Рішення № 95713733, 10.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2021
Номер справи
380/7439/20
Номер документу
95713733
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2021 року справа №380/7439/20

зал судових засідань № 11

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А. Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Шавель М.М.,

представників позивача Стегніцького А.М., Станька А.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису, -

в с т а н о в и в:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” код ЄДРПОУ 03967837, місцезнаходження: 79019, м.Львів, вул. Торф`яна, 4 до Головного управління Держпраці у Львівській області код ЄДРПОУ 39778297, місцезнаходження: 79005, м. Львів, площа Міцкевича, 8, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, складений інспектором Головного управління Держпраці у Львівській області Колівошко Н.П.

Ухвалою від 21.09.2020 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 02.11.2020 суд витребував від відповідача докази.

07.12.2020 на адресу суд надійшли додаткові докази у справі.

Ухвалою від 07.12.2020 суддя закрив підготовче провадження і призначив справу до судового розгляду по суті спору.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю припису про усунення порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, який, на думку позивача, складений без достатніх правових підстав. Позивач зазначає, що звільнення ОСОБА_1 з займаної посади здійснене з додержанням вимог пункту 2 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Крім того, під час проведення перевірки позивача інспектором праці Головного управління Держпраці у Львівській області Колівошко Н. П. допущено низку порушень, зокрема інспектор приховала картку індивідуальної реабілітації, відомості з якої і стали підставою для звільнення ОСОБА_1 .

Також позивач зазначає, що відповідно до пункту 12.4 Порядку, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 823 від 21.08.2019, інспекторам праці забороняється розглядати та перевіряти питання, яке є предметом розгляду в суді, або щодо якого набрало законної сили рішення суду, перевіряти своєчасність, правильність і повноту виконання рішень суду. Оскільки на момент проведення перевірки ОСОБА_1 не перебував у трудових відносинах з позивачем, то здійснення інспекційного відвідування, на думку останнього, порушувало вимоги вказаної постанови Кабінету Міністрів України.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали. Просили суд позов задовольнити повністю.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час і місце його проведення. Проте подав до суду клопотання про відкладення судового засідання, в задоволенні якого суд відмовив.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши та об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.

28.05.2020 до Головного управління Держпраці у Львівській області надійшли заяви гр. ОСОБА_1 від 26.05.2020 та від 28.05.2020щодо протиправності його звільнення з посади підсобного робітника металево-пластмасової дільниці Підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» за станом здоров`я.

Наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 28.07.2020 №0963-П на підставі вказаних звернень призначене проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування Підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих».

На виконання вказаного наказу 28.07.2020 інспектору праці – головному державному інспектору відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативних актів Колівошко Н.П. видане направлення №0956 на проведення інспекційного відвідування.

06.08.2020 о 15:30 год. інспектором праці Колівошко Н. П. проведено інспекційне відвідування Підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих», юридична адреса: 79019, м. Львів, вул. Торфяна, 4.

Під час інспекційного відвідування встановлено, що згідно з карткою індивідуальної реабілітації ОСОБА_1 виявлено невідповідність вказаного працівника займаній посаді особи з інвалідністю щодо займаної посади підсобного працівника за станом здоров`я. Зазначений факт виявлено директором Підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих» 20.05.2020. Наказом № 51-к від 21.05.2020 ОСОБА_1 звільнено з роботи згідно з пунктом 2 статті 40 Кодексу законів про працю України, у зв`язку з тим, що він є інвалідом першої групи по зору і потребує стороннього догляду.

За результатами інспекційного відвідування складено припис про усунення виявлених порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, згідно з яким директора підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” Стегніцького А.М. зобов`язано у строк до 21.08.2020 усунути виявлене порушення пункту 2 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Вказане порушення полягає у протиправності звільнення ОСОБА_1 з посади підсобного робітника металево-пластмасової дільниці за станом здоров`я, що перешкоджає виконанню вказаної роботи. У приписі зазначено, що згідно з довідкою МСЕК серії ЛВА -1 №397234 від 09.07.2008 ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду. З 03.12.2007 до 21.05.2020 вказаний працівник виконував роботи підсобного робітника на підприємстві об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих”. Адміністрацією підприємства не надано документів, які б підтверджували невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді чи наявність протипоказань для виконання роботи підсобного працівника.

Не погоджуючись із вказаним приписом, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи контролю за додержанням законодавства про працю визначаються Конвенцією Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, що ратифікована Законом України від 08.09.2004 №1985-IV.

Згідно з частиною першою статті 12 Конвенції інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їхні повноваження, мають право: a) безперешкодно, без попереднього повідомлення і в будь-яку годину доби проходити на будь-яке підприємство, яке підлягає інспекції; b) проходити у денний час до будь-яких приміщень, які вони мають достатні підстави вважати такими, що підлягають інспекції; та c) здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються, і зокрема: i) наодинці або в присутності свідків допитувати роботодавця або персонал підприємства з будь-яких питань, які стосуються застосування правових норм; ii) вимагати надання будь-яких книг, реєстрів або інших документів, ведення яких приписано національним законодавством з питань умов праці, з метою перевірки їхньої відповідності правовим нормам, і знімати копії з таких документів або робити з них витяги; iii) зобов`язувати вивішувати об`яви, які вимагаються згідно з правовими нормами; iv) вилучати або брати з собою для аналізу зразки матеріалів і речовин, які використовуються або оброблюються, за умови повідомлення роботодавцю або його представнику про те, що матеріали або речовини були вилучені або взяті з цією метою.

Відповідно до статті 16 Конвенції інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм.

У частині першій статті 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) встановлено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 08.09.2004 № 1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 08.09.2004 № 1985-IV, та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» регламентує Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 № 823 (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; Порядок №823).

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку №823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Тривалість інспекційного відвідування не може перевищувати 10 робочих днів (пункт 9 Порядку №823).

У пункті 16 Порядку №823 встановлено, що за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування. Другий примірник акта залишається в інспектора праці (пункт 17 Порядку № 823).

Згідно з пунктами 20-22 Порядку №823 припис є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об`єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування. Припис вноситься об`єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду. Припис складається у двох примірниках, що підписуються інспектором праці, який проводив інспекційне відвідування, та об`єктом відвідування або уповноваженою ним особою. Один примірник припису залишається в об`єкта відвідування.

Стан виконання припису перевіряється після закінчення зазначеного в ньому строку виконання. Якщо об`єкт відвідування не надав відповіді або надав її в обсязі, недостатньому для підтвердження факту виконання припису, проводиться інспекційне відвідування з підстави, наведеної у підпункті 11 пункту 5 вказаного Порядку.

Суд встановив, що на підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 28.07.2020 №0963-П та направлення від 28.07.2020 №0956 головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативних актів Колівошко Н.П. здійснила інспекційне відвідування Підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського товариства сліпих».

В результаті вказаного інспекційного відвідування інспектор встановила порушення пункту 2 частини 1 статті 40 КЗпП України, яке полягає в протиправності звільнення ОСОБА_1 з посади підсобного робітника металево-пластмасової дільниці за станом здоров`я, що перешкоджає виконанню вказаної роботи. Порушення мотивоване тим, що ОСОБА_1 виконував роботи підсобного робітника на підприємстві з 03.12.2007, а невідповідність його вказаній посаді встановлена лише 21.05.2020. Крім того, адміністрацією підприємства не надано документів, які б підтверджували невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді чи наявність протипоказань для виконання роботи підсобного працівника.

З метою усунення виявленого порушення інспектором праці Головного управління Держпраці у Львівській області Колівошко Н.П. складено припис про усунення виявлених порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, згідно з яким директора підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” Стегніцького А.М. зобов`язано у строк до 21.08.2020 усунути виявлене порушення пункту 2 частини 1 статті 40 КЗпП України.

Відповідно до підпункту 4 пункту 12 Порядку №823 інспекторам праці забороняється розглядати та перевіряти питання, яке є предметом розгляду в суді або щодо якого набрало законної сили рішення суду, перевіряти своєчасність, правильність і повноту виконання рішень суду.

Суд встановив, що на час проведення інспекційного відвідування 31.07.2020 та винесення оскаржуваного припису 06.08.2020 на розгляді в Шевченківському районному суді м.Львова перебувала справа №466/4558/20 за позовом ОСОБА_1 до підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди, що підтверджується ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова від 20.07.2020 про відкриття провадження у справі №466/4558/20.

Під час проведення інспекційного відвідування позивача вказаний факт був відомий інспектору ОСОБА_2 , що підтверджується актом підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” від 03.08.2020, згідно з яким інспектору передано, зокрема ухвалу Шевченківського районного суду м.Львова від 20.07.2020 про відкриття провадження у справі №466/4558/20.

З урахуванням викладеного суд вважає, що під час проведення інспекційного відвідування підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” інспектор праці Головного управління Держпраці у Львівській області ОСОБА_2 безпідставно з`ясовувала питання щодо правомірності звільнення ОСОБА_1 з посади підсобного робітника металево-пластмасової дільниці, оскільки таке було предметом розгляду Шевченківського районного суду м.Львова в межах цивільної справи №466/4558/20

Суд також бере до уваги, що правомірність дій директора підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” Стегніцького А.М. при звільненні працівника ОСОБА_1 та відсутність порушень законодавства про працю зі сторони останнього встановлена постановою Шевченківського районного суду м.Львова у справі №466/6603/20 від 28.10.2020, яка набрала законної сили 09.11.2020.

Враховуючи те, що суд встановив протиправність дослідження в межах інспекційного відвідування позивача правомірності звільнення ОСОБА_1 з посади підсобного працівника, тобто відсутність підстав для винесення припису Головного управління Держпраці у Львівській області про усунення виявлених порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, суд вважає такий припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути сплачений судовий збір на суму 2102грн відповідно до квитанції №1011 від 14.09.2020.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд –

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень від 06.08.2020 №ЛВ14601/1097/АВ/П, складений інспектором Головного управління Держпраці у Львівській області Колівошко Н.П.

Стягнути з Головного управління Держпраці у Львівській області код ЄДРПОУ 39778297, місцезнаходження: 79005, м. Львів, площа Міцкевича, 8, за рахунок бюджетних асигнувань на користь підприємства об`єднання громадян “Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих” код ЄДРПОУ 03967837, місцезнаходження: 79019, м.Львів, вул. Торф`яна, 4 судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 22 березня 2021 року.

Суддя А.Г. Гулик