2019 року; а також здійснювати у подальшому виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі, встановленому після перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення із урахуванням нової довідки від 27 листопада 2020 року № 539, без обмеження максимальним розміром;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом від 27 листопада 2020 року № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року (із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), у розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, та у подальшому здійснювати виплату пенсії у розмірі, встановленому після перерахунку без обмеження максимального розміру.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з вересня 2003 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та після ухвалення Львівським окружним адміністративним судом рішення від 17 липня 2020 року у справі № 380/1251/20 знову отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 380/1381/20 Львівський обласний військовий комісаріат 27 листопада 2020 року виготовив нову довідку про розмір грошового забезпечення № 539 та супровідним листом № 608 від 01 грудня 2020 року скерував її до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. 08 грудня 2020 року представник позивача звернуся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату з 01 квітня 2019 року пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року, на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення № 539, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії без обмеження максимальним розміром, проте отримав відмову.
Позивач уважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, позивач зазначає, що з 20 грудня 2016 року в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43 цього Закону, яка обмежувала максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, а тому він має право на перерахунок та виплату пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення № 539, виданої 27 листопада 2020 року Львівським обласним військовим комісаріатом, без обмеження максимальним розміром.
У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після 05 березня 2019 року не приймалося. Тому відповідач уважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45) не дає підстав Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Зауважує, що у позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 27 листопада 2020 року № 539, яка надіслана на адресу Головного управління Пенсійного фонду України Львівським обласним військовим комісаріатом на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 380/1381/20. Проте, зазначеним рішенням суду жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.
Також відповідач уважає, що сама по собі довідка про розмір грошового забезпечення не породжує право позивача на перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Крім того, після проведення останнього перерахунку пенсії позивача, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а тому й підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року та виплату її у подальшому у розмірі 90% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром відповідач зазначає, що така вимога є передчасною, оскільки права позивача у цій частині ще не порушені. В судовому ж порядку підлягають захисту лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому.
Крім того, відповідач звертає увагу на те, що розмір пенсії позивача, як при її призначенні на момент набрання чинності Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», так і на час виникнення спірних правовідносин не досягає максимального.
У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій додатково, крім аргументів, наведених у позовній заяві зазначає про те, що відзив на позовну заяву не містить доводів щодо безпідставності заявлених позовних вимог та засвідчує небажання відповідача вчинити дії щодо усунення порушених прав позивача.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 22 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 29 січня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 380/1381/20 (а.с.23-27) позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії.
Зобов`язано Львівський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання зазначеного рішення суду 27 листопада 2020 року Львівський обласний військовий комісаріат видав довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 539 (а.с.46) про те, що розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2020 року за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник факультету (підготовки фахівців з геодезії, музичного мистецтва та фізичного виховання) Львівського військового інституту при НУ ЛП становить усього 29248,00 грн., у тому числі:
- посадовий оклад (49 т.р.) – 8600,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) – 5040,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (65%) – 9828,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) – 1290,00 грн.;
- премія (35%) – 3010,00 грн.
Згідно супровідного листа № 608 від 01 грудня 2020 року (а.с.45) Львівський обласний військовий комісаріат направив довідку № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
08 грудня 2020 року представник позивача – адвокат Матяшук Владислав Костянтинович звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою (а.с.28-29), у якій просив здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 05 березня 2019 року з 01 квітня 2019 року на підставі нової довідки Львівського обласного військового комісаріату від 27 листопада 2020 року № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року (із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), без обмеження максимальним розміром, з 01 квітня 2020 року; здійснювати у подальшому виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі, встановленому після перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення із урахуванням нової довідки Львівського ОВК від 27 листопада 2020 року № 539, без обмеження максимальним розміром.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 9059-9289/Ф-52/8-1300/20 від 31 грудня 2020 року (а.с.30-31) представника позивача – адвоката Матяшука Владислава Костянтиновича на його заяву від 08 грудня 2020 року повідомлено про те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року вирішено визнати протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 380/1381/20 жодних зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. На виконання цього рішення суду Львівським обласним військовим комісаріатом від 01 грудня 2020 року № 608 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслано довідку про розмір грошового забезпечення від 27 листопада 2020 року № 539. З урахуванням викладеного, підстави для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року згідно з одержаною довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року та відповідно обчислення пенсії, виходячи із 90% сум грошового забезпечення, відсутні.
Уважаючи відмову відповідача щодо: 1) здійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 539 від 27 листопада 2020 року, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року із урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії без обмеження максимальним розміром з 01 квітня 2019 року, та 2) здійснення у подальшому виплати пенсії в розмірі, встановленому після її перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 539 від 27 листопада 2020 року, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, без обмеження максимальним розміром, протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи, 27 листопада 2020 року Львівський обласний військовий комісаріат на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року у справі № 380/1381/20 видав довідку № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник факультету (підготовки фахівців з геодезії, музичного мистецтва та фізичного виховання) Львівського військового інституту при НУ ЛП із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Супровідним листом від 01 грудня 2020 року № 608 Львівський обласний військовий комісаріат надіслав зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
У своєму листі від 31 грудня 2020 року № 9059-9289/Ф-52/8-1300/20 та відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт отримання довідки від 27 листопада 2020 року № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від Львівського обласного військового комісаріату.
Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, і для реалізації такого права позивача Львівський обласний військовий комісаріат надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Львівський обласний військовий комісаріат реалізував у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, щомісячні додаткові види грошового забезпечення і премії, які первинно не були включені через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, є протиправними, а тому позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року без обмеження її максимального розміру, а також здійснювати у подальшому виплату пенсії в розмірі, встановленому після перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення із урахуванням нової довідки від 27 листопада 2020 року № 539, без обмеження максимальним розміром, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме діями щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, що і є предметом спору у цій справі.
Право позивача на перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , та як наслідок не могло обмежити максимальний розмір та її відсоткове значення.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також здійснювати у подальшому виплату пенсії в розмірі, встановленому після перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення, із урахуванням нової довідки від 27 листопада 2020 року № 539, без обмеження максимальним розміром.
Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, а також відмовив у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснювати у подальшому виплату пенсії в розмірі, встановленому після перерахунку у розмірі 90% грошового забезпечення, із урахуванням нової довідки від 27 листопада 2020 року № 539, без обмеження максимальним розміром, то з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Крім того, суд нагадує, що в порядку адміністративного судочинства здійснюється захист уже порушених прав особи (при цьому, між сторонами уже виникли правовідносини, з яких у свою чергу виник публічно-правовий спір), а не захист від можливих порушень прав у майбутньому.
Тому вимога позивача у частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом від 27 листопада 2020 року № 539 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року (із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), у розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, та у подальшому здійснювати виплату пенсії у розмірі, встановленому після перерахунку без обмеження максимального розміру заявлена на майбутнє та не підлягає задоволенню саме у цій частині, оскільки суд у рішенні не може прогнозувати можливі порушення прав позивача з боку відповідача у майбутньому та не може зобов`язати відповідача вчиняти дії на майбутнє.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до квитанції № 0.0.1972108290.1 від 12 січня 2021 року позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 належить стягнути 681,00 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату № 539 від 27 листопада 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 681,00 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції № 0.0.1972108290.1 від 12 січня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 22 березня 2021 року.
Суддя Клименко О.М.